Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Και τι πρεπει να κανουμε για να εχουμε ενα αξιοπρεπες φως και πανω απο ολα ασφαλες...Διοτι οπως ειπε και ο Katana ειναι απογοητευτικα με αποτελεσμα το βραδυ να κινδυνευει η ασφαλεια σου... Και οντως οσοι τα ειδα για βραδυ νομιζαν οτι ειχα μονο τα ημερας και εφεγγε με τοση ενταση...Πηγα αντιπροσωπεια νομιζωντας οτι υπαρχει καποιο προβλημα...μεχρι που εβαλαν ενα ολοκαινουριο rocco διπλα και οντως ηταν ιδια η ενταση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!Η πλάκα δε είναι πως έχοντας βάλει εδώ και καιρό τις PIAA

στην μεσαία σκάλα, όταν κάνω σινιάλο σε διασταυρώσεις με τις μαμά λάμπες στην

μεγάλη σκάλα ίσα ίσα που φαίνεται κάτι διαφορετικό σε βαθμό να γελάς πραγματικά

και να κλαις μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για την μεγάλη σκάλα δεν παίζει ακόμη λάμπα Η15 βελτιωμένη πέρα από την

μαμίσια..

Μιλώντας για Golf 6 πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα OEM xenon μπροστινά φανάρια η κατάσταση ξεφεύγει από το λίγο ψάξιμο που έκανα..

Ένα 700αρι θέλεις σίγουρα για τα 2 φανάρια τα οποία συνήθως δεν έχουν πάνω ούτε τα ballasts ούτε τις

λάμπες με το ειδικό καλώδιο..

Στην συνέχεια χρειάζεσαι 2 cable adapters για την συνδεσμολογία στην καλωδιώση του αυτοκινήτου και

μάλλον χρειάζεσαι και control unit για central electric όπως λέει και στο site της Kufatec.

Ισως να είναι απαραίτητο για τυχόν error code από την χαμηλότερη αντίσταση των xenon

και περιλαμβάνει και την λειτουργία για το auto-leveling που είναι απαραίτητο στην Ευρώπη για

να είναι νόμιμα τα xenon (to harware βέβαια για το auto leveling είναι επίσης ξεχωριστό κομμάτι).

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1356_c325_Xenon-HID-HeadLights---Adapter---VW-Golf-VI-6.html/zuebehoer/#subaction_div

Αυτό μεταφράζεται σε:

~2x500E=1.000E σκέτα τα φανάρια

~2x225E=450E τα εργοστασιακά ballasts (bosch)

~2x200E=400E τα εγκεφαλάκια για το σύστημα στροφής

~50Ε ανταπτοράκια σύνδεσης της Kufatec

~390E το σύστημα auto-leveling της Kufatec με αποστολή

------------------

2290 Ευρώ, ΧΩΡΙΣ την εργασία :p

Τα φανάρια στο link του Ebay είναι σκέτα χωρίς τα 2 εγκεφαλάκια (ballast κ στροφής)..

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει και μεταχείρι φανάρια με ballasts πάνω και λάμπες στα 700~ ευρώ.

Τώρα για το εγκεφαλάκι δεν ξέρω κατά πόσο θα παίζει το σύστημα στροφής

αλλά σίγουρα δεν θα έχουμε auto leveling για να είμαστε 100% νόμιμοι καθώς

χρειάζεται όλο το hardware με καλώδια και sensors + το εγκεφαλάκι.

Το εγκεφαλάκι (network control unit) μου είπαν από Kufatec οτι χρειάζεται έτσι

και αλλιώς για να λειτουργήσουν τα xenon άσχετα από το σύστημα για τις

στροφές και το auto leveling (που λογικά και τα 2 τελευταία αυτά features

δεν θεωρώ οτι μπορούν εύκολα να εγκατασταθούν λόγω πολυπλοκότητας και επιπλέον

hardware).

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει και μεταχείρι φανάρια με ballasts πάνω και λάμπες στα 700~ ευρώ.

