Jump to content
DARKO

Αγορα Καλωδίου Vag Com [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Θέλω να παραγγειλω καλωδιο vagcom αλλα όπως ρωτησε και ο φιλος πιο πανω ποια έκδοση να πάρω? Για golf v 140 tsi gt sport.Την έκδοση 11.11.3 ή την 12.10.3?

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνετε άδικα για τις τελευταίες βερσιον, στα 5αρια ταιριάζουν και οι πιο παλιές, πχ η 10 μην πω και παλαιότερες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I can confirm that!

Έχει τύχει να δω τον μηχανικό μου να δουλεύει σε 5άρια με παλιότερη version του VagCom

Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic, αλλα ψαχνω για ενα καλωδιο vag com για το golf v μου.

 

εχω 1 καλωδιο αλλα συνεχως μου βγαζει unregistered/unauthorized. ειναι η εκδοση 11.11. τι μπορω να κανω για να μην παρω αλλο μιας και το θελω αμεσα? επισης εχω2 αποριες..

 

1 αυτα τα κινεζικα εχουν περιορισμενο αριθμο λειτουργειας π.χ 2-3 φορεσ και μετα βγαζει unregistered/unauthorized?

2. μπορω το ηδη υπαρχων να το προγραμματισω με καποιο τροπο?

 

αν εχει  καποιος κατι να μου προτεινει θα το εκτιμησω...

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..μπορει καποιος να μου στειλει link για αγορα vag usb cable +software?!εχω αγορασει ενα απο το eobdtool.το χρησιμοποιησα μια φορα για να κανω τα φλας να αναβουν σαν φωτα ημερας και με κλειδωσε..δν με αφηνει να το ξαναχρησιμοποιησω...για golf5 1.6 fsi

Ασ βοηθησει καποιος ρε παιδια..

Edited by activious
merge posts
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή να χρησιμοποιείς μόνο την version που έχει έρθει μαζί με το μπλιμπλίκι.

Καλό θα είναι πριν αλλά και κατά την διάρκεια που τρέχεις το vcds να μην έχεις σύνδεση με το internet γιατί αν κάνει update (το VCDS) θα πάλι θα σου κλειδώσει το καλώδιο.

Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει ένα κλώνο από το ebay, κάποια στιγμή ξεχάστηκα και μου κλείδωσε.

 

Για τα κλειδωμένα όταν το είχα ψάξει είχα βρεί αρκετές πληροφορίες στο digital-kaos.co.uk. Βασικά θέλεις  memory dump (ένα μικρό binary αρχείο από άλλο αντίστοιχο κινεζοκαλώδιο και τον κατάλληλο eeprom programmer για να ζωντανέψεις το κλειδωμένο.

 

Προσωπικά προτίμησα να αγοράσω από ross-tech το original και ησύχασα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει ο sodimitris είναι πολυ καλή επιλογή.

Αν ψάξεις στο google για vcds china θα βρεις άφθονα.

Οταν το αγοράσεις προσέχεις να το δουλέύεις χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ,να χρησιμοποιεις το software που συνοδεύει το καλώδιο

και να μην κάνεις αναβάθμιση στο πρόγραμμα.

Εχω ένα κινέζικο 12.12 και κανω άψογη δουλειά.Θεωρώ ότι με 20€ είναι ειναι μια εξαιρετική αγορα για τις δουλειές που κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Εχω ενα 1.4 fsi του 2004 . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα vagcom καλώδιο συμβατό για το αυτοκίνητο μου κατα προτίμηση αυθεντικό .Μπορει κάποιος να με παραπέμψει καπου που μπορω να το προμηθευτώ ; Επίσης περίπου για τι λευτα μιλαμε ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις περίπου σε τιμές κυμαίνονται τα αυθεντικά και που μπορω να βρω ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις περίπου σε τιμές κυμαίνονται τα αυθεντικά και που μπορω να βρω ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Απο 100 εως 999$

 

