Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

παιδια το δικο μας αμαξι 1.2 tdi bluemotion  δεν το βλεπω πουθενα στα αμαξια που δεν πληρωνουν τελη!!! Αφου η αδεια μας λεει 89 CO2  γιατι δεν μας εχουν;

Mηδενικά τέλη κυκλοφορίας έτους 2016, για το όχημα:    ......    E.I.X./Δ.I.X. 89 CO2 οποτε ολα καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαθαμε τιποτα για την αλλαγη του παρανομου λογισμικου, τι επιπτωσεις θα εχει στην αποδωση και στην καταναλωση;
Αλλου διαβαζω για -5 αλογα, αλλου για καμια απολυτως αλλαγη, τελικα τι παιζει;
Τελος, ειναι υποχρεωτικη η επισκεψη στην αντιπροσωπεια για αλλαγη, ή ειναι στο χερι μας αν θα την κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,εχω ενα 1.4 tdi bmt του '15,αποσυνδεθηκε ο πολος της μπαταριας για μια λαμαρινοδουλεια που εγινε.Μετα την επανασυνδεση ομως,δεν λειτουργει το αυτοματο ανοιγμα-κλεισιμο των παραθυρων.Εψαξα τις ρυθμισεις στο μενου,μηπως  απορρυθμιστηκε κατι κ δεν βρηκα καποια επιλογη.Πρεπει να γινει καποιος επαναπρογραμματισμος απο αντιπροσωπεια;;Αν το αφησω ετσι μεχρι το σερβις,μπορει να δημιουργηθει καποιο αλλο θεμα;;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , dmak said:

Γειά σας,εχω ενα 1.4 tdi bmt του '15,αποσυνδεθηκε ο πολος της μπαταριας για μια λαμαρινοδουλεια που εγινε.Μετα την επανασυνδεση ομως,δεν λειτουργει το αυτοματο ανοιγμα-κλεισιμο των παραθυρων.Εψαξα τις ρυθμισεις στο μενου,μηπως  απορρυθμιστηκε κατι κ δεν βρηκα καποια επιλογη.Πρεπει να γινει καποιος επαναπρογραμματισμος απο αντιπροσωπεια;;Αν το αφησω ετσι μεχρι το σερβις,μπορει να δημιουργηθει καποιο αλλο θεμα;;

Ανεβοκατέβασε τα παράθυρα (τέρμα κάτω,τέρμα επάνω)μια δυο φορές με κρατημένο το μπουτόν και θα επανέλθει αμέσως.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2016 at 11:14 ΠΜ, Vassilis63 said:

Ανεβοκατέβασε τα παράθυρα (τέρμα κάτω,τέρμα επάνω)μια δυο φορές με κρατημένο το μπουτόν και θα επανέλθει αμέσως.

Εφτιαξε τελικα μονο του,την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τυχον παθοντες.Polo 6r 1.2 bluemotion tdi.Δευτερο σερι τεποζιτο και βλεπω οτι καιει παραπανω.Το θεμα ειναι οτι βλεπω και μου καιει στα χαμηλα μονο.Τι εννοω.Ο υπολογιστης ταξιδιου στα ξεκινηματα δλδ 0-20 χιλ/ωρα  γραφει μονιμα σχεδον απο 35-49.9 km/h.Τι μπορει να ειναι?Οταν ανεβαζει στροφες παιζει νορμαλ οπως το βλεπω.Το πηγα σε Bosch Service το κοιταξε στο μηχανημα και μου λεει δν βλεπω κατι παρα μονο το διαγραμμα dpf οχι στα καλυτερα του.Κανε ενα ταξιδι και θα στρωσει(γιατι κινουμαι εντος πολης,και δεν το ανοιγω).Πραγματι το εκανα αλλα τπτ.Εχει τυχει σε κανεναν αυτο?Να σημειωσω οτι πριν 3000 χλμ εκανα αντικατασταση μπεκ διοτι ενα 'κατουρισε' και τα αλλα δυο προληπτικα.Επισης αναγεννηση δεν θυμαμαι να μου εχει αναψει ποτε λαμπακι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Για την αναγέννηση δεν ανάβει λαμπάκι παρά μόνο όταν έχει φτάσει σε προκαθορισμένο επίπεδο το επίπεδο των μικροσωματιδίων στο φίλτρο, αλλά μια καλή βόλτα μισής - μίας ώρας σε αυτοκινητόδρομο αρκεί για να γίνει αναγέννηση. Όσο για τη κατανάλωση τώρα, βλέπω κ εγώ στο Golf μου 40ρια όσο πατινάρω  συμπλέκτη για να ξεκινήσω, από εκεί κ πέρα είναι  νορμάλ. Αν η μέση σου κατανάλωση δεν έχει αλλάξει, τότε δεν θεωρώ πως είναι κάτι  που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχην.Επισης να αναφερω οτι με 1.2 tdi πετρελαιο κανω 800-900 χλμ.Ειναι φυσιολογικο?Μου κινει την περιεργεια οτι σταματημενος και ξεκινωντας εντελως χαλαρα γραφει 49.9 καταναλωση ,παλια ποτε δεν το εκανε.Να ειναι φιλτρο πετρελαιου?Παιζει?Το εχω πανω 33.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έκανε πάντα και δεν το είχες προσέξει? Δεν είναι αξιόπιστες οι ενδείξεις στις πολύ χαμηλές ταχύτητες, και γω με βενζίνη το έχω στιγμιαία το 49.9 από όταν πήρα το αμάξι όπως και κάμποσοι άλλοι. Να τσεκάρεις την τρέχουσα κατανάλωση μόλις πιάσεις τα 70-80. Και φυσικά να κοιτάς την μέση κατανάλωση σε έναν κύκλο λειτουργίας (όχι την συνολική μέση) όπου θυμάσαι ποια διαδρομή έκανες. Αν κάτι δεν μοιάζει σωστό εκεί θα το δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2017 at 9:54 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

