Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

τι εβαλες ποσο σου πηγε;

προγραμμα φορας; εκει θα δεις διαφορα :thumbsup:

DP 70άρι, HJS 200άρη και από εκεί και κάτω 63.5 χωρίς μεσαίο.

Πρόγραμμα δεν έχω βάλει ακόμη, αλλά λογικά θα μπει όταν καταλήξω που και τι.

Ολα μαζί πήγαν 1300 ευρώ. emoticon_42.gif

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι οταν το χαιδευεις(το γκαζι) δεν το κανει αλλα αν το πατας με λιγο παραπανω δυναμη το κανει και μονο σε στροφες 2,5-3,5 χιλιαδες.Εαν δεν εχεις προβλημα στην αποδοση μην το πας στην αντιπροσωπεια γιατι δεν προκειται να βγαλεις ακρη.Επισης δεν παιζει κανενα ρολο αν εχεις dsg η χειροκινητο.Ουσιαστηκα το αυτος ο ηχος προερχεται απο το μαγνητακι που αλλαζει το κομπρεσορα σε turbo.Απλα προσπαθησε να το συνηθησεις γιατι μονιμη δεν υπαρχει.Τα βασικα στα ειπα για περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις να κοιταξεις εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810&hl=%F3%F6%F5%F1%E9%E3%EC%E1&st=0

δεν προκειται να βγαλεις ακρη βεβαια...

Εδώ και κάποιο διάστημα έχω ακούσει οτι έχει βγει βελτιωμένη αντλία νερού που διορθώνει το πρόβλημα του ήχου "σκουριασμένης κούνιας". Ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι όντος εχει βγεί καινούργια αλλά να περιμένω λιγό πριν την αλλάξω για να δούνε αν σίγουρα διορθώνετε το πρόβλημα... Σύντομα 8α φτάσω τα 15.000 χμ και θα κάνω το πρώτο μου service και θα τους πω να μου την αλλάξουν γιατι μου σηκώνονται τα νέυρα κάθε φορά που ακούω αυτόν τον ήχο! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

DP 70άρι, HJS 200άρη και από εκεί και κάτω 63.5 χωρίς μεσαίο.

Πρόγραμμα δεν έχω βάλει ακόμη, αλλά λογικά θα μπει όταν καταλήξω που και τι.

Ολα μαζί πήγαν 1300 ευρώ. emoticon_42.gif

Μεγειές!!!Γτ 70 και όχι 63,5???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχαμε χωροταξικό περιθώριο και είναι τόσο πιεσμένα ολα εκεί, που έπρεπε να ανακουφιστεί λίγο το αμάξι από τις θερμοκρασίες. Ευχαριστώ. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είχαμε χωροταξικό περιθώριο και είναι τόσο πιεσμένα ολα εκεί, που έπρεπε να ανακουφιστεί λίγο το αμάξι από τις θερμοκρασίες. Ευχαριστώ. sillyhorse1rb5.gif

Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται αλλά οκ!!!Και πάλι μεγειές!!

Link to comment
Share on other sites

DP 70άρι, HJS 200άρη και από εκεί και κάτω 63.5 χωρίς μεσαίο.

Πρόγραμμα δεν έχω βάλει ακόμη, αλλά λογικά θα μπει όταν καταλήξω που και τι.

Ολα μαζί πήγαν 1300 ευρώ. emoticon_42.gif

Καλορίζικη. Καλές επιλογές εκτός από την απουσία μεσαίου. Αφού δεν ήθελες θόρυβο γιατί το παρέλειψες? Να ξέρεις ότι με τον καιρό θα αυξηθεί λίγο ακόμη ο θορυβος. Και αν βάλεις και πρόγραμμα ακόμα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

DP 70άρι, HJS 200άρη και από εκεί και κάτω 63.5 χωρίς μεσαίο.

Πρόγραμμα δεν έχω βάλει ακόμη, αλλά λογικά θα μπει όταν καταλήξω που και τι.

