Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Και μένα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι έφτασε το πολυπόθητο Update. Θα λείπω μέχρι Τετάρτη σε διακοπές οπότε από Τετάρτη θα περάσω. grnemo, αυτο που λες εγώ το έχω παρατηρήσει όταν αναβω το αυτοκινητο και ξεκινάω. Αν το έχω ρελαντί δε το κάνει. Αν κάνω λίγα μέτρα, κάνει ένα κλακ-κλακ για 1 δευτερόλεπτοκ μετα οκ, σαν να ρυθμίζει κάτι. Δε ξερω απο που προέρχεται ο ήχος, μου φαίνεται όπως λες να είναι στο αριστερό μέρος της μηχανής. Δε ξέρω από τι μπορεί να είναι. Οι άλλοι το έχετε παρατηρήσει; Έχω το χειροκίνητο polo.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι έφτασε το πολυπόθητο Update. Θα λείπω μέχρι Τετάρτη σε διακοπές οπότε από Τετάρτη θα περάσω. grnemo, αυτο που λες εγώ το έχω παρατηρήσει όταν αναβω το αυτοκινητο και ξεκινάω. Αν το έχω ρελαντί δε το κάνει. Αν κάνω λίγα μέτρα, κάνει ένα κλακ-κλακ για 1 δευτερόλεπτοκ μετα οκ, σαν να ρυθμίζει κάτι. Δε ξερω απο που προέρχεται ο ήχος, μου φαίνεται όπως λες να είναι στο αριστερό μέρος της μηχανής. Δε ξέρω από τι μπορεί να είναι. Οι άλλοι το έχετε παρατηρήσει; Έχω το χειροκίνητο polo.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτόν τον ήχο. Απο την αρχή το έκανε. Βασικά το κάνει όταν έχει μείνει αρκετή ώρα σε ακινησία απ' ότι έχω καταλάβει. Μόλις το βάζω μπροστά και φοράει την πρώτη ταχύτητα στα πρώτα 5-10 μέτρα που θα κυλήσει το αμάξι ακούγεται αυτός ο ήχος. Σαν κάτι να κουμπώνει, να μπαίνει στην θέση του και μετά κομπλέ ούτε που ξανακούγεται κάτι παρόμοιο. Σαν να γίνεται μια αρχική ρύθμιση. Παίζει να είναι χαρακτηριστικό του αυτοκινήτου παιδιά, μην τρομάζουμε και αγχωνόμαστε με όλα. Εγω θα το ρωτήσω βέβαια όταν πάω για το update.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτόν τον ήχο. Απο την αρχή το έκανε. Βασικά το κάνει όταν έχει μείνει αρκετή ώρα σε ακινησία απ' ότι έχω καταλάβει. Μόλις το βάζω μπροστά και φοράει την πρώτη ταχύτητα στα πρώτα 5-10 μέτρα που θα κυλήσει το αμάξι ακούγεται αυτός ο ήχος. Σαν κάτι να κουμπώνει, να μπαίνει στην θέση του και μετά κομπλέ ούτε που ξανακούγεται κάτι παρόμοιο. Σαν να γίνεται μια αρχική ρύθμιση. Παίζει να είναι χαρακτηριστικό του αυτοκινήτου παιδιά, μην τρομάζουμε και αγχωνόμαστε με όλα. Εγω θα το ρωτήσω βέβαια όταν πάω για το update.

¶λλο λεω.. έχω αυτό που ακούγεται μία φορά. Είναι κάτι από τον χώρο του κινητήρα....Αριστερά, σαν κάτι να κοχλάζει στιγμιαία. Γκρρρ.. δε ξέρω. πάω διακοπές. Update από δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο λίγο μίλησα με service στη Μηλιαράκη. Η κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο δεν είχε ιδέα γιατί πράγμα μιλούσα. Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον μηχανικό και το παιδί που μίλησα μου είπε πως δεν έχει φτάσει κανένα update αλλά τουλάχιστον φάνηκε να γνωρίζει για το πρόβλημα...

