Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Τι ήθελα και το πα; Το γκαντέμιασα. Πριν μία ώρα επέστρεψα από βόλτα στη Χαλκίδα (όπου γινόταν πανικός βεβαίως βεβαίως, καθώς την ίδια ιδέα με μένα είχε και η μισή Αθήνα) και δυστυχώς αφού έφτασα Χαλκίδα, σε ένα φανάρι που καθόμουν κάνει πάλι τα ίδια με την αρυθμία και νάτο που σβήνει στο ρελαντί! Καλως ήλθα λοιπόν στη παρέα με τα Polo που σβήνουν στο ρελαντί!

Τα χιλιόμετρα που είχε εκείνη την ώρα ηταν 408 και ήταν η πρώτη φορά που συνέβει... Βενζίνη το έχω γεμίσει μόνο μια φορά μέχρι στιγμής. Μόνο εκείνη τη φορά από το βενζινάδικο BP κοντά στον Παζαρόπουλο, που μου είπε ο πωλητής ότι εκεί βάζει χρόνια και κανένα θέμα δεν του έχει προκύψει. Είναι σίγουρα κάποιο θέμα με τον εγκέφαλο παίδες, πάει και τελείωσε!

Τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο Παζαρό να του το πω και να με βάλει και μένα στη λίστα με τους παθόντες! ¶ντε και καλά ξεμπερδέματα :D.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εγω πλεον το εχω παρει αποφασει οτι το τουτου εχει προβλημα! Μου το ειπαν 2 συνεργεια service, ενα στην Αλιμου κι ενα εκει που το πηρα. Ειχα επιχειρησει να αλλαξω πρατηριο, ειδα οτι συνεχιζε να το κανει, οποτε γυρισα σε αυτο που βαζω χρονια! Το τουτου μου εχει φτασει αισιως με τα προβληματακια του στα 2000 και πλεον χιλιομετρα, κι εχω μετρησει αρκετα σβησιματα κι ακομα περισσοτερα "τρανταγματα"! Πριν μερικες μερες μαλιστα, σαν να ειχαν σταματησει η εστω ελαττωθει...Δυστυχως ηταν μονο ιδεα μου μαλλον. Κι ακομη, χθες παρατηρησα οτι το ρελαντι του δεν ηταν στις 600 αλλα περι τις 900! Σημερα που το παρατηρουσα παλι, ηταν στο συνηθες 600αρι!

Δεν αγχωνομαι πλεον και πολυ, μου ειπαν οτι με την αναβαθμιση του εγκεφαλου το αμαξακι θα ειναι μια χαρα, ακομα και τωρα το αμαξι ειναι τρελα!!! Θελω να σκεφτομαι μονο αισιοδοξα! Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι ειναι πολυ ψυχοφθορο...στηνω αυτι συνεχεια να παρακολουθω τους θορυβους του αυτοκινητου αντι να απολαυσω τη βολτα μου! :D

Ασε, που μου τη δινει να μου σβηνει στα φαναρακια, γιατι θα με εχουν και για ασχετακι! :wacko:

Μια ερωτηση μονο...οσοι σας ειπαν απο τις αντιπροσωπειες οτι περιμενουν το προγραμμα για να κανουν την αναβαθμιση, τι διαστημα σας εδωσαν? Τι περιθωριο? Εμενα μου ειπαν 2-3 βδομαδες. Αλλα να τους ενοχλησω ξανα, μηπως... :p

Link to comment
Share on other sites

Τι ήθελα και το πα; Το γκαντέμιασα. Πριν μία ώρα επέστρεψα από βόλτα στη Χαλκίδα (όπου γινόταν πανικός βεβαίως βεβαίως, καθώς την ίδια ιδέα με μένα είχε και η μισή Αθήνα) και δυστυχώς αφού έφτασα Χαλκίδα, σε ένα φανάρι που καθόμουν κάνει πάλι τα ίδια με την αρυθμία και νάτο που σβήνει στο ρελαντί! Καλως ήλθα λοιπόν στη παρέα με τα Polo που σβήνουν στο ρελαντί!

