Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλη χρονιά

Εχω το gti εδω και 2 μήνες, έχοντας κανει 6200 km θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα αρνητικά εκτός απο τα θετικά που όλοι γνωρίζουμε...

1. Στα 5000km άρχισαν να τρίζουν οι πόρτες στις λακούβες, υποθέτω οτι είναι τα λάστιχα της πόρτας που έχουν πρόβλημα

2. Στα 5000km το κάθισμα του συνοδηγού τρίζει στο χαμηλότερο επίπεδο

3. Στα 6000km άναψε ένδειξη για χαμηλή στάθμη λαδιών και χρειάστηκε 1 λίτρο λάδι συμπλήρωμα

Μέσος όρος κατανάλωσης:

εκτός πόλης

6.5-7 l/100km Με την πιο χαλαρή οδήγηση, λίγο γκάζι και μέγιστη ταχύτητα 80-90km/h

7-8.5 l/100km με κανονική οδήγηση και μέγιστη ταχύτητα 140km/h

8.5-10 l/100km με γρηγορη οδήγηση και μέγιστη ταχύτητα 160km/h

πόλη

9-13 l/100km

μεικτό

8-9 l/100km

όλες οι τιμές περιλαμβάνουν επιτάχυνση/επιβράδυνση π.χ. με σταθερή ταχύτητα 100 η κατανάλωση είναι ~6 όπως αναφέρουν και παραπάνω.

Γνωρίζει κάποιος τι λάδια έχει όταν έρχετε απο την αντιπροσωπία; Είναι τα Castrol Edge 5w-30 ή κάποια άλλα;

το αυτοκινητο παιδια ειναι σαν ενα λαχειο.

μπορει να μην σου βγαλει τιποτα και αλλα να γ@μηθουν στις βλαβες.

ολο και κατι θα βρισκουμε να μας πειραζει. οσο για την καταναλωση πιστευω οτι το αυτοκινητο θα στρωθει και θα πεσει κιαλο.

οσο και για το λαδι ειμαστε ολοι γνωστες οτι τα tsi 95% θα καινε λαδι. εγω παντος εις γνωσεις μου εκανα την αγορα.

Link to comment
Share on other sites

λαδι καιει οταν πιεζεται το εργαλειο και ειναι απολυτως φυσιολογικο με τετοια υποδυναμη. σαν πρωτο αυτοκινιτο εχω ενα ml 350 εκει να δειτε τη λαδι καιει οταν το πιεζεις που κοστιζει και οσο 5 polo gti. αν το polo το πας χαλαρα δεν θα καιει λαδι σχεδον καθολου. οσο για το στρωσιμο ολα αυτα που λεγονται ειναι βλακιες. οι συγλεκριμενοι κιινιτηρες ειναι ειδη δοκιμασμενοι. απλως καλο ειναι γενικα να μην πιεζεται παρα πολυ μεχρι τα 3000 χλμ. πριν το ml ειχα μια πορσε την οποια την πηγαινα ολο στα κοκκινα απο λαδι εκαιγε τισ πουτανας. οταν ομωσ πηγαινεσ χαλαρα ολα ωραια και καλα.

Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

τι ειπες?.............. :thumbsup::thumbsup::);):blush: εισαι σιγουρος?

μικτη ασφαλεια θα κανω........

αν ειμαι λεει...αφου τα πληρωσα λες να μην ειμαι σιγουρος...613,05 λεπτα για την ακριβεια..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

κάπου πήρε το μάτι μου την οθόνη του κλιματισμό όχι σε μπλέ χρώμα (που δεν μου αρεσει) αλλα σε λευκό.

Ξέρει κάποιος πώς μπορεί να γίνει η "μετατροπή" με τον ευκολότερο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

κάπου πήρε το μάτι μου την οθόνη του κλιματισμό όχι σε μπλέ χρώμα (που δεν μου αρεσει) αλλα σε λευκό.

Ξέρει κάποιος πώς μπορεί να γίνει η "μετατροπή" με τον ευκολότερο τρόπο?

Δες το post 437 εδω...ξερει κανεις ποτε θα μπει στη παραγωγη γιατι μ ενδιαφερει και μενα...

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Δες το post 437 εδω...ξερει κανεις ποτε θα μπει στη παραγωγη γιατι μ ενδιαφερει και μενα...

