Jump to content
midkin

Φρένα 4Πίστονα Ή 6Πίστονα

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω. Έχω 2 προσφορές!

1) Galfer 6πίστονο κιτ με 345x30 τρυπιτό και χαρακτό μονομπλόκ με 2.000€ τοποθετημένα.

2) Brembo 4πίστονο κιτ με 330x28 τρυπιτό με 1.900€ τοποθετημένα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Όσο αφορά το Brebmo παίζει να το βρω και κανένα 100-150€ πιο χαμηλά από φίλο που είναι "μέσα" στα πράγματα!

Kαι τα δυο που αναφερεις απαιτουν προσθηκες και ειναι monoblock, αντιστοιχως τα hispec 4πιστονα με 335x32 διαιρουμενα και ferodo ds2500 σου βγαινουν 1750 και δεν απαιτουν προσθηκες τροχων που στην καλυτερη ειναι +85ευρω ανα αξονα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δυο που αναφερεις απαιτουν προσθηκες και ειναι monoblock, αντιστοιχως τα hispec 4πιστονα με 335x32 διαιρουμενα και ferodo ds2500 σου βγαινουν 1750 και δεν απαιτουν προσθηκες τροχων που στην καλυτερη ειναι +85ευρω ανα αξονα.

Είναι κακό - αρνητικό να είναι το κιτάκι μονομπλόκ; Αν ναι, γιατί;

Δεν πιστεύω πως θα χρειαστώ προσθήκες. Φοράω 18άρα OZ ultraleggera!

Link to comment
Share on other sites

Πμ με φωτό, pls, pls, pls, pls. :D

Δεν τις έχω φορέσει ακόμη...! Μάλλον την Δευτέρα με Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακό - αρνητικό να είναι το κιτάκι μονομπλόκ; Αν ναι, γιατί;

Δεν πιστεύω πως θα χρειαστώ προσθήκες. Φοράω 18άρα OZ ultraleggera!

Δεν παιζει ρολο η ζαντα αλλα το offset, και απο τη στιγμη που ειναι για golf στην καλυτερη θα ειναι 45, αρα απαιτει προσθηκη.

Οσο αφορα τη συγκριση monoblock και διαιρουμενου , τα δευτερα ειναι σαφως ελαφρυτερα,απαγουν θερμοτητα, και παιρνουν συστολες/διαστολες στο bell χωρις ετσι να στραβωνουν οι δισκοι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο η ζαντα αλλα το offset, και απο τη στιγμη που ειναι για golf στην καλυτερη θα ειναι 45, αρα απαιτει προσθηκη.

Οσο αφορα τη συγκριση monoblock και διαιρουμενου , τα δευτερα ειναι σαφως ελαφρυτερα,απαγουν θερμοτητα, και παιρνουν συστολες/διαστολες στο bell χωρις ετσι να στραβωνουν οι δισκοι....

τα Hi spec δηλαδη ειναι πιο ελαφρια απο τα μαμα?πως ξερουμε ποια ειναι τα πιο ελαφρια απο αυτα τα κιτακια?

και θα χαλασουμε το πως δουλευει το esp η το abs?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κορυφαίες εταιρίες όπως η brembo και η galfer έχουν μονομπλόκ; Ή ξέρουν κάτι παραπάνω ή τι;

Link to comment
Share on other sites

εχουν μονομπλοκ γιατι χρειαζονται και κιτακια οικονομικα που θα μπορουν να ειναι προσιτα και σε χαμηλοτερα βαλαντια.επιπλεον τα μονομπλοκ μπαινουν και σε μικροτερες ζαντες πχ.15αρα,16αρα κατι που ειναι σχεδον απαγορευτικο για τα διαιρουμενα.

Link to comment
Share on other sites

εχουν μονομπλοκ γιατι χρειαζονται και κιτακια οικονομικα που θα μπορουν να ειναι προσιτα και σε χαμηλοτερα βαλαντια.επιπλεον τα μονομπλοκ μπαινουν και σε μικροτερες ζαντες πχ.15αρα,16αρα κατι που ειναι σχεδον απαγορευτικο για τα διαιρουμενα.