Τα χιλιόμετρα που είχε εκείνη την ώρα ηταν 408 και ήταν η πρώτη φορά που συνέβει... Βενζίνη το έχω γεμίσει μόνο μια φορά μέχρι στιγμής. Μόνο εκείνη τη φορά από το βενζινάδικο BP κοντά στον Παζαρόπουλο, που μου είπε ο πωλητής ότι εκεί βάζει χρόνια και κανένα θέμα δεν του έχει προκύψει. Είναι σίγουρα κάποιο θέμα με τον εγκέφαλο παίδες, πάει και τελείωσε!

Τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο Παζαρό να του το πω και να με βάλει και μένα στη λίστα με τους παθόντες! ¶ντε και καλά ξεμπερδέματα :).

thumbsdown.gif:p

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....διαβαζω αυτα που γραφεται για το polo tsi....και εχω 3ενερωσει....ημουν ετοιμη να το κλεισω κ τωρα δν ξερω τι να κανω....ολα βγαινουν με προβλημα δηλαδη?? πηρε καποιοσ ποθ να μν εχει προβλημα?? το polo 70 αλογα εχει ακουσει κανεις τιποτα?

Αυτη ειναι απαντηση απο το μελος ''Ria''.

Αντι για απαντηση, πατησε αναφορα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....διαβαζω αυτα που γραφεται για το polo tsi....και εχω 3ενερωσει....ημουν ετοιμη να το κλεισω κ τωρα δν ξερω τι να κανω....ολα βγαινουν με προβλημα δηλαδη?? πηρε καποιοσ ποθ να μν εχει προβλημα?? το polo 70 αλογα εχει ακουσει κανεις τιποτα?

Αυτη ειναι απαντηση απο το μελος ''Ria''.

Αντι για απαντηση, πατησε αναφορα.

Το δικο μου εως τωρα κρατιεται...σε μενα βεβαια ειχε προβλημα το εξτρα κλιματιστικο (climatronic) μαλλον...ετσι με ενημερωσαν απο Δευτερα θα ξερουμε πιο πολλα...

Edited by istioploos
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

Ναι είμαι και εγώ ένας απο εσάς.. :( 1.2 TSI 6τάχυτο manual κιβώτιο.

Στα πρώτα 500-600 χιλιόμετρα δεν το το έκανε, δεν θυμάμαι πόσες φορές μου έχει σβήσει αλλά αρκετές για να αποτελέσει θέμα! Γύρω στα 830χλ και μετά έχει γίνει πιο συχνό το φαινόμενο.

Σήμερα έγραψα τα πρώτα 1080χλ και γυρνώντας απο Βάρκυζα σε ενα φανάρι, σε ανεπαισθητο χρόνο μου κάνει λίγο αρυθμία ο κινητήρας και πάει να σβήσει.

Πλέον μαθημένος και απο χθές που έσβησε κανα 2 φορές "χαιδεύω" λίγο γκαζάκι και το γλιτώνω απο την "λιποθυμία".

Τις πρώτες φορές νόμιζα ότι δεν εχω ζυγίσει καλά τα πεντάλ και την πατάω σαν αρχάριος.., τώρα όμως σε κάθε στάση είμαι σε ετοιμότητα μην σβήσει.

Αρχίζω λίγο να υποψιάζομαι για τα σχόλια του thodorix σχετικά με το στρώσιμο του κινητήρα. Το έχω στρώσει πολύ χαλαρά και γραμμικά μέχρι στιγμής, με όμορφες διαδρομές να δουλέψουν όλες οι ταχύτητες αλλά λίγες φορές εχω ξεπεράσει τις 3000-3500 στροφές. Μήπως όντως πρέπει στα επόμενα 1000χλ να ανέβουν οι στροφές το ίδιο σταδιακά και ομαλά ώστε να στρώσει καλύτερα ο κινητήρας?..

@ thodorix:

Φίλε thodorix, είπες σε προηγούμενο Post ότι το ξεμπούκαρες λίγο με 4-4,5 χιλιάδες στροφές και μετά σου ήταν σταθερό.

Μπορείς να μας ενημερώσεις σε παρακαλώ αν απο τότε ακολουθείς το στρώσιμο σε όλο το φάσμα στροφών και έχεις ανεβάσει στροφές, και κατά το πόσο αυτό έχει λύσει το πρόβλημα και δουλευει καλύτερα το ρελαντί?

