Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο στο σύνολό του, αλλά ειδικά η αρχή του. Φαίνεται ότι για κάποιους οι κατάλληλες συνθήκες είναι διαφορετικές. Αυτό πρέπει να είναι νομίζω που λένε "ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΤΑΣΗ".

capturesw.jpg

Μετάφραση:

"ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι εικόνες αυτές έχουν πραγματοποιηθεί από επαγγελματίες, σε πίστα ή κλειστό δρόμο και δεν αποτελούν υποκίνηση σε μη πολιτισμένες πράξεις*.

Δεν πρέπει να αναπαράγονται σε ανοιχτό δρόμο.

Η Σύνταξις...."

* ελεύθερη μετάφραση του όρου "incivisme"

-----------------------------------------------------------------

Ξενέρωτοι Γάλλοι...πού να ξέρατε...

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο στο σύνολό του, αλλά ειδικά η αρχή του. Φαίνεται ότι για κάποιους οι κατάλληλες συνθήκες είναι διαφορετικές. Αυτό πρέπει να είναι νομίζω που λένε "ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΤΑΣΗ".

capturesw.jpg

Μετάφραση:

"ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι εικόνες αυτές έχουν πραγματοποιηθεί από επαγγελματίες, σε πίστα ή κλειστό δρόμο και δεν αποτελούν υποκίνηση σε μη πολιτισμένες πράξεις*.

Δεν πρέπει να αναπαράγονται σε ανοιχτό δρόμο.

Η Σύνταξις...."

* ελεύθερη μετάφραση του όρου "incivisme"

-----------------------------------------------------------------

Ξενέρωτοι Γάλλοι...πού να ξέρατε...

Συγνώμη για την επέμβαση, αλλά αυτή η στείρα αντιπαράθεση δεν έχει να δώσει κάτι στο forum. Το μόνο που πετυχαίνουμε με αυτή την αντιπαράθεση είναι να γίνεται ένας χαμός με διαξιφισμούς απόψεων, "μαθήματα δεοντολογίας" και να επικρατεί μία αναστάτωση που δεν είναι ευχάριστη ούτε στα μέλη, ούτε στους διαχειριστές / συντονιστές... Αυτή βέβαια είναι η καθαρά δική μου άποψη.

Όλοι μας γνωρίζουμε τους κινδύνους για εμάς και τους γύρω μας όταν υπερβαίνουμε τα όρια και τον ΚΟΚ, άλλοι το κατανοούν και άλλοι όχι. Αν και δεν είμαι υπέρ της καταπάτησης των ορίων (γενικότερα), θεωρώ ότι αυτό που προσπαθείς να αναδείξεις φίλε passater, το επιδιώκεις πρώτον σε λάθος ενότητα και δεύτερον με λάθος τρόπο.

Γιατί λοιπόν να κρατάμε μία τέτοια στάση ενώ είναι γνωστό σε όλους μας το ότι "ακολουθούν επικίνδυνες σκηνές - μην το κάνετε μόνοι σας στον δρόμο"; Κάθε νοήμων άνθρωπος το κατανοεί, απλά δεν μπορούν όλοι να δαμάσουν τα θέλω τους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως συμφωνώ με όσους το πράττουν, αλλά μην φτάνεις κι εσύ στο άλλο άκρο...

Όλα τα παραπάνω φιλικά...

*ps ας ανοιχτεί ένα νέο θέμα με τίτλο "κανόνες δεοντολογίας κατά την οδήγηση" μιας και εδώ μπαίνουμε να ενημερωθούμε σχετικά με το Polo GTI.

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την επέμβαση, αλλά αυτή η στείρα αντιπαράθεση δεν έχει να δώσει κάτι στο forum. Το μόνο που πετυχαίνουμε με αυτή την αντιπαράθεση είναι να γίνεται ένας χαμός με διαξιφισμούς απόψεων, "μαθήματα δεοντολογίας" και να επικρατεί μία αναστάτωση που δεν είναι ευχάριστη ούτε στα μέλη, ούτε στους διαχειριστές / συντονιστές... Αυτή βέβαια είναι η καθαρά δική μου άποψη.

Όλοι μας γνωρίζουμε τους κινδύνους για εμάς και τους γύρω μας όταν υπερβαίνουμε τα όρια και τον ΚΟΚ, άλλοι το κατανοούν και άλλοι όχι. Αν και δεν είμαι υπέρ της καταπάτησης των ορίων (γενικότερα), θεωρώ ότι αυτό που προσπαθείς να αναδείξεις φίλε passater, το επιδιώκεις πρώτον σε λάθος ενότητα και δεύτερον με λάθος τρόπο.

