Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αλέξανδρε έφτασε κιόλας? ¶ντε καλορίζικη! Περιμένουμε εντυπώσεις.

Στέφανε είχε φθάσει από Παρασκευή(!) αλλά σήμερα ήρθε το ειδοποιητήριο.Μπορεί να περίμενα 1μιση ωρα στο ταχυδρομείο (άτιμα σήματα!) αλλά άξιζε τον κόπο.Και πάλι ευχαριστώ!

J.P. ο αισθητήρας δεν πειράζεται, αφού είναι στο ύψος του αερόσακου του συνοδηγού, δλδ πάνω αριστερά όπως κοιτάς το μοτέρ.Μοναδικό ''προβληματάκι'' είναι ότι ακουμπάει το καπάκι του κινητήρα, αλλά ίσως το λειάνω λιγάκι.Ανυπομονώ πάντως να την δοκιμάσω!

Θα ποστάρω video και φωτογραφίες.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω προς το παρόν εντυπώσεις.

Λοιπόν, μέχρι πριν λίγο είχα το BMC στο αυτοκίνητο και σήμερα έβαλα την εισαγωγή της APR.

1ον. Ακούγεται πολύ περισσότερο τόσο η σκάστρα όσο και το ρούφηγμα του κινητήρα, σε όλο το εύρος των στροφών.

2ον. Εχει διαφορετική λειτουργία το μοτέρ.Εκεί που με το BMC δυνάμωσε πολύ στα χαμηλά αλλά μετά έμεινε το ίδιο, με την APR το μοτέρ έγινε ακόμη πιο ομοιογενές και αποδίδει φανταστικά ακόμη και κοντά στον κόφτη!Επίσης, σίγουρα κέρδισε λίιιγο περισσότερο γιατί τώρα σπινάρει ελαφρώς ευκολότερα από ό,τι πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! :)

Έχει μεγάλη χοάνη η APR οποτε ηταν αναμενομενο να βοηθησει περισσοτερο στα ψηλα που οι απαιτησεις σε ποσοτητα αερα ειναι μεγαλυτερες.

Δωσε εικονα και ηχο στο λαο! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε ψήνομαι να αλλάξω την χοάνη της K&N με την φανταστική APEXi, ώστε να τραβάει αέρα και από μπροστά η χοάνη, αλλά και από το πλάι.

Βιντεάκι εις την αυριανή! :)

Link to comment
Share on other sites

Όποια και να επιλεξεις σιγουρεψου πρωτα οτι θα χωραει.

Κατι που έχω παρατηρησει όμως είναι ότι συνήθως σε σκουπες χρησιμοποιουν χοανες που ειναι κλειστες μπροστα. Δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Ektos apo tis eikones kai ta video(pou einai simantika.. :) ) na mas peis kai to kostologio gia ola mazi!!An sou einai eukolo!!! :rolleyes:

μακη φιλε μου εμεις δεν μπορουμε να τη βαλουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μακη φιλε μου εμεις δεν μπορουμε να τη βαλουμε :cry:

Sto scirocco(160) omws mporw na to valw!!! :rolleyes::rolleyes:

Alla kai pali o mixanikos mou olo kai kapos tha tin topothetouse!!! :rolleyes:

Sorry gia ta greeklish....to pc ipesti ananewsi kai den exei ellinikos!!! :)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Sto scirocco(160) omws mporw na to valw!!! :cry::rolleyes:

Alla kai pali o mixanikos mou olo kai kapos tha tin topothetouse!!! :rolleyes:

Sorry gia ta greeklish....to pc ipesti ananewsi kai den exei ellinikos!!! :)

ναι στο 160αρι θα κατσει σωστα!

για το δικο μας δεν ξερω.. νομιζω οτι πρπει να γινουν πολλα S και καμπυλες κ θα χαθει η ροη του αερα..

δεν ξερω αν χωραει κιολας.. τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Όποια και να επιλεξεις σιγουρεψου πρωτα οτι θα χωραει.

Κατι που έχω παρατηρησει όμως είναι ότι συνήθως σε σκουπες χρησιμοποιουν χοανες που ειναι κλειστες μπροστα. Δεν ξερω γιατι.