Σου έχει ξανασυμβεί απο τότε?

@ saravaloo & @ gnermo:

Παιδιά περιμένω με αγωνία τα δικά σας νέα!

Saravaloo εσένα στο κρατάνε το αμάξι ακόμα??

Είναι τεράστιο το ξενέρωμα που έχουμε φάει στη μάπα και ελπίζω να υπερβάλλουμε απο τον ενθουσιασμό μας και να βρεθεί επίσημη λύση σύντομα.

Καλοτάξιδο σε όλους ρε παιδιά και ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το topic ενεργό με περισσότερο feedback απο τις προσωπικές μας εμπειρίες, επι του θέματος πάντα.

Ότι νεότερο μάθω θα σας ενημερώσω asap.

Καλό βράδυ :D

Link to comment
Share on other sites

δν σου σβηνει εσενα φιλε μου δηλαδη?

Όχι, δε μου έχει σβήσει καμία φορά και έχω φτάσει τα 3200 χιλιόμετρα.

Μετά τα 2.500 χιλιόμετρα το έχω πλακώσει λίγο για να ανοίξει, και σήμερα το έριξα μια τέρμα γκάζι στο sport πρόγραμμα, από τα 60 χιλιόμετρα μέχρι τα 195 κοντέρ... No problem...

Βενζίνη βάζω την πιο φθηνή που θα βρω, από όπου νάναι....

Μάλλον τυχαίο είναι το φαινόμενο....

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο σίγουρα δεν είναι. Πρέπει να υπάρχει σκάρτη παρτίδα, δεν εξηγήται αλλιώς. Πάντως μετά τα 1500 με 2000χλμ έχω στο μυαλό μου να αρχίσω κι εγώ σταδιακά το ανέβασμα των στροφών κατά 500rpm ανά 500χλμ, όπως έχω διαβάσει σε διάφορα post εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σε ολους.. Ειμαι ο Γιαννης, νεο μελος, 18 χρονων κ εχω ενα polo 6n. Ειχαμε παει με τον πατερα μου τα Χριστουγεννα σε αντιπρωσοπεια , να δουμε το νεο πολο, γιατι του αρεσε, για να το παρουμε. Τελικα δεν το πηραμε , γιατι τον επεισα να αφησουμε λιγο χρονο να κηλισει το αυτοκινιτο στον κοσμο, ωστε να δω αν αξιζει τελικα, και μηπως παιζει προβλημα με τον τσι 1.2. Το αυτοκινιτο μ αρεσει παρα πολυ, και το μονο που με απασχολει, ειναι τα προβληματα που αναφερουν πολλοι εδω..

Εχω καποιες ερωτησεις λοιπον.. Η πιο σημαντικη λεπτομερεια που παρατηρησα, ειναι οτι ολοι π εχουν το συγκεκριμενο προβλημα , ειναι απο Αθηνα..Δεν ειδα απλος να λενε κατι για Θεσ/νικη, γι αυτο.. :) Εγω ειμαι απο Θεσ/νικη, και θελω να μαθω, το πηρε κανεις απο Θεσ/νικη κ εχει αυτο το προβλημα?? Και γενικα, απο ποια αντιπρωσοπεια να το παρω, διοτι για τον Μανδυλας Α.Ε. εχω ακουσει τα χειροτερα οπως και για την ΕΤΕΑ.. Ο Παζαροπουλος πτωχευσε, αρα δεν μ μενει τιποτα στην Θεσ/νικη..

Δευτερον, οι ζαντες που δινει οι 17αρες οι εργοστασιακες που μπορω να τις αγορασω ως επιπροσθετο, θα επιρεασει καθολου το πατημα του αυτοκινητου?? Την καταναλωση? Την φθορα? Λογικα πιστευω οχι, διοτι τις δινει ο κατασκευαστης..

