Jump to content

Recommended Posts

πες μου τα σπεκς σου να δω αν με συμφέρει sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

filtro-e3atmish! golf 5 140ari! exw pio liga pragmata apo esena epomenos o numb prepei n parei to diko m!psi8hkes???nomizw sumferei!!!

Link to comment
Share on other sites

oκ, εσυ το δικό μου και εγώ του Μάκη new_killpc.gifnew_lol.gif

θα το κανουμε αλλιως...δευτερα τεταρτη παρασκευη εσυ! τριτη πεμπτη σαββατο εγω! κυριακη ο μακης!(επειδη εχουμε μεγαλη καρδια panaua) τα service,σημα,ασφαλεια κ βενζινες ο μακης! εγω βαζω το παραφλου οταν χρειαζεται!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να το παιρνω και τεταρτη? για να πηγαινω κανα γκομενακι στο mall με 2σε 1 εισητηρια ? χεεχεχχ

καλα ρ τσιπη πας την τεταρτη με το γκομενακι μαλλ για ν γλυτωνεις στην πληρωμη? ασε ν φανταστω...δν της το λες κιολας για ν νομιζει οτι εισαι LARGE! :p (sry για το τσιπης δν σε ξερω κιολας πλακα κανουμε.)

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 2 χρονια ακριβως μαυρο GOlf 1.4 TSI etuners εβγαλε μπροστα μου στο Maha 245,9hp !

οπως ειναι γνωστο το μοτερ αυτο με αλλαγη turbo φτανει τα 280 αλογα με κλειστο μοτερ και με ειδικη παραγγελεια μπιελων-πιστονιων εχει γραψει 310αλογα στην θεσσαλονικη. :whistling:

για δωσε κανενα info πχ τι τουρμπο κτλ. σορυ για το oftopic....

Link to comment
Share on other sites

καλα ρ τσιπη πας την τεταρτη με το γκομενακι μαλλ για ν γλυτωνεις στην πληρωμη? ασε ν φανταστω...δν της το λες κιολας για ν νομιζει οτι εισαι LARGE! :) (sry για το τσιπης δν σε ξερω κιολας πλακα κανουμε.)

ναι τωρα παρεξηγηθηκα! χαχαχα χαβαλε κανουμε! οχι μονο αυτο παω και παιρνω απο πριν μια dominos που στις 2 η μια κοστιζει 1ευρο και τις λεω να μωρο μ πηρα και pizza αγνωστου ταυτοτητας! αχχαχαχαχαχα

Οσον αφορα το τουρμπο πιστευω οτι θα ειναι GT2871 ειναι το καλυτερο "μικρο" τουρμπο για το 1,4 TSI και πολυ ευκολο το κιτ να φτιαχτει! 4-5 χιλιαρικα και το κλειδι στο χερι με σφυριλατα !

τουρμπο 900ευρο

πολ/πλη εξαγωγης 700ευρο

αντλια 300

εξατμιση 650-700

ρακορ 140-180

μπουζι 80-100

ε και τα σφυριλατα αν ειναι και η εργασια! και παρτο 310 μουχεχεχεχ

Link to comment
Share on other sites

ναι τωρα παρεξηγηθηκα! χαχαχα χαβαλε κανουμε! οχι μονο αυτο παω και παιρνω απο πριν μια dominos που στις 2 η μια κοστιζει 1ευρο και τις λεω να μωρο μ πηρα και pizza αγνωστου ταυτοτητας! αχχαχαχαχαχα

Οσον αφορα το τουρμπο πιστευω οτι θα ειναι GT2871 ειναι το καλυτερο "μικρο" τουρμπο για το 1,4 TSI και πολυ ευκολο το κιτ να φτιαχτει! 4-5 χιλιαρικα και το κλειδι στο χερι με σφυριλατα !

τουρμπο 900ευρο

πολ/πλη εξαγωγης 700ευρο

αντλια 300

εξατμιση 650-700

ρακορ 140-180

μπουζι 80-100

ε και τα σφυριλατα αν ειναι και η εργασια! και παρτο 310 μουχεχεχεχ

καλο μου ακουγεται.απλα ρωταω γιατι εχω σκοπο να το προχωρησω για ΒΤ καποια στιγμη αλλα εχω στο μυαλο μου ενα αλλο τουρμπο....

Link to comment
Share on other sites

καλο μου ακουγεται.απλα ρωταω γιατι εχω σκοπο να το προχωρησω για ΒΤ καποια στιγμη αλλα εχω στο μυαλο μου ενα αλλο τουρμπο....

κοιτα να βαλεις και 28RS καλο ειναι... πιο κατω σπουλαρισμα... αλλα πιο μικρη δεν εχει νοημα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για λιγο μεγαλυτερη εννοω.αυτη που φοραει το evo ix.....

