Jump to content
kospasTSI12345

Sprint Booster Σε Golf Tsi Revo

Recommended Posts

Φιλε μου με το προγραμμα σου εχεις τωρα 30+ ροπη (απο 24+). Αυτο απο μονο του κανει διαφορα στο πατημα του γκαζιου.

κοιτα,επειδη εχω και γω αποψη,δν σημαινει οτι αυτο που λες ισχυει. εγω μετα το προγραμμα το γκαζι σε καθε πατημα εγινε αμεσο,και γω με τον κυριλλο ημουνα,και ο ανθρωπος μου ειπε οτι το ρυθμιζει αυτος,κανωντας ετσι την δουλεια που θα εκανε ενα sprint booster!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με το προγραμμα σου εχεις τωρα 30+ ροπη (απο 24+). Αυτο απο μονο του κανει διαφορα στο πατημα του γκαζιου.

Πατώντας το γκάζι με το μαμα προγραμμα νοιωθεις οτι θελει πχ 1 δευτερολεπτο για να αρχισει να επιταχυνει ,ενω με το προγραμμα θελει μισο δευτερολεπτο.Αυτο δεν ειναι θεμα ροπής γιατι η ροπη εμφανιζεται αφου αρχισει να επιταχύνει.Ισα ισα που λογω της μεγαλυτερης ζητουμενης πιεσης θα επρεπε να εχω μια ελαφρως αυξημενη καθυστερηση μεχρι να σπουλαρει το τουρμπο.

Για να σου λύσω την όποια απορεία θα σου πω οτι γυριζω το προγραμμα της ρεβο σε στοκ με το διακοπτάκι sps .Ακόμα και τότε που σουσιαστικα η ρεβο εχει αντιγράψει το εργοστσιακο προγραμμα και το εχει βάλει σε μια ''πλατφόρμα δικη της'' εχω το ιδιο γκάζι με πριν αλλα με την μιση καθυστερηση στο πάτημα του γκαζιού.

Η καθυστερηση του ηλεκτρόγκαζου με το εργοστασιακο προγραμμα ειναι τοσο χαρακτηριστικη ,που οταν αυτη μειωθει (δεν γινεται να εκλείψει) δεν γινεται να μην το παρατηρησεις ακομα και με την επιλογή ''stock'' της revo απο το sps.

Ισως να μην μειωνεται αυτη η καθυστερηση αισθητα στα golf5 (140/170) και να μειωνεται περισσοτερο στα golf6/scirocco/eos (160).

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα και πιο πανω...το ηλεκτρογκαζο ειναι μονο η μια οψη του νομισματος στο θεμα "αποκριση". Η λυση δεν βρισκεται μονο εκει...

Edited by Panosz
Link to comment
Share on other sites

κοιτα,επειδη εχω και γω αποψη,δν σημαινει οτι αυτο που λες ισχυει. εγω μετα το προγραμμα το γκαζι σε καθε πατημα εγινε αμεσο,και γω με τον κυριλλο ημουνα,και ο ανθρωπος μου ειπε οτι το ρυθμιζει αυτος,κανωντας ετσι την δουλεια που θα εκανε ενα sprint booster!

Αποψεις εχουμε ολοι μας. Το τι ισχυει μπορει να συμφωνει με την αποψη μας μπορει και οχι.

Οταν παντως ο Κυριλλος μου εβαλε το προγραμμα περυσι τον Αυγουστο δεν υπηρχε τετοια ρυθμιση.

Αν εγινε κατι μετα ευχαριστως να το δεχτω και μακαρι να ισχυει αλλα δεν εχω ακουσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

¶ντε ανοιγματάκι Revo με Revo SPBooster ρολαριστά και στάση!

Link to comment
Share on other sites

Υο Man...

Γιατι αρπαζεσαι? Δεν νομιζω να εγραψα πουθενα οτι το Revo δεν ειναι καλο. Ουτε καν ξερω την Revo...oυτε καν γνωριζω απο GroupVag (το εγραψα). Γνωριζω ομως καποιες βασικες αρχες tunning καθως ασχολουμαι αρκετα (εως πολυ) με αλλο μοτερ.

Εγω εκανα καποια γενικα σχολια , ορμωμενος απο το γεγονος οτι καποιοι συναδελφοι βαζουν sprint Booster πανω απο προγραμμα , για να διορθωσουν μια κατασταση που θα μπορουσε να εχει διορθωσει ο προγραμματιστης. Αν ειναι Revo, ΑMG, Schnitzer, Mugen ή οτι αλλο ...ποσως με ενδιαφερει.