Ολα μαζί πήγαν 1300 ευρώ. emoticon_42.gif

Με γειά σου !!! Βάλε και καμία photo ή κανένα video !! :thumbsup:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιο διάστημα έχω ακούσει οτι έχει βγει βελτιωμένη αντλία νερού που διορθώνει το πρόβλημα του ήχου "σκουριασμένης κούνιας". Ρώτησα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι όντος εχει βγεί καινούργια αλλά να περιμένω λιγό πριν την αλλάξω για να δούνε αν σίγουρα διορθώνετε το πρόβλημα... Σύντομα 8α φτάσω τα 15.000 χμ και θα κάνω το πρώτο μου service και θα τους πω να μου την αλλάξουν γιατι μου σηκώνονται τα νέυρα κάθε φορά που ακούω αυτόν τον ήχο! :thumbsup:

φιλε οταν την αλλαξεις γραψε μας το αποτελεσμα και αν οντως εχει κατι διαφορετικο η βελτιωμενη.Παντως αν ειναι η παλια και στην αλλαξουν ο ηχος παλι θα εμφανιστει μετα απο 5-6 χιλιαδες χλμ αποτι εχουν πει οσοι την εχουν αλλαξει.Επισης αν σου ειναι ευκολο πες μας και σε ποια αντιπροσωπεια στο ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος υπηρξε ο "νονος" της περιβοητης "σκουριασμενης κουνιας"?? Ειναι πολυ πετυχημενη εκφραση για να περιγραψει κανεις τον ηχο της αντλιας νερου.Ποιος απο δω μεσα την ονομασε ετσι πρωτος??new_lol.gifEDIT: Nομιζω τον βρηκα : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810&view=findpost&p=237813

Edited by B.G
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη. Καλές επιλογές εκτός από την απουσία μεσαίου. Αφού δεν ήθελες θόρυβο γιατί το παρέλειψες? Να ξέρεις ότι με τον καιρό θα αυξηθεί λίγο ακόμη ο θορυβος. Και αν βάλεις και πρόγραμμα ακόμα περισσοτερο.

Eπέμενε ο μηχανικός, με την λογική να το δω πρώτα και αν με κουράσει να βάλουμε μεσαίο. Αλλά γενικώς εγώ δεν είμαι πολύ του θορύβου.

Poen, η εξάτμιση κατασκευάστηκε στον Μαυροειδάκο και από άποψη τοποθέτησης, η δουλειά είναι εξαιρετική. Είναι 2 φορές καλύτερη από την εργοστασιακή, χωρίς κοψίματα κτλ, όλα βιδωμένα.

Ξέρει κανείς πόσο στρώσιμο θέλει ο καταλυτης?

Link to comment
Share on other sites

Απο εγγυηση? Γιατι για 1300 ευρω πιστευω για να εχεις καποια απ[οσβεση θα πρεπει να σου εδωσε

τουλαχιστον 5 χρονια εγγυηση.

Πολλα λεφτα παντως και αν βαλεις και μεσαιο (που πιστευω θα το κανεις μετα απο ενα ταξιδακι) σιγουρα θα παει παραπανω.

Απο αποδοση ειδες καμμια διαφορα? Το λεω γιατι τα διαμετρηματα που λες οτι ειναι και σε σχεση με το οτι δεν φορας προγραμμα μου κανουν οτι δεν πρεπει να εχεις διαφορα και αν θυμηθω και απο αλλους που ειχαν κανει κατι αναλογο τους φανηκε μαλιστα οτι εχασαν.

Καλοφορετη παντως!

Link to comment
Share on other sites

Απο εγγυηση? Γιατι για 1300 ευρω πιστευω για να εχεις καποια απ[οσβεση θα πρεπει να σου εδωσε

τουλαχιστον 5 χρονια εγγυηση.

Πολλα λεφτα παντως και αν βαλεις και μεσαιο (που πιστευω θα το κανεις μετα απο ενα ταξιδακι) σιγουρα θα παει παραπανω.

Απο αποδοση ειδες καμμια διαφορα? Το λεω γιατι τα διαμετρηματα που λες οτι ειναι και σε σχεση με το οτι δεν φορας προγραμμα μου κανουν οτι δεν πρεπει να εχεις διαφορα και αν θυμηθω και απο αλλους που ειχαν κανει κατι αναλογο τους φανηκε μαλιστα οτι εχασαν.

Καλοφορετη παντως!

