Jump to content
Kostas_GR

Αλοιφή Για Γδαρσίματα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!

Εχω το Golf VI 1.4 160hp σε μαυρο μεταλλικο χρώμα. Οπως ανοιξα την πορτα του οδηγου χθες, γδαρθηκε πολυ λιγο σε ενα σημειο και ηθελα να μου πειτε αν ξερετε που μπορω να βρω ΚΑΛΗ αλοιφη για να φτιαξει το χρωμα. Δεν με αποασχολη η τιμη!

Ευχαριστω!!

Edited by Kostas_GR
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε που ακριβως μπορω να την βρω?

σε καταστηματα που πουλανε προιοντα meguiars και στο ebay.εχε κατα νου οτι ειναι ηπια αλοιφη και δεν καλυπτει βαθιες γρατζουνιες αλλα ελαφριες επιφανειακες οπως πχ απο νυχια.υποθετω οτι απο την περιγραφη που εκανες για την γρατζουνια,οτι θα σε καλυψει η συγκεκριμενη αλοιφη.μην ξεχασεις να κερωσεις την επιφανεια μετα την εφαρμογη της scratchx.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!

Εχω το Golf VI 1.4 160hp σε μαυρο μεταλλικο χρώμα. Οπως ανοιξα την πορτα του οδηγου χθες, γδαρθηκε πολυ λιγο σε ενα σημειο και ηθελα να μου πειτε αν ξερετε που μπορω να βρω ΚΑΛΗ αλοιφη για να φτιαξει το χρωμα. Δεν με αποασχολη η τιμη!

Ευχαριστω!!

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν καλό φανοποιό να στο αφαιρέσει στο βαθμό που γίνεταιμε επαγγελματικό τρόπο χωρίς θαμπάδες.

Θα σου στοιχίσει και φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος βαθύτερη γρατζουνιά (π.χ. από κλειδί), υπάρχει αλοιφή που να τη καλύπτει ή δεν την αποφεύγουμε την τοπική βαφή?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις περιπτωσεις ακολουθειται διαφορετικη μεθοδος και υλικα.αλοιφαδοροι σε συνδυασμο με compound αλοιφες εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχους αποτελεσματος.πολλες φορες δε χρησιμοποιουνται και ειδικα γυαλοχαρτα διαφορετικης κοκκωσης.παραυτα,αν φαινεται ασταρι στην γρατζουνισμενη επιφανεια,ειναι δυσκολα τα πραγματα γι'αυτο και προτιμαται η απευθειας βαφη απο την πολυωρη εφαρμογη διαφορετικων υλικων με αμφιβολο τελικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις περιπτωσεις ακολουθειται διαφορετικη μεθοδος και υλικα.αλοιφαδοροι σε συνδυασμο με compound αλοιφες εχουν μεγαλα ποσοστα επιτυχους αποτελεσματος.πολλες φορες δε χρησιμοποιουνται και ειδικα γυαλοχαρτα διαφορετικης κοκκωσης.παραυτα,αν φαινεται ασταρι στην γρατζουνισμενη επιφανεια,ειναι δυσκολα τα πραγματα γι'αυτο και προτιμαται η απευθειας βαφη απο την πολυωρη εφαρμογη διαφορετικων υλικων με αμφιβολο τελικο αποτελεσμα.

τι προτεινετε για γρατσουνιες απο γατα στο φτερο;μου εχει γδαρει το βερνικι αλλα φαινεται πολυ οταν ειναι πλυμμενο...
Link to comment
Share on other sites

τι προτεινετε για γρατσουνιες απο γατα στο φτερο;μου εχει γδαρει το βερνικι αλλα φαινεται πολυ οταν ειναι πλυμμενο...

οταν την δοκιμασεις πες μας αν εκανε τπτ για να την παρουμε και εμεις αν αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα.

Εχω μια γρατζουνια στον πισω προφυλακτηρα , προφανως απο καποιον ''σουμαχερ'' που πηγε να ξεπαρκαρει απο πισω μου, αφου υπαρχει κοκκινο χρωμα ,και λιγο λευκο, πανω στο γδαρσιμο (το δικο μου αυτοκινητο ειναι μαυρο μεταλλικο). Η συγκεκριμενη αλοιφη θα κανει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις παρα να την δοκιμασεις.αν και υποψιαζομαι οτι θα χρειαστεις κατι πιο ''δυνατο'' για να αφαιρεσεις το ξενο χρωμα.προσωπικα θα δοκιμαζα πρωτα εναν medium aggressive πηλο και μετα καποια αλοιφη.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

καλως, υπαρχει ενα μαγαζι κοντα μου που πουλαει προιοντα της Μeguiars, οποτε απο βδομαδα θα κανω μια επισκεψη

Ευχαριστω :drinks:

Link to comment
Share on other sites

καλως, υπαρχει ενα μαγαζι κοντα μου που πουλαει προιοντα της Μeguiars, οποτε απο βδομαδα θα κανω μια επισκεψη

Ευχαριστω :drinks:

ενημερωσε μας....

Link to comment
Share on other sites

3Μ finesse it. Κορυφαίο! Καλό είναι τέτοια προϊόντα να μη χρησιμοποιούνται τακτικά παρά μόνο όταν υπάρχει ανάγκη, διότι η συχνή χρήση ενδέχεται να προξενήσει ζημιά στο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

3Μ finesse it. Κορυφαίο! Καλό είναι τέτοια προϊόντα να μη χρησιμοποιούνται τακτικά παρά μόνο όταν υπάρχει ανάγκη, διότι η συχνή χρήση ενδέχεται να προξενήσει ζημιά στο χρώμα.

Το συγκεκριμένο εφαρμόζεται με χέρι ή αλοιφαδόρο?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εφαρμόζεται με χέρι ή αλοιφαδόρο?

Ότι αγαπάς. Το μονόγκαζο της φωτογραφίας το έκανα με το χέρι και μπαμπάκι. Γενικότερα για επιφανειακές γρατσουνιές δε χρειάζεται αλοιφαδόρος.

Link to comment
Share on other sites

Ότι αγαπάς. Το μονόγκαζο της φωτογραφίας το έκανα με το χέρι και μπαμπάκι. Γενικότερα για επιφανειακές γρατσουνιές δε χρειάζεται αλοιφαδόρος.

επιφανειακες γρατζουνιες ειναι και οι ''αραχνες''.εχεις δοκιμασει να τις αφαιρεσεις με το χερι;αφαιρουνται με αλοιφαδορο και μαλιστα rotary που εχει δυναμη!εκτος αν ειναι κανενας DA της Megs,kestrel που ειναι 550-600W.καταλαβαινεις τι εννοω... :D

Link to comment
Share on other sites

επιφανειακες γρατζουνιες ειναι και οι ''αραχνες''.εχεις δοκιμασει να τις αφαιρεσεις με το χερι;αφαιρουνται με αλοιφαδορο και μαλιστα rotary που εχει δυναμη!εκτος αν ειναι κανενας DA της Megs,kestrel που ειναι 550-600W.καταλαβαινεις τι εννοω... :D

Καλά δεν αναφέρομαι σε τέτοια κατάσταση όταν λέω επιφανειακές. Εννοώ κυρίως σε επίπεδο βερνικιού. Εξάλλου η finesse it είναι η ψιλή αλοιφή. Για πιο μεγάλες ζημιές πας σε άλλο νούμερο της συγκεκριμένης σειράς προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.