Jump to content
tsitas

Golf και με 1.2 Tsi

Recommended Posts

Εκανα μια μεταφραση της διαφορας καταναλωσης απο το 1400 σε euro, σε σχεση με τα χλμ που κανω τον χρονο...

...με την διαφορα χρηματων αυτη, σιγουρα θα παω για 1200 :p:thumbsup::)

ακομα και για την χρηση που το θες ,δεν θα το σκεφτομουν για 122 και κατω με τιποτα ! το 1.2τ ειναι αριστο μοτερ αλλα μεχρι το polaki !

να εισαι σιγουρος οτι θα το μετανιωσεις . πολυ οι λογοι.

αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε και υπερβολικοί για την πόλη τα αμάξια και 60-70 αλόγων είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα 1000αρια για μεσα στην πολη που ειναι μια χαρα και κανουν τα μισα ΣΧΕΔΟΝ λεφτα.

Αν σε ενδιαφερει το κοστος (επειδη λες για διαφορες χρηματων) κοιτα και προς αλλου.. :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια δες για Aygo 69 ίππους φοβερή οικονομία καυσίμου.

Προσωπικά για την πόλη δεν θα έπαιρνα Γερμανικό αμάξι ή Tsi...

Πιστεύω με πιάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Γεια δες για Aygo 69 ίππους φοβερή οικονομία καυσίμου.

Προσωπικά για την πόλη δεν θα έπαιρνα Γερμανικό αμάξι ή Tsi...

Πιστεύω με πιάνεις..

Ρε παιδια ...δεν κανει το aygo για οικογενειακη χρηση. Δεν χωραει ουτε καροτσακια , ουτε τα πραγματα τωβν μωρων και το κυριοτερο...ΔΕΝ ΕΧΕΙ την ασφαλεια του Golf.

Link to comment
Share on other sites

Παρτο φιλε αν μπορεις οικονομικα απλα οι μικροζημιες κτλ θα σε στεναχωρουν μεσα στην πολη ...Γιαυτο κατα τη γνωμη μου να κοιτουσες σε ενα ποιο οικονομικο... Αλλα εσυ αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Παρτο φιλε αν μπορεις οικονομικα απλα οι μικροζημιες κτλ θα σε στεναχωρουν μεσα στην πολη ...Γιαυτο κατα τη γνωμη μου να κοιτουσες σε ενα ποιο οικονομικο... Αλλα εσυ αποφασιζεις...

Νομιζω θα το μετανιωσω αλλα τωρα το εβαλα εμπρος...Ειμαι λιγο ψειρας με τα αμαξια μου και οταν αρχιζω να βλεπω τις πρωτες μικροζημιες θα χαλστω (η θα πλακωσω στις γρηγορες κανεναν :ninja: )

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι ο 1.200 είναι αρκετός για το golf

τόσα χρόνια είχαμε 70-80 άλογα σε ανάλογα αμάξια και ήμασταν και χαρούμενοι

αλλά διαφωνώ κάθετα με την αγορά του golf για 2ο αμάξι/αμάξι πόλης!

θα πληρώσεις φόρο πολυτελείας για το golf?!?!

ένα fabia με τον ίδιο κινητήρα είναι ιδανική λύση νομίζω

μικρές οι διαφορές στους χώρους και αρκετά χιλιάρικα κάτω να παίρνεις και taxi αν δεν χωράνε τα πράματα στο golf για πολλά χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

αλλά διαφωνώ κάθετα με την αγορά του golf για 2ο αμάξι/αμάξι πόλης!

θα πληρώσεις φόρο πολυτελείας για το golf?!?!

Αγγιξες το ευαισθητο σημειο μου...

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ παλι συνδρομη στο κωλοκρατος!!??? Ημαρτον!!

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα μία γνώμη τώρα για καροτσάκια και ιστορίες δικό σου θέμα, βάλε μια σχάρα αφαιρούμενη.

Εγώ έχω και το aygo με αυτόματο κιβώτιο. Όσο για το αν χωράει οικογένεια πιστεύω ότι μια χαρά χωράει για να κάνεις μια δουλειά στην πόλη.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό το αμάξι που θες δεν είναι για πόλη, για κάθε μέρα, για παρκαρίσματα, για γρήγορα φορτώματα κλπ..... Θα το ρημάξεις και θα κλαις τα λεφτά σου. Αυτά.....