Γιατί λοιπόν να κρατάμε μία τέτοια στάση ενώ είναι γνωστό σε όλους μας το ότι "ακολουθούν επικίνδυνες σκηνές - μην το κάνετε μόνοι σας στον δρόμο"; Κάθε νοήμων άνθρωπος το κατανοεί, απλά δεν μπορούν όλοι να δαμάσουν τα θέλω τους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως συμφωνώ με όσους το πράττουν, αλλά μην φτάνεις κι εσύ στο άλλο άκρο...

Όλα τα παραπάνω φιλικά...

*ps ας ανοιχτεί ένα νέο θέμα με τίτλο "κανόνες δεοντολογίας κατά την οδήγηση" μιας και εδώ μπαίνουμε να ενημερωθούμε σχετικά με το Polo GTI.

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος

Καταρχάς γιατί "συγνώμη", γιατι "στείρα αντιπαράθεση". γιατί "διαξιφισμοί", γιατί "αναστάτωση"....

Μη ζητάς συγγνώμη. Έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη σου όπως όλοι μας εδώ.

Όλα τα υπόλοιπα δεν τα κατανοώ. Γιατί a priori να καταδικάζουμε ότι μια συζήτηση θα έχει τα αποτελέσματα που λες ? Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία τέτοια διάθεση, κι αν στην παρεξήγηση της άποψής μου φταίει ο γραπτός λόγος, λύπαμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Σίγουρα "άλλοι τα κατανοούν και άλλοι όχι". Το ζητούμενο από μια τέτοια συζήτηση είναι να το κατανοήσουν περισσότεροι.

Ως προς τον τόπο...εδώ δόθηκε η αφορμή. Ως προς τον τρόπο...θα ήθελα ειλικρινά την υπόδειξή σου.

Πάντα φιλικά, κι ας μην το αποδέχονται κάποιοι. Όπως είπα δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συς αυτο το πολο σε 30χιλιομετρα εφαγε 2 γραμμες.. :roadrage:

άμα είσαι όλοι την ώρα 220 για 30 χιλιόμετρα λογικό είναι...... :startle:

Link to comment
Share on other sites

μονο θα πω οτι με κουρασε πολυ αυτο το φορουμ...

φτανει.

δεν θελω να ανοιξω το στωμα μου ομως γιατι θα παρει αρκετους η μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

μονο θα πω οτι με κουρασε πολυ αυτο το φορουμ...

φτανει.

δεν θελω να ανοιξω το στωμα μου ομως γιατι θα παρει αρκετους η μπαλα.

άστο δεν αξίζει....

Ποιος είναι αυτός με το λευκό POLO GTI στην ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ (νομίζω στην Αγ. Παρασκευής)???

Να φανερωθεί τώρα.....

Διασταβρωθήκαμε σήμερα το απόγευμα ....... Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος στην περιοχή...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιοχη ιδιως της αττικης δεν θα ειναι κανεις μονος κατοχος polo gti.

Πολλοι αναμενουν απο παραγγελια και θα γεμισει ο τοπος.

Εξαιρετικο πακετο και best value απο ολη την κατηγορια μακρανν

Link to comment
Share on other sites

μονο θα πω οτι με κουρασε πολυ αυτο το φορουμ...

φτανει.

δεν θελω να ανοιξω το στωμα μου ομως γιατι θα παρει αρκετους η μπαλα.

Δεν έχεις δει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιοχη ιδιως της αττικης δεν θα ειναι κανεις μονος κατοχος polo gti.

Πολλοι αναμενουν απο παραγγελια και θα γεμισει ο τοπος.

Εξαιρετικο πακετο και best value απο ολη την κατηγορια μακρανν

δεν είχα σταμπάρει άλλο στην περιοχή μεχρι τώρα...λίγο πολύ επειδή είναι κλειστή κοινωνία ξέρουμε τι περίπου κυκλοφορεί....

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που είχα κάνει στην αντιπροσωπεία για θερμοκρασία λαδιού και που να ανησυχήσω είχαν βάλει τα γέλια τύπου τι ασχολείσαι...:sorcerer: άμα ανάψει λαμπάκι μόνο να ανησυχήσεις...

πάντως η αλήθεια είναι στην αρχή μέχρι τα 2-2500 χλμ μου ανέβαζε πολύ θερμοκρασία και πολύ εύκολα..πάνω από 110 βαθμούς οπότε αμέσως χαμήλωνα τώρα βλέπω ότι έχει σταθεροποιηθεί στους 100 - 103 -105 μαξιμουμ που πιστεύω ότι πρέπει να είναι οκ. BTW τσέκαρα χθες τα λάδια και πρέπει να μου έκαψε και μένα λίγο αλλά δεν χρειάζεται ακόμα συμπληρωμα είναι στην περιοχή Α που λέει το manual. Και μια ερώτηση για πρωτάκια :blush: τα λάδια τα τσεκάρουμε με εντελώς κρύα μηχανή ή αφού την έχουμε σβήσει και το έχουμε αφήσει για 10 λεπτά να κρυώσει? Δεν είναι πιο λογικό όταν είναι εντελώς κρύο για να δεις την πραγματική στάθμη του λαδιού στα χαμηλά του???