Iσως για λόγους ασφαλείας, σκέψου ότι ''βλέπει'' απευθείας στην μετωπη.

Απλά η K&N μου φαίνεται κάπως προχειροφτιαγμένη...

Παιδιά, το κόστος είναι περί τα 170 ευρώ, όσο δηλαδή μου την πούλησε ο Στέφανος.

Link to comment
Share on other sites

Iσως για λόγους ασφαλείας, σκέψου ότι ''βλέπει'' απευθείας στην μετωπη.

Απλά η K&N μου φαίνεται κάπως προχειροφτιαγμένη...

Παιδιά, το κόστος είναι περί τα 170 ευρώ, όσο δηλαδή μου την πούλησε ο Στέφανος.

εχω καποιους μικρους ενδιασμους για το συγκεκριμενο κιτ APR και γενικα αυτα που

ειναι φτειαγμενα για τους διλιτρους κινητηρες, θελω να το δεις στα πολλα ( πανω απο 180 χλμ ),οπου η παροχη αερα σε σχεση με το καυσιμο θα ειναι πολυ μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιους μικρους ενδιασμους για το συγκεκριμενο κιτ APR και γενικα αυτα που

ειναι φτειαγμενα για τους διλιτρους κινητηρες, θελω να το δεις στα πολλα ( πανω απο 180 χλμ ),οπου η παροχη αερα σε σχεση με το καυσιμο θα ειναι πολυ μεγαλη

Συμφωνω , δεν παιζουμε με τον maf οσο ωραια και εντυπωσιακη ειναι 1 εισαγωγη , ΜΟΝΟ μελετημενες και σχεδιασμενες λυσεις για τον κινητηρα μας ....wub.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιους μικρους ενδιασμους για το συγκεκριμενο κιτ APR και γενικα αυτα που

ειναι φτειαγμενα για τους διλιτρους κινητηρες, θελω να το δεις στα πολλα ( πανω απο 180 χλμ ),οπου η παροχη αερα σε σχεση με το καυσιμο θα ειναι πολυ μεγαλη

Δεν έχουμε να κάνουμε με αμαξι του 90.

Ο περισσοτερος αερας θα αξιοποιηθεί και θα εμπλουτιστεί με καύσιμο όσο πρέπει αφού υπάρχουν αισθητήρες που θα κρατησουν το AFR εκεί που πρέπει και καθοριζει το πρόγραμμα.

Ειδικά αν ο κινητήρας με τα 160 έχει και wideband λαμδα μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι θελεις με την εισαγωγη, και ο λάμδα θα κρατήσει την αναλογία σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε να κάνουμε με αμαξι του 90.

Ο περισσοτερος αερας θα αξιοποιηθεί και θα εμπλουτιστεί με καύσιμο όσο πρέπει αφού υπάρχουν αισθητήρες που θα κρατησουν το AFR εκεί που πρέπει και καθοριζει το πρόγραμμα.

Ειδικά αν ο κινητήρας με τα 160 έχει και wideband λαμδα μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι θελεις με την εισαγωγη, και ο λάμδα θα κρατήσει την αναλογία σταθερή.

δηλαδη για να το ρωτησω λιγο πιο απλα, δεν πα να βαλεις και 15 ιντσο σωληνα για παροχη, ο Λ θα κρατησει την αναλογια σταθερη συμφωνα με το προγραμμα ( που εχει ρυθμιστει για μαμα εισαγωγη, εκτος αν ειναι custom ), οποτε για να εκμεταλευτουμε την περισσοτερη ροη αερα απο την νεα μας εισαγωγη πρεπει να αυξησουμε το καυσιμο ( ειτε μεσο προγραμματος, ή αντλια βενζινης, μπεκ κτλπ )

Αλλιως ποιος ο λογος να βαλουμε εισαγωγη για διλιτρο ( που ειναι μελετημενες για tunned διλιτρα μεχρι 300++ αλογα )

θα ηθελα μια απαντηση σε αυτο μπας και βγαλουμε καμια ακρη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που επηρεάζει πολύ τις ενδείξεις του MAF είναι η αλλαγή της διαμέτρου του σωλήνα στο σημείο που βιδώνει ο MAF. Αυτο δεν πειράζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Επίσης, ο MAF μπορεί να επηρεαστεί από στροβιλισμούς και ανοιμοιογενή ροή που όμως μπορουν να προκύψουν από οποιαδήποτε εισαγωγή.

