Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πόσο κάνει η μία ζάντα μας σαν ανταλάκτικό αν την αγοράσω απο την αντιπροσωπία?

την ρήμαξα εχτές σε ένα πεζοδρόμιο και τρελάθηκα!

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο κάνει η μία ζάντα μας σαν ανταλάκτικό αν την αγοράσω απο την αντιπροσωπία?

την ρήμαξα εχτές σε ένα πεζοδρόμιο και τρελάθηκα!

Πηρα τηλ καρέντα και μου έπεσαν τα μαλλιά.480 ευρώ η μία!!

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ καρέντα και μου έπεσαν τα μαλλιά.480 ευρώ η μία!!

Eμ τα κάνουν αυτά;; :laugh::):thumbsup: Τι εννοείς τη ρήμαξες; Γδάρσιμο ή στράβωσε; Στην πρώτη περίπτωση τη βάφεις χαλαρά ή στο ίδιο χρώμα ή αν θες τις βάφεις και τις 4, μαύρες πχ...

Link to comment
Share on other sites

Eμ τα κάνουν αυτά;; :tongue::ermm::laugh: Τι εννοείς τη ρήμαξες; Γδάρσιμο ή στράβωσε; Στην πρώτη περίπτωση τη βάφεις χαλαρά ή στο ίδιο χρώμα ή αν θες τις βάφεις και τις 4, μαύρες πχ...

Γδάρσιμο έκανα.

Ξέρεις που επισκευάζουν και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Γδάρσιμο έκανα.

Ξέρεις που επισκευάζουν και πόσο?

Συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου πω. Αλλά ξερω οτι γίνεται με νορμάλ κόστος γιατί έβαψε 1 ζάντα ενας φίλος σε c4 πριν λίγο καιρό. Άλλαξε λάστιχα και του την έστειλε ο λαστιχάς για βάψιμο, απλα εμεινε μεσα 2 μερες νομίζω γιατί δεν είχε 17αρα να του βάλει πανω άλλη και ο δικός μου εχει και 2ο αμάξι οπότε...

Αν θυμάμαι καλά του πήρε 60 ευρώ.

Πάντως μπορείς να ρωτήσεις σε βαφεα να σου πει :ermm:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ καρέντα και μου έπεσαν τα μαλλιά.480 ευρώ η μία!!

πηγαινε στο Πεττα στο Περαια.θα σου κανει πολυ καλη δουλεια ειτε σε επισκευη ειτε σε βαψιμο..και δε θα παει και ακριβα η δουλεια!

επισης ξερει κανεις αμα βγηκε το version 2 του προγραμματος της APR για τον 1,4 twincharged η οχι ακομα?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο Πεττα στο Περαια.θα σου κανει πολυ καλη δουλεια ειτε σε επισκευη ειτε σε βαψιμο..και δε θα παει και ακριβα η δουλεια!

επισης ξερει κανεις αμα βγηκε το version 2 του προγραμματος της APR για τον 1,4 twincharged η οχι ακομα?

Βγηκε.

παρτους ενα τηλ. να σου πουν στα σιγουρα παντως εμενα που μου εκανε update i v.w και μου το βγαλανε θα παω και θα μου περασουν πολυ καλητερο προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Γδάρσιμο έκανα.

Ξέρεις που επισκευάζουν και πόσο?

Ρωτα τους λαστιχαδες της περιοχης. Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 250 € παιρνουν

Στο ακολουθο βιντεακι, ειναι ενα "βουλγαρικο" GTI. Η κεραια του ομως δεν ειναι σαν την δικη μου, και φανταζομαι και σαν τη δικη σας, δηλ. εχει ενσωματωμενο το "πτερυγιο καρχαρια". Ειναι νεα προσθηκη ή μηπως ειναι η κεραια του RNS (για GPS)??????

http://www.youtube.com/watch?v=4wzvljYO6Vs&feature=related

Link to comment
Share on other sites

:clapping:

έτσι και αλλιώς με leasing είναι αυτοί πληρώνουνε.

αλλα και πάλι δεν είναι μες στην εγγύηση αυτό?

