Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Τα φώτα είναι απογοητευτικά, πάντως. Θα δούμε, εγώ θέλω να τα αλλάξω όλα μαζί.

μια χαρά ειναι τα φώτα μας Αλεξανδρε κ μάλιστα τα συγγρινω με τα projector-ατα του πατερα μου στο πασσατ! εκει που υστερούν είναι η μεγάλη σκαλα! καμιά σχέση πραγματικά! πολύ λίγα τα μετρά που φωτίζει...

Link to comment
Share on other sites

Είπες την σωστή κουβέντα τώρα!!!

Σπάω πλάκα κάθε φορά που ανάβω την μεγάλη σκάλα ή κάνω σινιάλο

καθώς με τις PIAA στην μεσαία σκάλα οι μαμά Η15 απλά φωτίζουν σαν

λυχνάρια :D

Mακάρι σύντομα να βγούν και aftermarket Η15 να σωθούμε..

Link to comment
Share on other sites

Είπες την σωστή κουβέντα τώρα!!!

Σπάω πλάκα κάθε φορά που ανάβω την μεγάλη σκάλα ή κάνω σινιάλο

καθώς με τις PIAA στην μεσαία σκάλα οι μαμά Η15 απλά φωτίζουν σαν

λυχνάρια :D

Mακάρι σύντομα να βγούν και aftermarket Η15 να σωθούμε..

+ απειροοο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νεα λαμπα απο την philips ονοματη extreme vision +100% ...της ειδα σε 6αρι και ο ανθρωπος μου ειπε οτι εινια οτι καλυτερο εβαλε ποτε. μιλαμε για h7.

Θα τις βαλω και ελπιζω αυτα τα απαραδεκτα φωτα χειροτερα και απο dacia να μην τα ξαναδω ποτε. Απορω στην τελικη με τους γερμανους... Οσο για Η15 ...συνεχεια χρησιμοποιω τη μεγαλη σκαλα μενω ευτυχως επαρχια οποτε ειναι απαραιτητες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτά τα φώτα έχετε άποψη ?

http://www.autoblog.gr/2010/11/28/volkswagen-brightens-up-golf-with-new-led-front-lights/

Όταν λέω άποψη, εννοώ αν κάποιος έχει ψάξει ποιά είναι η τιμή αντιπροσωπίας, στο internet, γνήσια, μαιμού κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτά τα φώτα έχετε άποψη ?

http://www.autoblog.gr/2010/11/28/volkswagen-brightens-up-golf-with-new-led-front-lights/

Όταν λέω άποψη, εννοώ αν κάποιος έχει ψάξει ποιά είναι η τιμή αντιπροσωπίας, στο internet, γνήσια, μαιμού κτλ.

Είναι εργοστασιακά. Τιμή γύρω στο 1000αρικο. :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποια link με φανάρια που κοστίζουν 80-100 ευρώ είναι για όποιον το βαρέθηκε το αμάξι και θέλει να το δει να λαμπαδιάζει / φλέγεται κάποια μέρα.

Προσοχή παιδιά! Στο mk6.com έχει αναφερθεί περιστατικό και με της dectan φανάρια από πρώην κάτοχο Audi TΤ αν θυμάμαι καλά.

Το ΄χε επισημάνει και ο Speedy σε κάποιο post.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποια link με φανάρια που κοστίζουν 80-100 ευρώ είναι για όποιον το βαρέθηκε το αμάξι και θέλει να το δει να λαμπαδιάζει / φλέγεται κάποια μέρα.

Προσοχή παιδιά! Στο mk6.com έχει αναφερθεί περιστατικό και με της dectan φανάρια από πρώην κάτοχο Audi TΤ αν θυμάμαι καλά.

Το ΄χε επισημάνει και ο Speedy σε κάποιο post.

Τι ακριβώς είχε γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είχε γίνει ?

Δεν μπόρεσα να βρω το θέμα που αναφέρει ο ACE, αλλά θυμάμαι πως το είχα διαβάσει...