Στην περίπτωση όμως που υπάρχει στην εξαγωγή wideband λ, θα λεγαμε ότι έχει προτεραιότητα το σήμα του έναντι του σήματος του MAF, οπότε και να αποκλίνει ο MAF από την πραγματική ένδειξη, ο λ θα φερει το μίγμα εκει που πρεπει ώστε στην εξαγωγή να έχουμε το λ που ορίζει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Iσως για λόγους ασφαλείας, σκέψου ότι ''βλέπει'' απευθείας στην μετωπη.

Απλά η K&N μου φαίνεται κάπως προχειροφτιαγμένη...

Παιδιά, το κόστος είναι περί τα 170 ευρώ, όσο δηλαδή μου την πούλησε ο Στέφανος.

Katana τι πρόγραμμα φοράς??

Link to comment
Share on other sites

Tο πήγα μέχρι 170-180 και το αυτοκίνητο πραγματικά πετάει, καμία σχέση με το BMC.

Αν και δεν είμαι ειδικός, δεδομένου του γεγονότος πως έχω φτιάξει πολλές φορές CAI για τα κατά καιρούς οχήματά μου, η ανάλυση του Στέφανου με καλύπτει.Βέβαια, όπως είπα, δεν είμαι ειδικός και ίσως κάποιοι να ξέρουν καλύτερα.

Πρόγραμμα δεν φοράει το αυτοκίνητο, αυτό θα μπει μετά την ανάρτηση και κάτι ψιλοαλλαγές στα φρένα.

Προσωπικά την εισαγωγή την έβαλα γιατί θεωρώ πως είναι η μοναδική καλοσχεδιασμένη για το μοτέρ, συν το γεγονός ότι πολλά 160άρια Σιρρόκο την έχουν δοκιμάσεις χωρίς προβλήματα και το ότι η διάμετρός της είναι ολόιδια με αυτή του μοτέρ μου.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε ΚΑΤΑΝΑ για τα καλά σου λόγια και είμαστε πολύ χαρούμενοι που έμεινες ικανοποιημένος από την εισαγωγή.

Να βοηθήσω όμως τους φίλους που μπερδεύτηκαν, η διαμετρος του MAf παραμένει η ίδια καθώς η εισαγωγή κουμπώνει πάνω στο MAF οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής. Απλά το αυτοκίνητο έχει πλέον πολύ πιο φρέσκο αερα. Αλλαγη στην απόκριση του γκαζιού είδες;

Και παλι ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :thumbsup:

Sorry τωρα διάβασα τον Stef80:....

Edited by kostas@aprgreece
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε ΚΑΤΑΝΑ για τα καλά σου λόγια και είμαστε πολύ χαρούμενοι που έμεινες ικανοποιημένος από την εισαγωγή.

Να βοηθήσω όμως τους φίλους που μπερδεύτηκαν, η διαμετρος του MAf παραμένει η ίδια καθώς η εισαγωγή κουμπώνει πάνω στο MAF οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής. Απλά το αυτοκίνητο έχει πλέον πολύ πιο φρέσκο αερα. Αλλαγη στην απόκριση του γκαζιού είδες;

Και παλι ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :thumbsup:

Sorry τωρα διάβασα τον Stef80:....

Nαι, εντυπωσιακή η διαφορά στην απόκριση του γκαζιού.Τολμώ να πω -30% lag.

Μιας και είσαι αρμόδιος Κώστα, προτείνεις την αλλαγή της εσωτερικής φιλτροχοάνης ή όχι?Επίσης, που θα βρω ένα αυτοκολλητάκι APR?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η νέα εισαγωγή! Αν κατάλαβα καλά η εισαγωγή της apr έχει μέσα φιλτροχοάνη K&N, αυτή θέλει ψέκασμα με λάδι σε κάθε καθαρισμό ή είναι ξηρού τύπου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.