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ σήμερα μπαίνω στο αμάξι και μου βγαίνει ρε παιδιά ο αεραγωγός που βγάζει αέρα για το καλοριφέρ κτλπ.

αν είναι δυνατών ούτε alfa romeo να είχα

Απ'οτι γνωριζω, στο leasing σου αλλαζουνε τα αναλωσιμα ανταλλακτικα (οπως τα τακακια) συμφωνα με τα χιλιομετρα του αυτοκινητου και οχι με την φθορα :sorcerer: Αυτο συνεβη σε φιλο που το αυτοκινητο πηγαινε οπου να΄ναι απο τα ξερα εργοστασιακα λαστιχα και δεν του τα αλλαξαν.

Οσο αφορα τα τεχνικα θεματα (αεραγωγος), θεωρω οτι εισαι καλυμενος :frantics:

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι γνωριζω, στο leasing σου αλλαζουνε τα αναλωσιμα ανταλλακτικα (οπως τα τακακια) συμφωνα με τα χιλιομετρα του αυτοκινητου και οχι με την φθορα :tongue: Αυτο συνεβη σε φιλο που το αυτοκινητο πηγαινε οπου να΄ναι απο τα ξερα εργοστασιακα λαστιχα και δεν του τα αλλαξαν.

Οσο αφορα τα τεχνικα θεματα (αεραγωγος), θεωρω οτι εισαι καλυμενος :whistle:

τα λάστιχα τα αλλάζουνε στα 40.000 χιλιόμετρα.

τον έβαλα τον αεραγωγό απλά μου κανε μεγάλη εντύπωση που έφυγε γιατί δεν τον πείραξα καθόλου

Ρωτα τους λαστιχαδες της περιοχης. Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 250 € παιρνουν

Στο ακολουθο βιντεακι, ειναι ενα "βουλγαρικο" GTI. Η κεραια του ομως δεν ειναι σαν την δικη μου, και φανταζομαι και σαν τη δικη σας, δηλ. εχει ενσωματωμενο το "πτερυγιο καρχαρια". Ειναι νεα προσθηκη ή μηπως ειναι η κεραια του RNS (για GPS)??????

http://www.youtube.com/watch?v=4wzvljYO6Vs&feature=related

δεν είναι gti αν προσέξεις είναι και χειροκίνητο.

look gti είναι.

Αναφέρεσαι σε 4αδα να υποθέσω;

εμενα που μου σκάσε το λάστιχο έσκασα 200 και το βρήκα παρα πολύ δύσκολα το dunlop που έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τους λαστιχαδες της περιοχης. Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 250 € παιρνουν

Στο ακολουθο βιντεακι, ειναι ενα "βουλγαρικο" GTI. Η κεραια του ομως δεν ειναι σαν την δικη μου, και φανταζομαι και σαν τη δικη σας, δηλ. εχει ενσωματωμενο το "πτερυγιο καρχαρια". Ειναι νεα προσθηκη ή μηπως ειναι η κεραια του RNS (για GPS)??????

http://www.youtube.c...feature=related

Ναι ο τύπος το έχει κάνει Look GTI!!!

Μέσα φαίνεται καθαρά ο μανουαλ επιλογέας ταχυτήτων!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ασ μου απαντήσει κάποιος που να ξέρει.

Θέλω να βάλω το βαρελάκι της Simota και κάποιος μου είπε ότι μπορεί να χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον εγκέφαλο.

Εγω ξέρω ότι απλα χρειάζεται κάποια χιλ. ο εγκέφαλος να διαχειριστεί τη νέα πληροφορία αέρα.

