Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2 hours ago, gtse said:

 εαν ο κινητηρας δεν εχει προβληματα και ειναι καλοσυντηρημενος δεν θα εχεις θεμα και εγω στα 170000 εβαλα προγραμμα και τωρα ειμαι 185000

δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα αλλα δεν ξερω τι συντηρηση μπορει να του εκανε ο προιγουμενος μολις το πηρα στα 173000 

μπορουν καπως να το ελενξουν αυτο με καποια μετριση συμπιεσης η κατι αλλο γνωριζουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Καληνύχτα και από εμένα!

Κάτοχος golf V, VI,  VII.

Αν και ικανοποιημένος από το golf VII 1.4 140 Act DSG, το πρώτο που στις 102000 χλμ δεν έχει καμιά βλάβη (V,  πολλαπλασιαστές , φλάντζα κεφαλής, VI mechatronic dsg,  μπουζοκαλώδια) ευχαρίστως θα ήθελα μια stage I  αναβάθμιση.

Η αναστολή: Φίλος πρόσφατα αναβάθμισε στην αντιπροσωπεία έναντι 500 € Q2 από 150 σε 180? ; Hp και δηλώνει ικανοποιημένος.

Το πρόβλημα: Σε 3 τουλάχιστον (μάλλον 4) δοκιμές 0-160 σε ίσιο και ανηφορικό το Q2 των 180 HP (6T manual) μόλις περνάει κατά ένα μήκος (0,1 δευτ στα 160χλμ/ω)  το κατά 40 ίππους πιο αδύναμο Golf και αυτό μάλιστα από τα πρώτα μέτρα που το dsg δεν ξεκινάει με ψηλές στροφές και έχει κοντή 1η.

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Μάπα το καρπούζι της αναβάθμισης λογισμικού ή αποδεδειγμένα ( σε ανεξάρτητη  από τον βελτιωτή )προ και μετά δυναμομέτρηση όντως αξίζει και αυτό που εγώ είδα οφείλεται στην διαφορά DSG/ manual  μιας και δοκιμή προ αναβάθμισης δεν είχε συμβεί;

Υ.Γ1 Διαφορά επιδόσεων δεν υπάρχει μεταξύ Q2 150 ps/Golf VII 140ps εργοστασιακά.

Υ.Γ2.Δυναμομετρήσεις σε eco/normal/sport mode υπάρχουν;

Υ.Γ3.Remapping  αποκλειστικά στο sport mode που να αφήνει ανέπαφο το eco/normal υπάρχει;

Edited by Asxetos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μετά από 3 χρόνια στην κατοχή μου το γκολφακι, αποφάσισα να βάλω και εγώ πρόγραμμα και φίλτρο ελευθέρας k&n (στο μαμα κουτί). Το αμάξι έχει 95.000 χλμ και σαν πρόγραμμα πήγα σε overload. Από τα 140 που έλεγε ο κατασκευαστής τ αμαξι είναι περίπου 200 σύμφωνα με τον προγραμματιστή με πρόγραμμα 100αρας, μιας και δεν βάζω ποτέ απλή βενζίνη στ αμάξι. Υπερβολικά ευχαριστημένος, είναι άλλο αμάξι. Για το ιστορικό να σημειωθεί ότι πάνω στις δοκιμές τ αμάξι στο δεύτερο πάτημα δεν ανέβασε πίεση οπότε άλλαξα σκαστρα και ν75. Μαζί  άλλαξα και 4αδα πολλαπλασιαστές μιας και δεν είχα αλλάξει ποτέ στ αμαξι (μοντελο του 2008) για να είμαι καλυμμένος σε όλα :thumbsu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

200 είναι λίγα για 100άρα βενζίνη.

Σωστά ρυθμισμένο πρέπει να είσαι 210+

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφού δεν έχω ανέβει σε δυναμόμετρο για να μετρήσω τ άλογα δεν ξέρω την πραγματική του δύναμη,

έχω στο μυαλό μου ότι είμαι κάπου κοντά στα 200. τώρα μπορεί να είναι 205 ή 210 ή 215, του είπα ότι δεν κυνηγάω και το τελευταιο άλογο οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω .

Κόφτη έχω πλέον στις 7.100 και τελική 240 και όλα δουλεύουν ρολόι, όπου για μένα αυτό είναι το σημαντικότερο γιατί πρώτη φορά βελτιώνω αμάξι μου και πραγματικά είναι ένα πολύ ωραίο συναίσθημα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον προγραμματιστη λες ειναι 200. Αν ειναι 200 με 100αρα ειναι λιγα . Με 95αρα βγαζει τοσα και ανετα.