Τριτον , απ οτι καταλαβα, το προβλημα με το ρελαντι, που βγαζει θορυβο, θελει απλος ζεσταμα η μηχανη λιγο και ειναι φυσιολογικο.. Ετσι ειναι?? (Για να ξερω τι να κανω οταν το παρω μην καθομαι κ ανγχωνομαι μετα :D )

Και τεταρτον, δικη μου αποψη για το προβλημα αυτο, ειναι το στροσιμο, διοτι πολλοι περνοντας καινουργιο αυτοκινητο, φοβουνται να το πατησουν λιγο. Διαβασα λοιπον οτι θελει τα 3/4 των στροφων για στροσιμο στα πρωτα χιλιομετρα.. Δηλαδη περιπου 4 με 4.5 χιλιαδες.. Διοτι εγω ξερω, οτι τα αυτοκινητα αυτα τα καινουργια, τα στωνουν ηδη απο το εργοστασιο, και δεν θελει κ τοσο χαλαρα οταν το παρεις, ωστε να μπουκωνει.. ( Να ξερετε δεν ξερω και πολλα, αποψη εκφραζω μην με φατε μετα :D ) Εφοσον λοιπον ειναι κ τσι, θελει κ λιγο τσιμπιμα το γκαζακι για να ανοιγει, εστω λιγο που κ που, κ ας ειναι αρχη..

Και κατι τελευταιο, το 3θηρο, απο το 5θηρο, ειναι καθαρα θεμα αισθητικης?? Η εχει τα + και τα - το καθενα του?

Αν κ προτιμω 5θηρο..

Τελος λοιπον, για μενα αξιζει το αυτοκινητο, κ αν μου παρουσιασει προβλημα , θα τους πιω το αιμα, διοτι μια καθηγητρια μου ειχε προβλημα με scirroco και τους πηρε καινουργιο αυτοκινητο παρακαλω+ επεκταση εγγυησης , νομικα το πηγε , λογο το οτι αναβε το λαμπακι απο τα abs και ελεγαν δεν ειναι τιποτα.. Κ εγινε μεγαλο σκηνικο τελοσπαντον, θελω να πω, οτι θα βρω τροπο να παρω τσηλικο πολο..

Περιμενω αποψεις παιδια και λιγη βοηθεια για εναν νεο οδηγο κ ΙΣΩΣ θυματος του προβληματος :D

Edited by zibo
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σε ολους.. Ειμαι ο Γιαννης, νεο μελος, 18 χρονων κ εχω ενα polo 6n. Ειχαμε παει με τον πατερα μου τα Χριστουγεννα σε αντιπρωσοπεια , να δουμε το νεο πολο, γιατι του αρεσε, για να το παρουμε. Τελικα δεν το πηραμε , γιατι τον επεισα να αφησουμε λιγο χρονο να κηλισει το αυτοκινιτο στον κοσμο, ωστε να δω αν αξιζει τελικα, και μηπως παιζει προβλημα με τον τσι 1.2.

Μάλλον καλά έκανες. Ο TSI εν γένει είναι αξιόπιστος κινητήρας μην τον φοβάσαι, αλλά καθώς στην 1.2 έκδοσή του είναι καινούργιος, άσε να περάσει λίγος καιρός για να ρυθμιστεί σωστά...

Δευτερον, οι ζαντες που δινει οι 17αρες οι εργοστασιακες που μπορω να τις αγορασω ως επιπροσθετο, θα επιρεασει καθολου το πατημα του αυτοκινητου?? Την καταναλωση? Την φθορα? Λογικα πιστευω οχι, διοτι τις δινει ο κατασκευαστης..

Το ότι τις δίνει ο κατασκευαστής, δεν έχει να κάνει! Θα επηρεάσουν, σε όλα. Εγώ προτείνω να μην τις βάλεις, γιατί με τον ημιάκαμπτο άξονα και τις άπειρες λακούβες στους ελληνικούς δρόμους, το αμάξι θα κοπανάει συνέχεια. Και οι 16" μια χαρά look έχουν!!! Σε φθορά, με τις 16" ταλαιπωρείς φυσικά παραπάνω όλο το σύστημα ανάρτησης του αυτοκινήτου καθώς και το ίδιο το πλαίσιο, και πάλι λόγω κακής ποιότητας του οδοστρώματος...

