Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
raven

Golf 5/6 - Προβληματα Dsg

Recommended Posts

On 29/1/2017 at 11:26 ΜΜ, rafm said:

Καλησπέρα, έχω βρει να αγοράσω ένα golf VI 1.4/122hp βενζίνη με dsg του 2011 και με λίγα χιλιόμετρα από ιδιώτη περίπου 85.000.

Βιβλίο και χαρτιά όλα κομπλέ.

Με το σασμάν δεν είχε ποτέ πρόβλημα από ότι μου λέει, αλλά τον κάλεσε η αντιπροσωπεία και άλλαξε τις βαλβολίνες στο αυτόματο βάσει κάποιας οδηγίας, πριν 2 χρόνια περίπου.

Δεν έχει πάλι κανένα πρόβλημα.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Θα πάω να το τσεκάρω σε καρέντα, και σύμφωνα με όσα γράφετε εδώ, να μου πείτε τι θα πρέπει να ζητήσω να προσέξουν ιδιαίτερα ή τι πρέπει να προσέξω κι εγώ.

Τελικά πήγα σε καρέντα, και ζήτησα εξονυχιστικό έλεγχο. Όλα καλά το αυτοκίνητο είναι στα χέρια μου....:goodjob:

καλησπερα παιδια....εδω και 2-3 μερες μου φαινεται οτι οταν ξεκιναω με 1η ταχυτητα το αμαξι σκορτσαρι,χτυπαει λιγο δλδ σαν να ζοριζεται να ξεκινησει...!!!!οχι παντα ομως....τι λετε εχω φυγει συνεργειο;;;;;GOLF 6 160 DSG

ξερει κανεις μεχρι ποτε εβγαιναν προβληματικες παρτιδες με τα 7ρια DSG ?μετα το 2012 σταματησε το κακο?

Έχει αλλάξει κάτι στο 7αρι DSG; Το θέμα του πάντα δεν ήταν ο σχεδιασμός του; Ο ξηρού τύπου συμπλέκτης σε συνδυασμό με το software που δέχεται καταπόνηση στην κίνηση σε συνθήκες πόλης;

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω audi a3 του 2011-2012 1,4 tfsi. Γνωρίζοντας καλύτερα από εμένα τα προβλήματα του DSG-7 (S-tronic στα audi), τί λέτε αξίζει να το αγοράζω αυτόματο ή χειροκίνητο για να είμαι πιο σίγουρος?

- Τα προβλήματα έχουν διορθωθεί με ανακλήσεις ή συνεχίζουν να υπάρχουν μετά από λίγο?

- Τί χρειάζεται σε τακτική συντήρηση το 7-αρι DSG? 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία

Μην πάρεις Dsg7, χειροκίνητο, τώρα το αμάξωμα γούστα είναι αυτά οπότε..

23 hours ago , tsi sta said:

- Τί χρειάζεται σε τακτική συντήρηση το 7-αρι DSG? 

Αλλαγή βαλβολίνες στα 60.000 και τίποτε άλλο αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να δω το βιβλίο συντήρησης.

On 2/5/2017 at 6:20 ΜΜ, golfistas said:

Αλλαγή βαλβολίνες στα 60.000 και τίποτε άλλο αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να δω το βιβλίο συντήρησης.

Δεν εχουν βαλβολινες τα DSG μοναχα λαδι σασμαν. Παντως στο δικο μου 6αρι σασμαν DSG καθε 50-55 χιλιαδες αλλαγη λαδιου κανω και χρηση παντως τυπου. Σκισιμο η χαλαρα ειμαι μια χαρα!

On 10/4/2017 at 0:34 ΜΜ, leonenero said:

ξερει κανεις μεχρι ποτε εβγαιναν προβληματικες παρτιδες με τα 7ρια DSG ?μετα το 2012 σταματησε το κακο?

αλλαξε κανεις mechatronic, πολυδισκο  σε dsg7 σε αυτοκινητο κατασκευης απο το 2012 και μετα?

