Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ... Σαν νέοι στο forum αλλά και σε όλο το θέμα συγγραφής επιστολής δεν ξέρω πως θα μαζευτούμε σε ένα post να αναφέρει ο καθένας ας πούμε ότι είναι παθόν. Πρέπει καλύτερα να γίνει με private message; Εφόσον μάλλον θα χρειαστεί και επιπλέον στοιχεία, όπως ονοματεπώνυμο και αριθμό πλαισίου;

Κάποιος παλιός που γνωρίζει ας μας πει τι χρειάζεται ώστε να κινήσουμε διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ για δραστικές κινήσεις πλέον!!

Θα πρέπει να συγκεντρώσουμε όλα τα ονόματα και αριθμούς πλαισίων και να στείλουμε επιστολή ταχυδρομικώς και ηλεκτρονικά, με αναφορές σε ονόματα που έχουμε έρθει σε επαφή με αντιπροσωπείες κ.τ.λ.

Η ξαδελφή μου είναι δικηγόρος και θα την ρωτήσω γενικότερα για το πως θα πρέπει να συνταχθεί μια τέτοια επιστολή. Ασε που μιλάει και γερμανικά :)

Αυτό που προτείνω όμως και αν συμφωνείτε μαζί μου, είναι να κανονίσουμε να βρεθούμε όλοι οι παθόντες για ενα καφέ (κάπου που να έχει wifi να έχουμε στη διαθεσή μας και Internet) και να κάτσουμε κάτω να συζητήσουμε σαν άνθρωποι. Φυσικά αναφέρομαι σε αυτούς που είμαστε Αθήνα και μπορούμε να μαζευτούμε.

Δεν θα είναι καφές αναψυχής, έχουμε δουλειά να κάνουμε, να κατεβάσουμε ιδέες/προτάσεις, να μιλήσουμε για εμπειρίες απο αντιπροσωπείες και να καταγράψουμε γεγονότα, ονόματα, ημερομηνίες κ.τ.λ.

Αυτά, αν συμφωνείτε let me know.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε πρωτη φαση πρεπει ΟΛΟΙ να πανε στις αντιπροσωπειες για δηλωση βλαβης...!! 10 λεπτα υποθεση ειναι, μην πιανουμε την ευκολη λυση του ιντερνετ κ περιμενουμε ποτε θα βρεθει ο πρωτος τυχερος!! θελει πρηξιμο, καθε βδομαδα τηλεφωνο!

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια τελικα το προβλημα λυθηκε ? ολα το πολο χειροκινητα το παρουσιαζζουν?δηλαδη αν παραγγειλω ενα θα εχει και αυτο το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδη αγανάκτησα απο το αυτοκίνητο γιατι τωρα με τις ζεστεσ μου σβηνει καθε μερα..... μια φορα τουλαχιστον ..... στα φαναρια ...ενω δουλευει στο ρελαντι.... και δεν αντεχω αλλο , εστειλά mail στην μαμα εταιρια στην οποια αφου εκανα μια εκτενη περιγραφη του προβλήματος στο τελος έλεγα οτι θα προβω σε νομικη συμβουλή αν μέσα στη βδομαδα δεν εχω σοβαρή απαντηση για το προβλημα... ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ! Μου απαντησαν σήμερα οτι με προοωθούν στον επισημο αντιπρόσωπο στην ελλαδα ενω εδειξαν να μη γνωρίζουν τιποτα για το θεμα... Με πήρε και η κοσμοκαρ τηλ σημερα, ζήτησε καποιες πληροφοριεσ (πινακιδες και πλαισιο ) μου ειπε οτι μεσα σε 3 μερες να περιμενω απαντηση... και η κοσμοκαρ εδειξε να μη γνωριζει το προβλημα.. Δεν εχω αλλες αντοχες ... πραγματικα αν περασουν και αυτες οι 3-4 μερες και δε ν εχω τη παραμικρη ενδειξη οτι ασχολουνται με το θεμα γενικότερα ... εστω και για δοκιμες σε αισθητηρες πεταλουδεσ κτλ θα προβω σε πιο δραστικα μετρα.

Α το πιο αστειο που μου ειπαν στην αντιπροσωπεια που πηρα το αυτοκινητο ... ειναι οτι δε πειραζουν το αυτοκινητο για να μη χασει την εγγυηση... Αν ειναι δυνατον!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να λυθει το πρόβλημα σου το συντομότερο. Μπράβο για τις ενέργειές σου.