Q:

How are the connections if you have bi-xenon and adaptive lighting?

A:

I would not even try for 2 reasons:

1/ The headlights (Dectanes or others) are NOT rated for HID kit and for a simple reason: If you even try, the housing around the main bulb will be melted in less than 5 mn: It is only made with plastic, no metal part to sheild the heat.

2/ The connector with Adaptive BI-Xenons has 12 pins while the Halogens has only 5. I would be a real nightmarre to try to swap and not have any fault code, and for the reason #1, it makes even less sense.

Q:

So you're saying if someone put HIDS in the dectanes they would melt?

Must not be the case since i dont see other guys having this problem.

I apologize if i misunderstood your post though

A:

Yes, this is what I am saying:

On each headlight, there is a sign like this:

NO HID

images.jpg

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/308732-Dectane-Hedlights....under-my-surgery?p=4212992&viewfull=1#post4212992

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20924

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34517

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=11831

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα από το R πήρα.

Τώρα αρχίζω σχολαστικό ψάξιμο για τα μπροστά ξένον

από το R για να δω τι ακριβώς χρειάζεται για να μπουν

και να λειτουργούν χωρίς auto leveling βέβαια.

Και να μην εμφανίζεται και το σφάλμα καμένης λάμπας..

Σε πρώτη φάση είναι τα φανάρια κομπλέ με μπάλαστς, λάμπες και

καλώδια - αντάπτορες για να κουμπώσουν στην μαμά καλωδίωση.

Στην συνέχεια μάλλον χρειάζεται τα 2 εξτρα μακριά καλωδιάκια

απο τους αντάπτορες να έρθουν μεσα στο central electrics control

unit για να μπορεί να δουλεύει και η μεγάλη σκάλα στα B-Xenon.

Eδώ παίζεται και η φάση να θέλει αλλαγή όλο αυτό το control unit

αλλά δεν το χω ξεκαθαρίσει ακόμη...

Άλλοι γράφουνε πως άμα έχεις το Ηighline δεν χρειάζεται αλλαγή κ.ο.

Ίδωμεν αν θα βρούμε άκρη...

Αν δεν βαλεις το afs, καλυτερα να μην τα βαλεις...

Γνωστος μου εβαλε μετα τα μαμα bi-xenon σε octavia fl(εχει τα ιδια ηλεκτρικα με το golf 6).. Αρχικα εβαλε μονο τα φαναρια.. Εγιναν οι κωδικοποιησεις, και τελικα δεν καταφερε να τα κανει ποτε να δουλεψουν σωστα.. Τρεμοπαιζαν συνεχως...

Μπηκε το εγγεφαλακι του afs, και ολα τζετ...

Αν κανεις την κινηση, καντην σωστα κατα τη γνωμη μου.. Αν δεν μπορεις τωρα, περιμενε μεχρι οικονομικα να μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι....

(παντως θα δεις το φως σου... Δεν υπαρχουν αυτα τα φωτα.. Ευχαριστιεμαι να οδηγω το αυτοκινητο βραδυ...... :yahoo: :yahoo: )

Link to comment
Share on other sites

(παντως θα δεις το φως σου... Δεν υπαρχουν αυτα τα φωτα.. Ευχαριστιεμαι να οδηγω το αυτοκινητο βραδυ...... :yahoo::goodjob: )

+1 για τα bixenon .... σε 2 αμάξια έχω μπει βράδυ και ήταν απλά αλλού .... :yahoo:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις το afs, καλυτερα να μην τα βαλεις...

Γνωστος μου εβαλε μετα τα μαμα bi-xenon σε octavia fl(εχει τα ιδια ηλεκτρικα με το golf 6).. Αρχικα εβαλε μονο τα φαναρια.. Εγιναν οι κωδικοποιησεις, και τελικα δεν καταφερε να τα κανει ποτε να δουλεψουν σωστα.. Τρεμοπαιζαν συνεχως...