Προγραμματιστης φιλε μου , δεν ειναι αυτος που του στελνουν με email τους μεταποιημενους χαρτες και τους περναει στο αμαξι σου. Αυτος λεγεται dealer.

Προγραμματιστης ειναι αυτος ο οποιος εχει πιασει το προγραμμα σου και το εχει παραμετροποιησει ωστε να δουλευει και στο δικο σου αμαξι. Παλια στελναν εγκεφαλους εξω και τους προγραμματιζαν εκει. Τωρα με το ιντερνετ παει στον dealer σου και αυτος στο περναει απο την OBD me laptop.

Δεν αμφισβητω το αποτελεσμα και οτι το Golfακι σου θα "πεταει"...αλλα γιατι να πληρωσεις spint booster αφου η δουλεια θα μπορουσε να γινει με το reflash και μονο? Εχω 1700 κιλα αμαξι , και πατωντας το γκαζι παραπανω απο 1 εκατοστο εκτινασεται χωρις hesitation. Δεν εχω sprint booster...το προγραμμα μου κανει την δουλεια αυτη και γιαυτο αλλοστε το πληρωσα, οχι μονο για να ανεβασει την πιεση turbo.

Ελπιζω αυτη την φορα να καταλαβες τι εννοω.

Κατ' αρχην δεν αρπάχτηκα,

κατά 2ον δεν διαφωνώ με όλα όσα λες και κατά 3ον εγώ με την εμπειρία που έχω από το δικό μου και 2-3 ακόμα γκολφάκια φίλων μου με διάφορα προγράμματα την αμεσότητα που έχω εγώ δεν την έχει κανένας...Ορμόμενος από την προσωπική μου εμπειρία σου απάντησα....Τώρα αν έχεις κανένα ST με πρόγραμμα τα δεδομένα αλλάζουν ..:lol:

Επίσης κάτι άλλο που δεν λαμβάνεις υπόψην σου. Εγώ όταν πήρα το αμάξι ήταν η μετάβαση στην 2η γενιά TSI και επικρατούσε η λογική ότι ο κομπρέσορας δεν θα αντέξει κτλ...κτλ....Τότε λοιπόν κάποιοι θα το θυμούνται, είχε βγει ένα γαμοUpdate το οποίο σου έριχνε την απόδοση χαμηλά για λόγους ασφαλείας...εγώ μετά απόαυτό το update έβαλα το πρόγραμμα...ασφαλώς αυτά τα πληροφορήθηκα μετά και αφού είχα καταλάβει την διαφορά στο αμάξι...Οπότε ίσως να μην φταίει το πρόγραμμα το οποίο προφανώς προσαρμόστηκε στα δεδομένα που υπήρχαν...Επίσης όταν έβαλα εγώ το πρόγραμμα είχαν ακουστεί ελάχιστα οι άλλοι προγραμματιστές με αποτέλεσμα να μην αποτελεί για εμένα την πρώτη επιλογή κάποιο custom πρόγραμμα....

Παρόλα αυτά αυτή την στιγμή είμαι ικανοποιημένος με αυτό που έχω και δεν βλέπω το λόγο να τα βάζω με την μοίρα μου που δεν ακολούθησα άλλο δρόμο , τον σωστό για κάποιους,αλλά έβαλα την κονσέρβα...

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Άντε ανοιγματάκι Revo με Revo SPBooster ρολαριστά και στάση!

χα.χα.χα.χα

αν όλα τα revo είναι σαν το δικό πριν το SPRINT BOOSTER ....

θα έχει πολύ πλάκα.....:lol:

Θα προσπαθήσω να τραβήξω αύριο ένα 0-100 από στάση και γενικά αν τα καταφέρω θα ανεβάσω 1-2 βιντεάκια για να δείτε πως ανεβάζει το αμάξι -με - και χωρίς SPRINT BOOSTER - και γενιά τι παίζει και να μου πείτε τη γνώμη σας....

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Κώστα στο παρκάρισμα πως είναι ? Γιατί είχα οδηγήσει ένα Polaki με μπουστερ και ήταν λίγο περίεργο δεν το είχα συνηθίσει

Boy, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Η ρύθμιση είναι στο πράσινο led και το έχω ήδη συνηθίσει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...ποσες ρυθμισεις εχει το sprint booster?

Eιναι μια "ξερη" ή εχει και αλλες ποιο ηπιες ρυθμισεις?

Καταναλωση ανεβαζει?

Link to comment
Share on other sites

3.Μια νορμάλ,μια μέση και μια φούλ.Λογικά θα πρέπει να ανεβάζει την κατανάλωση ιδίως στην τελευταία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση (boy) .. μερικές ρεπρίζ θα ήταν ενδεικτικές. 50-80 80-110

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.