δηλαδη τα hispec Που λενε 17αρα μπαινουν στη μαμα 17 αρα μας?

το abs και το esp Πως επηρεαζονται?

μπορει δηλαδη να αλλαξω φρενα και να εχω χειροτερο φρεναρισμα?

επισης ολα αυτα τα κιτακια ειναι πιο βαρια απο μαμα?αυτο θα μας κοψει...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

εχουν μονομπλοκ γιατι χρειαζονται και κιτακια οικονομικα που θα μπορουν να ειναι προσιτα και σε χαμηλοτερα βαλαντια.επιπλεον τα μονομπλοκ μπαινουν και σε μικροτερες ζαντες πχ.15αρα,16αρα κατι που ειναι σχεδον απαγορευτικο για τα διαιρουμενα.

Μα εδώ ο αντιπρόσωπος της groupA μας λέει να βάλουμε τα διαιρούμενα hispec γιατί αυτά μπαίνουν χωρίς προσθήκες σε αντίθεση με τα μονομπλόκ brembo^^!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κορυφαίες εταιρίες όπως η brembo και η galfer έχουν μονομπλόκ; Ή ξέρουν κάτι παραπάνω ή τι;

Eχετε μπερδευτει τελειως!!!!!

1) η brembo και η galfer σαφως βγαζουν και διαιρουμενα κιτ, απλα ειναι πιο ακριβα.

2) Δεν παιζει ρολο αν ειναι μικρη η ζαντα η οχι για το αν θα μπουν μονομπλοκ η διαιρουμενα.

3) ΤΟ ESP ΚΑΙ ΤΟ ABS ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

4) οποιοδηποτε διαιρουμενο συνολο ειναι ελαφρυτερο απο τα μαμα.

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

Eχετε μπερδευτει τελειως!!!!!

1) η brembo και η galfer σαφως βγαζουν και διαιρουμενα κιτ, απλα ειναι πιο ακριβα.

2) Δεν παιζει ρολο αν ειναι μικρη η ζαντα η οχι για το αν θα μπουν μονομπλοκ η διαιρουμενα.

3) ΤΟ ESP ΚΑΙ ΤΟ ABS ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

4) οποιοδηποτε διαιρουμενο συνολο ειναι ελαφρυτερο απο τα μαμα.

Ποσο σιγους εισαι γι αυτα που λες?εχουν και μεγαλυτερη δισκοπλακα και δαγκανα!τα χεις ζυγισει?και αν βαλω δηλαδη ενα τετραπιστονο θ αμπορω να κανω μαλακα φρεναρισματα η ολα θα ειναι hardcore?ουσιαστικα διαφορα θα δω μονο στη διαρκεια?τα hispec εφαρμοζουν κανονικα?οπως και τα d2?και τα galfter?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγους εισαι γι αυτα που λες?εχουν και μεγαλυτερη δισκοπλακα και δαγκανα!τα χεις ζυγισει?και αν βαλω δηλαδη ενα τετραπιστονο θ αμπορω να κανω μαλακα φρεναρισματα η ολα θα ειναι hardcore?ουσιαστικα διαφορα θα δω μονο στη διαρκεια?τα hispec εφαρμοζουν κανονικα?οπως και τα d2?και τα galfter?

Ρε φιλε πλακα μας κανεις, λες να τα βγαζω απο το μυαλο μου?

Και τι συγκρινεις? την hispec που ειναι 30 χρονια στην Αγγλια με τα ΚΙΝΕΖΙΚΑ D2?

Οταν λεμε "κιτ" εννουμε οτι μπαινει ακριβως χωρις πατεντες.

Οσο για την ερωτηση αν θα μπορεις να κανεις μαλακα φρεναρισματα,σαφως ναι.