Edited by leonenero

Να πω κι εγώ τον πόνο μου. Έξοδος, περνάμε καλά, μπαίνουμε στο αυτοκίνητο να γυρίσουμε σπίτι και "Σφάλμα ESP". Η ένδειξη "P" να αναβοσβήνει. Λόγω σφάλματος η μηχανή δεν έπαιρνε μπροστά.

Να μην τα πολυλογώ, οδική βοήθεια κ.λπ.

Διάγνωση σήμερα: Απαιτείται αλλαγή mechatronic γιατί κάηκε μια ασφάλεια, η οποία "ΕΚΑΨΕ!!! την πλακέτα". Και εγώ που νόμιζα ότι οι ασφάλειες καιγόντουσαν για να προστατέψουν την πλακέτα.

Η VW δεν μπορεί να κάνει τίποτε και ... κόστος 1200€.

Τις γνώμες σας παιδιά θα ήθελα πως να κινηθώ.

Α, το αυτοκίνητο είναι μοντέλο αρχές 2010.

Edited by golfistas

Mail στα κεντρικα ωστε να σου δωσουν εκπτωση

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι για την ιστορία ... Η αντιπροσωπεία δεν δέχτηκε να καλύψει κάτι οπότε έσκασα 1.200€ με πολύ πόνο ... Να μη σας τύχει παιδιά.

Καλησπέρα φίλος με golf 6 μοντέλου του 11 το πείρε μεταχειρισμένο με 97000χλμ και του κάνει το εξής πρόβλημα 

Οταν ξεκινάει με 1η ταχύτητα σκορτσαρει λίγο (εγώ το καταλαβαίνω σαν πατιναρισμα)

Αυτό το θέμα του το κάνει μόνο όταν ζεσταθεί το σασμαν.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

Πολύδισκος.

20 λεπτά πριν , nikdev said:

Πολύδισκος.

Σε συνεργείο που πήγε έξω του άλλαξαν βαλβολινες και του έκαναν και κάποια βασική ρύθμιση από ότι μου είπε.

Επίσης του πρότειναν να περιμένουν να ζεστάνει λίγο ο καιρός και κα ρίξουν ένα καθαριστικό στους δικούς.

Του είπαν ότι δεν αξίζει ακόμα να κατεβάσει σασμαν.

Ξέρουμε κόστος του πολυδισκου?

Ανταλλακτικά + εργασία?

On 15/9/2013 at 7:34 ΜΜ, AntPri said:

15000 χλμ ! Ναι το DSG7 είναι .... Κωδικό σασμαν δεν ξέρω!... Μπορώ να τον βρω κάπου;

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

γεια σας παιδία ... λοιπόν έχω το dsg6 με 160.000 χιλιόμετρα... ενώ μου έκανε χρόνια το σκορτσάρισμα 3ης με 4ης με το που πατούσες παραπάνω το γκάζι,σήμερα μου το έκανε και 2αρα με 3η και μου άναψε το εικονίδιο του κινητήρα.βέβαια στο εικονίδιο μιλάει για βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων(καταλύτη και αισθητήρα λ) από ότι είδα.....megatronic ή πολύδισκος ή κάτι άλλο ?

παιδια σημερα παραδωσε πευμα το dsg οπως πηγαινα στο δρομο γυρω στα 70χιλ. ξαφνικα κατεβαζει μονο του πρωτη το ειδα ολα το αμαξι φρεναρε αποτομα και στροφες εφασαν 7χιλ. δεν μπορουσα να βαλω αλλη ταχυτητα ουτε χειροκινητα μονο νεκρα και πρωτη. εκανα με πρωτη 7χιλιομετρα στο ταμπλο αναβοσβηναν ολες η ενδειξεις του dsg. το πρωι συνεργειο και βλεπουμε....

7άρι ?