Τώρα για το εγκεφαλάκι δεν ξέρω κατά πόσο θα παίζει το σύστημα στροφής

αλλά σίγουρα δεν θα έχουμε auto leveling για να είμαστε 100% νόμιμοι καθώς

χρειάζεται όλο το hardware με καλώδια και sensors + το εγκεφαλάκι.

Το εγκεφαλάκι (network control unit) μου είπαν από Kufatec οτι χρειάζεται έτσι

και αλλιώς για να λειτουργήσουν τα xenon άσχετα από το σύστημα για τις

στροφές και το auto leveling (που λογικά και τα 2 τελευταία αυτά features

δεν θεωρώ οτι μπορούν εύκολα να εγκατασταθούν λόγω πολυπλοκότητας και επιπλέον

hardware).

To να μπει εκ των υστέρων auto leveling δεν είναι εύκολη υπόθεση, περα απο το κόστος θέλει ξήλωμα το μισό αυτοκίνητο!! Το εχουν κάνει κάποιοι σε 5αρια (δες εδώκαι εδώ, μαλιστα το παιδί με το gti στο vwvortex ειναι Έλληνας!) αλλά προσωπικά και να χα τα λεφτά δεν το κανα με τίποτα!

Απ'οσο έψαξα πάντως δεν βλέπω να χουν βγει για το 6 φανάρια hella οπως υπάρχουν για το 5αρι που ειναι ίδια οπτικά με τα original αλλά διατηρείται η ρύθμιση ύψους απο το διακόπτη στο εσωτερικό... ;)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και δεν έχει περάσει καν από το μυαλό μου το auto - leveling!

Το μόνο που μπορεί να προσπαθήσω είναι σκέτα τα μαμά φανάρια μαζί με ballasts και

λάμπες και τα adapter cables της Kufatec μαζί με το control unit εφόσον χρειάζεται όπως

τονίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και δεν έχει περάσει καν από το μυαλό μου το auto - leveling!

Το μόνο που μπορεί να προσπαθήσω είναι σκέτα τα μαμά φανάρια μαζί με ballasts και

λάμπες και τα adapter cables της Kufatec μαζί με το control unit εφόσον χρειάζεται όπως

τονίζουν..

Το θέμα ειναι οτι τα original φανάρια δεν παίζουν χωρίς auto leveling, ανεβοκατεβαίνουν τρελά! Αυτό λύνεται μεν (ίσως με το control unit ή με κάποια άλλη πατέντα δεν το ξέρω σίγουρα αυτο) αλλά απο τη στιγμή που θα δηλωθούν στο vcds xenon παύει να δουλεύει η ρύθμιση απο το εσωτερικό! Οπότε μπορείς να τα ρυθμίσεις μονο μια φορά με το διαγνωστικό (ορίζοντας τη θέση 0 στην ουσία) και μετά αν φορτώσεις πχ το αυτοκίνητο θα φωτίζουν στο θεό αφού δεν θα υπάρχει το auto leveling να τα κατεβάσει!!!

Το χω ψάξει πολύ το θέμα τελευταίως γιατί θέλω και γω άμεσα να αλλάξω φώτα στο 5αρι μου και εχω καταλήξει κατα 99% σε αυτάτα hella που έχουν ρυθμιση ύψους κανονικά και παίρνουν xenon. Υπάρχουν κάποια θέματα με κάποιες σκιές βέβαια στη δέσμη αλλά οπως και να γίνει δεν παίζει να ναι χειρότερη η συνολική απόδοση απο τις αλογόνου που έχω τώρα που ειναι απλά για τα πανυγύρια... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα μιλάμε για τρελό μπλέξιμο...

Αλλά εμείς φταίμε που πάμε και πληρώνουμε χρυσάφι ένα αμάξι

που δεν έχει καν προβολείς projectors που τους έχουν μέχρι και

τα κορεάτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα μιλάμε για τρελό μπλέξιμο...

Αλλά εμείς φταίμε που πάμε και πληρώνουμε χρυσάφι ένα αμάξι

που δεν έχει καν προβολείς projectors που τους έχουν μέχρι και

τα κορεάτικα!!!