πανω απο 33000???εμεις με τις βενζινες δεν τα κραταμε τοσο...ελεος

H VW στις 30.000 λεει αλλαγη.Τεσπα εχω κανονισει Τριτη ενα update ECU λογω 'παρανομου λογισμικου και αλλαγη φιλτρου να δω μηπως αλλαξει κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχην.Επισης να αναφερω οτι με 1.2 tdi πετρελαιο κανω 800-900 χλμ.Ειναι φυσιολογικο?Μου κινει την περιεργεια οτι σταματημενος και ξεκινωντας εντελως χαλαρα γραφει 49.9 καταναλωση ,παλια ποτε δεν το εκανε.Να ειναι φιλτρο πετρελαιου?Παιζει?Το εχω πανω 33.000χλμ
45ρι ή 50ρι ρεζερβουαρ έχεις? Ανάλογα με τον τρόπο κ τις συνθήκες που οδηγείς μπορεί να είναι απολύτως φυσιολογικό, π.χ. κίνηση μόνιμα μέσα σε πόλη, βαρύ πόδι γενικά, χρήση AC κλπ. Γενικά βλέπεις διαφορά σε σχέση με παλαιότερα? Εγώ προληπτικά αλλάζω το φίλτρο πετρελαίου κάθε 30.000 αν κ η VW ορίζει πως πρέπει να γίνεται στα 60!
Link to comment
Share on other sites

45αρι εχω.Ναι δεν μπορω να το εξηγησω,φυσικα και εχει διαφορα απο πιο παλια.Αυριο θα δειξει αν αλλαξει κατι μετα την αλλαγη φιλτρου και το update λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε φίλτρο πετρελαίου είναι πολλά τα χλμ.εγω προσωπικά κάθε 10000χλμ μαζί με λάδια και φίλτρο λαδιού αλλάζω και φίλτρο πετρελαίου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.δεν είναι μεγάλο το κόστος!!είναι λίγα τα χλμ ξέρω αλλά εγώ  προσωπικά το αλλάζω νωρίς.αμα δεν μπορείς σε τόσα λίγα χλμ άλλαξε το κάθε 15000.τωρα όσο αφορά την στιγμιαία κατανάλωση στο ξεκίνημα μια χαρά είναι τόσα λεει και σε εμένα κάποιες φορές.

τώρα όσο αφορά την αναβάθμιση λογισμικού διαβάζω διάφορα στα φόρουμ του εξωτερικού.προσωπικα δεν θα την έκανα!πολλά προβλήματα έχουν αναφέρει στο εξωτερικό από βουλομενα dpf έως και σπασμένα μοτέρ κολλημένες egr και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανερχομαι.Αλλαχθηκε φιλτρο πετρελαιου,μου ειπαν καθε 60000 χλμ χρειαζεται και εγινε και η αναβαθμιση λογισμικου.Αρπαζει πολυ καλυτερα απο χαμηλα,εννοω στα ξεκινηματα που αργουσε μια ζωη.

Οσο για την στιγμιαια καταναλωση παραμενει 49.9 οταν απο το 0 μεχρι 10-20 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... εχει ακουστει τιποτα για του 1000αρηδες bluemotion με 95 -110 αλογα? 
Ειναι νεεοι κινητηρες σχετικα? Τα εχουν βγαλει τα προβληματακια τους ? Η θα τρεχουμε και δεν θα φτανουμε ? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.