Έκλεισα ραντεβού την άλλη βδομάδα στη Καρέντα στο Μαρούσι και το παλικάρι που μίλησα ήταν πλήρως ενημερωμένος και μου είπε πως ακόμα δεν έχει έρθει το update αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες την Πέμπτη που θα πάω(πάω να αλλάξω λάδια κοντεύω τα 4500km) να είναι έτοιμοι να κάνουν και την ενημέρωση.

Τι να πώ ρε παιδιά...

Θα σας ενημερώσω απο βδομάδα για ότι νεότερο έχω.

Link to comment
Share on other sites

Tον θόρυβο που αναφέρετε πιο πάνω τον κάνει και το δικό μου. Η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο παράξενος μιας και όντως μοιάζει λες και κάτι κουμπώνει στιγμιαία.

Ως προς το θέμα μας μετά απο 3.600 χλμ μου έχει σβύσει μία φορά μόνο κοντά στα 1000 χλμ. Δεν βιάζομαι να βάλω το update οπότε όσοι το περάσετε καλό θα ήταν να μας πείτε εντυπώσεις σε περίπτωση που παρατηρήσετε κάτι διαφορετικό στην λειτουργία του κινητήρα είτε στο ρελαντί είτε με φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρέλαβα σήμερα το αμάξι μου από το service. Είχε το 2ο πιο γνωστό πρόβλημα με τα νέα polo.

Έκανε θορύβους τριγμούς με τον κλιματισμό. Από τον Μανδύλα Καλοχώρι. Όλα οκ τώρα.

Δεν ξέρουν τίποτα για το update επειδή τους ενημέρωσα ότι έχει βγεί ήδη αυτοί δεν έχουν κάποια επίσημη πληροφόρηση.

Πάντως το γνώριζε το θέμα του ρελαντί ο μηχανικός. Μου είπε πως όταν έρθει θα μας καλέσουν όλους να πάμε να ενημερώσουν τον εγκέφαλο.

Aναμένω τα νεότερά σας και τις εντυπώσεις από το νέο update.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγα τον ήχο του ABS (αν δεν κάνω λάθος). Είναι από τον κινητήρα και γίνεται κάθε 10-15 δευτερόλεπτα όταν ανοίγει ο ίδιος ο κινητήρας. Μαζί με τον συγκεκριμένο ήχο παρατηρώ άλλον έναν ταυτόχρονα στην εξάτμιση. Κάτι σαν να κοχλάζει/ψεκάζει/ανοιγοκλείνει or else, στον κινητήρα και κάτι ταυτόχρονα στην εξάτμιση. Anyway, μη γίνω γραφικός, πάμε για το update μέσα στην εβδομάδα και ένα τσεκ μιας και πιάσαμε τα 5.000 χλμ και θα πάμε και ταξίδια και βλέπουμε.

Πάντως την ερχόμενη εβδομάδα η αντζέντα στο συνεργείο έχει

-UPDATE: Περηφάνια και προκατάληψη

-Έλεγχος ευθυγράμμισης γιατί σαν να μου χοντροτσιμπάει προς τα δεξιά με ίσιο τιμόνι σε ίσιο οδόστρωμα

-Ήχος που προανέφερα

-Αλλαγή λαδιών (χρειάζεται; πόσο κοστίζει η full αντικατάσταση;)

Καλό ΣΚ! Υπομονή.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι η φιλη μου το εδωσε τελικα δεν αντεχοταν το προβλημα μεσα στην αθηνα και εκτος αλλων ηταν και επικινδυνο ...ορισμενες φορες...