..και με τα φωτα παράπονα, τα φωτα του γκολφ ειναι τέλεια για μενα τωρα αν κάποιος θέλει ξενον ας τα σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

¶ρα τα φώτα με projectors (με λάμπες αλογόνου και όχι ξενον) σε κατά

πολύ φτηνότερα αμάξια πως θα τα χαρακτηρίσουμε σούπερ ντούπερ απίστευτα;;;;

Μην τρελαθούμε όλοι Golf έχουμε αλλά προσωπικά δεν παίρνω και ποσοστά για

να το βγάζω παντού τέλειο...

Το είπες και μόνος σου για σένα είναι τέλεια για μένα όμως άθλια ειδικά με

τις μαμίσιες λάμπες..

Τα παράπονα μας είναι αρκετά και έχουμε κάθε δικαίωμα να τα εκφράζουμε νομίζω.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

..και με τα φωτα παράπονα, τα φωτα του γκολφ ειναι τέλεια για μενα τωρα αν κάποιος θέλει ξενον ας τα σκάσει.

Το αν ειναι αποδεκτά για σένα ή για όλους έχει μια μικρή διαφορά νομίζω...

Αν δεν έχεις οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο με xenon (και κυρίως να κάνεις ταξίδι 4-5 ώρες με αρκετό επαρχιακό) προφανώς δεν σου φαίνονται άσχημα! Επειδή ομως εχω οδηγήσει πολλές φορές φίλων και είχα αυτοκίνητο με bixenon εργοστασιακά μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι η διαφορά είναι τεράστια!!!

@stakyrTSI είναι όντως μπλέξιμο η υπόθεση αν αποφασίσες να βάλεις τα original...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Mα δεν θέλω να με παρεξηγήσει και ο Νίκος καθώς δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε αλοίμονο!

Απλά ακόμη και ξένον να μην ήθελα, θεωρώ απαραίτητο τα φανάρια να έχουν projectors τουλάχιστον

και μετά να επιλέξω εγώ και τι καλύτερες λάμπες μπορώ να βάλω.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Mα δεν θέλω να με παρεξηγήσει και ο Νίκος καθώς δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε αλοίμονο!

Απλά ακόμη και ξένον να μην ήθελα θεωρώ απαραίτητο τα φανάρια να έχουν projectors τουλάχιστον

και μετά να επιλέξω εγώ και τι καλύτερες λάμπες μπορώ να βάλω.

Μα δεν είναι θέμα παρεξήγησης και φίλοι μου όταν τους είπα να βάλουν xenon εργοστασιακά οταν πήραν καινούρια αυτοκίνητα μου λεγανε δεν χρειάζεται, καλά ειναι και τα κανονικά κλπ κλπ, αλλά οταν καναμε μαζί μερικά ταξίδια με το a4 που ειχε bixenon απο τη μανα του (λεω είχε γιατί δυστυχώς μας τελείωσε εγινε πίτα, τουλάχιστον μονο αυτό και κανείς απο μας...) βλέπανε τη διαφορά με τα μάτια τους!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

¶ρα τα φώτα με projectors (με λάμπες αλογόνου και όχι ξενον) σε κατά

πολύ φτηνότερα αμάξια πως θα τα χαρακτηρίσουμε σούπερ ντούπερ απίστευτα;;;;

Μην τρελαθούμε όλοι Golf έχουμε αλλά προσωπικά δεν παίρνω και ποσοστά για

να το βγάζω παντού τέλειο...

Το είπες και μόνος σου για σένα είναι τέλεια για μένα όμως άθλια ειδικά με

τις μαμίσιες λάμπες..

Τα παράπονα μας είναι αρκετά και έχουμε κάθε δικαίωμα να τα εκφράζουμε νομίζω.

Το αν ειναι αποδεκτά για σένα ή για όλους έχει μια μικρή διαφορά νομίζω...

Αν δεν έχεις οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο με xenon (και κυρίως να κάνεις ταξίδι 4-5 ώρες με αρκετό επαρχιακό) προφανώς δεν σου φαίνονται άσχημα! Επειδή ομως εχω οδηγήσει πολλές φορές φίλων και είχα αυτοκίνητο με bixenon εργοστασιακά μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι η διαφορά είναι τεράστια!!!