Δεν μιλήσαμε για εγγύηση, γιατί είναι φίλος οπότε έτσι και αλλιώς θα με καλύψει. Για το μεσαίο κάνα 50άρι θα δώσω.Κοίταξε, τα 63.5 είναι για περίπου 200 άλογα.Το 70άρι dp είναι οκ, νομίζω. Ακόμη δεν έχω άποψη περί του αν βελτιώθηκε σε απόδοση, καθότι λόγω φόρτου εργασίας, όπως το πήρα χθες από το μαγαζί, έτσι και το άφησα στο πάρκινγκ...

Πάντως δέχομαι ότι μπορεί να μην δω καν βελτίωση, μέχρι να μπει πρόγραμμα. Θα ανεβάσω και φωτό το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια !

Να την χαιρεσαι ! Δυστυχως δεν εχει ηχο η φωτο..ανεβασε κανα βιντεο !

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Με γεια !

Να την χαιρεσαι ! Δυστυχως δεν εχει ηχο η φωτο..ανεβασε κανα βιντεο !

Xαχα, σήμερα το βράδι θα επιχειρήσω να τραβήξω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, συγγνώμη αλλά δεν τράβηξα βίντεο ούτε σήμερα! Ηθελα να τραβήξω και μου τα χάλασε το ψιλόβροχο!

Εντούτοις, έχω να σας πω πλήρεις εντυπώσεις από την ολόσωμη. Σήμερα, έκανα περίπου 100 χλμ και άνοιξα πλήρως το μοτέρ. Καταρχήν, οφείλω να ομολογήσω ότι το αυτοκίνητο μου φαίνεται πιο ζωντανό και γεμίζει πολύ πιο εύκολα τις ταχύτητες. Ομως, σε απόλυτες ιπποδυνάμεις, δεν αισθάνθηκα κάποια ιδιαίτερη βελτίωση, αν λάβουμε υπόψιν το κόστος. Προσπαθώ να έχω ψύχραιμες αντιδράσεις και κριτική, γιατί είναι γνωστό πως ο θόρυβος από την εξάτμιση σε κάνει να νομίζεις πως κέρδισες 100 άλογα.

Φυσικά, ευτυχώς δεν έγινε αυτό που φοβόμουν, δηλαδή να χάσω αντί να κερδίσω. Τέσταρα το αμάξι σε συγκεκριμένα σημεία και βγάζει 5-10 (το πολύ!) παραπάνω χλμ/ώρα. Ηλπιζα μεν για παραπάνω πράγματα, συνυπολογιζόμενου του κόστους, αλλά αντιλαμβάνομαι πως ειδικά σε ένα 14άρι μοτέρ δεν είναι ευκολο να κερδίσεις 20 άλογα με αλλαγή εξάτμισης. Αυτό που θέλω είναι να δω διαφορά με το πρόγραμμα, δλδ μην βγάζουν όλα τα TSi που έχουν ''μαμά'' εξάτμιση, με πρόγραμμα, 210 άλογα και εγώ βγάζω 211, γιατί θα φάω τα μουστάκια μου, χαχαχα.

Στα θετικά, να συνυπολογιστεί πως το μοτέρ είναι αρκετά ψυχρότερο, λόγω του μεγαλύτερου DP και φαίνεται να μην κουράζεται στα διαδοχικα πατήματα.

Θα ήθελα να ακόυσω και την άποψη των ειδημόνων, πάνω σε αυτά που είπα!

Link to comment
Share on other sites

Τέσταρα το αμάξι σε συγκεκριμένα σημεία και βγάζει 5-10 (το πολύ!) παραπάνω χλμ/ώρα.

Αυτό το τεστ είναι λίγο σχετικο.

Αν δηλαδη μετρας μια μικρη αποσταση που πριν εβγαζες 110 και τωρα βγαζεις 120, η διαφορα ειναι μικρη και μπορει να ειναι και τυχαια αφου μπορει να εκανες καλυτερες αλλαγες κτλ.

Αν ομως τεσταρεις σε μεγαλυτερη απόσταση και πριν εβγαζες 210 ενώ τωρα 220, η διαφορά είναι σημαντική αφού το να πας από τα 210 στα 220 θέλει πολύ χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πριν έπιανα 165+, τώρα πιάνω 175+. Αλλά ναι, όντως είναι απολύτως σχετικό.

Μακάρι να είχα την πολυτέλεια να κάνω δυναμομέτρηση πριν και μετά Στέφανε, αλλά δεν!

Πάντως θα ήθελα κάτι παραπάνω, δεδομένου του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.