Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Παίζεις σε άλλη κλάση εσύ!Αλοίμονο σε μας με το πολύπαθο DSG7...

και θεωρεις πολλα αυτα τα προβληματα οταν εχουν πουληθει χιλιαδες DSG 7;;;;;

μα σαν το δικο μου εχουν πουληθει πολυ λιγοτερα! λογικο ειναι να υπαρχουν περισσοτερα με προβλημα στο 7.

και το εχουμε ξαναπει . εδω δεν γραφει καποιος που ειναι ευχαριστημενος αλλα οποιος εχει προβλημα. για καθε εννα που εχει προβλημα και γραφει εδω, υπαρχουν δεκαδες που δεν εχουν κανενα προβλημα και απλα δεν το γραφουν

Link to comment
Share on other sites

Aν πιστεύεις οτι τα DSG7 δεν έχουν όλα τα ίδια προβλήματα οκ εγώ πάω πάσο...

Και αν νομίζεις πως χιλιάδες που έχουν τα ίδια προβλήματα οτι συμμετέχουν σε forums 

σαν και εμάς και ψάχνονται σαν και εμάς γενικότερα και κάνουν γνωστό το πρόβλημα τους.

Άλλωστε όλες οι γνώμες είναι σεβαστές αλλά αν είχες DSG7 θα έγραφες και θα έλεγες 

πιθανότατα τα ίδια με εμένα..

Βέβαια οφείλω να σημειώσω πως εγώ μετά την αλλαγή πολύδισκου έχω μείνει μόνο με το απαίσιο τενεκεδένιο ήχο ..

Φιλικά πάντα όλα τα παραπάνω χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης :)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

15.000χμ και 1.000χμ με 32κιλά ροπής σε DSG7 το μόνο αρνητικό ειναι ο τενεκεδενιος ήχος ο οποιος ειναι normal ..
Πριν λήξει η εγγυηση θα παω προοληπτικα αν μπορέσω να αλλάξω τον διπλό συμπλέκτη με τον τελευταίο κωδικό ώστε να είμαστε οκ
 

Link to comment
Share on other sites

Aν πιστεύεις οτι τα DSG7 δεν έχουν όλα τα ίδια προβλήματα οκ εγώ πάω πάσο...

Και αν νομίζεις πως χιλιάδες που έχουν τα ίδια προβλήματα οτι συμμετέχουν σε forums 

σαν και εμάς και ψάχνονται σαν και εμάς γενικότερα και κάνουν γνωστό το πρόβλημα τους.

Άλλωστε όλες οι γνώμες είναι σεβαστές αλλά αν είχες DSG7 θα έγραφες και θα έλεγες 

πιθανότατα τα ίδια με εμένα..

Βέβαια οφείλω να σημειώσω πως εγώ μετά την αλλαγή πολύδισκου έχω μείνει μόνο με το απαίσιο τενεκεδένιο ήχο ..

Φιλικά πάντα όλα τα παραπάνω χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης :)

 

 

1ον ενοειται φιλικα.

2ον ναι πιστευω πως δεν εχουν ΟΛΑ το ιδιο προβλημα γιατι αλλιως θα γινοταν ανακληση.

απλα λεω πως σιγουρα οταν εχεις προβλημα ερχεσαι και γραφεις ενω οταν ολα πανε καλα δεν γραφεις. σιγουρα δεν γραφουν ολοι οσοι εχουν προβλημα. δεν λεω αυτο. απλα περισσοτεροι απο οσους εχουν προβλημα γραφουν σε σχεση με οσους δεν εχουν. τελος μην ξεχνατε πως υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν golf και απλα γραφουν εδω για προβληματα.....

Link to comment
Share on other sites

1ον ενοειται φιλικα.

2ον ναι πιστευω πως δεν εχουν ΟΛΑ το ιδιο προβλημα γιατι αλλιως θα γινοταν ανακληση.

απλα λεω πως σιγουρα οταν εχεις προβλημα ερχεσαι και γραφεις ενω οταν ολα πανε καλα δεν γραφεις. σιγουρα δεν γραφουν ολοι οσοι εχουν προβλημα. δεν λεω αυτο. απλα περισσοτεροι απο οσους εχουν προβλημα γραφουν σε σχεση με οσους δεν εχουν. τελος μην ξεχνατε πως υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν golf και απλα γραφουν εδω για προβληματα.....