Φιλε γιαννη διαφωνω καθετα. δεν θα σπουλαρει πουθενα. εδω σε μας τα 2.0λτρα και η 2871 σπουλαρει στης 3,500. στο 1.400 μεγαλυτερη θα σπουλαρει 4,500-5000+ και τη θα εχεις αμαξι με φασμα δυναμ 5000-7000 rpm ? προσεξε το αυτο πολυ !η επιλογη σου να παει βαση φασματος δυναμης οχι μεγεθος τουρμπινας.

Ποια τουρμπινα θα σου δωσει τα περισσοτερα αλογα για περισσοτερες στροφες . Τι προτιμας 2000στροφες με lag σε καθε αλλαγη 350αλογα (που λεει ο λογος) η απο της 3500-7000 320 αλογα(υποθετικο νουμερο)

Σκεψου το καλα γιατι ειναι πατεντα και αν δεν δουλεψει το παντρευτικες το αμαξι!

Υ.Γ. τελος τα offtopic του το καναμε 1.4 Τsi tuning χχχααχχα

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας δώσω φωτίτσα μιας και φυτιλιάζεστε μόνοι σας βραδυάτικα.

Poor man's turbo kit!

τουρμπο 900ευρο

πολ/πλη εξαγωγης χυτή 300ευρο

αντλια - 0 (δεν χρειάζεται στα νεότερα, τα παλιά 5άρια είχαν θεματάκια με δαύτην)

downpipe - 250E (κρατάμε την υπόλοιπη εξάτμιση που είχαμε από πριν)

ρακορ 180

εργασία 400Ε

Συνολικό κόστος:

περίπου 2000Ε και κάτι ψιλά

No sfyrilata dear.

Sfyrilata είναι και τα εργοστασιακά και αντέχουν ροπή εως 38 κιλά σίγουρα!

Με σωστές ρυθμίσεις και περίπου 1.5bar στον κόφτη, ενδέχεται να πλησιάσει τους 300 ίππους

αυτό το πράγμα.

Αν θέλουμε να φτιάξουμε τέτοιο πράγμα; Σε καμία περίπτωση. Μόνο για πολύ καλούς μας φίλους

και ανθρωπους που έχουν στην άκρη 3-4 χιλιάδες ευρώ για το αυτοκίνητο πέραν της αναβάθμισης,

σε περίπτωση που πάει κάτι λάθος (γιατί αν πάει, δεν θα μείνει ούτε κολυμπηθρόξυλο).

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι γιατι τα γράφετε αυτα στο θέμα μου..

ΦΥΛΤΙΛΙΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!

μια χαρά πάει ετσι το αυτοκίνητο.

Τoυλάχιστον για την ώρα ειμαι 1000% ικανοποιημένος, και δεν σας κρύβω οτι ειχα συμβιβαστεί οτι το αυτοκίνητο δεν θα ειναι τοσο γρήγορο οσο ειχα συνηθίσει.

Αλλα πλέον με αυτες τις αναβαθμίσεις, το αυτοκινητο εχει μεταμορφωθεί και πάει μια χαρά.

εχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου και πλέον πατάω γκάζι και δεν καθομαι εκει.

εχει γίνει ενα σβέλτο-γρήγορο αυτοκίνητο.

σκεφτειτε πάει σαν light 2λιτρο με πρόγραμμα...

Οταν το βαρεθώ-συνηθίσω βλέπουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

¶ντε να σας δώσω φωτίτσα μιας και φυτιλιάζεστε μόνοι σας βραδυάτικα.

Poor man's turbo kit!

τουρμπο 900ευρο

πολ/πλη εξαγωγης χυτή 300ευρο

αντλια - 0 (δεν χρειάζεται στα νεότερα, τα παλιά 5άρια είχαν θεματάκια με δαύτην)

downpipe - 250E (κρατάμε την υπόλοιπη εξάτμιση που είχαμε από πριν)

ρακορ 180

εργασία 400Ε

Συνολικό κόστος:

περίπου 2000Ε και κάτι ψιλά

No sfyrilata dear.

Sfyrilata είναι και τα εργοστασιακά και αντέχουν ροπή εως 38 κιλά σίγουρα!

Με σωστές ρυθμίσεις και περίπου 1.5bar στον κόφτη, ενδέχεται να πλησιάσει τους 300 ίππους

αυτό το πράγμα.

Αν θέλουμε να φτιάξουμε τέτοιο πράγμα; Σε καμία περίπτωση. Μόνο για πολύ καλούς μας φίλους

και ανθρωπους που έχουν στην άκρη 3-4 χιλιάδες ευρώ για το αυτοκίνητο πέραν της αναβάθμισης,

σε περίπτωση που πάει κάτι λάθος (γιατί αν πάει, δεν θα μείνει ούτε κολυμπηθρόξυλο).

last offtopic το 7αρι DSG θα αντεχε πιστευει κανεις σας? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

¶ντε να σας δώσω φωτίτσα μιας και φυτιλιάζεστε μόνοι σας βραδυάτικα.

