Jump to content
Alteros

Golf 6 Hill Hold Assist

Recommended Posts

Λειτούργει αυτόματα, δεν χρησιμοποιείς το χειρόφρενο, μόλις αφήσεις το φρένο το αμάξι παραμένει ακίνητο με φρένο (ας πούμε σαν να έχεις χειρόφρενο) τα επόμενα 2 δευτερόλεπτα. Mόλις πας να ξεκινήσεις μέσα σ' αυτά τα 2 δευτερόλεπτα αυτόματα αφήνει το φρένο όταν χρειάζεται.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Λειτούργει αυτόματα, δεν χρησιμοποιείς το χειρόφρενο, μόλις αφήσεις το φρένο το αμάξι παραμένει ακίνητο με φρένο (ας πούμε σαν να έχεις χειρόφρενο) τα επόμενα 2 δευτερόλεπτα. Mόλις πας να ξεκινήσεις μέσα σ' αυτά τα 2 δευτερόλεπτα αυτόματα αφήνει το φρένο όταν χρειάζεται.

Υπάρχει στον βασικό εξοπλισμό η είναι στα extra?

Link to comment
Share on other sites

Είχα τη εντύπωση οτι είναι standard (τουλάχιστον για μοντέλα με κινητήρα TSI)

Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό στον πίνακα οργάνων οτι έχει ενεργοποιηθεί?

Ενεργοποιείται μόνο σε απότομη ανηφόρα?

Όσες δοκιμές έχω κάνει παρατηρώ ότι αφήνοντας το φρένο, το αυτοκίνητο (Golf 6 TSI Highline Manual) αρχίζει σιγά σιγά να πηγαίνει προς τα πίσω.

Edited by Alteros
Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι τοτε που αγοραζα το δικο μου,στον καταλογο με τον βασικο εξοπλισμο ελεγε μεταξυ αλλων καπου : hill hold assist (στην εκδοση dsg) . Tωρα βλεπω στους καταλογους λεει σε ολες τις εκδοσεις hill hold assist μαζι με το esp κλπ. Ομως συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι μονο για dsg ,απλα εχουν βγαλει τη διευκρινιση για καποιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτοκίνητα παραγωγής από 6/2010 και μετά είναι standard και στα highline με manual κιβώτιο. Πολύ καλό και καθόλου σπαστικό όπως στα πρώτα Polo που το είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτοκίνητα παραγωγής από 6/2010 και μετά είναι standard και στα highline με manual κιβώτιο. Πολύ καλό και καθόλου σπαστικό όπως στα πρώτα Polo που το είχαν.

μήπως ενεργοποιήτε και σε παλαιότερα μέσω vag-com?

σήμερα βρήκα αυτό και αναρωτιέμαι τί μπορώ να ενεργοποιήσω μόνος!!!

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/how-retrofit-indirect-tire-pressure-monitoring-5-minutes-7k6-50164.html

Link to comment
Share on other sites

μήπως ενεργοποιήτε και σε παλαιότερα μέσω vag-com?

σήμερα βρήκα αυτό και αναρωτιέμαι τί μπορώ να ενεργοποιήσω μόνος!!!

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/how-retrofit-indirect-tire-pressure-monitoring-5-minutes-7k6-50164.html

Αυτό θα ταν πολύ καλό! Πάντως εγω όπου ρώτησα μου είπαν οτι δεν γίνεται να μπει εκ των υστέρων (5αρι golf-dsg6) και μου τη δίνει η έλλειψη, τα πιο καινούρια dsg το είχαν στάνταρ... τη γκαντεμιά μου!

Λογικά πάντως θα πρέπει να ενεργοποιείται με vag com...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ταν πολύ καλό! Πάντως εγω όπου ρώτησα μου είπαν οτι δεν γίνεται να μπει εκ των υστέρων (5αρι golf-dsg6) και μου τη δίνει η έλλειψη, τα πιο καινούρια dsg το είχαν στάνταρ... τη γκαντεμιά μου!

Λογικά πάντως θα πρέπει να ενεργοποιείται με vag com...