Ακυρώνεις την ίδια την Cοsmocar μαλλον τώρα. Τους τελευταίους 3 μήνες κορόιδευαν τους πελάτες με το θέμα του ρελαντί ότι περιμένουν update από εβδομάδα σε εβδομάδα.

Έρχεσαι και λές τώρα ότι δεν γνωρίζουν τπτ. Ότι να ναι πραγματικά.

Λυπάμαι για την αντιμεπώπιση της επίσημης αντιπροσωπείας στην Ελλάδα όχι φυσικά για την VW που πιστεύω αν γνώριζε το πρόβλημα θα το είχε λύσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σαν καινουργιο μέλος σας χαιρετίζω όλους και εύχομαι γρήγορη λύση στο πρόβλημά σας!! Κάτοχος Polo 6Ν και υποψήφιος αγοραστής του καινούργιου Polo 1.2 TSI. Θα συμφωνήσω 100 % με τον φίλο Greg ότι αν θέλετε να υπάρξει ενδιαφέρον από τις ελλήνικές αντιπροσωπίες θα πρέπει ανεξαρτήτως όλοι οι κάτοχοι Polo 1.2 tsi που έχουν αντιμετωπήσει το πρόβλημα αυτό με μία μαζική και επώνυμη επιστολή μέσω e-mail στην μαμά Εταιρία VW, να εκθεάσετε το πρόβλημα. Να είστε σίγουροι ότι το αυτί τους θα ''ιδρώσει'' και θα υπάρξει σίγουρα άμεση ανταπόκριση από πλευράς τους για την λύση του. Με αυτά τα πράγματα οι Γερμανοί δεν παίζουν!! Σίγουρα θα πρέπει στο e-mail να αναφερθεί και η αδιαφορία και ανικανότητα των Ελληνικών Αντιπροσωπειών στο να υπάρξει βοήθεια,αντιμετώπιση και ενημέρωση από πλευράς τους. Καλό θα ήταν τα πιο παλία μέλη του club αν μπορούσαν να βοηθήσουν στην συγκέντρωση όλων σας που έχετε πρόβλημα και με την βοήθεια ίσως και κάποιου δικηγόρου να γνωστοποιούσατε στην VW όλα τα παραπάνω.

Όλα καλά θα πάνε απλώς στην Ελλάδα πάντα θα πρέπει να μας ταλαιπωρούν γιατί τους το επιτρέπουμε!!

Δυστυχώς είναι η μόνη οδός παιδιά!!!! Μην τους αφήνετε να μας δουλεύουν!!!!!!

Edited by Polakias_1983
Link to comment
Share on other sites

Lia Simone, αν μπορείς στείλε ένα δείγμα του κειμένου που έστειλες και το e-mail για την VW στη Γερμανία ώστε να στείλουμε κι εμείς μήπως ιδρώσει κανένα αυτί των εδώ "εισαγωγέων"...

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια τελικα το προβλημα λυθηκε ? ολα το πολο χειροκινητα το παρουσιαζζουν?δηλαδη αν παραγγειλω ενα θα εχει και αυτο το ιδιο προβλημα?

Ναι!

Το πιστεύω 100% πιά. Όσα αυτοκίνητα έρχονται έχουν το ίδιο πρόβλημα. Δεν ισχύει αυτό που λένε, τα πρώτα αμάξια, κτλ. Πραγματικά ΝΑΙ, θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

Όσοι στέλνετε mail θα σας λένε ακριβώς το ίδιο. Σημασία έχει ότι λειτουργεί προσθετικά όλο αυτό. Δηλαδή μπορεί να μην έχει επίδραση το 1 τηλεφώνημα (οπότε μην περιμένετε άμεση λύση), αλλά οι 200-500 καταγγελίες ως πλήθος είναι αρκετά σημαντικό. Το συμπέρασμα είναι ότι κάντε ΟΛΟΙ τον κόπο και καταγράψτε το συμβάν σε αυτούς για να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός τους.

