Jump to content
PiNiOn

Αγορά Golf Vi Και Προαιρετικός Εξοπλισμός

Recommended Posts

Προχτές που οδήγησα για πρώτη φορά με πολύ δυνατή βροχή στην περιφερειακή υμηττού με τα πολλά

τούνελ πραγματικά έμεινα έκπληκτος με το πόσο καλά δούλεψε ο αισθητήρας βροχής..

Όσο για τα φώτα μήπως αναφέρεσε στην περίπτωση που με τον διακόπτη στο auto όταν

ξεπεράσεις τα 140 χλμ/ώρα τότε τα φώτα ανάβουν για να γίνεσαι αντιληπτός στους προπορευόμενους

και ας έχει ντάλα ήλιο;Γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι που τα φώτα παραμένουν αναμένα και ας

κινείσαι στην συνέχεια με πολύ μικρότερη ταχύτητα ή έχεις σταματήσει εντελώς.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα φώτα μήπως αναφέρεσε στην περίπτωση που με τον διακόπτη στο auto όταν

ξεπεράσεις τα 140 χλμ/ώρα τότε τα φώτα ανάβουν για να γίνεσαι αντιληπτός στους προπορευόμενους

και ας έχει ντάλα ήλιο;Γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι που τα φώτα παραμένουν αναμένα και ας

κινείσαι στην συνέχεια με πολύ μικρότερη ταχύτητα ή έχεις σταματήσει εντελώς.

Όχι αναφέρομαι στην περίπτωση που βγαίνω πολλές φορές από το γκαράζ το πρωί με ήλιο κ για κανένα 10λεπτο τουλάχιστον παραμένουν ανοιχτα τα φώτα μέχρι να βαρεθώ κ να τα κλείσω μόνος μου... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρικό πακέτο αρχικά δεν το είχα βάλει, αλλά τελικά αξίζει.. Όσον αφορά την DCC, είναι γεγονός οτι έχω συνηθίσει σε σφιχτό αυτοκίνητο (Sachs Performance) και έχω την εντύπωση πως η DCC ακόμα και στο "Sport" δεν θα με εντυπωσιάσει.. Γι αυτό λέω να αφήσω όλα τ άλλα και να αφαιρέσω την DCC, και μελλοντικά βάζω ένα πιο σφιχτό αμορτισέρ αν το έχει ανάγκη. Διότι αν βάλω DCC και με απογοητεύσει, δεν θα μπορώ να κάνω κάτι μετά.. Έτσι αφήνω και ένα περιθώριο για τον Φόρο Πολυτελείας.

Επίσης θέλω να πιστεύω πως ο διαφορετικός κωδικός της "sport" ανάρτησης για 18" απο το πακέτο Vancouver να σημαίνει λίγο πιο σφιχτά αμορτισέρ, αν και υποψιάζομαι οτι τα ίδια θα είναι. Τέλος, επειδή έχω βάλει στο μάτι κάτι 18" ανθρακί της VW (θα πηγαίνουν super με το candy white), προβλέπω να δίνω τις Vancouver 18" με το που πάρω το αυτοκίνητο.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας μπροστά μου το νέο φυλλάδιο του Golf VI, για την έκδοση R Line αναφέρει τα εξής :

1. Το Golf R-Line "Exterior" περιλαμβάνει :

- Εμπρός και πίσω προφυλακτήρες με σχέδιο R.

- Γρύλιες ψυγείου σε λαμπερό μαυρο χρώμα.

- Προβολείς ομίχλης με μαύρο περίγραμμα.

- Μεγαλύτερα πλευρικά μαρσπιέ.

- Αεροτομή οροφής.

- Διαχύτη σε μαύρο χρώμα.

- Ζάντες ελαφρού κράματος "Mallory" 7χ17 ιντσών ή εναλλακτικά σε διάσταση 18 ιντσών.

2. Το πακέτο R-Line "Plus" περιλαμβάνει :

- Μαύρα - γκρι σπορ καθίσματα με λογότυπο R στα προσκέφαλα.

- Σπορ δερμάτινο τιμόνι flat-bottom με λογότυπο R.

- Μαύρου χρώματος οροφή.

- Θερμαινόμενα εμπρός καθίσματα.

