Jump to content
konv

Golf 5 - Πισω Φωτα Μαυρα (Dimmed, Smoked)

Recommended Posts

Το σπρέι που βάφεται το φανάρι και το βερνίκι που περνάνε μετά για να γίνει λείο το φανάρι είναι ειδικά για φανάρια ή κάποια άλλη επιφάνεια? Για να μη μου δώσουν ότι να ναι. (από μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου θα τα ζητήσω λογικά?)

Link to comment
Share on other sites

Και να σας κάνω άλλες 2 ερωτήσεις:

1) Στου R32 τα φανάρια είναι βαμένο το τζάμι ή έχει βγει το τζάμι και είναι βαμμένο εσωτερικά το φανάρι?

2) Κάπου αναφέρθηκε ότι εκτός από τα κυκλάκια καλύπτουμε και ένα ανακλαστήρα που είναι κάτω-κάτω στο φανάρι. Στο R32 της σελίδας 1 φαίνεται να είναι σκούρα σε εκείνο το σημείο όπως και στα φανάρια που βλέπω από ebay:

http://cgi.ebay.de/Original-VW-Golf-5-V-R3...A1%7C240%3A1318

Link to comment
Share on other sites

Δες το καλύτερα εδώ :

otsudt2a85k9b37wlwjk.jpg

1. Στο R32 είναι βαμμένο το τζάμι, γι'αυτό και ποτέ αυτά που κάνουμε με ένα σπρέι δεν θα γίνουν τόσο τέλεια...

2. Φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία-καλύπτεις και τις δύο οριζόντιες γραμμές στο κάτω μέρος του φαναριού.

Link to comment
Share on other sites

Δες το καλύτερα εδώ :

otsudt2a85k9b37wlwjk.jpg

1. Στο R32 είναι βαμμένο το τζάμι, γι'αυτό και ποτέ αυτά που κάνουμε με ένα σπρέι δεν θα γίνουν τόσο τέλεια...

2. Φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία-καλύπτεις και τις δύο οριζόντιες γραμμές στο κάτω μέρος του φαναριού.

Ευχαριστώ γα την απάντηση. Λέτε να αξίζει ο κόπος να αγοράσω ένα δεύτερο φανάρι "μαμά" και να προσπαθήσω να βάψω το τζάμι από μέσα? (Δηλαδή να τα βάλω στο φούρνο και να τα ανοίξω και μετά να τα βάψω). Το λέω για να μην υπάρχει περίπτωση να ξεβάφει το φανάρι με τα πλυσίματα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γα την απάντηση. Λέτε να αξίζει ο κόπος να αγοράσω ένα δεύτερο φανάρι "μαμά" και να προσπαθήσω να βάψω το τζάμι από μέσα? (Δηλαδή να τα βάλω στο φούρνο και να τα ανοίξω και μετά να τα βάψω). Το λέω για να μην υπάρχει περίπτωση να ξεβάφει το φανάρι με τα πλυσίματα....

δυστιχος δεν ανοιγει το φαναρι.

Link to comment
Share on other sites

αυτην την πατεντα με τον φουρνο την ξαναειδα οπως και να το κοψεις γυρω-γυρω με το dremel.Τα θεωρω εντελως μ@λ@κια.Δεν ειναι ομορφο μετα οπως θα το ξανακολλησεις.Με τον φουρνο λιγο να το παραψησεις στο grill στραβωνει το φαναρι και θα εχει προβληματα με υγρασιες κτλ.

Παντως εαν θες να παιξεις εχει πολυ φτηνα ζευγαρια μανισια στο ebay.Παρε ενα ζευγαρικαι βγαλτου τα ματια.Στειλε και μμια φωτο να δουμε.Εχω ακουσει και μεμβρανη για τα τζαμια απο μεσα εαν το ανοιξεις,δοκιμασε και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει how to στο swift club και εκεί ανοίγουν τα μπροστινά τους φαναρια (ακόμα και με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών) και κανένας τους δεν αντιμετώπισε προβλήματα με υγρασίες, για αυτό μου ήρθε αυτή η ιδέα - αλλιώς ή θα δώσω 230 για Hella R32 ή με βλέπω να τρέχω Καρδίτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα σημερα σε φανοποιο κ μου ειπε 40 ευρω κ για τα δυο με πιστολι...

Καλα δν ειναι;;

Μου ειπε μαλιστα οτι ισως να εχεις προβλημα με ΚΤΕΟ μετα..

Ειχε κανεις τετοιο προβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα σημερα σε φανοποιο κ μου ειπε 40 ευρω κ για τα δυο με πιστολι...

Καλα δν ειναι;;

Μου ειπε μαλιστα οτι ισως να εχεις προβλημα με ΚΤΕΟ μετα..