Εχει βάλει κανείς το βαρελάκι να μου πεί? Επίσης υπάρχει συγκεκριμένο μέγεθος που κάνει για το GTI? Η να πάρω το κιτ που κυκλοφορεί για τον TSI?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω παρατηρήσει κάτι που με έχει στεναχωρέσει. Το αμάξι στις αλλαγές ταχυτήτων έχει αρχίσει και κλοτσάει και ειδικά από αλλαγή 2η σε 3η... το έχει κάνει σε κανέναν σας ποτέ? Μήπως έχει αποσυντονιστεί το DSG? :sword: ή μήπως έχει αποσυντονιστεί το πόδι μου? και δεν πατάω σωστά το γκάζι γιατί συνήθως περνάω πάνω από λακούβες και το πηγαίνω πιο χαλαρά?μήπως έχει συντονιστεί το DSG στην πιο χαλαρή οδήγηση εξαίτίας λακούβων και έχει γίνει μπέρδεμα? αν συνεχίσει θα πρέπει να το πάω μια βόλτα από την καρέντα. Επίσης κάτι άλλο που κάνει...ενώ είμαι με 7η στα 90km/h και πατάω γκάζι μου ρίχνει 6η ή 5η και συμπεριφέρεται για λίγο σαν να το έχω στο S. Δεν ξέρω.. αλλά δεν τα έκανεεεε αυτά τα τσαλίμια παλιά....:whistle:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω παρατηρήσει κάτι που με έχει στεναχωρέσει. Το αμάξι στις αλλαγές ταχυτήτων έχει αρχίσει και κλοτσάει και ειδικά από αλλαγή 2η σε 3η... το έχει κάνει σε κανέναν σας ποτέ? Μήπως έχει αποσυντονιστεί το DSG? :sword: ή μήπως έχει αποσυντονιστεί το πόδι μου? και δεν πατάω σωστά το γκάζι γιατί συνήθως περνάω πάνω από λακούβες και το πηγαίνω πιο χαλαρά?μήπως έχει συντονιστεί το DSG στην πιο χαλαρή οδήγηση εξαίτίας λακούβων και έχει γίνει μπέρδεμα? αν συνεχίσει θα πρέπει να το πάω μια βόλτα από την καρέντα. Επίσης κάτι άλλο που κάνει...ενώ είμαι με 7η στα 90km/h και πατάω γκάζι μου ρίχνει 6η ή 5η και συμπεριφέρεται για λίγο σαν να το έχω στο S. Δεν ξέρω.. αλλά δεν τα έκανεεεε αυτά τα τσαλίμια παλιά....:whistle:

Εχεις καθόλου σκορτσάρισμα στη 2α; Οταν δεν σταματήσεις τελείως δλδ που δεν βάζει 1η και πατινάρει τη 2α. Δες και εδώ στο topic του golf αν και μάλλον για mechatronics μου κάνει αυτό που λες με τις απότομες αλλαγές...

Θα έλεγα να το πας να το δουν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω παρατηρήσει κάτι που με έχει στεναχωρέσει. Το αμάξι στις αλλαγές ταχυτήτων έχει αρχίσει και κλοτσάει και ειδικά από αλλαγή 2η σε 3η... το έχει κάνει σε κανέναν σας ποτέ? Μήπως έχει αποσυντονιστεί το DSG? :sword: ή μήπως έχει αποσυντονιστεί το πόδι μου? και δεν πατάω σωστά το γκάζι γιατί συνήθως περνάω πάνω από λακούβες και το πηγαίνω πιο χαλαρά?μήπως έχει συντονιστεί το DSG στην πιο χαλαρή οδήγηση εξαίτίας λακούβων και έχει γίνει μπέρδεμα? αν συνεχίσει θα πρέπει να το πάω μια βόλτα από την καρέντα. Επίσης κάτι άλλο που κάνει...ενώ είμαι με 7η στα 90km/h και πατάω γκάζι μου ρίχνει 6η ή 5η και συμπεριφέρεται για λίγο σαν να το έχω στο S. Δεν ξέρω.. αλλά δεν τα έκανεεεε αυτά τα τσαλίμια παλιά....:whistle:

μηπως ειναι θεμα βενζινης??? 95αρα βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε 4αδα να υποθέσω;

Ναι, οι τεσσερις ζαντες

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καθόλου σκορτσάρισμα στη 2α; Οταν δεν σταματήσεις τελείως δλδ που δεν βάζει 1η και πατινάρει τη 2α. Δες και εδώ στο topic του golf αν και μάλλον για mechatronics μου κάνει αυτό που λες με τις απότομες αλλαγές...

Θα έλεγα να το πας να το δουν άμεσα!

