Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

παιδια συμφωνω μαζι σας οτι θελει ψυχραιμια, αν και ειμαι απο τους πρωτους που το εντοπισα το προβλημα και το ανεφερα στην VW.

μια ερωτηση προς όλους σας ειναι ποση καταναλωση δειχβει το trip computer οταν το βάζετε μπροστα το πρωι... εμενα για 15-20΄΄ δειχνει 2.7-2.8lt/h στις 1100 στροφες (αυτο ειναι λογικο). Μου είπαν όμως οτι πρεπει να ειναι περιπου στο 1.2-1.4 lt/h. ΞΚ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απαντηση. Εσύ έχεις προβλημα με σβήσιμο στο ρελαντι?

μήπως σε κανεναν άλλον πηγαίνει τόσο ψηλά η κατανάλωση κατά τη διάρκεια της "πρωινης εναρξης"? Υποθέτω ότι όλα αυτά οφείλονται σε κατι που εχει να κάνει με την ανάφλεξη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω θέμα με το ρελαντί. Μου έχει συμβεί μέχρι στιγμής μόνο μία φορά. Αν και από τότε δεν το έχω κάνει και πολλά χιλιόμετρα γιατί δεν το πολύ κινώ καθώς η βενζίνη είναι στα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αν σου εχει συμβει μονο 1 φορα τοτε μαλλον εισαι στη δικια μου κατηγορια...

μου εχει σβησει 2 φορες- 1 μια στα 2200 και η αλλη στα 2800. Το κινω εκτος και εντος πολης, τη μια εσβησε μετα από ταξιδι στην εθνική και την αλλη μετα απο χαλαρη διαδρομη 30 λεπτων. Τωρα ειμαι στα 3600 χλμ και ειναι μια χαρα.

Ναι έχω θέμα με το ρελαντί. Μου έχει συμβεί μέχρι στιγμής μόνο μία φορά. Αν και από τότε δεν το έχω κάνει και πολλά χιλιόμετρα γιατί δεν το πολύ κινώ καθώς η βενζίνη είναι στα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω ξανά παίδες.

Χθές το πήγα μια βόλτα το κουκλί μου, όχι μεγάλη και δεν μου έσβησε από την Κυριακή που είχα να το κουνήσω. Φυσικά σε κάθε φανάρι είχα το άγχος και περίμενα μήπως συμβεί..

Προσπάθησα να παρατηρήσω συμπεριφορές γενικά, σε στάση η κατανάλωση είναι 0.6lt με νεκρά και οι στροφές 600-800. Μετά απο 15-20 λεπτά οδήγηση μόλις το πάρκαρα δεν έσβησα αμέσως φυσικά

και το άφησα στο ρελαντί να κατέβουν τα λάδια όπως κάνουμε κάθε φορά. Μετά από 40 δεύτερα περίπου ενώ ήταν σταθερό και αθόρυβο άρχισε να "κλοτσάει" λίγο ο κινητήρας, τα γνωστά βυθίσματα, έτοιμος να σβήσει.

Το άφησα να δω αλλά δεν έσβησε, το ένιωθα όμως οτι ήταν στα πρόθυρα.

Επίσης, παρατήρησα και το άλλο που ίσως να είναι φυσιολογικό. Είναι βράδυ μόλις έχω παρκάρει το αφήνω να δουλεύει στο ρελαντί έχω σβήσει φώτα και έχουν ανάψει τα φώτα μέσα στο αμάξι.

Το στροφόμετρο με ακρίβεια στις 600 και ο κινητήρας normal. Στρίβω το τιμόνι κάποιες μοίρες απο την μια μεριά και αυτόματα σιγοσβήνουν τα φώτα στο εσωτερικό,

σαν ήταν με dim και να έπεσαν μια σκάλα κάτω και ο κινητήρας άρχίζει να "κλοτσάει" ελαφρά. Αφήνω το τιμόνι όλα normal. Ξαναστρίβω το τιμόνι 180 μοίρες, το ίδιο.

Ναι οκ καταλαβαίνω πως το τιμόνι είναι ηλεκτρο-υδραυλικό και πως καταναλώνει και αυτό ρεύμα μόλις ενεργοποιείται αλλά είναι φυσιολογικό αυτό?(Ρωτάω, δεν γνωρίζω.)