Καλό είναι να βρούμε όλους τους τρόπους επικοινωνίας και να τους προσθέσω στο πρώτο post μου, να το βλέπουν όλοι όσοι μπαίνουν για πρώτη φορά, οτι δεν θα βρουν κάποια λύση στο forum για το θέμα ώστε να επαναπαφθούν, το ζήτημα εκκρεμεί από το ίδιο το εργοστάσιο. Σε αυτοκίνητα του κουτιού δεν επιτρέπεται πειραματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο forum και ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός Polo TSI 1.2. Αυτά που βλέπω εδώ στο forum με έχουν

κάνει να το σκέφτομαι λίγο το θέμα glare.gif (Κρίμα γιατί το αμάξι είναι κουκλί).

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα αυτό με το περιβόητο αυτό update για να ηρεμήσετε κι εσείς επιτέλους αλλά και για να πάρω εγώ άφοβα το Polo.

Υπομονή παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε costas86, μη φοβάσαι από αυτά που ακούς εδώ! ΑΝ σου παρουσιάσει το πρόβλημα σε περίπτωση που αγοράσεις το Polo δεν είναι κάτι το τραγικό. Δεν είναι σαν μερικά αυτοκίνητα τέλος πάντων που ενώ κινήσαι δε δουλεύουν τα φρένα, ή κολλάει το γκάζι ας πούμε, προβλήματα που έχουν άμεσο κίνδυνο για τη ζωή σου. Όπως καταλαβαίνεις ενώ περιμένεις στο φανάρι και να σου σβήσει δεν θα συμβεί κάτι το μοιραίο.

Προσωπικά έχει να μου εμφανιστεί από το 860km (τώρα είμαι στα 3200km). Δεν επαναπαύομαι όμως γιατί μπορεί να συμβεί πάλι κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα ότι κάποιοι έχετε φτάσει σε σημείο να σας σβήνει σε κάθε φανάρι , ίσως ήταν καλή ιδέα να τραβήξτε ένα βιντεάκι και να δημοσιευτεί στο youtube έτσι ώστε να ιδρώσει ή αλλιώς φτάσει στο αυτί των υπεύθυνων στο εξωτερικό. Κάτι τέτοιο θα ήταν σοβαρό πλήγμα μαζί με σχόλια απο κάτω χρηστών που να το επιβεβαιώνουν.

Προσωπικά πέρα από 2 φορές στα πρώτα του χιλιόμετρα(τώρα φτάνω τα 4.000) δεν μου έχει ξανασυμβεί και αξίζει να σημειώσω ότι και τις 2 φορές η βενζίνη ήταν λίγη στο ρεζερβουάρ από τότε ποτέ ξανά αν και συνήθως το έχω πάνω από το 1/4 αν αυτό μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα ότι κάποιοι έχετε φτάσει σε σημείο να σας σβήνει σε κάθε φανάρι , ίσως ήταν καλή ιδέα να τραβήξτε ένα βιντεάκι και να δημοσιευτεί στο youtube έτσι ώστε να ιδρώσει ή αλλιώς φτάσει στο αυτί των υπεύθυνων στο εξωτερικό. Κάτι τέτοιο θα ήταν σοβαρό πλήγμα μαζί με σχόλια απο κάτω χρηστών που να το επιβεβαιώνουν.

Προσωπικά πέρα από 2 φορές στα πρώτα του χιλιόμετρα(τώρα φτάνω τα 4.000) δεν μου έχει ξανασυμβεί και αξίζει να σημειώσω ότι και τις 2 φορές η βενζίνη ήταν λίγη στο ρεζερβουάρ από τότε ποτέ ξανά αν και συνήθως το έχω πάνω από το 1/4 αν αυτό μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο.

παιδια και ενα αρθρο στο ΤΡΩΚΤΙΚΟ/ζουγκλα/blogspot θα ηταν αρκετο να ταρακουνησει κοσμο πολυ... πιστεψτε με πιο πολυ τη δημοσιοτητα φοβονται παρα την κοσμοκαρ και τους γερμανους...

Link to comment
Share on other sites

@Z3RatuL έχεις δίκο σε αυτά που λες. Κάθε αυτοκίνητο μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα και δεν είναι κάτι το πρωτοφανές.

Σε ευχαριστώ που δεν με αποθαρρύνεις να αγοράσω το Polo. Μάλλον κι εμένα με κόβω να το ρισκάρω καθώς πραγματικά είναι μεγάλος πειρασμός.

Το δυσάρεστο της υπόθεσης είναι που ακούω τόσα περιστατικά ατόμων με το γνωστό πρόβλημα με το σβήσιμο του κινητήρα και δεν βλέπω κάποια εξέλιξη.