Exω βαλει σε αρκετα golfakia.......

product532.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product544.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product580.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product599.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by groupa
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγους εισαι γι αυτα που λες?εχουν και μεγαλυτερη δισκοπλακα και δαγκανα!τα χεις ζυγισει?και αν βαλω δηλαδη ενα τετραπιστονο θ αμπορω να κανω μαλακα φρεναρισματα η ολα θα ειναι hardcore?ουσιαστικα διαφορα θα δω μονο στη διαρκεια?τα hispec εφαρμοζουν κανονικα?οπως και τα d2?και τα galfter?

Παιδιά χαλαρώστε!!!...έχω βάλει GALFER 4πίστονα εδώ και κάποιους μήνες 1200 ευρό με τα περαστικά....πολύ καλά φρένα...άγκυρα λέμε...αλλά αλλά αλλά....πολύ βαριά φρένα(σαφώς πολύ βαρύτερα από τα μαμά!)..και φυσικά χωράνε και σε 17άρα...δεν είναι θέμα δίσκου αλλά δαγκάνας και offset της κάθε ζάντας.

Υ.Γ Μεγάλη διαφορά στο βάρος αλλά και το φρενάρισμα...διαλέγεις και παίρνεις!

Edited by vasilis77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε!!!...έχω βάλει GALFER 4πίστονα εδώ και κάποιους μήνες 1200 ευρό με τα περαστικά....πολύ καλά φρένα...άγκυρα λέμε...αλλά αλλά αλλά....πολύ βαριά φρένα(σαφώς πολύ βαρύτερα από τα μαμά!)..και φυσικά χωράνε και σε 17άρα...δεν είναι θέμα δίσκου αλλά δαγκάνας και offset της κάθε ζάντας.

Υ.Γ Μεγάλη διαφορά στο βάρος αλλά και το φρενάρισμα...διαλέγεις και παίρνεις!

Τι διάσταση έβαλες ? Το βάρος το μέτρησες ?

Link to comment
Share on other sites

Τι διάσταση έβαλες ? Το βάρος το μέτρησες ?

320mm έβαλα και ναι Στέλιο είναι αρκετά βαρύτερα..δεν τα μέτρησα αλλά 1ον. ήταν ασήκωτα σε σχέση με τα μαμά και 2ον. νοιώθω πιο βαρύ το αμάξι...σκέψου να μην είχα πρόγραμμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

320mm έβαλα και ναι Στέλιο είναι αρκετά βαρύτερα..δεν τα μέτρησα αλλά 1ον. ήταν ασήκωτα σε σχέση με τα μαμά και 2ον. νοιώθω πιο βαρύ το αμάξι...σκέψου να μην είχα πρόγραμμα!!!!

Γιαυτο με βλεπετε και επιμενω για διαιρουμενα παραπανω, ειναι εκτος των αλλων πλεονεκτηματων σαφως ελαφρυτερα απο τα μονομπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

ta galfer δε νομιζω οτι ειναι απ τα ποιοτικοτερα κ απ τα καλυτερα της αγορας. αν θες κ καλο φρενο κ ελαφρια δαγκανα κ δισκο περνεις brembo, wilwood. βεβαια πληρωνεις κατι παραπανω....

εχω αλλαξει 3 φορες φρενα (s3, 4pot brembo, 6pot xyz) κ πιστευω οτι ο διαιρουμενος δισκος παιζει μεγαλο ρολο τοσο στο βαρος οσο κ στην απαγωγη θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε πλακα μας κανεις, λες να τα βγαζω απο το μυαλο μου?

Και τι συγκρινεις? την hispec που ειναι 30 χρονια στην Αγγλια με τα ΚΙΝΕΖΙΚΑ D2?

Οταν λεμε "κιτ" εννουμε οτι μπαινει ακριβως χωρις πατεντες.

Οσο για την ερωτηση αν θα μπορεις να κανεις μαλακα φρεναρισματα,σαφως ναι.