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, ένα καινούριο μέλος στο vwclub. Εδώ και ένα χρόνο περίπου εξετάζω το φαινόμενο αγοράς αυτοκινήτου και έχω μάθει αρκετά για τις εξελίξεις αυτών. Το σκέφτομαι ακόμα αλλά τείνω προς vw και συγκεκριμένα golf. Έχω στη σκέψη μου και to polo αλλά δεν είναι golf. Anyway, στο θέμα μας. Ο συγκεκριμένος κινητήρας πάει αρκετά καλά δίνοντας στο golf αξιοσέβαστες επιδόσεις. Αναλογιστείτε ότι το ίδιο μοτέρ 1.2 tsi παίζει μπάλα εδώ και αρκετό καιρό κάτω από τα καπό των skoda octavia & skoda yeti και δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο! Σαφώς είναι πιο βαριά αυτοκίνητα αλλά επίσης ο συγκεκριμένος κινητήρας αντικαθιστά τον 1.6 fsi, με πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Γενικότερα με τα νέα τέλη ταξινόμησης πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για αγορά νέου αυτοκινήτου. Κοιτάξτε λίγο στο παρακάτω site:

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38590.asp

ουσιαστικά μιλάμε για μηδενικές διαφορές.

Μεταξύ 1.2 tsi & 1.4 tsi, εγώ ψηφίζω το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Τον κινητήρα 1.600 τον έχει αντικαταστήσει εδώ και καιρό ο 1,4TSI 122ps, δεν τον αντικαθιστά ο 1,2. Το Golf 6 δεν βγήκε ποτέ με 1.600 κινητήρα.

Όσο για τις επιδόσεις τον 1,4tsi τον λες γρήγορο ή σβέλτο τον 1,2 νομίζω τον λες επαρκή. Κάπου εκεί τελειώνει η σύγκριση. Έναντι σε άλλα μοτέρ άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών και άλλα μοντέλα μπορεί να τεθεί σε αντιπαραβολή ο 1,2, έναντι στον 1,4tsi απλά ο 1,4 είναι καλύτερο μοτέρ.

Είναι σαν να νομίζω εγώ φίλε μου ότι επειδή έχω tsi 160 είμαι και ισάξιος του gti, το οποίον επουδενί συμβαίνει, οι διαφορές είναι πάντα διαφορές!

Link to comment
Share on other sites

Τον κινητήρα 1.600 τον έχει αντικαταστήσει εδώ και καιρό ο 1,4TSI 122ps, δεν τον αντικαθιστά ο 1,2. Το Golf 6 δεν βγήκε ποτέ με 1.600 κινητήρα.

Όσο για τις επιδόσεις τον 1,4tsi τον λες γρήγορο ή σβέλτο τον 1,2 νομίζω τον λες επαρκή. Κάπου εκεί τελειώνει η σύγκριση. Έναντι σε άλλα μοτέρ άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών και άλλα μοντέλα μπορεί να τεθεί σε αντιπαραβολή ο 1,2, έναντι στον 1,4tsi απλά ο 1,4 είναι καλύτερο μοτέρ.

Είναι σαν να νομίζω εγώ φίλε μου ότι επειδή έχω tsi 160 είμαι και ισάξιος του gti, το οποίον επουδενί συμβαίνει, οι διαφορές είναι πάντα διαφορές!

+10000

Συμφωνω απολυτως!Οι διαφορες ειναι παντα διαφορες.....

Link to comment
Share on other sites

ο 1,2, έναντι στον 1,4tsi απλά ο 1,4 είναι καλύτερο μοτέρ.

Ποιος μιλησε για το ποιο ειναι καλυτερο μοτερ??

Εδω μιλαμε για value for money και χρηστικοτητα.

Καλυτερο μοτερ το 122αρι αλλα οταν υπαρχουν τα 105αρι στα 1200 και 160αρι στα 1400 , γιατι να πας στο 122αρι (με δεδομενη την διαφορα αποδοσης Vs εξοδα χρησης)??

Edited by Panosz
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για το ποιο ειναι καλυτερο μοτερ??

Εδω μιλαμε για value for money και χρηστικοτητα.

Καλυτερο μοτερ το 122αρι αλλα οταν υπαρχουν τα 105αρι στα 1200 και 160αρι στα 1400 , γιατι να πας στο 122αρι (με δεδομενη την διαφορα αποδοσης Vs εξοδα χρησης)??