διάβαζα το λινκ που έχεις και ορισμένες περιγραφές ταιριάζουν απόλυτα στο θέμα.. ειδικά σε απότομη στροφή με ανηφόρα εκεί ξεκίνησε να το κάνειιιι και τώρα το κάνει κάποιες φορές όταν είναι ακίνητο από 1η σε 2α πετιέται απότομα και λέω μηπως έπαθε το πόδι μου τίποτα.. γιατί το DSG "ψυχολογεί" τις διαθέσεις σου αν πατάς συγκρατημένα ας πούμε το γκάζι ανεβάζει ψηλά στροφές μέχρι να αλλάξει ταχύτητα...ή αν δεν πατάς με σιγουριά εξαιτίας της κίνησης και εκεί ίσως μπερδεύεται λίγο.. θα το δω πως θα πάει και αν είναι θα τους το πάω.. αλλά είμαι από τώρα 500% σίγουρη ότι θα μου πουν πως όλα είναι εντάξει! Σκορτσάρισμα στη 2α δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν..θα το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο για να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι τεσσερις ζαντες

:whistle: Kαι γω κάπου τόσο θυμόμουν, ~60 ευρώ/ζάντα...

διάβαζα το λινκ που έχεις και ορισμένες περιγραφές ταιριάζουν απόλυτα στο θέμα.. ειδικά σε απότομη στροφή με ανηφόρα εκεί ξεκίνησε να το κάνειιιι και τώρα το κάνει κάποιες φορές όταν είναι ακίνητο από 1η σε 2α πετιέται απότομα και λέω μηπως έπαθε το πόδι μου τίποτα.. γιατί το DSG "ψυχολογεί" τις διαθέσεις σου αν πατάς συγκρατημένα ας πούμε το γκάζι ανεβάζει ψηλά στροφές μέχρι να αλλάξει ταχύτητα...ή αν δεν πατάς με σιγουριά εξαιτίας της κίνησης και εκεί ίσως μπερδεύεται λίγο.. θα το δω πως θα πάει και αν είναι θα τους το πάω.. αλλά είμαι από τώρα 500% σίγουρη ότι θα μου πουν πως όλα είναι εντάξει! Σκορτσάρισμα στη 2α δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν..θα το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο για να καταλάβω.

Πήγαινε σε καμια αντιπροσωπεία που χουν ξανασχοληθεί με dsg αν σου πουν οτι είναι φυσιολογικό. Δες και οι άλλοι σε ποιές αναφέρουν οτι τους αλλάξανε πολύδισκα κλπ :sword:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου συστησει καποιο ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ στην Θεσσαλονικη. Αλλαξα βαλβιδες λαδιου αλλα τωρα οταν γκαζωνω ακουω ενα φυσημα αερα απο την μηχανη και οταν αφηνω το γκαζι, δεν ακουω την σκαστρα σχεδον καθολου... σαν να μην την κουμπωσανε καλα... και θελω να δω αν εχω απωλειες

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου συστησει καποιο ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ στην Θεσσαλονικη. Αλλαξα βαλβιδες λαδιου αλλα τωρα οταν γκαζωνω ακουω ενα φυσημα αερα απο την μηχανη και οταν αφηνω το γκαζι, δεν ακουω την σκαστρα σχεδον καθολου... σαν να μην την κουμπωσανε καλα... και θελω να δω αν εχω απωλειες

Δεν θέλω να σε φοβήσω αλλα εμενα απο τοτε που αλλαξαν ελατηρια,τελειωσε το θεμα με τα λαδια,ευτυχως,και αρχισαν ολα τα αλλα...Ειχα τα ιδια συμπτώματα με σενα,μου αναβε και το check engine...οποτε μεχρι στιγμης εχουμε αλλαγή βαλβιδας N75 και update εγκεφάλου, ξάνα check engine σε μια βδομαδα,και το αμαξι ειναι παλι μέσα για αλλαγή ''κωλάρου τουρμπινας'' ( αν καταλαβα καλα γιατι ειχα παει με απειρα νευρα)...οποτε περιμενουν το ανταλλακτικο απο Γερμανια.

Ελπιζω να εισαι πιο τυχερος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.