Διαλεξε

http://store.ross-tech.com/shop/cat/VCDS.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Πραγματικά χάθηκα ψάχνοντας για το τι πρόγραμμα-καλώδιο να πάρω.
Στην οικογένεια έχουμε το εικονιζόμενο VW GOLF MK5 1.6 FSI SPORTLINE του 4-2004.
Σε βάθος χρόνου σκοπεύω σε αγορά ενός VW GOLF MK7 μάλλον TDI οπότε σκέφτηκα αν είναι να αγοράσω πρόγραμμα καλώδιο να πάρω κάτι που εν τέλει θα μπορώ να το χρησιμοποιώ για διαγνώσεις και μικροαλλαγές και στα δύο.Γίνεται αυτό?
Αν όχι, για το 5άρι ποιο είναι το πιο φθηνό πρόγραμμα-καλώδιο που μπορώ να βρω και θα μπορώ να κάνω διαγνώσεις και αλλαγές χωρίς αυτό το πρόγραμμα-καλώδιο να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο αμάξι?Καλό θα ήταν να φθηνό αλλά και δοκιμασμένο από άλλα μέλη.
 
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι κινεζιες και φθηνα...παρε οποιο να ναι κανενας (σχεδον) δεν εχει το αυθεντικο

Καμιά πρόταση, κάποιο link? Θα λειτουργεί και σε 5άρι και σε 7άρι?

Μήπως δημιοργήσω πρόβλημα σε κάτι πα΄νω στο αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση, κάποιο link? Θα λειτουργεί και σε 5άρι και σε 7άρι?

Μήπως δημιοργήσω πρόβλημα σε κάτι πα΄νω στο αμάξι?

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_Accessories/Car_Diagnostic_Tools/VAG-COM_v704.1_USB_to_OBDII_Cable_for_Car_Diagnostics_1

 

Πάρε απο οπου βρεις, όπως αναφέρθηκε και απο τον @economist ολα ειναι κινεζιες και αναλώσιμα, δηλαδή κάποια στιγμή θα κλειδώσει, οποτε ξεχνάς το βαθος χρόνου, πρόβλημα βεβαίως και μπορεί να δημιουργήσεις στο αυτοκίνητο, οχι απο το ιδιο το καλώδιο, αλλα αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιείς,

 

Αν δεν το χρειάζεσαι για κάποια δουλειά τοτε ειναι περιττό

Link to comment
Share on other sites

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_Accessories/Car_Diagnostic_Tools/VAG-COM_v704.1_USB_to_OBDII_Cable_for_Car_Diagnostics_1

 

Πάρε απο οπου βρεις, όπως αναφέρθηκε και απο τον @economist ολα ειναι κινεζιες και αναλώσιμα, δηλαδή κάποια στιγμή θα κλειδώσει, οποτε ξεχνάς το βαθος χρόνου, πρόβλημα βεβαίως και μπορεί να δημιουργήσεις στο αυτοκίνητο, οχι απο το ιδιο το καλώδιο, αλλα αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιείς,

 

Αν δεν το χρειάζεσαι για κάποια δουλειά τοτε ειναι περιττό

 

Δες...Είμαι στα 100.000 χιλιόμετρα..

Έχω αλλάξει ήδη δύο πολλαπλασιαστές και που και που το τελευταίο δίμηνο έχω θέμα με τον knox..

Για να μη μοιράζω 20άρικα σε μαστόρια για να μου το συνδέσουν απλά και να μου πουν θέλει αλλαγή ο πολλαπλασιαστής του 3ου πχ κυλίνδρου και να δίνω 20άρικα για εργασία κλπ προτιμώ να βλέπω εγώ που είναι το πρόβλημα και να αλλάζω μόνος μου έναν.

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν το καλώδιο που μου πρότεινες είναι συμβατό με Windows 8 και αν κάνει και για 5άρι και για 7άρι.
Τέλος το interface του είναι όπως του Original VCDS ?

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδεσεις κινεζικο καλωδιο θα χει θεμα το αυτοκινητο με τα ηλεκτρικα;

Παιζει τετοιο σεναριο;

Επισης το aux & usb ξεκλειδωνονται απο αυτο το καλωδιο;(εφοσον δεν εχει κλειδωθει)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : 

 

Εχω ενα καλώδιο VCDS VAG 106 (Release 10.6) αλλά πέρασε τόσος καιρός που πλέον έχω ένα Laptop Windows7. To VCDS που είχα στο προηγούμενο Laptop ήταν για XP .. και πλέον στα Win 7/64bit δεν παίζει. 

 

Εχει κάποιος να μου στήλει VCDS Installation για Win7?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.