Ειχε κανεις τετοιο προβλημα;;

Από τιμή καλά είναι. Όσο για το ΚΤΕΟ τι πρόβλημα να υπάρχει; Αφού η φωτεινότητα των φαναριών δεν επηρεάζεται, αν τα βάψεις look R32 (δηλαδή δε βάφεις τα κυκλάκια και τις 2 γραμμές). Ρώτα τον μήπως κατάλαβε να βάψει όλο το φανάρι και για το χρώμα που θα το βάψει... Γιατί κι εγώ όταν είχα ρωτήσει φανοποιό, μου είχε πει ότι μπορούσε να τα βάψει μόνο μαύρο ματ και ολόκληρο το φανάρι (οπότε εννοείται θα είχα πρόβλημα με ΚΤΕΟ-Τροχαία).

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, τον ειπα μετα οτι τα κυκλακια δν νομιζω να επηρεαζουν κ μου ειπε δν ξερω... Λογικα θα καταλαβε αυτο που λες κ εσυ..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, τον ειπα μετα οτι τα κυκλακια δν νομιζω να επηρεαζουν κ μου ειπε δν ξερω... Λογικα θα καταλαβε αυτο που λες κ εσυ..

Πάντως αφού οι λάμπες είναι μέσα στους κύκλους οι οποίοι δεν θα βαφτούν, η φωτεινότητα των φαναριών αν επηρεάζεται θα είναι ελάχιστα.

¶λλωστε εσύ έχεις δει το αμάξι μου με αναμμένα φώτα και σκουροτερα πίσω φανάρια. Η φωτεινότητα δε μειώθηκε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

¶λλωστε εσύ έχεις δει το αμάξι μου με αναμμένα φώτα και σκουροτερα πίσω φανάρια. Η φωτεινότητα δε μειώθηκε καθόλου.

Ναι γι αυτο ρωτησα μου φανηκε παραξενο.. Μην τα βαψω αδικα κ μετα χρειαστει να τα ξεφαβω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαψα κ εγω χθες.... 40 ευρω σε φανοποιο... Πολυ καλη δουλεια κ λεπτομερεια... Τα εκανε αρχικα με υαλοχαρτο κ αφου τα σκεπασε (κυκλακια κ γραμμες) τα περασε με πιστολι κ επειτα με βερνικι...

Δν εχω αλλο χωρο για attachments, οποιος θελει να δει το αποτελεσμα κ να μου πει εντυπωσεις, την εβαλα στο προφιλ μου.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαψα κ εγω χθες.... 40 ευρω σε φανοποιο... Πολυ καλη δουλεια κ λεπτομερεια... Τα εκανε αρχικα με υαλοχαρτο κ αφου τα σκεπασε (κυκλακια κ γραμμες) τα περασε με πιστολι κ επειτα με βερνικι...

Δν εχω αλλο χωρο για attachments, οποιος θελει να δει το αποτελεσμα κ να μου πει εντυπωσεις, την εβαλα στο προφιλ μου.. ;)

Πολυ καλη δουλεια bill καλοριζικα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε μου.ειναι γυαλιστερο λογικα,ε???

αλλα κατα την γνωμη το χαλαει λιγο που αφησες και τις 2 κατω γραμμες αβαφες.επρεπε να αφησεις μονο την μια.διχνει πιο πολυ........

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε μου.ειναι γυαλιστερο λογικα,ε???

αλλα κατα την γνωμη το χαλαει λιγο που αφησες και τις 2 κατω γραμμες αβαφες.επρεπε να αφησεις μονο την μια.διχνει πιο πολυ........

Ευχαριστω φιλε μου.. Ναι γυαλιστερο ειναι, σα να αλλαξα φαναρια!!

Δεν ξερω για τις γραμμες απλα ειδα του R32 κ γι αυτο το εκανα ετσι, δν το ειχα σκεφτει.....

Link to comment
Share on other sites

bill εμενα μου αρεσουν πολυ τα φαναρια σου φιλε.Λοιπον σκεφτομαι να ερθω μελικη..αλλα πως θα σε συναντησω ρε φιλε..θα παθω εμφραγμα!!ΞΗΛΩΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΙΣ ΚΑΓΚΟΥΡΟΝΙΚΕΛΙΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΚΤΙΚΗ ΝΙΚΕΛΟΓΡΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΠΑΓΚΑΖ θα σου λεγα και για τις ζαντες αλλα εχει χαρη που εισαι μελικιοτης και το παω με 1000 το μερος εκει...λοιπον μαλον θα σκασω μυτη την κυριακη..

υ/γ ο δικος μου εμαθες τι αμαξακι πειρε ετσι???

Edited by Anestis FastRabbit
Link to comment
Share on other sites

bill εμενα μου αρεσουν πολυ τα φαναρια σου φιλε.Λοιπον σκεφτομαι να ερθω μελικη..αλλα πως θα σε συναντησω ρε φιλε..θα παθω εμφραγμα!!ΞΗΛΩΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΙΣ ΚΑΓΚΟΥΡΟΝΙΚΕΛΙΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΚΤΙΚΗ ΝΙΚΕΛΟΓΡΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΠΑΓΚΑΖ θα σου λεγα και για τις ζαντες αλλα εχει χαρη που εισαι μελικιοτης και το παω με 1000 το μερος εκει...λοιπον μαλον θα σκασω μυτη την κυριακη..