υγ. Τελικα ακομα να ακουστουν αναφορες σε ξενα φορουμς ??? αν ναι....τοτε αλλαζει πολυ το θεμα

τι εννοεις το εδωσε? το πουλησε η το αναβαθμισε με αλλο της VW?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και καλη βδομαδα! Θα προσπαθησω να γινω οσο πιο αμεσος γινεται για να μην κουραζω.

1. Με πηραν απο ΚΟΣΜΟΚΑΡ απο την 24ωρη γραμμη την Παρασκευη και μου ειπαν οτι βγηκε η αναβαθμιση και την δοκιμαζουν στην Γερμανια σε ορισμενα αυτοκινητα και εντος ολιγου θα την στειλουν στην Ελλαδα οπου θα με καλεσει ο αντιπροσωπος για να παω για την αναβαθμιση.

Βρηκα κλησεις απο ΦΙΛΟΣΙΔΗ ενω εκανα το μπανακι μου την Πεμπτη οποτε φανταζομαι για τον ιδιο λογο με επαιρναν...

αρα στην αναμονη ειμαστε και ευχομαστε να τελειωσει αυτη η ταλαιπωρια.

2. Για τον ηχο που λετε ΟΛΟΙ ΠΛΗΝ ΤΟΥ GRNEMO το κανει και σε μενα σαν να ειναι το ABS, σαν να ρυθμιζει κατι... το κανει παντως στα πρωτα μετρα..

αυτο που αναφερει ο εμπνευστης του πιο πονεμενου topic του forum μας, grnemo, δεν το εχω παρατηρησει αλλα θα το εχω υποψιν μου και αν το διαπιστωσω θα γραψω.

Πάντως την ερχόμενη εβδομάδα η αντζέντα στο συνεργείο έχει

-UPDATE: Περηφάνια και προκατάληψη

χαχαχαχαχα!!

-Έλεγχος ευθυγράμμισης γιατί σαν να μου χοντροτσιμπάει προς τα δεξιά με ίσιο τιμόνι σε ίσιο οδόστρωμα

και σε μενα το κανει, λιιιιγο προς τα αριστερα.. θα το κοιταξω στο update.

-Ήχος που προανέφερα

εγραψα παραπανω.

-Αλλαγή λαδιών (χρειάζεται; πόσο κοστίζει η full αντικατάσταση;)

δεν ξερω αν χρειαζεται υπαρχουν πολλες θεωριες, αλλοι λενε οτι τα πρωτα λαδια ειναι ειδικα και αντεχουν περισσοτερο αλλοι λενε οτι οσο και αν εχει προχωρησει η τεχνολογια παλι χρειαζεται η παλια μεθοδος της προωρης αντικαταστασης... ειναι στο χερι σου.. σιγουρα κακο δεν κανει αν τα αλλαξεις νωριτερα για αυτο κιεγω τα αλλαξα στα 3.500χλμ (ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ : 105 ευρω). Να σημειωσω οτι και στο τηλεφωνο και απο κοντα μου ελεγαν εκει στο συνεργειο οτι βιαζομαι να τα αλλαξω.

3.

Μεχρι και στο Auto Bild εγινε θεμα ο τιτλος !

το θεμα μας βγηκε παραεξω? νομιζα οτι υπηρχε τρομερη συγκαληψη και μυστικοπαθεια... εχεις να μας πεις/δειξεις περισσοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος που κάνει εμένα είναι στην αρχή όταν θα αλλάξω από πρώτη σε δευτέρα και αφήσω τον συμπλέκτη αμέσως ακούγεται ένας θόρυβος διπλός που μοιάζει σαν να επανέρχεται ο συμπλέκτης στη θέση του..Έχει καμία σχέση αυτό? και αν όχι τι μπορεί να είναι? Το κάνει μετά από ακινησία...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ένα μικρό θόρυβο σα να μετακινούνται μέταλλα, τότε πρόκειται για το κιβώτιο όταν αλλάζεις ταχύτητα. Αλλιώς δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

@Greg

Φίλε μου πόσα λίτρα λάδια παίρνει τελικά το μικρό μας? 3,6?