Με αντιπροσωπία δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για το σβήσιμο στο ρελαντί, περιμένω να μου παρουσίασει πάλι το πρόβλημα και γενικότερα να καταγράφω οποιαδήποτε συμπεριφορά μέχρι να τους πάρω τηλέφωνο.

Επίσης περιμένω και την δική σας ενημέρωση επι του θέματος για να είμαι περισσότερο κατοχυρωμένος.

@ stephan

Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα όσα λές, το αμάξι απλά τα σπάει σε όλα όσα ανέφερες αλλά.. Δεν πρόκειται για "ένα μικρό πταίσμα" όταν σου σβήνει με το καλημέρα και το κοντέρ να μην έχει γράψει

ούτε 1000km!! Δηλαδή πρόβλημα και να μην έχει κάνει ούτε το πρώτο service! Λύση προφανώς δεν είναι να έχεις ανοικτό το AC για να μην σβήσει στο φανάρι, Volkswagen αγοράσαμε και όχι "Χιουντάι" ή "Μιτσουμπίσι μη σου σβήσει"..

Όταν είπα σε εναν φίλο μου άγγλο ότι θα πάρω το Polo μου απάντησε: "Great choice mate, i had 2 VW in the past, u can only be sure about one thing with VW, that everything works!!"

Και έτσι θα έπρεπε να είναι..

Για άλλη μια φορά να πώ πως με έχει στεναχωρήσει λίγο το ζήτημα γιατι το έχω στο μυαλό μου και το σκέφτομαι συνέχεια. Ποιος μου λέει ότι στο μέλλον δεν θα παρουσιάσει και άλλα προβλήματα στο άκυρο?

Κοντά 7 χρόνια με το Yaris και το μοτέρ αθάνατο ρε γμτ και να κάνεις upgrade σε VW και να σου σβήνει, είναι λίγο έως πολύ αποκαρδιωτικό.

Όχι τίποτ' άλλο αλλά κανονίζουμε να πάμε και Γερμανία του χρόνου ρε γμτ..

Προτείνω όσοι τα καταφέρετε να πιούμε και ενα καφέ και να τα πούμε και απο κοντά στην συνάντηση μελών αυτή τη Κυριακή. Εγω θα προσπαθήσω να είμαι εκεί.

Ως τότε ας κρατήσουμε το topic ζωντανό και επι του θέματος πάντα. Όλοι μας περιμένουμε με αγωνία το επόμενο post να ενημερωθούμε περισσότερο.

Καλό μεσημέρι σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Για το ρελαντί σε συνδυασμό με την κατανάλωση δεν έχω θέμα, βέβαια δεν το έχω κοιτάξει επισταμένα.

Σχετικά με σβησίματα, πέραν του πρώτου χιλιομέτρου που μου έσβησε μια φορά, δεν μου έχει κάνει το παραμικρό.

Μετά από ταξίδι αστραπή περίπου 800 χλμ με ένα ντεπόζιτο !!! και άλλα 200 χιλιόμετρα περίπου εντός πόλης, δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου. Βέβαια ίσως και να οφείλεται στο γεγονός ότι μονίμως έχω το A/C ανοιχτό.

Υ.Γ. Έχει πλάκα να είσαι κολλημένος με το Polo, πίσω από ένα Subaru Forester 2.5, στις στροφές μετά την Λαμία.

Edited by Kostas.kal
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα μου το έκανε για δεύτερη φορά στα 870km στο οδόμετρο... Τι να πω ρε γαμώτο.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Μέσω αντιπροσωπείας. Δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. Μέχρι πρότινος έλεγαν ότι δεν γνωρίζουν και αυτή την εβδομάδα μου είπαν ότι η τελευταία ενημέρωση που έχουν από το ίδιο το εργοστάσιο είναι για μέσα Ιουνίου.

Προσωρινή παύση λοιπόν για να ηρεμήσει το μυαλό μας και όποιος έχει νέα, εννοείται το λέει. Η συχνότητα από ότι βλέπω εδώ πάντως πρέπει να είναι 1 φορά / 400 χιλιόμετρα 8).