υ/γ ο δικος μου εμαθες τι αμαξακι πειρε ετσι???

Ανεστη στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε.... Αυτο σκεφτομαι να κανω τωρα το καλοκαιρι... Θα τα ξηλωσω ολα κ θα το κανω μαυρο ολο.. Συντομα θα κουμπωσω κ απο GTI πισω γτ θα βαλω εξατμισονι...

Υ.Γ.: Οχι δν εμαθα για πες.. tongue.gif

Βασικα το χωριο μου ειναι εκει, εγω στη Βεροια μενω, αλλα καθε κυριακη εκει ειμαι... Στειλε pm να ξερω κ να κανονισουμε να βρεθουμε αν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε.... Αυτο σκεφτομαι να κανω τωρα το καλοκαιρι... Θα τα ξηλωσω ολα κ θα το κανω μαυρο ολο.. Συντομα θα κουμπωσω κ απο GTI πισω γτ θα βαλω εξατμισονι...

Υ.Γ.: Οχι δν εμαθα για πες.. tongue.gif

Βασικα το χωριο μου ειναι εκει, εγω στη Βεροια μενω, αλλα καθε κυριακη εκει ειμαι... Στειλε pm να ξερω κ να κανονισουμε να βρεθουμε αν ειναι...

OXI!!!τωρα να τα βγαλεις φιλε...ειναι σαν εμετικο περιτομα πασπαλισμενο με χρυσοσκονη....θα σου στειλω pm αν ειναι και παμε βερια για καφε....αααα..κανε και τις ζαντες μαυρες.ο δικος μου πουλες πειρε gtc tourbo 1.6

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Το έξω το κυκλάκι από τα φανάρια πως το "χαρτώσατε" (το ρωτάω επειδή το από μέσα είναι κύκλος και λογικά γίνεται με διαβήτη- το απ'έξω όμως????)

(Λεπτό χαρτί και πατητούρα? - Θα βγει στρογγυλλο?)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Το έξω το κυκλάκι από τα φανάρια πως το "χαρτώσατε" (το ρωτάω επειδή το από μέσα είναι κύκλος και λογικά γίνεται με διαβήτη- το απ'έξω όμως????)

(Λεπτό χαρτί και πατητούρα? - Θα βγει στρογγυλλο?)

Φιλε μου θα παρεις χαρτοταινια με μεγαλο πλατος και θα κανεις τον κυκλο (νομιζω τρια μερη θα σου βγει).. Μετα θα παρεις κοπιδι και σιγα σιγα (θα φαινεται κι ολας) σχηματιζεις τον κυκλο μετα ξεκολλας το περιττο μερος κ μενει ο κυκλος... Δεν ειναι δυσκολο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα παρεις χαρτοταινια με μεγαλο πλατος και θα κανεις τον κυκλο (νομιζω τρια μερη θα σου βγει).. Μετα θα παρεις κοπιδι και σιγα σιγα (θα φαινεται κι ολας) σχηματιζεις τον κυκλο μετα ξεκολλας το περιττο μερος κ μενει ο κυκλος... Δεν ειναι δυσκολο... :lol:

Αδερφέ με το κοπίδι χαράζω πάνω στο φανάρι? :lol: (Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαραχτεί?)

Ο κύκλος από τη χαρτοταινία θα φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ με το κοπίδι χαράζω πάνω στο φανάρι? :lol: (Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαραχτεί?)

Ο κύκλος από τη χαρτοταινία θα φαίνεται?

Οταν λεμε οτι χαραζεις με το κοπιδι εννοειται οτι δν θα πιεζεις γτ μετα θα βγει νεο σχεδιο πανω στο φαναρι (σκ@τ@R 32).. πλακα κανω...

Απαλα αν το κανεις δν παθαινει τιποτα, ισα ισα να βγαλεις την περιττη ταινια και επισης θα φαινεται μια χαρα γτ ειναι διαφανες αυτες οι χαρτοταινιες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φόβο να περάσει χρώμα από τη χαρτοταινία και να βαφούν τα κυκλάκια? Επειδή δεν είναι αδιάβροχη το λέω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φόβο να περάσει χρώμα από τη χαρτοταινία και να βαφούν τα κυκλάκια? Επειδή δεν είναι αδιάβροχη το λέω....

Αν περασει (αν λεω) θα περασει ελαχιστο, οποτε το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο δν ξερω αν ειδες τα δικα μου.. μετα με βερνικι θα γινει κ λειο οποτε θα μεινεις με το χαμογελο της Τζοκοντα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.