κινα και αμερικη εχουν ανακληθεο >1εκ αυτοκινητα για το θεμα με το dsg ...πολυδικσου και θορυβου . Στην ΕΕ η vw εχει τεραστια επιροη σε αυτα τα θεματα ... ειδες να γινεται ανακληση στα μοτερ των polo cupra gti ?..   Και οι πετρες ξερουν παιδια στο κατω κατω τους πληρωνουμε...τα κακα ας τα λεμε αβιαστα .

https://www.google.gr/search?q=china+dsg+recall&aq=f&oq=china+dsg+recall&aqs=chrome.0.57j0.4061j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δεν θελουν να το δεχθουν ,ενταξει μιλαμε για ενα ακριβο αυτοκινητο που δεν θα επρεπε να εχει τετοια προβληματα ,Δυστηχως η vw στοχευει στο κοστος και μονο πλεον . Οταν παραγει κατι παραγγελνει εκ ανταλλακτικα για να εχει χαμηλο κοστος .Ετσι τη πατησε και με το dsg και με τις καδενες και με τις αντλιες και τα δισκοπλατο....και τα διχαλα και και και και και....  

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δεν θελουν να το δεχθουν ,ενταξει μιλαμε για ενα ακριβο αυτοκινητο που δεν θα επρεπε να εχει τετοια προβληματα ,Δυστηχως η vw στοχευει στο κοστος και μονο πλεον . Οταν παραγει κατι παραγγελνει εκ ανταλλακτικα για να εχει χαμηλο κοστος .Ετσι τη πατησε και με το dsg και με τις καδενες και με τις αντλιες και τα δισκοπλατο....και τα διχαλα και και και και και....  

Τις κρεμαριερες ξεχασες  8)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε να στα αλλαξουν ρε! Δεν στα άλλαξαν την προηγουμενη φορα? Μπορει να θελει αλλαγη εγκεφαλου τιμονιου

Μου ειχαν αλλαξει!!!! πριν τρεις μηνες σημερα θα μου αλλαξουν παλι εγκαφαλο τιμονιου.!!!!!

Η ετσι ειχαν πει.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.carscoops.com/2013/06/australian-vw-owners-speak-of-sudden.html Η ξεφτυλα δυστηχως δεν εχει ορια ...απορω πως στην ευρωπη εχουν καταφερει να μην γινει γενικο recall... Κριμα γιατι απο οτι φαινεται τα προβληματα τα προκαλει το mechatronic κατα πρωτο λογο και κατα δευτερο τα υλικα τριβης των πολυδισκων ... τα οποια θελουν να τα κρατησουν σε χαμηλο κοστος .... κριμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι εκτός Ευρώπης μια χαρά τα έχουν καταφέρει και έχουν στριμώξει την VW:

 

http://www.autoblog.gr/2013/06/12/volkswagen-dsg-recalled-in-australia-and-new-zealand/?fb_source=pubv1

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,το οτι χάθηκε ανθρώπινη ζωή,είναι πολύ χοντρό μάγκες!!!!!Όσο για το θέμα ανάκλησης στην Ευρώπη και στην Ελλάδα....ποιά Ευρώπη και.ποιά Ελλάδα;....το εξοχικό τους;Δεν υπάρχει περίπτωση......

Edited by Touring the M3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,το οτι χάθηκε ανθρώπινη ζωή,είναι πολύ χοντρό μάγκες!!!!!Όσο για το θέμα ανάκλησης στην Ευρώπη και στην Ελλάδα....ποιά Ευρώπη και.ποιά Ελλάδα;....το εξοχικό τους;Δεν υπάρχει περίπτωση......

Καλά όλα αυτά τα επαναστατικά, αλλά το αυτοκίνητο της κοπέλας ΔΕΝ είχε DSG κιβώτιο τελικά...

http://www.thetruthaboutcars.com/2013/06/sudden-deceleration-australian-media-blames-volkswagen-golf-manual-gasoline-drivers-death-on-dsg-clogged-diesel-injectors/

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Είχε δεν είχε DSG αυτό  ήταν όντως χοντρό με την κοπέλα στην Αυστραλία. Εδώ έχει κάνει ποτέ ανάκληση η VW?

 

Γιατί η BMW κάνει ακόμα και για αυτοκίνητα 10ετίας και με προσωπική επιστολή στους κατόχους :

http://www.autoblog.gr/2013/06/03/anaklhsh-aytokinhtwn-1-441-bmw-seiira-3-e46/

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα Ibiza fr του 2009 και εχει dsg κιβώτιο ταχυτητων. Πριν 2 μερες πηγα να ξεκινησω με το αμαξι και δεν μου λειτουργουσε η οπισθεν δηλαδη το αμαξι δεν έκανε προς τα πίσω. Παραλληλα οταν το ειχα στην θεση D προχωρουσεωστοσο δεν αλλαζε ταχυτητες και πηγαινε μονο με την πρωτη. Διαβασα τα παραπανω σχολια και πιστευω οτι ειναι κατι παρομοιο. Το αμαξι το εχω παει ηδη στην seat και περιμενω να μου απαντησουν αλλα να σας πω και την αληθεια δεν της εμπιστευομαι και πολυ γιατι μου ειπαν οτι δεν εχουν ξανα αντιμετωπιση τετοιο προβλημα. Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε τι φταιει ή οτιδηποτε αλλο για να μπορεσω να εχω μια αποψη.

Ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Συγνωμμη που γραφω στο vwforum αλλα δεν υπαρχει παρομοιο topic στην seat και παρατηρησα οτι εχουν πολλα ατομα προβλημα με το dsg 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.Ειναι να κλείσω το golf tdi και μετά από αυτά που διάβασα άρχισα να σκέφτομαι την επιλογή του dsg. Η απορία μου είναι ότι βλέπω πολλά αυτοκίνητα από Γερμανία με το dsg7 να έχουν 150000+ χιλιόμετρα και να μην έχουν πρόβλημα. Μήπως είναι θέμα τύχης η όλα είναι αναλώσιμα με ημερομηνία λήξης ; Όλα τα polo gti , ibiza cupra και fabia rs που όλα τους είναι με dsg έχουν χαλάσει;

Edit.

Να συμπληρώσω ότι αυτό που χαλάει συχνά από ότι βλέπω είναι το mechatronik και ρωτώ εάν μετά τα 5 χρόνια πάρω ένα που κοστίζει 750 καινούργιο στο γερμανικό ebay μπορεί η αντιπροσωπία να το περάσει; Πραγματικά θέλω αυτόματο αλλά μετά από αυτά που βλέπω σιγά σιγά βλέπω να περνω manual.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Edited by maximosm
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για το 7άρι κλείστο φίλε μου.Η Vw έχει βελτιώσει πλέον το mechatronic και έχει προχωρήσει σε ανάκληση σε άλλες χώρες σχετικά με τα προβλήματα που παρουσίασε.Π.χ Κϊνα και Ρωσία αν δεν κάνω λάθος.Πάρε το αυτοκίνητο οπως σου αρέσει και σ' εξυπηρετεί καλύτερα.Το dsg δεν συγκρίνεται με το manual σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

tdi + dsg = win!! ειδικά στο πετρέλαιο που αναγκαστικά κάνεις παραπάνω αλλαγές πρέπει να ταιριάζει γάντι αρκεί να χουν κάνει μια λογική χαρτογράφηση και να μην χαζοκρεμάει στο d.

 

Βάζει 6αρι ή 7αρι στα tdi; Επίσης συγκεκριμένα για πιο μοτέρ λές;

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

tdi + dsg = win!! ειδικά στο πετρέλαιο που αναγκαστικά κάνεις παραπάνω αλλαγές πρέπει να ταιριάζει γάντι αρκεί να χουν κάνει μια λογική χαρτογράφηση και να μην χαζοκρεμάει στο d.

Βάζει 6αρι ή 7αρι στα tdi; Επίσης συγκεκριμένα για πιο μοτέρ λές;

1.6 αλλά μάλλον πάω για manual μετά από αυτά που διάβασα σε γερμανικό forum και ότι 7/10 έχουν πρόβλημα και τρέχουν την μια με συμπλέκτη και την άλλη με mechatronik. Κρίμα θα ήταν το πρώτο αυτόματο που θα αγόραζα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

1.6 αλλά μάλλον πάω για manual μετά από αυτά που διάβασα σε γερμανικό forum και ότι 7/10 έχουν πρόβλημα και τρέχουν την μια με συμπλέκτη και την άλλη με mechatronik. Κρίμα θα ήταν το πρώτο αυτόματο που θα αγόραζα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Τι να σου πω! Εγω εχω 6αρι και μέχρι στιγμής στα 100500 χλμ δεν έχω κάποιο θέμα (χτύπα ξύλο!!!!! χαχαχα)

 

Πάντως οσο και ωραίο να είναι αμα σε ζαλίσει στα προβλήματα δώρο άδωρο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω! Εγω εχω 6αρι και μέχρι στιγμής στα 100500 χλμ δεν έχω κάποιο θέμα (χτύπα ξύλο!!!!! χαχαχα)

Πάντως οσο και ωραίο να είναι αμα σε ζαλίσει στα προβλήματα δώρο άδωρο...

Αντί dsg θα βάλω κανένα άλλο έξτρα να το χαρώ πάρα να ζω με το άγχος..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.