Τριτον , απ οτι καταλαβα, το προβλημα με το ρελαντι, που βγαζει θορυβο, θελει απλος ζεσταμα η μηχανη λιγο και ειναι φυσιολογικο.. Ετσι ειναι?? (Για να ξερω τι να κανω οταν το παρω μην καθομαι κ ανγχωνομαι μετα :) )

Όχι, γιατί όπως λένε τα παιδιά εδώ δεν τους συμβαίνει όταν βάζουν μπροστά, αλλά σε τυχαία φάση όπως πχ σε φανάρι ή σε σταμάτημα στην κίνηση, όπου ο κινητήρας είναι ήδη ζεστός. Πιστεύω ότι έχει κάτι να κάνει με την ρύθμισή του, ίσως να πρέπει να πάει το ρελαντί λίγο πιο ψηλά.

Και κατι τελευταιο, το 3θηρο, απο το 5θηρο, ειναι καθαρα θεμα αισθητικης?? Η εχει τα + και τα - το καθενα του?

Αν κ προτιμω 5θηρο..

Υπάρχουν + και -. Το 3θυρο έχει πιο δυναμική εμφάνιση, αλλά και καλύτερη στρεπτική ακαμψία σαν αμάξωμα. Αυτό βέβαια, σε polo με 105 άλογα δεν μετράει και τόσο πολύ, όσο θα μετρούσε πχ σε ένα S3...απλά το αναφέρουμε εγκυκλοπαιδικά...

Το 5θυρο φυσικά έχει απείρως μεγαλύτερη πρακτικότητα!!! Κ εγώ 5θυρο θα προτιμούσα!

Τελος λοιπον, για μενα αξιζει το αυτοκινητο, κ αν μου παρουσιασει προβλημα , θα τους πιω το αιμα, διοτι μια καθηγητρια μου ειχε προβλημα με scirroco και τους πηρε καινουργιο αυτοκινητο παρακαλω+ επεκταση εγγυησης , νομικα το πηγε , λογο το οτι αναβε το λαμπακι απο τα abs και ελεγαν δεν ειναι τιποτα.. Κ εγινε μεγαλο σκηνικο τελοσπαντον, θελω να πω, οτι θα βρω τροπο να παρω τσηλικο πολο..

Περιμενω αποψεις παιδια και λιγη βοηθεια για εναν νεο οδηγο κ ΙΣΩΣ θυματος του προβληματος :D

Σίγουρα αξίζει και μην φοβάσαι όσο είσαι στην εγγύηση σίγουρα ότι πρόβλημα έχεις θα το κυνηγάς και με πίεση και επιμονή θα την βρίσκεις την άκρη.

Welcome to the club και καλή απόφαση για το τουτού!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μου έχει σβήσει καμία φορά και έχω φτάσει τα 3200 χιλιόμετρα.

Μετά τα 2.500 χιλιόμετρα το έχω πλακώσει λίγο για να ανοίξει, και σήμερα το έριξα μια τέρμα γκάζι στο sport πρόγραμμα, από τα 60 χιλιόμετρα μέχρι τα 195 κοντέρ... No problem...

Βενζίνη βάζω την πιο φθηνή που θα βρω, από όπου νάναι....

Μάλλον τυχαίο είναι το φαινόμενο....

Απλά έχεις dsg και όλοι ξέρουμε ότι στο αυτόματο μάλλον δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα. Το ποσοστό προβλήματος εκεί πρέπει να είμαι μηδενικό. Διευκρίνιζέ το γιατί πολλοί δεν ξέρουν καν τι είναι (S) sport και νομίζουν ότι έχεις χειροκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι οσο στρωμενο κι εαν ειναι το τουτου, να ΜΗΝ ξεπερασω τις 4000 στροφες, πραγμα και το οποιο τηρησα και προσπαθω ακομα να το τηρω... Δεν σας κρυβω οτι με απασχολει (ισως χωρις λογο) μην υπαρχει επεκταση του προβληματος, δλδ εκει που σβηνει στο ρελαντι του, να μου σβησει εν κινησει και μαλιστα να εχω κι αυξημενη ταχυτητα. Γιατι τοτε δεν ειναι μονο η στεναχωρια για το αυτοκινητο, ειναι θεμα ασφαλειας! Και το οτι δεν εχω ξεπερασει τις 4000 στροφες, δε σημαινει οτι το πηγαινω με 80! Απλα, κανω "σωστη" εναλλαγη ταχυτητων..με βασει την αντιπροσωπεια!