Τι να πει κανείς? Ελπίζω να γίνει κάτι για να λυθούν τα προβλήματά σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

@Z3RatuL έχεις δίκο σε αυτά που λες. Κάθε αυτοκίνητο μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα και δεν είναι κάτι το πρωτοφανές.

Σε ευχαριστώ που δεν με αποθαρρύνεις να αγοράσω το Polo. Μάλλον κι εμένα με κόβω να το ρισκάρω καθώς πραγματικά είναι μεγάλος πειρασμός.

Το δυσάρεστο της υπόθεσης είναι που ακούω τόσα περιστατικά ατόμων με το γνωστό πρόβλημα με το σβήσιμο του κινητήρα και δεν βλέπω κάποια εξέλιξη.

Τι να πει κανείς? Ελπίζω να γίνει κάτι για να λυθούν τα προβλήματά σας παιδιά.

Αγαπητε φίλε,

ουτε σε ξέρω ουτε με ξέρεις, ωστόσο τα στοιχεια μου μπορω να στα δωσω ανα πάσα στιγμή. Αν δεν έχεις πάρει το αυτοκίνητο, ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Μόλις μίλησα με φιλοσίδη ξανά για ενα ακόμη προβλημα. Πριν λίγο και ενω ερχόμουν στη δουλεια, άναψε ξαφνικά η λυχνια της πόρτας και αρχισε να βαραει ο συναγερμος, με το αμαξι εν κινήσει.

Εκτος του σβησιματος στο ρελαντι (ευτυχως εγω ανήκω στα περιστασιακα σβησιματα 5φορες-6700 χλμ- φτασαμε στο σημειο να λεμε ευτυχως με προβλημα σε καινουριο αυτοκινητο), εχω:

- 2 λαστιχα με καρουμπαλα, γιατι μου ειπαν οτι επεσα σε ταφρο (στα 14 χρονια που οδηγω δεν εχω σπασει λαστιχο ποτε)- μια αθηναικη λακουβα εγινε ταφρος

- το κουμπι του αυτοματου παραθυρου του συνοδηγου ξεκολλησε

- το καθισμα του οδηγου ξεβιδωθηκε

- το λαστιχο του παραθυρου ξεκολλησε

κτλ κτλ κτλ

Οδηγουσα το του 1991 και μου εχει λειψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Δεν το ειχα παει συνεργειο παρα μονο για αλλαγη λαδιων ανα 5000χλμ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Polo 1.2t, ένα μπορώ να σου πω... Είσαι Σαββατογεννημένος! Τέτοια προβλήματα ούτε Audi 100 του 1970 δεν παρουσιάζει!

1. Το θέμα με τον συναγερμό, αν τον έβαλες στο Φιλοσίδη κι όχι από το εργοστάσιο στη VW (που μάλλον Φιλοσίδη τον έβαλες) τότε πήγαινε και τρίψτον στα μούτρα του ηλεκτρολόγου του. Δε φταίει το αυτοκίνητο γι' αυτό.

2. Τα λάστιχα (αν έχεις τις 15άρες ζάντες με τα Bridgestone) είναι πράγματι λίγο κάπως όμως σε μένα δεν έχουν βγάλει τίποτε ακόμη. Ούτως ή άλλως ο καθένας οδηγεί με το δικό του στυλ. Άλλος περνάει πάνω από λακκούβες και δεν τον νοιάζει κι άλλος κάνει 8άρια για να τις αποφεύγει.

3. Για το κουμπί μάλλον κακή χρήση μου φαίνεται, εκτός κι αν ήταν ελαττωματικό από το εργοστάσιο. Σε κάθε περίπτωση καλύπτεται από την εγγύηση.

4. Το κάθισμα του οδηγού ξεβιδώθηκε; Μήπως πήγες να βάλεις bucket, άλλα το παράτησες στη μέση και ξέχασες να βιδώσεις μετά τις βίδες; Αυτό που λες απλά δεν υπάρχει! Πως κατάφερε να ξεβιδωθεί το κάθισμα είναι από τα άγραφα (κοίτα αναφορά για Audi 100).