Και εμενα θα με ενδιεφεραι κατι τετιο. Αφτο ειναι μονο για τα dsg? Δεν νομιζω. Εχω το golf 5 gt sport 140 υπαρχει κανενας που να χερει πως μπορει να γινει? Λογικα ειναι μονο software δεν πρεπει να χρειαζεται καπιον etra εξοπλησμο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα θα με ενδιεφεραι κατι τετιο. Αφτο ειναι μονο για τα dsg? Δεν νομιζω. Εχω το golf 5 gt sport 140 υπαρχει κανενας που να χερει πως μπορει να γινει? Λογικα ειναι μονο software δεν πρεπει να χρειαζεται καπιον etra εξοπλησμο...

Mονο για dsg δεν νομίζω οτι είναι, πρέπει να δουλεύει κανονικά και σε manual! To θέμα είναι οτι στο dsg χρειάζεταιοσο και αν ακούγεται παράξενο αυτο! Στο χειροκίνητο με το συμπλέκτη μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση εστω και αν μυρίσει σε εντονη ανηφόρα με οπισθεν πχ. Με το dsg ομως, αν δεν δέσεις χειρόφρενο ή δεν ξεκινήσεις με γκάζι-φρένο σε παίρνει πίσω ή μπρος κανα μέτρο (οταν είναι πατημένο καλά το φρένο εν στάσει δεν υπάρχει σύμπλεξη) πριν συμπλέξει απότομα και φυγεις πολύ πιο γρήγορα απ'οτι ήθελες! Σε παρκάρισμα δλδ υπο κλίση, αν δεν εχεις εξασκηθεί, η θα ακουμπήσεις το μπροστά αυτοκίνητο ή το πίσω!!!!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Που μπωρουμαι να μαθουμε λεπτομεριες και αν μπενει μετα τιν αγορα του αυτοκινητου? Γιατι η αντιπρωσοπεια και να γινεται σηγουρα θα ησχηρηζεται το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεοτερο για το αν μπενει σε 5αρι μετα την παραλαβη? Απο οσο εψαξα στο νετ δεν βρηκα κατι.....

Link to comment
Share on other sites

πως βλεπουμε αν το εχουμε αυτο οιdsgηδες???στην ευθεια οπου το δικο μου προχωραει μονο του, με drive ειναι το ιδιο??παντως παρολο που ξεκιναει μονο του ειναι σαν να εισαι ρελαντι 800 στροφες και να εχεις πρωτη μεσα στο μανουλα...τσουλαει απλα..βεβαια μια φορα που το δοκιμασα σε ανηφορα μονο με χειροφρενο ξεκινησα γιατι με επαιρνε πισω...μπαινει στα dsg golf 5gti...βρηκατε ακρη??

Link to comment
Share on other sites

πως βλεπουμε αν το εχουμε αυτο οιdsgηδες???στην ευθεια οπου το δικο μου προχωραει μονο του, με drive ειναι το ιδιο??παντως παρολο που ξεκιναει μονο του ειναι σαν να εισαι ρελαντι 800 στροφες και να εχεις πρωτη μεσα στο μανουλα...τσουλαει απλα..βεβαια μια φορα που το δοκιμασα σε ανηφορα μονο με χειροφρενο ξεκινησα γιατι με επαιρνε πισω...μπαινει στα dsg golf 5gti...βρηκατε ακρη??

Αν σε παίρνει πίσω σε ανηφόρα με το που αφήσεις απότομα το φρένο τότε δεν έχεις hill holder όπως και γω! Τι χρονολογίας είναι το δικό σου; Μετά το 2008 ήταν στάνταρ στα dsg το hill holder...

Για να ξεκινήσεις χωρις να φύγεις πίσω θέλει χειρόφρενο ή γκάζι φρένο. Επίσης αν αφήσεις πολύ σιγά το φρένο κάποια στιγμή συμπλέκει και σχεδόν δεν φεύγει πίσω αλλά θελει πολύ σιγά, αν το αφήσεις με τη μια και πατήσεις γκάζι σε έντονη ανηφόρα πας κανα μετρο πίσω για πλάκα!

Όπου ρώτησα πάντως μου παν δεν μπαίνει.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγω πηρα το Golf 122 manual Highline πριν ενα μηνα ετοιμοπαραδοτο(καπου διαβασα οτι απο 6/2010 ηταν standar στον εξοπλισμο) και εχω δει οτι δεν εχει hill hold assist παντως στο manual γραφει οτι εχει οπως επισης και στο pdf με τον εξοπλισμο που εχει στο site χωρις να διευκρινιζει αν ειναι για αυτοματο ή manual.Ξερει κανεις λεπτομεριες τι παιζει ακριβως?

Edited by sokratis7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.