@stakyrTSI είναι όντως μπλέξιμο η υπόθεση αν αποφασίσες να βάλεις τα original...

Mα δεν θέλω να με παρεξηγήσει και ο Νίκος καθώς δεν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε αλοίμονο!

Απλά ακόμη και ξένον να μην ήθελα θεωρώ απαραίτητο τα φανάρια να έχουν projectors τουλάχιστον

και μετά να επιλέξω εγώ και τι καλύτερες λάμπες μπορώ να βάλω.

Μια παρένθεση εκανα στο θεμα απλα για να πω την υποκειμενική μου γνώμη, δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγήσω κάποιον, γιατι ο κάθε ενας απο εμας κάπου τρώει το "κόλλημα" του με το αυτοκίνητο, άλλος με το τιμονι (ο γραφων) αλλος με τα φώτα, αλλος με τις ζάντες, ηχο κλπ για να μην μακρηγορώ.

Απλά θα το πω και πάλι εγω ειμαι ικανοποιημένος με τα φώτα του γκολφ τωρα αν οδηγούσα και μέσα στο Maracana σίγουρα θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα OEM xenon μπροστινά φανάρια η κατάσταση ξεφεύγει από το λίγο ψάξιμο που έκανα..

Ένα 700αρι θέλεις σίγουρα για τα 2 φανάρια τα οποία συνήθως δεν έχουν πάνω ούτε τα ballasts ούτε τις

λάμπες με το ειδικό καλώδιο..

Στην συνέχεια χρειάζεσαι 2 cable adapters για την συνδεσμολογία στην καλωδιώση του αυτοκινήτου και

μάλλον χρειάζεσαι και control unit για central electric όπως λέει και στο site της Kufatec.

Ισως να είναι απαραίτητο για τυχόν error code από την χαμηλότερη αντίσταση των xenon

και περιλαμβάνει και την λειτουργία για το auto-leveling που είναι απαραίτητο στην Ευρώπη για

να είναι νόμιμα τα xenon (to harware βέβαια για το auto leveling είναι επίσης ξεχωριστό κομμάτι).

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1356_c325_Xenon-HID-HeadLights---Adapter---VW-Golf-VI-6.html/zuebehoer/#subaction_div

Ξεφεύγει όντως η κατάσταση, πολλά τα πράγματα, περίπλοκο το μοντάρισμα και μεγάλο το κόστος. Δεν ξέρω μήπως με της dectane υπάρχει βελτίωση (στον φωτισμό) γιατί σαφέστατα είναι πιο προσιτή και απλή λύση.

https://www.dectane.de/product_info.php?info=p43767_d-lite-headlights-vw-golf-vi-08--daytime-running-light-r87.html

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγει όντως η κατάσταση, πολλά τα πράγματα, περίπλοκο το μοντάρισμα και μεγάλο το κόστος. Δεν ξέρω μήπως με της dectane υπάρχει βελτίωση (στον φωτισμό) γιατί σαφέστατα είναι πιο προσιτή και απλή λύση.

https://www.dectane.de/product_info.php?info=p43767_d-lite-headlights-vw-golf-vi-08--daytime-running-light-r87.html

εμένα μου κάνει εντύπωση που η hella δεν έχει βγάλει ακόμα φαναρια με προντζεκτορα λοοκ bixenon ?

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση που η hella δεν έχει βγάλει ακόμα φαναρια με προντζεκτορα λοοκ bixenon ?

+1 και όχι μόνο, θα έπρεπε να έχει βγάλει και πίσω led φανάρια. Μάλλον έχει πέσει μαχαίρι στο bgt που έχουν στο τμήμα R&D της Hella!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση που η hella δεν έχει βγάλει ακόμα φαναρια με προντζεκτορα λοοκ bixenon ?

:unsure: Και γω το ιδιο εγραφα πιο πάνω!!

Το λογικό θα ήταν να εχουν κυκλοφορήσει ήδη hella...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο και τα παρακάτω που έχουν βγει σε καλή τιμή :

http://www.autotoys.com/x/product.php?productid=17556

proydvg10drlbk.jpg

Και τα παρακάτω 2 θέματα

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=11095

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=11426

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.