Μπηκε το εγγεφαλακι του afs, και ολα τζετ...

Αν κανεις την κινηση, καντην σωστα κατα τη γνωμη μου.. Αν δεν μπορεις τωρα, περιμενε μεχρι οικονομικα να μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι....

(παντως θα δεις το φως σου... Δεν υπαρχουν αυτα τα φωτα.. Ευχαριστιεμαι να οδηγω το αυτοκινητο βραδυ...... :yahoo: :yahoo: )

Δηλ έβαλε και όλους τους σένσορες για το αuto leveling ή απλά μόνο αντικατέστησε το εγκεφαλάκι

που είναι κάτω από το τιμόνι (CESM) με το αντίστοιχο που είναι και για τα B-Xenon;

Πάντως και η Kufatec μαζί με τους αντάπτορες για τα καλώδια αναφέρει πως χρειάζεται

οπωσδήποτε και αλλαγή του control unit με το ανάλογο για τα B-Xenon...

Μπορείς να τον ρωτήσεις αν όντως χρειάστηκε να περάσει μέχρι το εγκεφαλάκι τα 2 εξτρά καλωδιάκια

που έχουν οι αντάπτορες προκειμένου να λειτουργήσει σωστά και η μεγάλη σκάλα στα B-Xenon;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Δηλ έβαλε και όλους τους σένσορες για το αuto leveling ή απλά μόνο αντικατέστησε το εγκεφαλάκι

που είναι κάτω από το τιμόνι (CESM) με το αντίστοιχο που είναι και για τα B-Xenon;

Πάντως και η Kufatec μαζί με τους αντάπτορες για τα καλώδια αναφέρει πως χρειάζεται

οπωσδήποτε και αλλαγή του control unit με το ανάλογο για τα B-Xenon...

Μπορείς να τον ρωτήσεις αν όντως χρειάστηκε να περάσει μέχρι το εγκεφαλάκι τα 2 εξτρά καλωδιάκια

που έχουν οι αντάπτορες προκειμένου να λειτουργήσει σωστά και η μεγάλη σκάλα στα B-Xenon;

Off Topic

Φιλε μου, 2 ατομα που γνωριζω, εκαναν εργοστασιακη εγκατασταση, με το elsa διπλα.. Τα πραγματα τα εφεραν καινουρια απο Τσεχια, με κοστος 800 ευρω(φαναρια, εργοστασιακες λαμπες πλεξουδες, συστημα afs, εγκεφαλακι afs και οτι αλλο χρειαστηκε).. Απο Ελλαδα, πληροφοριακα, το ολο θεμα κοστιζει τριπλα λεφτα...

Χρειαζεσαι τα φαναρια, τις νεες πλεξουδες, τις μαμα λαμπες, στο συστημα αυτορυθμισης για τις αναρτησεις, το εγκεφαλακι του afs, βασεις στηριξεις για καποια πραγματα, και λογικα καποια αλλα πραγματα που δεν γνωριζω, εναν καλο ηλεκτρολογο για να κανει τη ρυθμιση με το vcds, και καποιο συνεργειο να σηκωσει το αμαξι για να κανεις τις εγκαταστασεις στις αναρτησεις...

Στα δικα μας(σκοντα), με τη μεγαλη σκαλα, αναβει λαμπα Η7 αλογονου, και επισης ο προτζεκτορας με τα xenon αλλαζει τη δεσμη του σε ποιο ευρεια...

Στα γκολφ δεν γνωριζω αν η μεγαλη σκαλα ειναι ξενον.. Νομιζω παντως οτι ειναι οπως στα δικα μας..

Παντως για εμενα, η ολα, η τιποτα στην εγκατασταση.... Ειναι αρκετα προηγμενο, αλλα και ακριβο, το ολο συστημα, για να βαλεις τα μισα.. :roadrage:

Αν μπορω να βοηθησω σε κατι αλλο, γραψε σε καποιο αλλο θεμα, για να μην ειμαστε οφ τοπικ.. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Nαι και στο Golf 6 η μεγάλη σκάλα ξενον είναι (ΟΕΜ φανάρια Β-Xenon).