Poor man's turbo kit!

τουρμπο 900ευρο

πολ/πλη εξαγωγης χυτή 300ευρο

αντλια - 0 (δεν χρειάζεται στα νεότερα, τα παλιά 5άρια είχαν θεματάκια με δαύτην)

downpipe - 250E (κρατάμε την υπόλοιπη εξάτμιση που είχαμε από πριν)

ρακορ 180

εργασία 400Ε

Συνολικό κόστος:

περίπου 2000Ε και κάτι ψιλά

No sfyrilata dear.

Sfyrilata είναι και τα εργοστασιακά και αντέχουν ροπή εως 38 κιλά σίγουρα!

Με σωστές ρυθμίσεις και περίπου 1.5bar στον κόφτη, ενδέχεται να πλησιάσει τους 300 ίππους

αυτό το πράγμα.

Αν θέλουμε να φτιάξουμε τέτοιο πράγμα; Σε καμία περίπτωση. Μόνο για πολύ καλούς μας φίλους

και ανθρωπους που έχουν στην άκρη 3-4 χιλιάδες ευρώ για το αυτοκίνητο πέραν της αναβάθμισης,

σε περίπτωση που πάει κάτι λάθος (γιατί αν πάει, δεν θα μείνει ούτε κολυμπηθρόξυλο).

αν εχω μαθει κατι ειναι : Oτι πληρωνεις παιρνεις.... αν τσιγουνευτεις τα μπιελοπιστονα και σ γινει το μοτερ ζμπαραλια μετα θα λες εσπασε.... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

αν εχω μαθει κατι ειναι : Oτι πληρωνεις παιρνεις.... αν τσιγουνευτεις τα μπιελοπιστονα και σ γινει το μοτερ ζμπαραλια μετα θα λες εσπασε.... :):good::thumbsup:

αυτό ξαναπέστο ! closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό ξαναπέστο ! closedeyes.gif

Oτι πληρωνεις παιρνεις.... αν τσιγουνευτεις τα μπιελοπιστονα και σ γινει το μοτερ ζμπαραλια μετα θα λες εσπασε.... :p:cry: :cry:

xaxaaxxaaxxa

Link to comment
Share on other sites

Oτι πληρωνεις παιρνεις.... αν τσιγουνευτεις τα μπιελοπιστονα και σ γινει το μοτερ ζμπαραλια μετα θα λες εσπασε.... :p:cry: :cry:

xaxaaxxaaxxa

αχαχαχαχαχαχαχα :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χαίρονται όλοι τα αυτοκίνητά τους με πρώτο στάδιο σαν τον Πανάθα και να μη χρειαστεί ποτέ να γίνει έστω και ένα big turbo, ειδικά στα 1.4 TSI.

Βέβαια, για τους περιπετειώδεις τύπους που αρέσει ο πειραματισμός, υπάρχουν πάντοτε σφυρήλατα, εκκεντροφόροι, μεγάλες τουρμπίνες,

μεγαλύτερα φρένα, καλύτερες αναρτήσεις και γενικώς ένας σκασμός πράγματα που είναι απαραίτητα στο αυτοκίνητο όταν γίνεται γρηγορότερο.

Αλλα μετά θα μιλάμε για rich man's turbo kit, που συνήθως ξεφεύγει γιατί το συνολικό κοστολόγιο πλησιάζει ή ξεπερνά σε αξία το επόμενο

ακριβοτερο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

συνέχεια λοιπόν...

επιπλέον του αρμαφλέξ, εντυσα την σωλήνα με το υλικό που ντύνουν τα dp-χταπόδια κτλ..

Πλέον η θερμοκρασία εισαγωγής διατηρείται πιο κρύα, για περισσότερη ώρα. Αργεί να ανεβάσει θερμοκρασίες και οσο ειναι σε κίνηση το αυτοκίνητο, κρατάει απο 4-6 βαθμούς πάνω απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Αλλαξα και χοάνη με μια πιο ελέυθερη απο ebay. ΚΝ style.. :lol: , μεχρι να πάρω καλύτερη. ειναι πάντως επαρκής για το σετάπ.

24112010494.jpg

μερικά λογκαρίσματα που υπάρχει και στο θέμα των etuners.

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tg0N73SsZEGAZ8ACKc7B1ig#gid=0

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tARaxR8KaALq6jpJvGDCI0Q#gid=0

πίεση...

etunpressure100oct.png

και το dyno :D

25112010500.jpg

και μια αναμνηστική

24112010495.jpg

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.