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτι θα αργησει η ολη διαδικασια δεδομενου οτι δεν το εχει βγαλει το προβλημα ουτε στη γερμανικη ουτε στην αγγλικη αγορα απο οτι διαβαζω στα forums. Προφανως κατι προβληματικο εφυγε στην ελλαδα... οσο για τη συχνοτητα των 400 km ειναι ενδεικτικο. Εμενα οπως εχω ηδη πει το εχει κανει 1 στα 2300km και 1 στα 2800km, τωρα στα 3500km ουτε το εχει κανει ξανα αλλα κυριως δεν κανει πια ρεταρισματα (εχει 1 μηνα να κανει τιποτε τετοιο). Ειναι συνεχως στις 600 στροφες καιη καταναλωση φυσιολογικα στα 0.6 (παιζει 0.5-0.7).

αντιθετως ομως με τους περισσοτερους σε εμενα βγαζει καταναλωση για 20 δεπτ. το πρωι στο ζέσταμα γυρω στα 2.7-2.8!!

οποτε καταλαβαινετε οτι πια συμπεριφερετε αρκετα τυχαια το όποιο πρβλ σε λογισμικο (ή και hardware ισως) εχει το συγκεκριμενο μοντελο.

ΥΓ: το aircondition το εχω κλειστο, δεν κανω κανενα τρικ για να μη σβησει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά, διαπίστωσα ότι για περίπου 20-30 δευτερόλεπτα κράτησε το ρελαντί στις 1100 σ.α.λ. σε συνδυασμό με κατανάλωση 2,7-2,9. Μετά έπεσε στις γνώριμες 600 σ.α.λ..

A/C, πόρτες, παράθυρα όλα κλειστά. Θα το ξαναδώ αύριο πρωί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

αντιθετως ομως με τους περισσοτερους σε εμενα βγαζει καταναλωση για 20 δεπτ. το πρωι στο ζέσταμα γυρω στα 2.7-2.8!!

Και 'μένα τόσο μου βγάζει..Ακριβώς το ίδιο κάνει και πλησιάζω τα 1.600km .. Δεν το θεωρώ ανησυχητικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω το λεω για ανησυχητικο απλα για περιεργο, δεδομενου οτι θα επρεπε να λειτουργει max στο 1.7 l/h. Το ιδιο μου ειπε μαλιστα και ο υπευθυνος του Φιλοσιδη, αλλα θεωρει οτι ειναι στα πλαισια του γενικοτερου προβληματος. Μεχρι τα μεσα ιουνιου που ισως μαθουμε τι συμβαινει, ας παμε καλυτερα να κανουμε καμια βουτιτσα :unsure:)

Και 'μένα τόσο μου βγάζει..Ακριβώς το ίδιο κάνει και πλησιάζω τα 1.600km .. Δεν το θεωρώ ανησυχητικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλυτερη αποδειξη οτι στην ελλαδα φερνουν σαβουρα.... τα ιδια εγιναν και με τις κρεμαγιερες στα golf-scirocco

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα που το πήγα κι εγώ στην αντιπροσωπεία έβαλαν τον εγκέφαλο για scan και δεν τους έβγαλε τίποτε. Μετά μίλησαν με kosmocar και μου είπαν τα νέα. Το θέμα λέει έχει να κάνει με το ότι ο εγκέφαλος μέσω λογισμικού μπερδεύει το μείγμα (κάτι τέτοιο νομίζω μου είπε) με αποτέλεσμα να σβήνει μερικές φορές στο ρελαντί! Περιμένουν αναβάθμιση σε κάνα μήνα, δηλαδή ότι ξέρετε όλοι εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα που το πήγα κι εγώ στην αντιπροσωπεία έβαλαν τον εγκέφαλο για scan και δεν τους έβγαλε τίποτε. Μετά μίλησαν με kosmocar και μου είπαν τα νέα. Το θέμα λέει έχει να κάνει με το ότι ο εγκέφαλος μέσω λογισμικού μπερδεύει το μείγμα (κάτι τέτοιο νομίζω μου είπε) με αποτέλεσμα να σβήνει μερικές φορές στο ρελαντί! Περιμένουν αναβάθμιση σε κάνα μήνα, δηλαδή ότι ξέρετε όλοι εδώ μέσα.