Και κατι ακομα, μαθαμε ποτε περιμενουν το προγραμμα απο Γερμανια για το update? Και μηπως θα επρεπε να παμε απο Kosmocar που ειναι κι ο εισαγωγεας, η ειναι καλυτερα στην αντιπροσωπεια που το αγορασαμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα το ξαναπώ, για σας που έχετε ήδη περάσει τα 1500 με 2000 χλμ σταδιακά ανά 500χλμ να ανεβάζετε στις 500 στροφές επιπλέον. Όχι τίποτε άλλο απλά για να γίνει γραμμικό στρώσιμο. Μπορεί να έχουν και δίκιο που λένε ότι θέλει και λίγο πάτημα επιπλέον δε ξέρω.

Όμως εμένα και στους περισσότερους εδώ μέσα δεν το έκανε με τη μία που ξεκίνησε το αυτοκίνητο αλλά μετά από πολύ ώρα και συγκεκριμένα σε μένα μετά από ταξίδι Αθήνα / Χαλκίδα το Σάββατο που γινόταν πανικός στο δρόμο και στην Αττική Οδό πήγαινα 1η/2α στην έξοδο προς Λαμία δεν έσβησε εκεί που θεωρητικά ήταν κάπως κρύο ακόμη, αλλά μετά το ταξίδι σε ένα φανάρι. Σημειωτέον το πήγα και 150χλμ σε κάποιες φάσεις όχι όμως πάνω από 3.500rpm σε οποιαδήποτε ταχύτητα. Και τελικώς στο φανάρι κοντά στο τέλος στιγμιαία ανέβασε μόνο του περίπου στις 1200rpm στο ρελαντί και ακολούθως έσβησε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εστειλα σε kosmocar, vag HQ, και στην αντιπροσωπεία μου. Το πρόβλημα έχει καταγραφεί, η Kosmocar πήρε τα στοιχεία μου, αρ. πλαισίου, μηχανής, πινακίδας και όλοι είπαν, ότι το εργοστάσιο έστειλε απάντηση ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό, δεν είναι μηχανικό, αλλά software και έχουν γίνει ρυθμίσεις εγκεφάλου στο update που περιμένουμε από βδομάδα σε βδομάδα. Το update το ανέπτυξαν, αλλά φαντάζομαι υπάρχουν διαδικασίες που πρέπει να τηρηθούν πριν γίνει το release. Στο polo TSI όπως έχω προαναφέρει, πριν έρθει στην Ελλάδα, είχε καταγραφεί παρόμοιο πρόβλημα (είδα το επισημο τεχνικό δελτίο της VW) το οποίο έλεγε, σε κάθε καινούριο Polo που παραδίδεται, μπαίνει ένα φίλτρο αέρος διαφορετικού τύπου από αυτό που είχε έρθει στο εργοστάσιο και αναβάθμιση στο τελευταίο version, γιατί παρατηρούνται βυθίσεις και σβησίματα. Το δικό μου τα είχε και τα δύο fixes και το πρόβλημα παρέμεινε.

Οπότε δεν έχουμε κανέναν λόγο να ανησυχούμε λόγω μαζικότητας του φαινομένου.

Έχω φτάσει τα 3.000 και μου το έχει κάνει 6-7 φορές. Απλά δεν ανησυχώ πια γιατί ξέρω ότι θα διορθωθεί. Απαξ και δεν υπάρχει μηχανική βλάβη είμαι ήρεμος.

Προτείνω επίσης, να περιοριστούν τα offtopics (πχ, να το αγοράσω ή όχι; ) γιατί όλοι που θέλουμε να δούμε νέα για το πρόβλημα χανόμαστε στα διάφορα posts. Απλά το λέω για την ευρυθμία του forum.

Cheers και όπως λέω πάντα, όποιος πρωτο-κληθεί από την αντιπροσωπεία του το λέει. Αυτό έχει σημασία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι κανεις απο θεσ/νικη?? Να μου προτινει μια καλη αντιπροσωπεια??