Παω και γω Πέμπτη να τα αλλάξω, καλό είναι να ξέρω απο πρίν πόσο λάδι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Τέσσερα ΝΤΑΝ! Και σε μένα και σε έναν άλλο φίλο τόσα λάδια πήρε!

Παράκληση μόνο γιατί έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από τον τίτλο του θέματος. Όσοι έχετε θέμα με τον ήχο που ακούγεται από το συμπλέκτη μπροστά και όσοι θέλετε να ρωτήσετε άσχετα θέματα με το ρελαντί, ή δημιουργήστε νέο post ή ποστάρετε σε αντίστοιχο θέμα...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.......... καλημέρα σας :thumbsup: και καλώς σας βρήκα

σημερινή πληροφόρηση από την ΕΤΕΑ (Θεσσαλονίκη)

τα Polo 1.2 tsi που παράγονται από την εβδομάδα 29 και μετά (19-7 έως 25-7/2010) είναι απαλλαγμένα από το πρόβλημα του σβησίματος σε χαμηλές στροφές.

Πήγα σήμερα και το είδα από κοντά............ κουκλί.........

test drive την πέμπτη...........

...... το ερωτεύτηκα.................. παρ' όλα τα 45 συναπτά έτη μου...............

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που παράχτηκαν τώρα που λές λογικά δεν θα έχουν παραδοθεί καν στους κατόχους.

Όπότε η λύση για όλους μας είναι η αναβάθμιση ακομα και για τους κατόχους dsg όπως εγώ.

Το έβαλε κανείς το update να μας μεταφέρει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το αυτοκινητο απο την vw με το update περασμενο στον εγκεφαλο πλεον....

η πρωτη μου εντυπωση ειναι οτι εχει σταματησει ο κινητηρας να κανει αρυθμιες...

δευτερη ειναι οτι οι στροφες του κινητηρα παραμενουν ως εχει επισης να δειχνει συνεχως 0,6 στην καυση στο καντραν

...οποτε ειμαι σε καλο δρομο....

εαν καποιος αλλος εχει κανει την αναβαθμιση να γραψει να δουμε αμα εχουμε τις ιδιες εντυπωσεις..

εχω το polo tsi χειροκινητο..

Edited by stolis
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το αυτοκινητο απο την vw με το update περασμενο στον εγκεφαλο πλεον....

η πρωτη μου εντυπωση ειναι οτι εχει σταματησει ο κινητηρας να κανει αρυθμιες...

δευτερη ειναι οτι οι στροφες του κινητηρα παραμενουν ως εχει επισης να δειχνει συνεχως 0,6 στην καυση στο καντραν

...οποτε ειμαι σε καλο δρομο....

εαν καποιος αλλος εχει κανει την αναβαθμιση να γραψει να δουμε αμα εχουμε τις ιδιες εντυπωσεις..

εχω το polo tsi χειροκινητο..

Φιλε Αποστολη (πιθανον) καταλαβαινεις οτι εχεις γραψει ενα ιστορικο μηνυμα... ελπιζω να ακολουθησουν κιαλλα και να τελειωσουν τα βασανα μας! Μπορεις να μας πεις που το εκανες? φανταζομαι η διαδικασια δεν πηρε παραπανω απο λιγα λεπτα σωστα?

@Greg

Φίλε μου πόσα λίτρα λάδια παίρνει τελικά το μικρό μας? 3,6?

Παω και γω Πέμπτη να τα αλλάξω, καλό είναι να ξέρω απο πρίν πόσο λάδι θέλει.