Exω βαλει σε αρκετα golfakia.......

product532.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product544.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product580.jpg

Uploaded with ImageShack.us

product599.jpg

Uploaded with ImageShack.us

φίλε μην κατηγορείς μάρκες που δεν ξέρεις τι κάνουν και σε τι συνθήκες δουλεύουν .. μαθέ να πληροφορείς τον κόσμο με αυτά που πουλάς με χρήσιμες πληροφορίες τι βάρος δισκοπλακας τι βάρος δαγκάνας , κτλ .. και επειδή ξέρω αρκετά σε πληροφορώ ότι εάν βάλεις ,, hi- spec σε αυτές τις συνθήκες θα κλ***υν σε χρόνο dt .

πριν γράψεις το ότι διποτε σου λεω οτι γνωρίζω αρκετά για τα φρένα που αναφέρεις , όπως και για πολλά τεχνικά σημεία

εάν τα στραβώσω θα μου τα αλλάξεις με καινούρια ,, γιατί θα τα στραβώσω για πλάκα

τα φρένα hi spec είναι αρκετά καλά , για χρίση street , και για λίγο χρίση πίστας οι δισκοπλακες από 6 πιστονο είναι 10,2 κιλά ???

και οι τιμές είναι οι καλύτερες στην αγορά.. δεν μου αρέσει όμως να κατηγορώ τον άλλον για να φανώ εγώ μάγκας

Edited by Speedy
διορθωση κωδικα παραθεσης + μη επιτρεπομενη λεξη
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το παραμυθι με την πιστα μας εχει κουρασει, το μαγαζι μου εμπορευεται tuning ανταλλακτικα για αυτοκινητα δρομου και οχι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ!

Οποιος θελει αγωνιστικα αναλλακτικα πληρωνει τα διπλα και παιρνει τα αναλογα!

Ξερω πολυ καλα τι πουλαω και σε ποιους το πουλαω!!!!

Οι πιο πολλοι απο εδω μεσα αμα ειχε συνεργειο ο μπαμπας τους και τους πληρωνε το αμαξι θα τρεχανε σε πιστα και ισως καλυτερα απο σενα!(Δεν αμφισβητω τα χερια σου γιατι ξερω πως οδηγεις) κατω απο συνθηκες ομως θα μπορουσαν να το κανουν κι αλλοι.

Για αλλη μια φορα μην μπερδευεις το streetuning με τους αγωνες.

Link to comment
Share on other sites

καθεται ο Νικος κ τεσταρει το καθε τι, κ μετα μας το αναλυει (απ οσο ξερω εχει βοηθησει πολλους εδω μεσα, μαζι κ μενα) κ εσυ αυτο που εχεις να πεις ειναι "μας εχεις κουρασει?!?!"

εσυ μπορεις να μας δωσεις τις μισες πληροφοριες απο κεινον???

κ προς ενημερωση σου, πρωτα κατι δοκιμαζεται στη πιστα κ μετα περναει σε αυτοκινητα παραγωγης.

ο Νικος περνει ενα προ'ι'ον το δοκιμαζει κ μετα μιλαει γι αυτο

Edited by ΧΑΝΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

καθεται ο Νικος κ τεσταρει το καθε τι, κ μετα μας το αναλυει (απ οσο ξερω εχει βοηθησει πολλους εδω μεσα, μαζι κ μενα) κ εσυ αυτο που εχεις να πεις ειναι "μας εχεις κουρασει?!?!"

εσυ μπορεις να μας δωσεις τις μισες πληροφοριες απο κεινον???

κ προς ενημερωση σου, πρωτα κατι δοκιμαζεται στη πιστα κ μετα περναει σε αυτοκινητα παραγωγης.

ο Νικος περνει ενα προ'ι'ον το δοκιμαζει κ μετα μιλαει γι αυτο

Για πες μας τι εχει δοκιμασει μεχρι τωρα?

Δηλαδη καθε επωνυμη ευρωπαικη, οχι κινεζικη εταιρεια (το γραφω αυτο γιατι στην Ευρωπη υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες και οχι το χαος της Κινας) περιμενει το Νικολακι απο την Ελλαδιτσα να τους δωσει το ΟΚ για τα προιοντα τους???????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.