Jump to content
polo_black

Γιατί 75?

Recommended Posts

Εγώ έχω "δικαιολογία", το πήρε ο πατέρας μου γιαυτον και μετά το έδωσε σε μένα.

Παρεπιπτώντος τα SaxoRalla ΕΙΝΑΙ σκοτώστρες γιατί

α. ελάχιστοι μπορούν να τα οδηγησουν στο όριο ειδικά με μια σκληρή ανάρτηση (πραγματικά ελάχιστοι παιδια, δεν φαντάζεστε, 1 στους 100), και

β. γιατι αν τρακάρεις με ένα Polo με 100 θα πάθεις κάποιες γρατζουνιές και μελανιες. Αν τρακάρεις με Saxo η Rallye με 100 θα μείνει μόνο το σηματάκι VTS.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ κάτι: δεν έχω Polo αλλά Golf, και προτίμησα τελικά αντί να πάρω 1.4 (παλιός κινητήρας με 75hp) στην ComfortLine, το 1.4FSI με τα 90hp στην TrendLine δηλαδή εντελώς γυμνό. Δεν μπορώ να πως το έχω μετανιώσει και πολύ. Όταν το αγοράζαμε επιλέξαμε με τον πατέρα μου να τα δώσουμε για καλλύτερο κινητήρα παρά για φρου-φρου και υποσχέθηκε να βάζαμε αργότερα ζάντες αλουμινίου δικής μου επιλογής.

Αλλά τελικά το TrendLine δεν έχει κάτι που μου χρειάζεται... Power outlet στο port-baggage. Μπορεί να με περνάτε για τρελό αλλά δεν μου λείπει τίποτε άλλο... ούτε καν οι ποτηροθήκες στο ταμπλώ!

Πάντως δεν μετανιώνω που διάλεξα κινητήρα έναντι έκδοσης, ίσως επειδή δεν είχα συνηθίσει σε αμάξι με πολλά extra.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι χαζη και ειναι μια : Ο Ελληνας μια ζωη σκεφτεται αναποδα! Θα προτιμησει τις ζαντες , τα δερματινα καθισματα , τα διακοσμητικα με επενδυση αλουμινιου κ.ο.κ και θα τσιγουνευτει το πιο σημαντικο : τα αλογα!

Δεν κατηγορω κανεναν απο τη στιγμη που και εγω μια φορα την ιδια μ@λ@κι@ εκανα , πηγα και αγορασα αμαξι φουλ εξτρα αλλα 1.2lt και μετα απο 2 χρονια σκεφτομουν πως να βελτιωσω ή πως να το σκοτωσω και να παρω κατι αλλο!

i think this is the best answer! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το polo 1.4 sportline με τα 100 άλογα πιστεύετε πως αξίζει τα λεφτά του για να το προτιμήσω έναντι αυτού με τα 75άλογα? Τα έκανε φίλος μου και τα 2 test drive και μου είπε πως δεν έχουν και δραματική διαφορά, αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Το polo 1.4 sportline με τα 100 άλογα πιστεύετε πως αξίζει τα λεφτά του για να το προτιμήσω έναντι αυτού με τα 75άλογα? Τα έκανε φίλος μου και τα 2 test drive και μου είπε πως δεν έχουν και δραματική διαφορά, αλήθεια?

Προφανώς ο φίλος σου δεν τα πίεσε για να καταλαβει τη διαφορά ή οποία είναι στις +4500σαλ.

Από εκεί και κάτω είναι όντως τα ίδια για να μην πω ότι το 100άρι είναι χειρότερο.

Αξίζει αν σου αρέσει να πιέζεις τον κινητήρα σου. Αν τον οδηγείς μέχρι τις 4000 σαλ δεν χρειάζεται να πάρεις το 100άρι. ;)

Επίσης το 100άρι έχει εντονότερο lag λόγω του ηλεκτρονικού γκαζιού σε σχέση με το 75άρι.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγνώμη δηλαδή κιόλας αλλα απο ένα TestDrive τί διαφορές δηλαδή περίμενε να δεί ο φίλος σου σε πίστα τα έκανε Test Drive? δηλαδή πόσα γκάζια παραπάνω μπορεί να καταλάβει κανεις μεταξύ αυτών των 2 αυτοκινητων απο ένα test drive? τα πήγε στα κόκκινα μήπως? τα τεσταρε στα 0-100? ή μήπως τα πλάκωσε στα φρένα ? όπως και να έχει 25 άλογα είναι 25 άλογα απο την άλλη το 100αρι έιναι πιό χαμηλό έχει κάποια παραπάνω πράματα απο το 75αρι και όπως και να έχει σίγουρα θα έιναι πιο δυνατο

προσωπικά έχω το 100αρι και έχω κάνει 500 χιλιόμετρα στο στρώσιμο το έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, τα λέφτά του βέβαια μπορεί να σου φένονται πολλα και να σκέφτεσε οτι είναι αρκετα για αυτό το αμάξι και ότι θα μπορουσες να πάς σε άλλη κατηγορία αυτοκινήτου εσύ θα αποφασίσεις εγώ την δικιά μου απόφαση την πήρα και έτσι αγόρασα το κορυφαίο στην κατηγορία του αμάξι έστω και αν κοστίζει παραπάνω απο καποια άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου δεν πρέπει να τα τέσταρε και πολύ εξονυχιστικά, χωρίς παρεξήγηση.