Οπως πολυ σωστα ειπε ο Z3Ratul, πηρε 4λιτρα "ΤΖΑΣΤ" !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αποστολη (πιθανον) καταλαβαινεις οτι εχεις γραψει ενα ιστορικο μηνυμα... ελπιζω να ακολουθησουν κιαλλα και να τελειωσουν τα βασανα μας! Μπορεις να μας πεις που το εκανες? φανταζομαι η διαδικασια δεν πηρε παραπανω απο λιγα λεπτα σωστα?

greg...ειμαι απο ροδο κ ο πρωτος στο νησι που πηρα tsi...

με το που βγηκε η αναβαθμιση με πηραν τηλ και αμεσως πηγα...ενα τσιγαρο εκανα κ ηταν ετοιμο...

ελπιζω και στους υπολοιπους να απαλλαχτουν απο το βασανο αυτο...

αναμενω και απαντησεις απο αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.... Σημερα με πήραν απο ΕΤΕΑ.... ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ...

αυριο κιολας εχω ραντεβου να μου το κανουν.... Θα σας μεταφερω εντυπώσεις και αν αλλαξε κάτι...

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι το αυτοκίνητο δε το πηρα απο την ετεα αλλα απο τον αλλα αντιπροσωπο της θεσσαλονικης.. απευθηνθηκα στην ετεα γιατι δεν ειχα την καταλληλη αντιμετωπιση απο τον αντιπροσωπό μου...Ακομα και τωρα που σας γραφω δεν με εχουν καλέσει για να παω και επιπλεον μου λεγαν οτι θα ειμαι στις αμεσες προτερεοτητεσ αφου τους ειχαν τρελάνει στα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνπολακιδες.

Πήρα πρίν από λίγο τηλέφωνο στον Μανδύλα και ακόμα δεν έχουν ενημέρωση από Cosmocar για το update μου είπε ο Σύμβουλος Service.

Περίεργο μου φαίνεται και πάλι γιατί άλλοι έχουν αναβαθμιστεί ήδη.

Είπε ότι θα γίνει ανάκληση πλαισιών σε όλα τα polo tsi μόλις πάρουν το update και θα μας πάρουν τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Αυτή τη φορά με καλά νέα!

Πρίν απο λίγο γύρισα απο την Καρέντα Service στο Μαρούσι.

¶λλαξα λάδια (3,370lt για την ακρίβεια και όχι "4 νταν") και επίσης αναβαθμίστηκε ο εγκέφαλος με το πολυπόθητο update!!!

Μάλλον ήμουν απο τους "συγκεκριμένους, λίγους ιδιοκτήτες" και δεν το ήξερα... :p

Προφανώς δεν μπορώ ακόμα να σας πώ εντυπώσεις αφού ούτε βενζίνη δεν έχω για να κάνω βόλτες αλλά έπρεπε και να γυρίσω στο γραφείο..

Πάντως το σίγουρο είναι, στην διαδρομή που έκανα απο Μαρούσι-Βύρωνα, πως το αμάξι το νιώθω να "έστρωσε". Στα φανάρια ο κινητήρας καμία σχέση, ούτε αρυθμίες, ούτε παράξενα μπουμπουνητά και φυσικά μέχρι στιγμής δεν έσβησε και ούτε μου έδειξε προδιάθεση για κάτι τέτοιο. Γενικά τον κινητήρα τον ακούω πολύ πιο σταθερό και ομαλό ακόμα και εν κίνηση.

Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες γιατι όπως είπα μόλις το φόρεσα το update. Αύριο φεύγω για ταξίδι οπότε την άλλη βδομάδα θα σας ενημερώσω πως τα πήγε.

Ένα offtopic, για τον ήχο που ακούγεται στην αρχή όταν πρωτοξεκινάει το αμάξι στα πρώτα μέτρα που κυλάει, κάτι σαν κούμπωμα μηχανικό είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην αρχική ρύθμιση που πραγματοποιεί το ABS. Έτσι μου είπε ο μηχανικός, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αυτά προς το παρόν παίδες, εύχομαι να τελείωσαν τα βασανά μας.

Θα σας ενημερώσω την άλλη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.