Ισως γιατι το 122 ειναι πιο αξιοπιστο και δεν ειναι τοσο περιπλοκος οσο ο 160αρι που εχει και κομπρεσορα.

Link to comment
Share on other sites

απο που προκυπτει θεμα αξιοπιστιας για το 1.2??

Για το 122 ειπα οτι φαινεται πιο αξιοπιστος αν κρινω απο την καρτελα 'προβληματα'. Για το 1.2 δεν ξερω ειναι καινουριος νομιζω κινητηρας και δεν εχει ψηθει ακομη για να μαθουμε.θα δειξει με το περασμα του χρονου αν οι γερμανοι ηξεραν τι εκαναν βαζοντας tsi σε 1200κυβικα(αλλα γερμανοι ειναι πιστευω κατι ξερουν παραπανω!)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για το ποιο ειναι καλυτερο μοτερ??

Εδω μιλαμε για value for money και χρηστικοτητα.

Καλυτερο μοτερ το 122αρι αλλα οταν υπαρχουν τα 105αρι στα 1200 και 160αρι στα 1400 , γιατι να πας στο 122αρι (με δεδομενη την διαφορα αποδοσης Vs εξοδα χρησης)??

Γιατί είναι καλύτερο μοτέρ. Γενικότερα το value for money είναι μια καραμέλα για να κατέβουμε σκαλοπάτι στην επιλογή μας.

Για αυτό μην συγκρίνουμε εκδόσεις. Και εγώ μπορώ να πω τεκμήρια - ασφάλειες - κατανάλωση = η εξίσωση δίνει καλύτερο το TSΙ 160 από το GTI. Το TSI 160 ποτέ μα ποτέ όμως δεν θα γίνει καλύτερο αυτοκίνητο από το GTI, η τσέπη μου είναι που το κάνει να δείχνει καλύτερο ή πιο προσιτό.

Γιατί αν ήμουν large τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι εδώ μέσα με 160άρια βουρ στα GTI και R θα πηγαίναμε. Και μην μου πει κανείς ότι αν κερδίσει το joker μία ωραία πρωία, θα φύγει βουρ για να αγοράσει tsi, το gti τούμπανο και με φουλ έξτρα θα τρέξει να πάρει! :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, αφου το πας ετσι , εγω θα σου πω οτι το καλυτερο μοτερ ειναι το διτουρμπινο της ΒΜW Μ5 και ολα αυτα τα κουτακια που εχουμε εδω μεσα ειναι για πεταμα.

Τι και αν το Μ5 κανει 180 χιλιαρικα..?? Ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τον κινητήρα 1.600 τον έχει αντικαταστήσει εδώ και καιρό ο 1,4TSI 122ps, δεν τον αντικαθιστά ο 1,2. Το Golf 6 δεν βγήκε ποτέ με 1.600 κινητήρα.

Όσο για τις επιδόσεις τον 1,4tsi τον λες γρήγορο ή σβέλτο τον 1,2 νομίζω τον λες επαρκή. Κάπου εκεί τελειώνει η σύγκριση. Έναντι σε άλλα μοτέρ άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών και άλλα μοντέλα μπορεί να τεθεί σε αντιπαραβολή ο 1,2, έναντι στον 1,4tsi απλά ο 1,4 είναι καλύτερο μοτέρ.

Είναι σαν να νομίζω εγώ φίλε μου ότι επειδή έχω tsi 160 είμαι και ισάξιος του gti, το οποίον επουδενί συμβαίνει, οι διαφορές είναι πάντα διαφορές!

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα σ' αυτή την φράση . Έχει κυκλοφορήσει αλλά όχι στην Ελλάδα . Είχα πετύχει vin number από 6άρι από Ολλανδία με τον 1.6 με τα 102 . Είναι μερικές από τις εκδόσεις που δεν εχουν μπει ποτέ στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κανουν να μην ερθουν. Εκτος και αν ειναι τουρμπο 1.6 :thumbsup:

nope , ατμοσφαιρικός είναι thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνείς επί της αρχής όχι επί της ουσίας Speedy. new_lol.gif Και 1,8 TSI 160ps βγήκαν κάποια κομμάτια, αλλά ελάχιστα και για συγκεκριμένες αγορές!

Αν δεν διαφωνήσεις και οριζόντια το κλειδώνουμε το topic!! new_iloveyou.gif

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.