Καλησπερίζω την παρέα σαν νέος κάτοχος και αναφέρω ότι έχω κι εγώ το σχετικό πρόβλημα με το σβήσιμο, (manual).

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θα λυθει με αναβάθμιση το προβλημα του σβησίματος. Τέλος μου είπαν ότι δε δουλεύει σωστά ο κινητήρας μέχρι να ζεσταθεί και ότι και αυτό είναι θέμα αναβάθμισης . Αναμένουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αμαξι θελει στρωσιμο οχι μεχρι 2000rpm αλλα σε ολο το φασμα των στροφων οπως λεει κ ο κατασκευαστης... turbo 1200 ειναι, αμα δεν στρωσει κ το turbo πως θα λειτουργει σωστα? μεχρι τα 3/4 των στροφων μεχρι τα 1000km και μετα σταδιακο ανοιγμα μεχρι τις μεγιστες! ξυπνατε!!!!!

Να και εινας ανθρωπος που ξερει τη σημαινει η εννοια του στρωσιματος κινητηρα και ασε του αλλους να πατανε τερμα γκαζια αλλα οι στροφες να ειναι στις 2500!!!! Ακουστε τον ανθρωπο που σας μιλαει κατι παραπανω ξερει απο εσας, Bravo ρε φιλε.

Edited by rude1
Link to comment
Share on other sites

Να και εινας ανθρωπος που ξερει τη σημαινει η εννοια του στρωσιματος κινητηρα και ασε του αλλους να πατανε τερμα γκαζια αλλα οι στροφες να ειναι στις 2500!!!! Ακουστε τον ανθρωπο που σας μιλαει κατι παραπανω ξερει απο εσας, Bravo ρε φιλε.

Καλά τα λέει. Είναι γενική συμβουλή που την έχω ακούσει από πολλούς καλούς μηχανικούς! Το πρόβλημά μας όμως δεν προερχόταν από λάθος στρώσιμο. Απλά το διευκρινίζω για να μην νομίζει κάποιος/α που μπει στο thread ότι φταίει εκείνος που το οδηγεί στις 2.500 σαλ... Απλά το λέω για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις.

Ακόμα ένα μήνα approximately για το Polo_Tsi_12Update_v101_x86.msi

Αν τα αυτοκίνητα (του απλού λαού 10-25.000 ευρώ δλδ)έχουν αρχίσει και γίνονται τόσο unreliable (και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι πιο είναι το stable version), ας βάλουν ένα σύστημα automatic update, μέσω GPRS, ή USB, σα λειτουργικό. Ξεφτίλα πραγματα δλδ.

(Προφανώς αστειεύομαι. Η αιώνια πάλη τoυ marketing με το τμήμα ανάπτυξης είναι για τα καλά και στην αυτοκινητοβιομηχανία.

Engineers/Designers-Πρέπει να κάνουμε release σε ένα μήνα μας λένε...

Business Strategists-Πρέπει, διότι έτσι έχουμε προδιαγράψει για να πετύχουμε max κέρδος

Engineers/Designers-Μα δεν έχουμε κάνει πλήρες test και ακόμα υπάρχουν σκοτεινά σημεία, όχι life threatening, αλλά..

Business Strategists-Κρίμα, το σπρώχνουμε έτσι στην αγορά και ανακαλούμε σε ένα έτος...

Η προσέγγιση μου πρέπει να είναι τίγκα, απλοϊκή και αφελής, αλλά από το όλο σκηνικό με το πρώτο μου καινούριο αμάξι αυτό αποκόμισα).

Congrats πάντως στη συνοχή και συμμετοχή της κοινότητας που διατυπώνει ιδέες και προσφέρει ενημέρωση από κάθε πλευρά της Ελλάδας.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμώτο δεν είναι x64; Όχι τίποτε άλλο να του φόρτωνα Linux x64 του εγκεφάλου και να το έκανα μετά αεροπλάνο... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμώτο δεν είναι x64; Όχι τίποτε άλλο να του φόρτωνα Linux x64 του εγκεφάλου και να το έκανα μετά αεροπλάνο... :D

Χαχαχα , δοκίμασε και ubuntu μπας και σωθείς από τους ιούς , όταν θα κάνει auto update τον εγκέφαλο ! :p :p :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.