Jump to content
teohaik

Αγορά Νέου Golf Vi 122 Ps Dsg7

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Μόλις σήμερα έκλεισα ένα ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ Golf 122 DSG7 Highline. Είμαι πολύ τυχερός γιατί σπάνια το φέρνουν σαν στοκ αντιπροσωπείες εδώ λόγω του ότι είναι αυτόματο και τα αυτόματα δεν "φεύγουν". Μάλιστα είμαι διπλά τυχερός διότι εγώ είχα σκάλωμα και το ήθελα με το RCD 510, και το εχει ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΠΑΝΩ!!!

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε δυο θέματα:

1ον: θα ήθελα να προσθέσω το καλώδιο για σύνδεση Ipod και χειρισμό του Ipod απο το τιμόνι. Νομίζω λέγεται MEDIA-IN. Είναι εφικτό να το βάλω τώρα εκ των υστέρων; Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο.... Όποιος ξέρει θα με βοηθήσει πολυ..

2ον: Για να πάρω το αμάξι απο την αντιπροσωπεία, θα πρέπει να έχω ετοιμάσει απο πριν την ασφάλεια; Δηλάδη τη μέρα που θα πάω να το πάρω να έχω ήδη το ασφαλιστήριο συμβόλαιο στα χέρια μου;

Ευχαριστώ πάρα πολυ.

Edited by teohaik
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλωςηρθες!

στο πρωτο ερωτημα δεν εχω απαντηση να σου δωσω επειδη δεν γνωριζω.στο δευτερο,ναι πρεπει να εχεις ασφαλιστηριο για να το παρεις.ακομα ομως και να μην το εχεις στα χερια σου επειδη ισως να μην ειναι ετοιμο,η αποστολη του ασφαλιστηριου συμβολαιου με φαξ στον πωλητη σου απο τον ασφαλιστη σου αρκει ωστε να παρεις το αμαξι σου.επιπλεον ολες οι αντ/πιες προσφερουν πακετα ασφαλισης διαφορων ασφαλιστικων εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωση στο προηγουμενο τοστ μου,αν το αγορασεις/εξοφλησεις μετρητοις τοτε δεν υποχρεουσε να εχεις ασφαλιστηριο ωστε να το παραλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ joop. Μετρητοίς θα πληρώσω. Θα βάλω για ένα χρόνο καποια ασφάλεια απο αυτές που θα έχουν εκεί στην αντιπροσωπεία και μετά θα κάνω έρευνα αγοράς για να είμαι ετοιμος για την επόμενη χρονια.

Για τη σύνδεση με Ipod κανένας τα φώτα του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ joop. Μετρητοίς θα πληρώσω. Θα βάλω για ένα χρόνο καποια ασφάλεια απο αυτές που θα έχουν εκεί στην αντιπροσωπεία και μετά θα κάνω έρευνα αγοράς για να είμαι ετοιμος για την επόμενη χρονια.

Για τη σύνδεση με Ipod κανένας τα φώτα του;

το δικο μου το παρελαβα πριν ενα χρονο με ηχοσυστημα το rcd 310.θυμαμαι πολυ καλα οτι μεσα στο υποβραχιονιο υπηρχε ετοιμο και χωρις να το παραγγειλω ,βυσμα media in.ηταν για τον σκοπο που λες,ipod κλπ.βεβαια εγω επειδη αλλαξα το εργοστασιακο ηχοσυστημα,ξηλωθηκε αναγκαστικα και το media in.δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτη η πληροφορια.ισως πλεον να εφοδιαζονται ολα στανταρ με media in.καποιος που παρελαβε προσφατα το 6αρι θα μας πει σιγουρα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολο. Το έχω κάνει δύο φορές. Μια στο Golf μου και άλλη μια στο Α3 μου.

Το media in που αναφέρεις νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό από το καλώδιο του ipod. Το καλώδιο του Ipod βγάζει είσοδο ipod και όχι jack (καρφί)

Έτσι, έχεις χειρισμό λειτουργιών από το RCD και τα χειριστήρια του τιμονιού αλλά και αναλλοίωτο κρυστάλλινο ήχο.

To media in - αν δεν κάνω λάθος - είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ktg αυτό είναι. Αυτό εννοώ. Η υποδοχή που είπε ο φίλος joop οτι βρίσκεται κάτω απο τον "τεμπέλη" είναι το Aux-in. Αυτό ΟΚ. Βάζεις καλώδιο ήχου και απλως ακούς τον ήχο που παίζει το mp3 στα ηχεία.

Ενώ το media in είναι το καλώδιο για σύνδεση δεδομένων το ipod έτσι ώστε να μπορείς να το χειρίζεσαι απο το τιμόνι. Αυτό είναι που λέει ο ktg. Χάρηκα ktg που μου λες οτι είναι εύκολο.

Πόσο θα μου βγει περίπου ktg?

Edited by teohaik
Link to comment
Share on other sites

Όχι ktg αυτό είναι. Αυτό εννοώ. Η υποδοχή που είπε ο φίλος joop οτι βρίσκεται κάτω απο τον "τεμπέλη" είναι το Aux-in. Αυτό ΟΚ. Βάζεις καλώδιο ήχου και απλως ακούς τον ήχο που παίζει το mp3 στα ηχεία.

Ενώ το media in είναι το καλώδιο για σύνδεση δεδομένων το ipod έτσι ώστε να μπορείς να το χειρίζεσαι απο το τιμόνι. Αυτό είναι που λέει ο ktg. Χάρηκα ktg που μου λες οτι είναι εύκολο.

Πόσο θα μου βγει περίπου ktg?

Το εργοστασιακό γύρω στα 100 ευρώ. Νομίζω πως είναι το 1K0 051 444. Δεν είμαι βέβαιος.