Ναι γι'αυτό μιλάω,

απλά ρωτάω αν μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή χωρίς να αλλάξουμε όλη την οθόνη,παρα μόνο κάνοντας μετατροπή στην υπάρχον οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια

Ειμαι καινουριος στο forum σας και

μόλις παρήγγειλα το Polo Gti σε λευκό με xenon και ηλιοροφή.

Χρόνο παράδοσης μου είπαν 3,5 μήνες οπότε το Πάσχα με το καλό θα βολτάρουμε.

Το προηγούμενο αυτοκινητάκι ήταν ένα 106 Rallye '03 άψογο σε όλα του το οποίο μακάρι να μπορούσα να το κρατήσω και να μην το δωσω!

Διαβασα διαφορα για το αμαξι και είμαι πολύ επιφυλακτικός σε κάποια.

Για το θέμα με τα λάδια ο πωλητής μου είπε ότι η VW αναφέρει στο manual ότι υπάρχει ενδεχόμενη "απώλεια" λαδιού στα πρώτα χιλιόμετρα.

Προσέξτε μιλάει για απώλεια και όχι για κάψιμο λαδιού.Το θεωρω φυσιολογικό ώσπου να δέσουν όλα τα μέταλα στο μοτερ,οπότε δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα.

Το ανησυχητικό θα είναι να καίει λάδια μετά τα πρώτα 10.000 km.

Οσο για την κατανάλωση, μην εμπιστεύεστε και πολύ το trip.Δεν είναι πάντα αξιόπιστα.Να βλέπετε την κατανάλωση από γέμισμα σε γέμισμα.

Από Λάρισα γράφει κανείς εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια

Ειμαι καινουριος στο forum σας και

μόλις παρήγγειλα το Polo Gti σε λευκό με xenon και ηλιοροφή.

Χρόνο παράδοσης μου είπαν 3,5 μήνες οπότε το Πάσχα με το καλό θα βολτάρουμε.

Το προηγούμενο αυτοκινητάκι ήταν ένα 106 Rallye '03 άψογο σε όλα του το οποίο μακάρι να μπορούσα να το κρατήσω και να μην το δωσω!

Διαβασα διαφορα για το αμαξι και είμαι πολύ επιφυλακτικός σε κάποια.

Για το θέμα με τα λάδια ο πωλητής μου είπε ότι η VW αναφέρει στο manual ότι υπάρχει ενδεχόμενη "απώλεια" λαδιού στα πρώτα χιλιόμετρα.

Προσέξτε μιλάει για απώλεια και όχι για κάψιμο λαδιού.Το θεωρω φυσιολογικό ώσπου να δέσουν όλα τα μέταλα στο μοτερ,οπότε δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα.

Το ανησυχητικό θα είναι να καίει λάδια μετά τα πρώτα 10.000 km.

Οσο για την κατανάλωση, μην εμπιστεύεστε και πολύ το trip.Δεν είναι πάντα αξιόπιστα.Να βλέπετε την κατανάλωση από γέμισμα σε γέμισμα.

Από Λάρισα γράφει κανείς εδώ μέσα;

Καλως ηρθες.

με το καλο να το παρεις!!!

Γραφουμε αρκετοι εδω απο Λαρισα.

αν και δεν ειμαι απο εκει Σπουδαζω 4 χρονια Λαρισα.

Σε περιμενουμε στα meeting που κανουμε σε Λαρισα και Θεσσαλια ακωμη και πριν παρεις το polaki σου!

Πανος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

με το καλο να το παρεις!!!

Γραφουμε αρκετοι εδω απο Λαρισα.

αν και δεν ειμαι απο εκει Σπουδαζω 4 χρονια Λαρισα.

Σε περιμενουμε στα meeting που κανουμε σε Λαρισα και Θεσσαλια ακωμη και πριν παρεις το polaki σου!

Πανος

Σε ευχαριστω!

Εγω είμαι από Λάρισα και μένω Αθηνα.

Ρωτάω γιατί είδα στην Λάρισα ενα λευκό polo gti με ηλιοροφη και είπα μηπως γραφει εδω.

