Jump to content
nikosstr

Golf 5 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ GOLFAKI ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ:

1) TSW-BLACK ICE 5 51441mn5.jpg

2) MOMO-TEN'S BLACK http://www.e-autokinisis.gr/index.php?targ...ategory_id=1330

3) TSW MODENA 53851ni7.jpg

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ TO GOLFAKI...

Σου εκανα edit τις φωτος για να φαινονται και να λειτουργουν τα link.

εγω θα προτιμουσα την TSW MODENA.. δεν τα παω καλα με το μαυρο.. και οι δικες μου ειναι μαυρες απλα το σπασιμο ειναι οτι χρειαζεται καλο καθαρισμα μετα το πλυσιμο η μαυρη γυαλιστερη ζαντα + οτι λερωνει και πολυ ευκολα.. εγω προσωπικα το μετανιωσα που εβαλα μαυρη αλλα οπως και να το κανουμε ειναι πιο πολυ μουρατη.. εφοσον εχεις και μαυρο γκολφ καλυτερα να πας στην τριτη..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από ζάντες. Έχει κανείς να μου προτείνει 17άρες ή 18άρες που να είναι πολύ ελαφριές; Θέλω μαγνησίου ή παρόμοιες που να ζυγίζουν το δυνατόν λιγότερο χωρίς να μιλάμε για αστρονομικά κόστη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από ζάντες. Έχει κανείς να μου προτείνει 17άρες ή 18άρες που να είναι πολύ ελαφριές; Θέλω μαγνησίου ή παρόμοιες που να ζυγίζουν το δυνατόν λιγότερο χωρίς να μιλάμε για αστρονομικά κόστη. Ευχαριστώ.

Ε Φ Τ Α Σ Ε το Golf 6 TSI 160, χρώματος λευκού με 18άρα Bilbao, σπορ ανάρτηση, φιμέ κρύσταλλο και δεν συμμαζεύεται.

Αυτο που λες απο πανω ερχετε σε αντιθεση με την υπογραφη σου!!! χαχαααα

;):) :) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες απο πανω ερχετε σε αντιθεση με την υπογραφη σου!!! χαχαααα

;):) :) :whistling:

Καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από ζάντες. Έχει κανείς να μου προτείνει 17άρες ή 18άρες που να είναι πολύ ελαφριές; Θέλω μαγνησίου ή παρόμοιες που να ζυγίζουν το δυνατόν λιγότερο χωρίς να μιλάμε για αστρονομικά κόστη. Ευχαριστώ.

Εγω στο δικο μου εχω 17αρες μαγνησιου ΜΑΚ και ηταν πιο ελαφριες και απο τις εργοστασιακες 16αρες που φορουσε,και ειναι και πιο ανθεκτικες οι μαγνησιου.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία μου με το http://www.siriocenter.gr μου είπαν πως οι ζάντες OZ ALLEGGERITA είναι διαθέσιμες και για golf 6!!!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, ηθελα τη γνωμη σας...εχω αυτες τις voltec barracuda 225/40/18.

link : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=18053

και σκεφτομαι οταν αλλαξω λαστιχα να τις δωσω για να βαλω τις ΜΑΚ : http://www.revolution247.com/images/wheels-09/mak/mak-xlr-ice-black-lg.jpg

θελω τη γνωμη σας!!!!!!!!βοηθηστε!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο μου εμενα μου αρεσει η ζαντα σου.αλλα και η αλλη μου αρεσει μιας και ειναι πιο "αγρια" και αγωνιαρικη...ειναι μια αποφαση που πρεπει να παρεις μετα απο σκεψη..εγω παντος ειχα βιαστει να βαλω ζαντες απο ρ8 και τωρα τις δινω γιατι καταλαβα πως αυτο που θελω ειναι μαυρες ζαντες!!οποτε σκεψου το καλα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, ηθελα τη γνωμη σας...εχω αυτες τις voltec barracuda 225/40/18.

link : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=18053

και σκεφτομαι οταν αλλαξω λαστιχα να τις δωσω για να βαλω τις ΜΑΚ : http://www.revolution247.com/images/wheels-09/mak/mak-xlr-ice-black-lg.jpg

θελω τη γνωμη σας!!!!!!!!βοηθηστε!!!

Εγω στο δικο μου εχω αυτες τις MAK σε 17αρες και γκρι χρωμα το αμαξι και ταιριαζουν πολυ καλα,τις εχω δει και σε 18αρες σε κοκκινο GOLF και δεν του πηγεναν και τοσο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

όντως ψιλοάσχετος όσο αφορά τα αυτοκίνητα, έχω ένα Golfaki TSI (Gt Sport εκδοση) με μαμά ζάντες (16').