Δυστυχως emerald, οι τυποι που χασκογελουν και δεν εχουν συγκεκριμενες απαντησεις ειναι και οι πιο ανηξεροι...Ειναι τουλαχιστον γελοίο, να περιμένω να δω τα όρια του λαδιού, για να μάθω τον μαγικό αριθμό θερμοκρασίας που ΔΕΝ πρεπει να πλησιασω.. Θα κοιταξω, οποτε βολεψει, να ρωτησω και γω κανεναν "ειδικο" μπας και μαθω τιποτα.

Για να καταλαβεις, παλιοτερα σας ειχα ρωτησει αν σας μυριζε το αυτοκινητο τιποτα καμενο τις πρωτες μερες της παραλαβης. Τηλεφωνησα στον "υπευθυνο μηχανικο" που αναφεροταν στο καρτελακι για οποιαδηποτε απορια και μου ειχε πει οτι μυριζε ο καταλυτης. Εσυ μου απαντησες οτι δεν το ειχες ξανακουσει. Οποτε το εψαξα κι αλλο και τελικα ηταν τα κερια της μηχανης που καιγοταν με την θερμοκρασια του κινητηρα... Αλλα'ντ'αλλων δηλαδη. :thumbsd::thumbsd: Αντε τωρα εγω να εχω εμπιστοσυνη σε κατι πιο σοβαρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συς αυτο το πολο σε 30χιλιομετρα εφαγε 2 γραμμες.. :sorcerer:

Εδω πινει το δικο μου 140αρι golf αμα το τουρμπίζεις ασύστολα δεν θα πίνει το polo που είναι 180+ και ο τύπος εχει κολλήσει το πόδι του στο πάτωμα;

Εχω βγάλει κατι εύκολα 14αρια/100km σε ανηφορικό επαρχιακό χωρίς να το καίω κιόλας! Απλα είναι συνέχεια τουρμπισμένο και οπως ειναι λογικό καταβροχθίζει...

μονο θα πω οτι με κουρασε πολυ αυτο το φορουμ...

φτανει.

+1 εχει καταντήσει αστείο πια

Link to comment
Share on other sites

στο βιντεάκι μαμά είναι το πόλο? :sorcerer:

Σίγουρα έχει βελτιωθεί ... Μου φαίνεται ότι ακούγεται καθαρά μία εισαγωγής (αρχικά) και μία εξαγωγή όταν φτάνει κοντά στα 180!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει βελτιωθεί ... Μου φαίνεται ότι ακούγεται καθαρά μία εισαγωγής (αρχικά) και μία εξαγωγή όταν φτάνει κοντά στα 180!!!

Φίλε τσολιά καλημέρα,

έχω την εντύπωση οτι οι συγκεκριμένοι τύποι δοκιμάζουν μόνο μαμά αμάξια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τσολιά καλημέρα,

έχω την εντύπωση οτι οι συγκεκριμένοι τύποι δοκιμάζουν μόνο μαμά αμάξια!

Καλημέρα Αρχηγέ! Και εγώ αυτό πιστεύω αλλά δεν ξέρω ... Έχει πολύ "ασυνήθιστο" ήχο ! Σε σχέση με το πως ακούγεται το δικό μου ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αρχηγέ! Και εγώ αυτό πιστεύω αλλά δεν ξέρω ... Έχει πολύ "ασυνήθιστο" ήχο ! Σε σχέση με το πως ακούγεται το δικό μου ....

Βάζουν τα όφωνα σε περίεργα σημεία μάλλον... :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τσολιά καλημέρα,

έχω την εντύπωση οτι οι συγκεκριμένοι τύποι δοκιμάζουν μόνο μαμά αμάξια!

Οχι πάντα... :thumbsd:

αλλά το λένε :sorcerer:

Βάζουν τα όφωνα σε περίεργα σημεία μάλλον... :blush:

Μάλλον :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως emerald, οι τυποι που χασκογελουν και δεν εχουν συγκεκριμενες απαντησεις ειναι και οι πιο ανηξεροι...Ειναι τουλαχιστον γελοίο, να περιμένω να δω τα όρια του λαδιού, για να μάθω τον μαγικό αριθμό θερμοκρασίας που ΔΕΝ πρεπει να πλησιασω.. Θα κοιταξω, οποτε βολεψει, να ρωτησω και γω κανεναν "ειδικο" μπας και μαθω τιποτα.