- Λογότυπα σε ντουλαπάκι συνοδηγού και άλλα σημεία.

- Σπορ πεντάλ με επένδυση αλουμινίου.

- Διακοσμητικά αλουμινίου στα μαρσπιέ με λογότυπο R.

Καλησπέρα παιδιά!

Μήπως γνωρίζουμε τιμές..?

Φαντάζομαι και τα 2 θα φτάνουν το 2000..

Όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει και στο θέμα R-Line Golf Vi για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι!!!

Επειδή υπάρχει ήδη θέμα με φωτογραφίες..

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ζητήσατε ορίστε η τιμές Γερμανίας για το R-line πακέτο :

Πακέτο εξωτερικού χώρου : R-Line "Exterieur" 1.415,00€

Πακέτο εσωτερικού χώρου : R-Line "Interieur Plus" 945,00 €

Ελπίζω να μην λιποθυμήσατε. :)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ζητήσατε ορίστε η τιμές Γερμανίας για το R-line πακέτο :

Πακέτο εξωτερικού χώρου : R-Line "Exterieur" 1.415,00€

Πακέτο εσωτερικού χώρου : R-Line "Interieur Plus" 945,00 €

Ελπίζω να μην λιποθυμήσατε. :excl:

Χαχα!

Τις τιμές γερμανίας τις είχαμε δει..

Λέω αν έχουν έρθει ελλάδα και τις αντίστοιχες τιμές..

Επίσης να πω ότι αν βάλεις και τα 2 πακέτα το συνολικό κόστος είναι κοντά στο διχίλιαρο. (από το site της γερμανίας και αυτή η πληροφορία.. :))

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα μονο του εσωτερικου χωρου..και εξωτερικα οταν θα ειχα την διαθεση και το χρημα θα εβαζα την φαντασια μου να δουλεψει..προφυλακτηρεσ ρ20 κ.α

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμένα οι τιμές που διάβασα για το πακέτο R-Line μια χαρά μου φαίνονται. Και η Seat στο Leon την Linea R έκδοση (Seat Force) 2.150 ευρώ την χρεώνει.

Επομένως για εσωτερικό - εξωτερικό πακέτο μια χαρά είναι. Ane σωστή η σκέψη σου για μετέπειτα εξωτερική βελτίωση του αυτοκινήτου με after market προιόντα αλλά ότι υπάρχει μέχρι στιγμής σε original από R20 είναι πανάκριβο και απλησίαστο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ηταν στην αρχη και τα ανταλακτικα απο gti/r32..τωρα ομως βρισκεις στο e bay αφθονη ποσοτητα σε πολυ καλες τιμες..οποτε γιατι εξωτερικα να εχω μονο κατι σποιλερακια που κατα την γνωμη μου μονο σε ρ δεν παραπεμπουν???θα βαλω μετεπειτα τους γνησιους προφυλακτηρες του ρ θα βαλω ζαντες οτι γουσταρω και θα εχω και το σπορ εσωτερικο με μαυρους ουρανους κλπ

Link to comment
Share on other sites

απο οσα λες αν ειχα την δυνατοτητα και εφοσον δεν ξεπερνουσα τα ορια..θα εβαζα

-πακετο φωτισμου (το εχω)

-την ηλιοροφη ( δεν τη εχω)

-το σπορ πακετο (δεν το εχω)

το rcd 510 (το εχω) αν δεν θελεις gps παρτο...αν θελεις να χρησιμοποιεις gps και δεν θελεις φορητο με βεντουζα θα γλυκανθεις απο την μεγαλη οθονη αφης και σε λιγο καιρο θα ψαχνεις για αλλο multimedia με gps, θα σου ελεγα να βολευτεις με το rcd 310 και αργοτερα παιρνεις αναλογα με τα εξοδα σου ενα Multimedia με Gps.

το dcc δεν το γνωριζω προσωπικα στην χρηση του..δεν θα το εβαζα κυριως γιατι δεν οδηγω στα ορια για να εχω τα οποια οφελη του..και για ψυχολογικους λογους επειδη προστιθεται αλλο ενα ηλεκτρονικο συστημα στα ηδη τοσο πολλα που εχει το αυτοκινητο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εμένα οι τιμές που διάβασα για το πακέτο R-Line μια χαρά μου φαίνονται. Και η Seat στο Leon την Linea R έκδοση (Seat Force) 2.150 ευρώ την χρεώνει.