Από eBay, με μια καλή έρευνα μπορεί να φτάσεις και τα 80.

Υπάρχουν και oem λύσεις, άλλες αξιόπιστες κι άλλες όχι. Δεν έχω δοκιμάσει καμία. Ακούω βέβαια ότι οι dension είναι αρκετά καλή, αν και δε διαφέρει πολύ στην τιμή.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση... Δες αυτό:

http://global.ebay.com/VW_GTI_GOLF_IPOD_ADAPTER/270312621065/item

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα προχθές στο Golf μου... (Golf V με RCD 300) και μου στοίχισε (94,31 + 24,48 + ΦΠΑ) (ανταλλακτικό + εργατικά + ΦΠΑ) = 141, 36 Euro. Και το χρησιμοποιώ με το ipod 30GB (5th generation Late 2006) http://support.apple...1353#ipodfifth2

Υπάρχουν 2 ανταλλακτικά τα:

1K0051444 (αυτό έβαλα εγώ)

http://tinyurl.com/yb5wl5v

1K0051444A (αυτό πρέπει να βάλεις εσύ, γιατί είναι συμβατό με R110, RCD210, RCD310, RCD510, RNS510 (Radio generation III).

http://tinyurl.com/yadqsv5

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο πρόβλημα με τη φόρτιση ?

Ξέρω ότι δε ρωτάς εμένα, αλλά λέω να αναφέρω το δικό μου πρόβλημα...

Το iPod classic μου φόρτιζε κανονικά.

Το πρώτο μου iPod touch φόρτιζε μια χαρά.

Το iPhone (2G) μου φόρτιζε κανονικότατα.

To iPod nano φόρτιζε χωρίς γκρίνιες.

Το καινούριο μου iPod touch (64GB - νέας γενιάς) αρνείται πεισματικά να φορτίσει!

To μήνυμα που λέει this accessory is not designed to work with this device (ή κάτι παρόμοιο...) μου το έβγαζε και σε άλλα, αλλά φόρτιζαν κανονικά! Το καινούριο touch αρνείται και να φορτίσει!

Βέβαια, μικρό το κακό, αλλά θα μπορούσε να φορτίζει κιόλας!

Εσένα σου κάνει προβλήματα στη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... Η είσοδος και η έξοδος είναι ίδιες, ε;

Είσοδος θηλυκό iPod και έξοδος αρσενικό iPod;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο πρόβλημα με τη φόρτιση ?

Όχι, φορτίζει μια χαρά... Δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Απο ότι κατάλαβα υπάρχει εύκολη λύση. Επειδή δεν έχω την τεχνογνωσία να το περάσω εγώ, θα ζητήσω να το παραγγείλουν και θα παώ να το περάσουν στην αντιπροσωπεία. θα μου βγει περίπου 150 ευρώ απο ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο κι απο μένα ! Εχω παραγγείλει και εγω ενα new_love.gif DSG new_love.gif 122άρι και για το πρώτο 6μηνο ή έτος θα σου πρότεινα να κάνεις μεικτή όπως σκέφτομαι και εγώ.

Πάρε και μια προσφορά από την http://www.chartisinsurance.com .

Είναι οικονομική και σίγουρα δε θα κλείσει αύριο... Δουλεύω στον όμιλο και ξέρω οτι είναι Super. :lol:

Επειδή και εγω το πήρα cash... (έμεινα ταπί και ψύχραιμος) δεν ρισκάρω να το έχω έτσι έξω στη ζούγλα. emoticon_42.gif

Καλορίζικο mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγω το πήρα cash... (έμεινα ταπί και ψύχραιμος) δεν ρισκάρω να το έχω έτσι έξω στη ζούγλα.

Το μονο κακο με την μεικτη ειναι οτι για τα πρωτα Χ ευρω δεν σε καλυπτει...οποτε στην ουσια τα πιο πιθανα να σου συμβουν στην ζουγκλα τα πληρωνεις απο την τσεπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Μην πετάτε τα χρήματά σας σε μεικτές ασφάλειες και μ......ς. Κανείς δεν σας εγγυάτε ότι θα αποζημιωθείτε, αν κάποτε χρειαστεί.

Σας είπα δουλεύω στον όμιλο... και σας εγγυούμε ΕΓΩ οτι θα τα πάρουμε !

ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και τα ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο, για να ξέρουμε τι θα πάρουμε !

Εσύ Kpol βάλε τα λεφτά από την τσέπη σου αν σου βουλιάξουν καμιά πόρτα, γδάρουν όλη την πλευρά με κλειδί,βρείς τη μάσκα σου κάτω από ξεπαρκάρισμα ξανθιάς ... κτλ.

Εγώ ΣΤΕΓΝΩΣΑ :blush: :blush: :blush:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

οκ

Ο καθένας για την πάρτυ του ας κάνει Ο,ΤΙ θέλει...

Εγώ χωρίς υστεροβουλίες, σας ανακοίνωσα την πρόθεσή μου για μεικτή μέχρι να παλιώσει λίγο...

Όχι, οτι θα το κρατήσω στη γυάλα ... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας είπα δουλεύω στον όμιλο... και σας εγγυούμε ΕΓΩ οτι θα τα πάρουμε !

ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και τα ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο, για να ξέρουμε τι θα πάρουμε !

Εσύ Kpol βάλε τα λεφτά από την τσέπη σου αν σου βουλιάξουν καμιά πόρτα, γδάρουν όλη την πλευρά με κλειδί,βρείς τη μάσκα σου κάτω από ξεπαρκάρισμα ξανθιάς ... κτλ.

Εγώ ΣΤΕΓΝΩΣΑ :blush: :blush: :blush:

αν τ6α διαβασουμε ξερουμε τι θα παρουμε!!...τα παπ@@@ια μας!! new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.