Για να καταλαβεις, παλιοτερα σας ειχα ρωτησει αν σας μυριζε το αυτοκινητο τιποτα καμενο τις πρωτες μερες της παραλαβης. Τηλεφωνησα στον "υπευθυνο μηχανικο" που αναφεροταν στο καρτελακι για οποιαδηποτε απορια και μου ειχε πει οτι μυριζε ο καταλυτης. Εσυ μου απαντησες οτι δεν το ειχες ξανακουσει. Οποτε το εψαξα κι αλλο και τελικα ηταν τα κερια της μηχανης που καιγοταν με την θερμοκρασια του κινητηρα... Αλλα'ντ'αλλων δηλαδη. :clapping::thumbsup: Αντε τωρα εγω να εχω εμπιστοσυνη σε κατι πιο σοβαρο!!!

Και γω είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο. Δηλαδή σε ποια θερμοκρασία πρέπει να είναι για να το σβήσω΄(προστασία τουρμπίνας κλπ). Η απάντηση ήταν, οτι δεν έχει σημασία καθώς η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει & 120+. Τετοιες θερμοκρασίες δεν έχω δει-ίσως το καλοκαίρι δούμε τέτοιες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι πάντα... :whistling:

αλλά το λένε :laugh:

Μάλλον :thumbsup:

Ααααααααμμαααααααααν! Δεν ειναι σε πιστααααααααα!

Μα αφου στην αρχη λεει... :rolleyes:

Μην το δοκιμασετε σπιτι σας!

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααμμαααααααααν! Δεν ειναι σε πιστααααααααα!

Μα αφου στην αρχη λεει... :rolleyes:

Μην το δοκιμασετε σπιτι σας!

" So here we are as promised on the German motorway".....

http://en.wikipedia.org/wiki/German_Autobahnen#Speed_limits

"

Speed limits

A hard limit is imposed on some vehicles:

60 km/h

* Buses carrying standing passengers

* Motorcycles pulling trailers

mega_shok.gif km/h

* Vehicles with maximum allowed weight exceeding 3.5 t (except passenger cars)

* Passenger cars and trucks with trailers

* Buses

100 km/h

* Passenger cars pulling trailers certified for 100 km/h

* Buses certified for 100 km/h not pulling trailers

The "limits no longer apply" (Ende aller Streckenverbote) sign, lifting speed limits—except general ones, for example for trucks—and "no pass" limits.

The German autobahnen are famous for being some of the few public roads in the world without blanket speed limits for cars and motorcycles. Lack of blanket speed limits does not appear to negatively impact the road traffic safety compared with motorways in other countries; motorways are safer than other road types. Perhaps this is in part because traffic can be heavy enough to restrict speeds to little above the typical motorway speeds found elsewhere, or due to reducing the exhaustion of the drivers by shortening their travelling times.

Certainly, speed limits do apply at junctions and other danger points, like sections under construction or in need of repair. Speed limits at non-construction sites are generally 100 km/h, 120 km/h, or sometimes even 130 km/h; construction sites have a usual speed limit of mega_shok.gif km/h but may be as low as 60 km/h or even 40 km/h. Certain stretches have separate, and lower, speed limits used in cases of wet lanes.

Some limits were imposed to reduce pollution and noise. Limits can also be put into place temporarily through dynamic traffic guidance systems that display the according traffic signs. If there is no speed limit, the recommended speed limit is not more than 130 km/h, referred to in German as the Richtgeschwindigkeit; this speed is not a binding limit, but being involved in an accident driving at higher speeds can lead to being deemed at least partially responsible due to "increased operating danger" (Erhöhte Betriebsgefahr). The average speed traveled on the autobahn in unregulated areas by automobiles not regulated by other laws is about 150 km/h. On average, about half of the total length of the German autobahn network has no speed limit, about one third has a permanent limit, and the remaining parts have a temporary limit for a number of reasons."

Καλησπέρα,

Φιλικά εννοείται!

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σορρυ αλλα φιλικα φιλικα μας τα εχεις σπασει.

μας τα ζαλισες.

πως να στο πω... τσουρεκια, ζεπελιν.

εδω γραφουμε και διαβαζουμε για το polo gti dsg.

ελεος ποια.

ανοιξε ενα τοπικ και γραψε οτι θελεις.

εχεις γινει γραφικος... καταλαβαμε τη θεση σου , καταλαβαμε τι πιστευεις ΟΚΕYK.

φιλικα παντα ε!

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.