Επομένως για εσωτερικό - εξωτερικό πακέτο μια χαρά είναι. Ane σωστή η σκέψη σου για μετέπειτα εξωτερική βελτίωση του αυτοκινήτου με after market προιόντα αλλά ότι υπάρχει μέχρι στιγμής σε original από R20 είναι πανάκριβο και απλησίαστο.

ACE2007 πριν απο λίγο παρατήρησα ότι τα R-line πακέτα τα είδες στο κατάλογο του δεκέμβριου του 2009..

Εγώ μίλησα πριν ένα μήνα με τη Kosmocar και μου είπε ότι τα R-line πακέτα δεν είναι ακόμα διαθέσιμα προς παραγγελία και δεν γνωρίζουν το αν και πότε θα γίνουν διαθέσιμα..

Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις παραπάνω..?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραγγελία, με 3-3.5 μήνες αναμονή για την παραλαβή:

TSI 160ps, 3θ, Candy White

Ηλιοροφή

Πακέτο Porto με τις 17"

RCD510

Συναγερμό εργοστασιακό

Ηλεκτρικό πακέτο με καθρέπτες, αισθητήρες βροχής/φωτός κλπ

Σχεδόν άμεσα μάλλον θα αλλάξω τις ζάντες με αυτές του Gti, γιατί δεν τρελαίνομαι για τις Porto. Επίσης θέλω να παραγγείλω απο τώρα τα πλαϊνά μαύρα μαρσπιεδάκια του Gti..αλλά ας περιμένω να το πάρω πρώτα :p:D.

Σε περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η ανάρτηση, μελλοντικά βάζω ένα αμορτισέρ της προκοπής (πχ Sachs Performance) και θα είναι μια χαρά..αν κ πιστεύω πως θα είναι ικανοποιητική με το sport πακέτο.

Τις 18" τις απέρριψα, διότι παρόλο που το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο όμορφο με αυτές, δεν ενδείκνυνται για τους δρόμους της Αθήνας.. :(. Ήμουν στο τσακ να τις βάλω, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι το άγχος μην στραβώσω καμια ζάντα στα λακουβοχώρια που κινούμαστε (κέντρο Αθήνας κλπ).

Επίσης ευτυχώς δεν πιάνει Φόρο Πολυτελείας, πιάνει όμως το νέο ΦΠΑ.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραγγελία, με 3-3.5 μήνες αναμονή για την παραλαβή:

TSI 160ps, 3θ, Candy White

Ηλιοροφή

Πακέτο Porto με τις 17"

RCD510

Συναγερμό εργοστασιακό

Ηλεκτρικό πακέτο με καθρέπτες, αισθητήρες βροχής/φωτός κλπ

Σχεδόν άμεσα μάλλον θα αλλάξω τις ζάντες με αυτές του Gti, γιατί δεν τρελαίνομαι για τις Porto. Επίσης θέλω να παραγγείλω απο τώρα τα πλαϊνά μαύρα μαρσπιεδάκια του Gti..αλλά ας περιμένω να το πάρω πρώτα :D:(.

Με το καλό να το παραλάβεις τώρα ! :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραγγελία, με 3-3.5 μήνες αναμονή για την παραλαβή:

TSI 160ps, 3θ, Candy White

Ηλιοροφή

Πακέτο Porto με τις 17"

RCD510

Συναγερμό εργοστασιακό

Ηλεκτρικό πακέτο με καθρέπτες, αισθητήρες βροχής/φωτός κλπ

Σχεδόν άμεσα μάλλον θα αλλάξω τις ζάντες με αυτές του Gti, γιατί δεν τρελαίνομαι για τις Porto. Επίσης θέλω να παραγγείλω απο τώρα τα πλαϊνά μαύρα μαρσπιεδάκια του Gti..αλλά ας περιμένω να το πάρω πρώτα :p:D.

Σε περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η ανάρτηση, μελλοντικά βάζω ένα αμορτισέρ της προκοπής (πχ Sachs Performance) και θα είναι μια χαρά..αν κ πιστεύω πως θα είναι ικανοποιητική με το sport πακέτο.