Τελικα το προβλημα ειναι εγκεφαλικο ε; E γερμανοι ειναι, τι να περιμεναμε , μια ζωη στον εγκεφαλο ειχαν προβλημα κ εκαναν τοσα κακα στον κοσμο... Αλητες... new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Μανδύλας! Μετά ΕΤΕΑ και μετά Παζαρόπουλος αν θες να ρισκάρεις. Εγώ από Μανδύλα το πήρα και ευελπιστώ ότι όταν θα παραλάβω ¶υγουστο το λευκό 1.2 TSI dsg κουκλί μου θα έχει λυθεί το πρόβλημα. Ο ίδιος έχει την Cosmocar και απλά στην Αθήνα είναι ο ίδιος σαν Karenta. Εγώ αυτόν εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στενοχωριεμαι παρα πολυ με ολα αυτα που ακουω για εσας... Εγω εχω το πολακι tsi manual! Δεν εχει σβησει ποτε! ΠΟΤΕ ομως! Ειμαι πλεον στα 3χιλ χιλιομετρα. Το εστρωνα σε ολες τις ταχυτητες σιγα σιγα απο 3000 στροφες μετα 3500 μετα 4000 και πλεον απο προχτες το ανοιγω χωρις να το σκεφτομαι αλλα ακομα δεν εχω περασει τις 5000 στροφες γιατι δν υπηρχε λογος. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να σημβαινει σε ολους τους αλλους αυτο! ¶λλος που να εχει το χειροκινητο και να μην του εχει σβησει ΠΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Είδες που φτάσαμε; Να έχεις ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο και να παραξενεύεσαι! Χαχα, είμαστε απίστευτοι... Να το χαίρεσαι φίλε ckfoxb, να μην το ματιάσουμε. Και μην το μελετάς πολύ γιατί ξέρεις τι γίνεται όταν μελετάς κάτι πολύ.

Ούτως ή άλλως αυτό το πρόβλημα είναι μικρο-ρύθμιση και σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια του αυτοκινήτου, ούτε με την οδηγική απόλαυση!

Για να απαντήσω και σε κάποιον που είχε ρωτήσει αν μπορεί να σβήσει σε περίπτωση που έχεις νεκρά και το αυτοκίνητο κινήται, αυτό δε παίζει. Το δοκίμασα έτσι για να δω ρε παιδί μου και είδα ότι με νεκρά και εν κινήσει αυτόματα το ρελαντί ανεβαίνει από τις 600 στροφές που είναι εν στάση στις 700 με 800. Οπότε μόνο εν στάση είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ οδήγησα το απλο polo στα 1.4 με 85hp και ήταν ΑΠΑΤΗ ΜΕΓΑΛΗ. Τώρα οδηγώ το TSI 1.2 είναι πολύ καλύτερο σαν αυτοκίνητο αλλά εχει ρεταρισματάκια και μου σβήνει όπως και στους άλλους. Προσοχή... μόνο 2-3 φορες στα 3500 χλμ. οχι καθε μερα... όταν κινείται δεν το πιάνεις με τίποτε, αλλα τι να το κανεις!!! Συμβουλη: ΜΗΝ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ... ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!!! Περιμενε νεα και μπαινε καθημερινα στη σελίδα. Διαθεσιμος για πληροφοριες...

γεια σας παιδια....διαβαζω αυτα που γραφεται για το polo tsi....και εχω 3ενερωσει....ημουν ετοιμη να το κλεισω κ τωρα δν ξερω τι να κανω....ολα βγαινουν με προβλημα δηλαδη?? πηρε καποιοσ ποθ να μν εχει προβλημα?? το polo 70 αλογα εχει ακουσει κανεις τιποτα?

Αυτη ειναι απαντηση απο το μελος ''Ria''.

Αντι για απαντηση, πατησε αναφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μανδύλας! Μετά ΕΤΕΑ και μετά Παζαρόπουλος αν θες να ρισκάρεις. Εγώ από Μανδύλα το πήρα και ευελπιστώ ότι όταν θα παραλάβω ¶υγουστο το λευκό 1.2 TSI dsg κουκλί μου θα έχει λυθεί το πρόβλημα. Ο ίδιος έχει την Cosmocar και απλά στην Αθήνα είναι ο ίδιος σαν Karenta. Εγώ αυτόν εμπιστεύομαι.

Αν σου βγαλει προβλημα, θα με θυμηθεις!!! Ειναι αθλιος ο Μανδυλας απο θεμα εξυπηρετησης..