5. Για το λάστιχο παράθυρου τι να πω, άλλη μία γκαντεμιά;

Σε κάθε περίπτωση στο δικό μου Polάκι δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό εκτός του ρελαντί (και σε πολλούς άλλους εδώ μέσα). Αυτό που λες στον άνθρωπο να μείνει μακρυά, ξέρω ότι στη καλύτερη το λες γιατί είσαι νευριασμένος και σε κάθε περίπτωση νευριασμένοι πάντα βγάζουμε τα λάθος συμπεράσματα και δίνουμε τις πιο λάθος συμβουλές.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φίλε,

ουτε σε ξέρω ουτε με ξέρεις, ωστόσο τα στοιχεια μου μπορω να στα δωσω ανα πάσα στιγμή. Αν δεν έχεις πάρει το αυτοκίνητο, ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Μόλις μίλησα με φιλοσίδη ξανά για ενα ακόμη προβλημα. Πριν λίγο και ενω ερχόμουν στη δουλεια, άναψε ξαφνικά η λυχνια της πόρτας και αρχισε να βαραει ο συναγερμος, με το αμαξι εν κινήσει.

Εκτος του σβησιματος στο ρελαντι (ευτυχως εγω ανήκω στα περιστασιακα σβησιματα 5φορες-6700 χλμ- φτασαμε στο σημειο να λεμε ευτυχως με προβλημα σε καινουριο αυτοκινητο), εχω:

- 2 λαστιχα με καρουμπαλα, γιατι μου ειπαν οτι επεσα σε ταφρο (στα 14 χρονια που οδηγω δεν εχω σπασει λαστιχο ποτε)- μια αθηναικη λακουβα εγινε ταφρος

- το κουμπι του αυτοματου παραθυρου του συνοδηγου ξεκολλησε

- το καθισμα του οδηγου ξεβιδωθηκε

- το λαστιχο του παραθυρου ξεκολλησε

κτλ κτλ κτλ

Οδηγουσα το του 1991 και μου εχει λειψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Δεν το ειχα παει συνεργειο παρα μονο για αλλαγη λαδιων ανα 5000χλμ...

Συγνώμη που θα στο πώ αλλά τον Μητσοτάκη τον έχεις τπτ; ;):lol::lol: Αυτά και να θέλεις δεν γίνονται!!!!!

Το συγκεκριμένο post σου έχει αριθμό 13. Τυχαίο. δεν νομίζω.

Κοιτάξτε αριθμό δημοσίευσης. Απίστευτο!

Υ.Γ Φιλικά (πλακίτσα κάνουμε) θα λυθούν και τα δικά σου προβλήματα. Δεν είναι τραγικά πιστεψέ με. Υπάρχουν πολύ χειρότερα και μηχανικά προβλήματα. Αυτά λύνονται.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Z3Ratul.

@costas86 όπως και να έχει εύχομαι να μην περιμένεις να ακούσεις γνώμες απο φόρουμ για να αποφασίσεις αν θα αγοράσεις το αυτοκίνητο που σου αρέσει..

Το post το έχουμε ξεφτιλίσει λίγο πάντως...άλλο είναι το θέμα του..

Τέσπα, συνεχίζω με την επικοινωνία μου με Kosmocar:

Τους πήρα Παρασκευή τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται επιτέλους με το update.

Ο άνθρωπος που μίλησα δεν ήξερε τίποτα(ή έκανε πως δεν ήξερε..). Σημείωσε το όνομα μου και τον αριθμό πλαισίου και μου είπε πως θα μεταφέρει το ζήτημα στο τεχνικό τμήμα και να περιμένω τηλέφωνο. Όντως την ίδια μέρα πιο αργά το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο απλά να με ενημερώσουν πως δεν με έχουν ξεχάσει και ότι απο βδομάδα θα έχω νεότερα και απο το τεχνικό τμήμα.

Χθές λοιπόν κιόλας με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως περιμένουν ενα cd με το update για τον εγκέφαλο το οποίο θα εκδοθεί απο το εργοστάσιο παραγωγής στην γερμανία. Για αυτόν το λόγο κιόλας δεν γνώριζαν να μου πουν μια ημερομηνία αλλά προσπαθούσαν να με καθυσηχάσουν πως όταν φτάσει το update, θα έχω άμεση ενημέρωση να επισκεφτώ ενα service για να ενημερωθεί ο εγκέφαλος στο Polάκι μου. Μάλιστα μου είπε πως και τηλέφωνο να μην είχα πάρει για να δηλώσω την βλάβη, μόλις ερχόταν το update θα με ενημερώναν ούτως η άλλως όπως θα κάνουν σε όλους τους κατόχους Polo 1.2Tsi.