Τις 18" τις απέρριψα, διότι παρόλο που το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο όμορφο με αυτές, δεν ενδείκνυνται για τους δρόμους της Αθήνας.. :(. Ήμουν στο τσακ να τις βάλω, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι το άγχος μην στραβώσω καμια ζάντα στα λακουβοχώρια που κινούμαστε (κέντρο Αθήνας κλπ).

Επίσης ευτυχώς δεν πιάνει Φόρο Πολυτελείας, πιάνει όμως το νέο ΦΠΑ.

Με όλα αυτά δεν πιάνει φόρο πολυτελείας?

Όλα αυτά πρέπει να έχουν πάνω από 2000 ευρο..

Αν επιτρέπεται πόσο σου πήγε σύνολο το αυτοκίνητο και πόσο θα πάρει ακόμα από το καινούριο φ.π.α.

Εμένα μου είπαν ότι μόνο μέχρι 1000 κάτι μπορεί να βάλεις extra.. Ισχύει?

Ορίστε και ο καινούριος κατάλογος για όποιον τον ενδιαφέρει.

Στη σελίδα 56 υπάρχει και το R-Line αλλά λέει ότι θα διατεθεί αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραγγελία, με 3-3.5 μήνες αναμονή για την παραλαβή:

TSI 160ps, 3θ, Candy White

Ηλιοροφή

Πακέτο Porto με τις 17"

RCD510

Συναγερμό εργοστασιακό

Ηλεκτρικό πακέτο με καθρέπτες, αισθητήρες βροχής/φωτός κλπ

Σχεδόν άμεσα μάλλον θα αλλάξω τις ζάντες με αυτές του Gti, γιατί δεν τρελαίνομαι για τις Porto. Επίσης θέλω να παραγγείλω απο τώρα τα πλαϊνά μαύρα μαρσπιεδάκια του Gti..αλλά ας περιμένω να το πάρω πρώτα :thumbsup::p.

Σε περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η ανάρτηση, μελλοντικά βάζω ένα αμορτισέρ της προκοπής (πχ Sachs Performance) και θα είναι μια χαρά..αν κ πιστεύω πως θα είναι ικανοποιητική με το sport πακέτο.

Τις 18" τις απέρριψα, διότι παρόλο που το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο όμορφο με αυτές, δεν ενδείκνυνται για τους δρόμους της Αθήνας.. :(. Ήμουν στο τσακ να τις βάλω, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι το άγχος μην στραβώσω καμια ζάντα στα λακουβοχώρια που κινούμαστε (κέντρο Αθήνας κλπ).

Επίσης ευτυχώς δεν πιάνει Φόρο Πολυτελείας, πιάνει όμως το νέο ΦΠΑ.

'PiNiOn' γειά σου,

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιλογή σου και καλώς να το δεχτείς! Απο που το παρήγγειλες αν επιτρέπεται..?

Είμαι και εγώ στην τελική ευθεία να το παραγγείλω (μάλλον μέσα στην βδομάδα)!

Σκέφτομαι το 160αρι 5θ με rcd510 και πακέτο porto με πιθανότητα να αλλάξω και εγώ τις ζάντες μόλις το παραλάβω!

Edited by GOGOPAT
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά δεν πιάνει φόρο πολυτελείας?

Όλα αυτά πρέπει να έχουν πάνω από 2000 ευρο..

Αν επιτρέπεται πόσο σου πήγε σύνολο το αυτοκίνητο και πόσο θα πάρει ακόμα από το καινούριο φ.π.α.

Εμένα μου είπαν ότι μόνο μέχρι 1000 κάτι μπορεί να βάλεις extra.. Ισχύει?

Ορίστε και ο καινούριος κατάλογος για όποιον τον ενδιαφέρει.

Σωστός! Στο συγκεκριμένο φυλλάδιο έχει το πακέτο R-Line. :thumbsup:

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

με αυτα και με αυτα φαινεται οτι τελικα το καλυτερο παραθυρακι για αγορα καλου αυτοκινητου ηταν τους 5 μηνες του μειωμενου τελους και λιγο μετα..

εγω ευτυχως δεν κρατηθηκα τοτε =@

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.