Ελεγα να παω στην αντιπροσωπεια στα Γιαννιτσα π εχει.. Εχεις ακουσει τιποτα γι αυτην??

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγαλει προβλημα, θα με θυμηθεις!!! Ειναι αθλιος ο Μανδυλας απο θεμα εξυπηρετησης..

Ελεγα να παω στην αντιπροσωπεια στα Γιαννιτσα π εχει.. Εχεις ακουσει τιποτα γι αυτην??

+1 Για τα Γιαννιτσά , από εξυπηρέτηση έχω ακούσει καλά λόγια και από τιμές το ίδιο . Επίσης θα μπορούσες να πας κι εδω που εχουμε και έκπτωση 20% ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34516&view=findpost&p=371947 ) αλλά πρώτα ειδοποίησε τον Mourh για να κανονίσει να πάρεις την έκπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

+1 Για τα Γιαννιτσά , από εξυπηρέτηση έχω ακούσει καλά λόγια και από τιμές το ίδιο . Επίσης θα μπορούσες να πας κι εδω που εχουμε και έκπτωση 20% ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34516&view=findpost&p=371947 ) αλλά πρώτα ειδοποίησε τον Mourh για να κανονίσει να πάρεις την έκπτωση :whistling:

Σ ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε μου. Θα επικοινωνησω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είδες που φτάσαμε; Να έχεις ένα φυσιολογικό αυτοκίνητο και να παραξενεύεσαι! Χαχα, είμαστε απίστευτοι... Να το χαίρεσαι φίλε ckfoxb, να μην το ματιάσουμε. Και μην το μελετάς πολύ γιατί ξέρεις τι γίνεται όταν μελετάς κάτι πολύ.

χαχαχ λεσ να το ματιασαμε το δικο μου δλδ που ΔΕΝ εχει αυτο το προβλημα αλλα νομιζα οτι πηραμε φωτια?χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πρέπει να ηρεμήσετε λίγο με το γνωστό πρόβλημα των POLO. Εντάξει παιδική ασθένεια είναι θα περάσει. Το πρόβλημα είναι μια "παιδική ασθένεια" μιας συγκεκριμένης παρτίδας όπως φαίνεται καθώς σε φόρουμ άλλων χωρών και σε μερικά TSI που έχουν εισαχθεί και εδώ δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Το update θα είναι εδώ σε λίγες μέρες και θα τελείωσουν όλα καθώς το πρόβλημα ΔΕΝ είναι μηχανικό. Εγώ έχω φτάσει τα 1000ΚΜ και μέχρι στιγμής έχω να πώ τα εξής για το αυτοκίνητο:

* Καταπληκτικές επιδόσεις μην ξεχνάτε οτι είναι 122 HP.Τώρα που ξεθάρρεψα και το έχω ανοίξει κανα 2 φορές επιταχύνει πολύ καλά

*Πολύ καλή κατανάλωση (γύρω στο 8 με κίνηση κυρίως στην πόλη)

*Πολύ καλή ποιότητα εσωτερικού και κύλισης

*Πολύ καλό κράτημα (16αρες, highline,ανάρτηση Gti)

*H εμφανισή του μου αρέσει πολύ περισσότερο απο τα υπόλοιπα της κατηγορίας

*Χαμηλό τεκμήριο και τέλη κυκλοφορίας

Μην μιζεριάζετε με ένα μικρό πταίσμα που είναι θέμα χρόνου να λυθεί.Το αμάξι είναι εξαιρετικό

Αν κολλάτε τόσο πολύ βάλτε το Aircondition και το αμάξι δεν θα ξανασβήσει όταν πέφτετε σε κίνηση.

Σε μένα το κάνει μόνο όταν μπλέκω σε κίνηση και έχει ζέστη (πρωινές ώρες) οπότε βάζω το Α/C και ειμαι ΟΚ

Καλές βόλτες!!!

Edited by stephan
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Η κύλιση είναι τέλεια το ίδιο και το εσωτερικό αλλά και η οδηγική αίσθηση που σου αφήνει γενικά! Κατανάλωση να μην επεκταθώ. Σε 'μένα μέρα με τη μέρα καταφέρνω καλύτερες τιμές! Σε ταξίδι στην Κόρινθο τελική μέση κατανάλωση έγραψε 5.2lt/100km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.