Το ξέρω τα νέα μου δεν ήταν "νέα" δυστυχώς γιατί απλά μου είπαν αυτό που ακούγεται το τελευταίο 2μηνο. Το θέμα όμως είναι πως έχω επίσημα την απάντηση της Kosmocar με ονόματα και αυτό θα κάνει πιο εύκολο την σύνταξη του email παραπόνων στη μαμά VW.

Πάντως πρέπει να παραδεχτώ πως απο Kosmocar δεν χρονοτριβήσαν καθόλου όσον αφορά την ενημερωσή μου και δεν με έκαναν να νιώσω ότι με έχουν γράψει κανονικά.

Δεν θα σταματήσω να τους ενοχλώ πάντως κάθε βδομάδα.

Αυτά αγόρια & κορίτσια, I'll be back όταν έχω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ενημερώσω ότι ήρθε και το δικό μου λευκό Tsi 1.2 dsg Τrendline Θεσσαλονίκη.

Πιστεύω να άξιζαν οι 3 μήνες αναμονής.

Αύριο πάω να το παραλάβω και θα σας παραθέσω εντυπώσεις σε λίγες μέρες αφού το χαρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ενημερώσω ότι ήρθε και το δικό μου λευκό Tsi 1.2 dsg Τrendline Θεσσαλονίκη.

Πιστεύω να άξιζαν οι 3 μήνες αναμονής.

Αύριο πάω να το παραλάβω και θα σας παραθέσω εντυπώσεις σε λίγες μέρες αφού το χαρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδια ευχαριστω για τα ποστς σας. Πρωτα απο ολα ειμαι γεννημενος Δευτερα και οχι Σαββατο ;))... τουλαχιστον ετσι λεει η μανα μου!

Ενα ενα τα θεματα:

- λαστιχα: λογικα επεσα σε μουφα λαστιχα απο μαμα VW. εγω φοραγα dunlop sp1, 15αρα ζαντα (στο highline). Απαραδεκτο να σου λενε μαλακιες σε αμαξι 1.5 μηνα, οτι επεσα σε ταφρους και τριχες κατσαρες...

- το λαστιχο στο παραθυρο μου ειπαν οτι το ... επαιζα.. Τους λεω παιδια ειμαι 33 ετων μηχανικος, λες να μην εχω κατι αλλο να κανω???

- για τον διακοπτη του παραθυρου, εγινε την 2η μερα χωρις να εχει καθισει συνοδηγος στη θεση, καλο? Βεβαιως στη εγγύηση ηταν και το εφτιαξαν

- το καθισμα ηταν θεικο... ηταν λασκαρισμενες 2(!)βιδες... το παιδι του φιλοσιδη εμεινε αναυδος... Μου ειπε οτι επειδη ανηκα στην 4η βδομαδα παραδοσης, λογικα τα φτιαξαν πατ-κιουτ και μικρο-ατασταλιες γιναν!!!!

- το σημερινο δεν ξερω τι ηταν με τον συναγερμο, θα περιμενω να δω αν ξαναγινει και παω φιλοσιδη

οσο για τα σβησιματα, εγω ειλικρινα δεν περιμενω οτι θα βρει καποιος λύση. Μπορειτε να δειτε παρομοια προβληματα στο forum για golf και Polo που ουδεποτε λύθηκαν, ο συναδελφος μου στο ιδιο γραφειο πριν χρονια ειχε ακριβως το ιδιο θεμα με audi! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ... Τελικα το πουλησαν ολοι οι προαναφερθεντες!

Ελπίζω μόνο να μην αυξηθει ο ρυθμος που σβηνει. Οπως ειπα μου χει σβησει 5 φορες στα 6700...

αντε καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν σβήσει το dsg μου 7 φορές στα 7000 χιλιόμετρα χαλάλιτου.

Αν και ξέρω οτι ως αυτόματο δεν σβήνει. Κρατάει τις στροφές στο ρελαντί πιο πάνω.