χτες πηρα το αμαξι απο το συνεργειο και αφου πληρωσα 800 ευρω  με ενημερωσαν πως ειχε ενα προβλημα στα υδραυλικα του σασμαν και ολα ειναι ενταξει σκεφτηκα αγιο ειχαμε που καθαρισαμε με τοσα το περνω φευγω λεω για να δοκιμασω το σειριακο και ξαφνικα ηρθαν τα χριστουγεννα μπαινει πρωτη απο μονη της στα οργανα αναβοσβηνει η ενδειξεις του dsg και αναβει το λαμπακι του κινητηρα πισω στο συνεργειο με πρωτη σε ολο το δρομο. μου λενε μα το δοκιμασαμε του λεω τοτε εγω το χαλασα παλι και δαγκωνωμουνα για να μην ακουστω σε ολο το τετραγωνο μου ειπαν να το αφησω να το δουν και θα σε παρουμε τηλ. πραγμα που δεν εγινε περασα σημερα το απογευμα απο το συνεργειο το αμαξι ελειπε μου ειπαν πως το πηγαν προγραμματισμο εγκεφαλου....αυριο βλεπουμε... σημερα κλεινει μια εβδομαδα στο συνεργειο!!!    

Αλλαξες mechatronic?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το προβλημα τελικα εκει ειναι στο mechatronic μου ειπαν πως εχει καποια επαφη προβλημα και τωρα παμε για μεταχειρω η καινουργιο μου ειπαν πως θα τα βρουμε στιην τιμη και με αυτα που εχω δωσει..

Καλημέρα. Πήγα σε ένα Φιλοσίδη και έκανα teat drive το Golf με 7άρι DSG και έπαθα πλάκα. Απορώ τόσα χρόνια τι κάνω με μηχανικό κιβώτιο. Με ένα φίλο που τα συζηταγα μου λέει μακριά από VAG DSG. Μπες μου λέει στο φόρουμ διάβασε και θα δεις. Μπήκα λοιπόν εδώ και διαβάζω πολλά και ακριβά προβλήματα με το εν λόγω αυτόματο κιβώτιο. Και ερωτώ λοιπόν τους κατόχους. Θα τα κλαίω τα λεφτά μου? Θα είμαι κάθε.λιγο στο συνεργείο? Μήπως να πάω σε μηχανικό να τελειώνω ? Αξίζει ή να κοιτάξω κάποιο άλλο αυτοκίνητο με αυτόματο? Παρακαλώ τα φώτα σας.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

On 26/3/2019 at 9:51 ΠΜ, amanwithaplan said:

Καλημέρα. Πήγα σε ένα Φιλοσίδη και έκανα teat drive το Golf με 7άρι DSG και έπαθα πλάκα. Απορώ τόσα χρόνια τι κάνω με μηχανικό κιβώτιο. Με ένα φίλο που τα συζηταγα μου λέει μακριά από VAG DSG. Μπες μου λέει στο φόρουμ διάβασε και θα δεις. Μπήκα λοιπόν εδώ και διαβάζω πολλά και ακριβά προβλήματα με το εν λόγω αυτόματο κιβώτιο. Και ερωτώ λοιπόν τους κατόχους. Θα τα κλαίω τα λεφτά μου? Θα είμαι κάθε.λιγο στο συνεργείο? Μήπως να πάω σε μηχανικό να τελειώνω ? Αξίζει ή να κοιτάξω κάποιο άλλο αυτοκίνητο με αυτόματο? Παρακαλώ τα φώτα σας.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Δε νομίζω πως μπορεί να σου πει κανένας αν θα κλαις τα λεφτά σου ή αν θα είσαι συνέχεια στο συνεργείο.

Οδηγώ εδώ και 10+ χρόνια ένα από τα πρώτα dsg7 που ήρθαν στην Ελλάδα. Ναι είχα ένα σοβαρό πρόβλημα πάνω στο 2ο χρόνο (αλλαγή μεκατρονικ με έξοδα αντιπροσωπείας). Μέχρι σήμερα όλα καλά.

Αν θα ξαναέπαιρνα dsg; Σίγουρα με προβλημάτισε το θέμα που είχα αλλά το πιο πιθανό είναι πως ναι θα το έπαιρνα. Επίσης βλέπω πλέον πολύ θετικά το θέμα του αυτόματου/σειριακού γενικότερα, κάτι που δεν ίσχυε πριν οδηγήσω dsg.