Θέλω να αλλάξω σε κανα μηνα ζάντες και λάστιχα και έχω δει αυτές..

Ζαντες OZ 35th Ann

όπως και αυτές

Superturismo GT

Πείτε καμιά γνωμη, μου αρέσουν πολύ. Θεωρώ πως θα είναι ακριβές, όποιος γνωρίζει ας κάνει τον κόπο. Θα ήθελα από τις 16' να βάλω 17 ή 18.

Ευχαριστώ πολύ,

Κώστας.

Edited by Golfara_Patra
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γραψει καποιος που ξερει τα ορια και τις προδιαγραφές που μπορει να "σηκώσει" το golf5 σε 17" ζάντες ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα, δλδ offset, καρε, διαστάσεις ελαστικού, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γραψει καποιος που ξερει τα ορια και τις προδιαγραφές που μπορει να "σηκώσει" το golf5 σε 17" ζάντες ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα, δλδ offset, καρε, διαστάσεις ελαστικού, κλπ.

+1000 ! Να συμπληρώσω , ώστε να αποφεύγονται τέτοιου είδους προβλήματα :drinks:

Οποιος γνωρίζει ας μας πει ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ofset απο 50 μεχρι 40 οριακα με 7,5χ17 καιαπο 50 εως 45 αντε και 42(πολυ οριακα για να μην γλυφεις φτερο εμπρος) με 8χ17..καρε 5χ112..διαστσεις ελαστικου 215 45 17 η 225 4517 η 205 50 17.

Link to comment
Share on other sites

All possible tyre and wheel sizes for Golf V

Ενας πολυ καλος οδηγος με τις πιθανες επιλογες και τα ποσοστα αποκλισης απο τα εργοστασιακα δεδομενα...

Εγω, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Ανεστης ( ακομα ερχεσαι για καφε.. :drinks: ), επελεξα το 215/45/17..

Υ.Γ.: Κι εδω για το 6αρι.. All possible tyre and wheel sizes for Golf VI . Εχει και για αλλα μοντελα οποτε καλο ειναι να το ριξετε μια ματια.. Οσο πιο κοντα στο 0% τοσο το καλυτερο ομως, οποτε μην κοιτατε τις εξωφρενικες διαστασεις που μπορει να φορεθει σε μια ζαντα.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ofset απο 50 μεχρι 40 οριακα με 7,5χ17 καιαπο 50 εως 45 αντε και 42(πολυ οριακα για να μην γλυφεις φτερο εμπρος) με 8χ17..καρε 5χ112..διαστσεις ελαστικου 215 45 17 η 225 4517 η 205 50 17.

Πολύ σωστά.

Πχ. εγώ με 7.5x17-225/45, offset ζάντας 57 και αποστάτες momo 16mm μπρος-πίσω έχω συνολικό offset 41.

Αν και το φοβόμουν στην αρχή, ενάμιση χρόνο τώρα ακόμα και τάφρο να περάσω δε βρίσκει με τίποτα, παρά τους 4 πόντους χαμήλωμα.

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

All possible tyre and wheel sizes for Golf V

Εγω, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Ανεστης ( ακομα ερχεσαι για καφε.. :p ), επελεξα το 215/45/17..

Δλδ εναν απο τους χειρότερους συνδιασμους!!!

Πολύ σωστά.

Πχ. εγώ με 7.5x17-225/45, offset ζάντας 57 και αποστάτες momo 16mm μπρος-πίσω έχω συνολικό offset 41.

Αν και το φοβόμουν στην αρχή, ενάμιση χρόνο τώρα ακόμα και τάφρο να περάσω δε βρίσκει με τίποτα, παρά τους 4 πόντους χαμήλωμα.

Ο λογος που εβαλες αποστατες και οχι την σωστη ζαντα ποιος ειναι?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εναν απο τους χειρότερους συνδιασμους!!!

Ο λογος που εβαλες αποστατες και οχι την σωστη ζαντα ποιος ειναι?

Για την ερώτηση προς εμένα : ήθελα τη συγκεκριμένη εργοστασιακή ζάντα, τη βρήκα σε καλή τιμή και θεωρώ αηδίες τις φοβίες μερικών με τους αποστάτες.