Θα τα πουμε σε καποιο meeting!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω λιγο δυο πραγματακια.. Υπαρχει περιπτωση να μπει το πενταλ για το γκαζι το μεγαλο που εχει το γκολφ στο πολο μας? Και περα απο αυτο μπορω να βαλω ενα φοοτρεστ σαν αυτο που εχει το γκολφ γιατι αυτο το μαυρο πραγμα που εχει στο πλαι για καποιο λογο μου την δινει.. :console:

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επιτέλους μπήκαμε για τα καλά πάλι στο παιχνίδι!!!pirate.pngpirate.pngpirate.png

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Παρήγγειλα από την ΚAMEI έναν ωραίο υποβραχιόνιο που μόλις βγήκε για το Polo 6R.frantics.gif

Και σε καλή τιμή σχετικά : 190 € με περαστικά , μεταφορικά και λοιπά!

Θα έρθει από Γερμανία 11 του μηνός οπότε το φορά και σας στέλνω φώτο!

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.kamei.co.uk/car-styling/kamei-car-styling-armrests.php

Έκανα και μια καλή ψακτική για cruise control αλλά τζίφος.....thumbsd.gif

Δεν μπαίνει με τίποτα για την ώρα παιδιά...

Εχει γέλιο πάντως το τι έγινε μέχρι να ανακαλύψω ότι τελικά δεν μπαίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επιτέλους μπήκαμε για τα καλά πάλι στο παιχνίδι!!!pirate.pngpirate.pngpirate.png

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Παρήγγειλα από την ΚAMEI έναν ωραίο υποβραχιόνιο που μόλις βγήκε για το Polo 6R.frantics.gif

Και σε καλή τιμή σχετικά : 190 € με περαστικά , μεταφορικά και λοιπά!

Θα έρθει από Γερμανία 11 του μηνός οπότε το φορά και σας στέλνω φώτο!

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.kamei.co.uk/car-styling/kamei-car-styling-armrests.php

Έκανα και μια καλή ψακτική για cruise control αλλά τζίφος.....thumbsd.gif

Δεν μπαίνει με τίποτα για την ώρα παιδιά...

Εχει γέλιο πάντως το τι έγινε μέχρι να ανακαλύψω ότι τελικά δεν μπαίνει!!

Καλό το υποβραχιόνιο αλλα το ψυγείο τι το θέλεις??

Για καμιά παγωμένη διόροφη το καλοκαίρι???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Επιτέλους μπήκαμε για τα καλά πάλι στο παιχνίδι!!!pirate.pngpirate.pngpirate.png

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Παρήγγειλα από την ΚAMEI έναν ωραίο υποβραχιόνιο που μόλις βγήκε για το Polo 6R.frantics.gif

Και σε καλή τιμή σχετικά : 190 € με περαστικά , μεταφορικά και λοιπά!

Θα έρθει από Γερμανία 11 του μηνός οπότε το φορά και σας στέλνω φώτο!

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.kamei.co.uk/car-styling/kamei-car-styling-armrests.php

Έκανα και μια καλή ψακτική για cruise control αλλά τζίφος.....thumbsd.gif

Δεν μπαίνει με τίποτα για την ώρα παιδιά...

Εχει γέλιο πάντως το τι έγινε μέχρι να ανακαλύψω ότι τελικά δεν μπαίνει!!

Φιλε μου αν ειναι να δωσεις 190 ευρω για το υποβραχιονιο της amei γιατι δεν παιρνεις με τα ιδια λεφτα το υπβραχιονιο του 1.2 polo tsi που σιγουρα θα κουμπωνει ακριβως στο gti και θα ειναι και της αντιπροσωπιας...? just a tip....

Εγω τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω...θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν ειναι να δωσεις 190 ευρω για το υποβραχιονιο της amei γιατι δεν παιρνεις με τα ιδια λεφτα το υπβραχιονιο του 1.2 polo tsi που σιγουρα θα κουμπωνει ακριβως στο gti και θα ειναι και της αντιπροσωπιας...? just a tip....

Εγω τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω...θα δουμε....

Σαν ανταλλακτικό απο την αντιπροσωπία το υποβραχιόνιο του 1,2 tsi πόσο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σαν ανταλλακτικό απο την αντιπροσωπία το υποβραχιόνιο του 1,2 tsi πόσο κάνει?

Αν κοιταξεις τα εξτρα του 1.2 το εχει μεσα και η τιμη του ειναι αν θυμαμαι καλα 190 χωρις ομως να ειμαι σιγουρος...μπορει να εχει και λιγοτερο...αν ψαξεις στο νετ για το καταλογο του 1.2 θα το βρεις μεσα και θα δεις και τη τιμη του...απ οτι θυμαμαι 190...