Τελικη με προγραμμα μονο και αφαιρεση κοφτη κατεβαζει κοντερ το Tsi ->250-260.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου και δεν αμφιβάλλω σε καμία περίπτωση για τα λεγόμενά σου , απλά γράφω αυτά που μου είπε ο προγραμματιστής, 205 άλογα είπε (γιατί επικοινώνησα). Μπορεί να μην τα ρύθμισε όλα στο όριο και να πήγε σε πιο λάιτ μιας και το ζήτησα από μόνος μου με σκεπτικό την ασφάλεια του μοτέρ. Τώρα αν  τ άλογα είναι παραπάνω θα το μάθω όταν κάνω κανένα φιλικό πάτημα με κάποιον στα δικά μου άλογα, γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα δυναμόμετρα μας

Για την τελική δεν υπάρχει δρόμος για να πάω με πάνω από 200 και να νιώθω ασφαλής, αν μπω ποτέ σε πίστα θα το κυνηγήσω τότε έτσι για την περιέργεια και μόνο, αλλά οταν λεέι 250 το κοντερ τα πραγματικα χλμ που παει τ αμαξι δεν είναι λίγο πιο κάτω;; Δλδ κοντά στα 240;; Γιατί έχω δει με όργανα μέτρησης πάντα να υπάρχουν αποκλίσεις στα χλμ του κοντερ 

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2021 at 8:47 ΠΜ, Kostas_Tr said:

Δεν ξέρω φίλε μου και δεν αμφιβάλλω σε καμία περίπτωση για τα λεγόμενά σου , απλά γράφω αυτά που μου είπε ο προγραμματιστής, 205 άλογα είπε (γιατί επικοινώνησα). Μπορεί να μην τα ρύθμισε όλα στο όριο και να πήγε σε πιο λάιτ μιας και το ζήτησα από μόνος μου με σκεπτικό την ασφάλεια του μοτέρ. Τώρα αν  τ άλογα είναι παραπάνω θα το μάθω όταν κάνω κανένα φιλικό πάτημα με κάποιον στα δικά μου άλογα, γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι τα δυναμόμετρα μας

Για την τελική δεν υπάρχει δρόμος για να πάω με πάνω από 200 και να νιώθω ασφαλής, αν μπω ποτέ σε πίστα θα το κυνηγήσω τότε έτσι για την περιέργεια και μόνο, αλλά οταν λεέι 250 το κοντερ τα πραγματικα χλμ που παει τ αμαξι δεν είναι λίγο πιο κάτω;; Δλδ κοντά στα 240;; Γιατί έχω δει με όργανα μέτρησης πάντα να υπάρχουν αποκλίσεις στα χλμ του κοντερ 

Μια φορα τσεκαρα χλμ κοντερ με gps κινητου και στα 240 κοντερ στο κινητο ειδα 219. Οσο ανεβαινεις τοσο μεγαλυτερη η διαφορα. Να το ευχαριστηθεις με το προγραμμα, αλλο αμαξι, 11+ χρονια εχω προγραμμα Ρεβο για 98αρα με εξατμιση και κουλερ S3 και δεν ειχα κανενα προβλημα. Το κεφι μου, μου το εκανε το αμαξι. Δεν πηγα ποτε για δυναμομετρηση αλλα παντα θα εχω την απορια ποσα ειμαι τελικα  :p. Ισως παω καποιαααα στιγμη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Που θα συστηνατε να παω για προγραμμα με Golf 6 122 HP?=@ Φοραω εξατμιση απο μεση μεχρι πισω(την επομενη βδομαδα μπαινει downpipe 63mm), φιλτρο ελευθερας BMC μεσα στο φιλτροκουτι και πολλαπλασιαστες R8.

Edited by tomas_mk6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχετε να προτείνετε κάποιον για πρόγραμμα στην Αθήνα για golf vii 1.4 tsi 140hp?

Έχει κάποιος εμπειρία από raceroms?

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2019 at 11:28 ΠΜ, Dimitris_MK7_R said:

Σ' ευχαριστήσω πάρα πολύ για την απάντηση σου και που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το ερώτημά μου , μου έλυσες πολλές απορίες!!

 

Καλημερα σε ολους , 

τελικα εγινε η αναβαθμιση σε stage 1,2,3.

Τα αποτελεσματα ειναι θεωρω καλα 512bhp 60kg ροπη.

σε μετρηση 0-100 στα 3,4 .

Δεν εχει γινει αναβαθμιση στα φρενα που θα γινει σε 2-3 μηνες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.