Η μέρα με τη νύχτα. Μη το συζητάς καν δεν υπάρχει σημείο σύγκρισης. Δε μιλάμε για 2 άλογα εδω πέρα μιλάμε για --25--

Αλλοι δίνουν λεφτά και λεφτά για να΄δώσουν 10-20 άλογα στο αυτοκίνητο αφού το πάρουν...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως τι ζητάει ο καθένας! Και βέβαια δεν έχουν τρομερές διαφορές στα χαμηλά αλλά ψηλά υπάρχει διαφορά! Πάντως οι εκδόσεις σου δίνουν τα ίδια, είτε 100άρι sportline πάρεις, είτε 75άρι sportline! Ηλεκτρικό γκάζι έχουν όλα τα καινούρια, δε θα βρεις αμάξι χωρίς ηλεκτρικό γκάζι πια!

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το καινούριο το Polo ... ΑΠΛΑ Γ@Μ@ΕΙ !!!!!

Καμμία σχέση με τα προηγούμενα ! Πολύ μου άρεσε ! Το είδα στον κολωνό στην Γιαγιά μου ... Δεν ξέρω απο που το έφερε τόσο νωρίς πάντως είχε Ελληνικές πινακίδες !

Φίλε zoran συμφωνώ με τα παιδιά ... Μεγάλη διαφορά το 75 με το 100 ... Και στην τελική και στον κόφτη κλπ κλπ. Είναι λίγα τα χρήματα για να μήν το πάρεις 100 ... Θα το μετανοιώσεις ... Εγω εχω 75 golf ... Καλό μοτέρ αλλά σίγουρα το 100άρι έχει να δώσει πολύ περισσότερα ! Πάρε το 100 με κλειστά μάτια !

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το καινούριο το Polo ... ΑΠΛΑ Γ@Μ@ΕΙ !!!!!

Καμμία σχέση με τα προηγούμενα ! Πολύ μου άρεσε ! Το είδα στον κολωνό στην Γιαγιά μου ... Δεν ξέρω απο που το έφερε τόσο νωρίς πάντως είχε Ελληνικές πινακίδες !

:D:D:D:blink::blink::D

ΕΕΕΕ??? Τώρα το είδες για πρώτη φορά?? Και τόσο νωρίς??? Ε????? Ρε? Ελλάδα το νέο Polo έχει έρθει από το καλοκαίρι!!!! Ήδη έχουμε δύο μέλη με το νέο Polo!!! Ήδη έχει παιχτεί πόσες φορές σε διαφήμιση!!! Εγώ βλέπω καθημερινώς καινούρια Polakia!!! dead.gif Εσύ τώρα το πήρες χαμπάρι???? :D

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ! ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ! χαχαχα ! Τι να σου πώ ... Τρεχω ρε σι όλη μέρα στο στίβο της ζωης με αποτέλεσμα να μην βλέπω tv και στο δρόμο τρέχω σαν μανιακός και δεν παρατηρώ... Με το ζόρι βλέπω ειδήσεις κι αυτές λίγο ...

Πολύ μου άρεσε πάντως! Πολύυυυ ωραίο design !!!!! Αυτό πως λέγετε ? 10n2 ?

Εχω μπερδευτεί μετα ta polo. Στα golf htan 1-2-3-4-5 στα πολο είναι αχταρμάς ! Εχω μπλέξει κι εγώ τα μπούτια μου λίγο !

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ! ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ! χαχαχα ! Τι να σου πώ ... Τρεχω ρε σι όλη μέρα στο στίβο της ζωης με αποτέλεσμα να μην βλέπω tv και στο δρόμο τρέχω σαν μανιακός και δεν παρατηρώ... Με το ζόρι βλέπω ειδήσεις κι αυτές λίγο ...

Πολύ μου άρεσε πάντως! Πολύυυυ ωραίο design !!!!! Αυτό πως λέγετε ? 10n2 ?

Εχω μπερδευτεί μετα ta polo. Στα golf htan 1-2-3-4-5 στα πολο είναι αχταρμάς ! Εχω μπλέξει κι εγώ τα μπούτια μου λίγο !

Νομίζω 9N3.Αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.