Αν κάνω κάτι θα είναι με σκέτα τα φανάρια χωρίς auto-leveling.

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Εγώ έχω το Golf Mk6 και λόγω ότι είχα xenon στο προηγούμενο αμάχη μου, όταν πήρα το Golf δεν μπορούσα να οδηγήσω... Δεν έβλεπα τίποτα.... Έτσι λοιπόν άρχισα να ψάχνομαι, ακόμα και η αντιπροσωπία μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να μου βάλει xenon διότι μπορεί να κάψει τον εγκέφαλο κτλπ... Απογοητευτικά! Έτσι μια μέρα είδα στις προσφορές του club μας http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39810&st=20 την προσφορά του Κωσταντινου.... Και μου εγγυήθηκε ότι δεν θα πάθω κάτι και αν πάθω θα το καλύψει εκείνος... και έτσι τα έβαλα.... Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.... Με πολύ καλή τιμή, γύρω στα 140 ευρώ μαζί με τις ψείρες... Τώρα πια όλος ο κόσμος έχει xenon, αν είναι παράνομο ας με γράψουν... Κλαιν Μαιν....!! Τώρα όσο αφορά κάποια παιδιά που δεν θέλουν να βάλουν ας μην βάλουν, πάντως το αμάχη μας φαίνεται πολύ πιο όμορφο έτσι... Και για το αν ενοχλούν ή όχι, ναι ενοχλούν αλλά μην δραματοποιούμε καταστάσεις, κανείς δεν τράκαρε από κιτ xenon..... Αυτά από μένα.... Φιλικά Δημήτρης!

Link to comment
Share on other sites

ξενον χωρις προτζεκτορα ειναι τραγικο να βαζεις για εμενα.

εγω δεν ειχα χρηματα να διαθεσω για να βαλω και ετσι ΔΕΝ εβαλα.

εδωσα οσα ειχα για να βαλω λαμπες για να βλεπω λιγο καλυτερα philips crystal vision

και ωταν εχω να τα σκασω θα βαλω φαναρια με projector και μεα ξενον.

Link to comment
Share on other sites

mourh τα έβαλες μετά την αγορά τα φανάρια? Αν ναι, τότε μάλλον τα πήρες ακριβά, αν πρόκειται μόνο για τα φανάρια.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

ηταν new Oμως φαναρι+εγκεφαλακι....αθικτα του κουτιου.800+ μαζι με τοποθετηση

κε τεχνικε συμβουμε ψαχνω για μεσσαιο απο GTI + φρενα μπρος πισω απο GTI αν βρεις κατι ενημερωσε!

Τότε καλά τα πήρες!

Για τα υπόλοιπα έχεις ψάξει στο eBay???

Εγώ τα φρένα GTI τα πήρα από το eBay.de στα 450 ευρώ όλα (δαγκάνες+βάσεις+δίσκους+τακάκια+κιθάρες εμπρός πίσω).

Το μεσαίο-τελικό το πουλάει ενα παιδί στο club http://www.vwclub.gr...showtopic=43909 αν σε νοιάζει για μεταχειρισμένα!

Θα έχω το νου μου όμως για σένα!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα φανάρια για Golf VI είναι υπέροχα: VW-Golf-VI-LED-Headlights-3-e1290944549524.jpg

Είναι τα κλασικά xenons της VW αλλά οι Γερμανοί βάλανε και LED όπως στο Polo 6R... και είναι και εργοστασιακά! Στον εξτρά εξοπλισμό ... http://www.autoblog....ed-front-lights

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Και για να επανερχομαστε στο θεμα θα προτιμουσα, προσωπικα , στο φαναρι να υπαρχουν και τα 2. Δεν ξερω βεβαιως αν κυκλοφορουν για 6αρια φαναρια με ενσωματωμενα led και ξενον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.