Έχει συμβεί πολύ πολύ μεμονωμένα και όχι στην συχνότητα του χειροκίνητου το πρόβλημα. Δεν με ανησυχεί αλλά φυσικά θα ήθελα 1 οριστική λύση για όλους.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Προς όλους όσους έχουν πρόβλημα με το 1.2 TSI με σβησίματα κινητήρα. Πρώτον και κυριότερο!!!! ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΑΜΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΑΒΑΤΕ!Η ευθύνη είναι καθαρά της VW. Δεύτερον: Οι αντιπροσωπείς στην Ελλάδα το μόνο που μπόρουν να κάνουν είναι να περιμένουν από Γερμανία απαντήσεις της VW για το πρόβλημα που παρουσιάζουν τα αμάξια. Εφόσον το πρόβλημα είναι επιβεβαιωμένο δεν θα έπρεπε μέσα σε αυτούς τους μήνες που έχουν περάσει να έχουν ζητήσει να σταλεί ένα, έστω ένα βρε αδερφέ αμάξι στην Γερμανία για έλεχγο? Πως μπορούν να είναι βέβαιοι ότι με ένα update θα λυθεί το πρόβλημα αφού δεν έχουν εξετάσει ούτε ένα αμάξι με το πρόβλημα αυτό!! Και εδώ έρχομαι στο e-mail που έστειλε στην μαμά εταιρεία η φίλη Lia Simone. Από την στιγμή που η VW δείχνει (τουλάχιστον με το ότι μας γράφει η φίλη) ότι δεν έχει γνώση του προβλήματος δεν είναι άκυρη η απάντηση των αντιπροσωπειών μας ότι περιμένουν το update?? Επειδή έχω πραγματικά μπερδευτεί με το τι γίνεται τελικά το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει είναι συγκέντρωση όλων των παθόντων και οργάνωση αυτών με σκοπό την απευθείας επικοινωνία με την VW στην Γερμανία, και αυτό γιατι? Πολύ απλά γιατί ΕΚΕΙ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ και αυτοί είναι υπεύθυνοι για το πρόβλημά τους!!! Η κάθε αντιπροσωπεία τι να σου κάνει όταν παίζεται χαλασμένο τηλέφωνο?? Υπάρχει πρόβλημα??? ΝΑΙ ! Τα συμπεράσματα δικά σας. Οργάνωση θέλει παιδιά από πλευρας σας και συγκέντρωση και όλα θα πάρουν το δρόμο τους! Εύχομαι να μην είναι μακρύς!! ΠΩ ΠΩ τι οίστρο είχα πάλι... :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: Υπομονή ρε POLARA θα σε φτιάξουν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι κινητήρες tsi φτιάχνονται στην Κίνα.

Επίσης συναρμολογήσεις στα καινούργια polo γίνονται στην Ισπανία και Νότιο Αφρική.

Έχει εργοστάσιο συναρμολόγησης polo και στην Γερμανία;

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Τα Polo που πάνε Ευρώπη μόνο Ναβάρα, Ισπανία συναρμολογούνται. Τώρα για μας που είμαστε Ελλάντα μπορεί να έχουν έρθει κι από Ν. Αφρική, αλλά αμφιβάλω.

Κάπου υπήρχε ένα εργαλιάκι που σου έλεγε όταν έβαζες το VIN από που είναι το αυτοκίνητο αλλά δε θυμάμαι λινκ. Τελευταία που είχα κοιτάξει όμως δεν είχε στη βάση δεδομένων τα TSI. Όποιος θυμάται ας παραθέσει το λινκ να μάθουμε από που παραλάβαμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα Polo που πάνε Ευρώπη μόνο Ναβάρα, Ισπανία συναρμολογούνται. Τώρα για μας που είμαστε Ελλάντα μπορεί να έχουν έρθει κι από Ν. Αφρική, αλλά αμφιβάλω.

Κάπου υπήρχε ένα εργαλιάκι που σου έλεγε όταν έβαζες το VIN από που είναι το αυτοκίνητο αλλά δε θυμάμαι λινκ. Τελευταία που είχα κοιτάξει όμως δεν είχε στη βάση δεδομένων τα TSI. Όποιος θυμάται ας παραθέσει το λινκ να μάθουμε από που παραλάβαμε...

Λές να βρώ καμιά βουβουζέλα δώρο μέσα στο δικό μου.

Με πήρε ο έμπορος τηλ το απόγευμα, τελικά θα το παραλάβω Παρασκευή και αύριο θα κάνω το δάνειο.

Αφού είχα πάρει προέγκριση πάλι τα ίδια. Ξενέρωσα που δεν θα το έχω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.