Ίσα ίσα κιόλας που το τιμόνι έγινε πολύ πιο άμεσο, το κράτημα πιο απόλυτο κι η οδική συμπεριφορά δεν επηρεάστηκε αρνητικά από το χαμηλότερο κέντρο βάρους. Και οι δύο άξονες αυξήθηκαν το ίδιο και οι γωνίες ρυθμίστηκαν ώστε η συμπεριφορά να μην αλλάξει. Μόνο στο όριο-που σε δημόσιο δρόμο αποφεύγω να το φτάνω-το αυτοκίνητο έγινε ελάχιστα πιο απόλυτο-λόγω χαμηλότερου κέντρου βάρους.

Γενικά θεωρώ ότι ο καθένας κάνοντας μια έρευνα αγοράς και βάζοντας κάτω + και - κάνει μια επιλογή για το τι θα βάλει στο αμάξι του.

Η επιλογή αυτή βαραίνει αυτόν και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ερώτηση προς εμένα : ήθελα τη συγκεκριμένη εργοστασιακή ζάντα, τη βρήκα σε καλή τιμή και θεωρώ αηδίες τις φοβίες μερικών με τους αποστάτες.

Ίσα ίσα κιόλας που το τιμόνι έγινε πολύ πιο άμεσο, το κράτημα πιο απόλυτο κι η οδική συμπεριφορά δεν επηρεάστηκε αρνητικά από το χαμηλότερο κέντρο βάρους. Και οι δύο άξονες αυξήθηκαν το ίδιο και οι γωνίες ρυθμίστηκαν ώστε η συμπεριφορά να μην αλλάξει. Μόνο στο όριο-που σε δημόσιο δρόμο αποφεύγω να το φτάνω-το αυτοκίνητο έγινε ελάχιστα πιο απόλυτο-λόγω χαμηλότερου κέντρου βάρους.

Γενικά θεωρώ ότι ο καθένας κάνοντας μια έρευνα αγοράς και βάζοντας κάτω + και - κάνει μια επιλογή για το τι θα βάλει στο αμάξι του.

Η επιλογή αυτή βαραίνει αυτόν και μόνο.

συμφωνω ρε Βαγγελαρα!!τα ειπες ολα οπως επρεπε να υποθουν.+1000

υ.γ το οφσετ 55 γινετε 45 με αποστατες....το 30 η το 35 δεν γινετε με τπτ 45(με σωστο τροπο)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εναν απο τους χειρότερους συνδιασμους!!!

Γενικά θεωρώ ότι ο καθένας κάνοντας μια έρευνα αγοράς και βάζοντας κάτω + και - κάνει μια επιλογή για το τι θα βάλει στο αμάξι του.

Νικο μου σε απαντησε ο Βαγγελης...

Εχω ενα ταπεινο (.. :p ) fsi.. Ηθελα να βαλω 17αρες να το ομορφυνω.. Παραλληλα ηθελα να εχω οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες στην αποδοση.. Επειτα ειχα στο νου μου το ποσο θα χαμηλωσει.. Προηγουμενως ειχα την 205/50/17 διασταση, οποτε δεν ειχα να χασω κατι απο μια δοκιμη θεωρωντας το 225 αρκετο πλατος για το μοτερ μου.. Ετσι, λοιπον, συμπερασματικα κ αφου εχει χαμηλωσει κι ολας (5 ποντους μπροστα 3,5 πισω), μπορω να πω μετα απο 5000 χλμ οτι το αμαξι διαβαζει την ασφαλτο ελεω 215 πλατους, εχει αμεσοτερη αποκριση διοτι η συνολικη διαμετρος εχει μικρυνει, εχω κερδισει στο στροφαρισμα (εχεις δει πολλα FSI να χτυπανε κοφτη στην 5η με 17ρες; ) και γενικα πιστευω οτι ειναι η ιδανικη λυση σε οποιον θελει να βαλει 17ρες χωρις ενδοιασμους για το γκαζι...

Κι αν πιστευει καποιος οτι οι 5 ποντοι ειναι πολλοι, μετρημενα χωρανε 2 δαχτυλα μπροστα κι αυτο διοτι πριν το χαμηλωμα σκεφτομαστε και λιγο την διασταση που θα βαλουμε...

Ο καθενας κανει τις επιλογες του κι εγω μελετωντας αρκετα μπορω να πω την καθε κινηση μου στο τι θα βαλω, κατεληξα σε αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη @Billgr4 τι οφσετ εχουν οι ζαντες που εβαλες και ποιες?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.