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιταξεις τα εξτρα του 1.2 το εχει μεσα και η τιμη του ειναι αν θυμαμαι καλα 190 χωρις ομως να ειμαι σιγουρος...μπορει να εχει και λιγοτερο...αν ψαξεις στο νετ για το καταλογο του 1.2 θα το βρεις μεσα και θα δεις και τη τιμη του...απ οτι θυμαμαι 190...

Εχει άλλη τιμή αν το παραγγείλεις απο το εργοστάσιο οταν πέρνεις το αμάξι ,και άλλη σαν ανταλλακτικο!!

Εγώ αυτό που ρωτάω είναι σαν ανταλλακτικό ποσο κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει άλλη τιμή αν το παραγγείλεις απο το εργοστάσιο οταν πέρνεις το αμάξι ,και άλλη σαν ανταλλακτικο!!

Εγώ αυτό που ρωτάω είναι σαν ανταλλακτικό ποσο κάνει!!

Λυπαμαι αλλα δε γνωριζω....γιατι δε παιρνεις ενα αντιπροσωπο να σου πει...ή ακομη καλλυτερα αν το πηρες προσφατα πηγαινε στο πωλητη του δικου σου και πες του να κοιταξει τι μπορει να σου κανει....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν ειναι να δωσεις 190 ευρω για το υποβραχιονιο της amei γιατι δεν παιρνεις με τα ιδια λεφτα το υπβραχιονιο του 1.2 polo tsi που σιγουρα θα κουμπωνει ακριβως στο gti και θα ειναι και της αντιπροσωπιας...? just a tip....

Εγω τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω...θα δουμε....

και αυτό που πήρα εφαρμόζει ακριβώς... (όχι με ψυγείο, αν και θα έλεγε... ).

Στην αντιπροσωπία πάντως μου είπαν ότι ο τεμπέλης έχει γύρω στα 450€!!! Για το Polo Gti βέβαια...!

Link to comment
Share on other sites

και αυτό που πήρα εφαρμόζει ακριβώς... (όχι με ψυγείο, αν και θα έλεγε... ).

Στην αντιπροσωπία πάντως μου είπαν ότι ο τεμπέλης έχει γύρω στα 450€!!! Για το Polo Gti βέβαια...!

Πες τους να πανε να πνιγουν....βρες το καταλογο και μετα πηγαινε και τριψτον τους στη μουρη...ασε που σου λενε μαλ...ες γιατι για το gti δεν υπαρχει το συγκεκριμενο εξτρα στο καταλογο του απο τον κεντρικο εισαγωγεα (cosmocar) μονο σαν πατεντα να το παρεις απο το tsi και να το βαλεις στο gti...

Link to comment
Share on other sites

Εχει άλλη τιμή αν το παραγγείλεις απο το εργοστάσιο οταν πέρνεις το αμάξι ,και άλλη σαν ανταλλακτικο!!

Εγώ αυτό που ρωτάω είναι σαν ανταλλακτικό ποσο κάνει!!

6R0 867 174 82V - armrest (lower part) @ 260-280€

6R0 867 173 *** - armrest (upper part) @ 70-80€

6R0 864 279 B82V - trim for armrest left @ 15-20€

6R0 864 280 B82V - trim for armrest right @ 15-20€

3B0 868 445 A94 - pushbutton @ 10-15€

6R0 864 273 A - bracket for arm rest @ 25-30€

*** = 3 κωδικα γράμματα που διαφέρουν ανάλογα με το υφάσμα με τον οποίο είναι εξοπλισμένο κάθε αυτοκίνητο

Οι παραπάνω τιμές είναι ενδεικτικές και σύμφωνα με το ετκα. Ενδέχεται να είναι διαφορετικές με αυτές των αντιπροσωπειών. Οι κωδικοί μπορεί να διαφέρουν από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο γι αυτό θα ήταν κάλο πριν την αγορά των παραπάνω ανταλλακτικών να ενημερωθείτε για τον κωδικό ανταλλακτικού που αρμόζει στο δικό σας αυτοκίνητο.

Πέραν του υφάσματος, δεν υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί για το gti ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.