Jump to content
poen

Golf 6 1.8 Tsi Limited Edition!

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!!!

χθες κατα τυχη βρηκα πως υπαρχουν μερικα 1.8 TSI 160ps!!!

δεν το ηξερα πραγματικα...

αυτα ειναι ακωμη στην παραγωγη η βγηκαν λιγα και τελος???

μπορει κανεις να αγορασει ενα καινουριο τετοιο στην Ελλαδα???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

χθες κατα τυχη βρηκα πως υπαρχουν μερικα 1.8 TSI 160ps!!!

δεν το ηξερα πραγματικα...

αυτα ειναι ακωμη στην παραγωγη η βγηκαν λιγα και τελος???

μπορει κανεις να αγορασει ενα καινουριο τετοιο στην Ελλαδα???

εαν δεν υπάρχει στον καταλογο της Kosmocar μαλλον δεν μπορεις ... εκτως κι αν το παρεις απο εξωτερικο και το φερεις ... σε ποια χωρα το βρηκες ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν μπορει να γινει παραγελλια τωρα??? ακωμη και στη Γερμανια???

στην Ελλαδα σε καμια περιπτωση??

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=2992

παιδια πιστευω θα ηταν φοβερο!!! το tuning potential που εχει και το οτι ειναι 1.8 και οχι 2.0 πιστευω για τα τωρα δεδωμενα ειναι πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία κυκλοφόρησε νομίζω.

Μακάρι να ήταν και το δικό μου μοτέρ αυτό!

To video είναι τραβηγμένο στην Χώρα:Ολλανδία , όταν έγραψα το προηγούμενο post είχα ψάξει , Πολωνία , Γερμανία , Ολλανδία ... και δεν υπήρχε στους καταλόγους ... μπορεί να υπήρχαν στην αρχή κάποια κομμάτια (εξου και ο τιτλος 18t Limited Edition στο βιντεο ) και μετά να σταμάτησαν ...

Δηλαδη δεν μπορει να γινει παραγελλια τωρα??? ακωμη και στη Γερμανια???

στην Ελλαδα σε καμια περιπτωση??

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=2992

παιδια πιστευω θα ηταν φοβερο!!! το tuning potential που εχει και το οτι ειναι 1.8 και οχι 2.0 πιστευω για τα τωρα δεδωμενα ειναι πολυ καλο!!!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό , κάποιος πωλητής σε κάποια αντιπροσωπεία ίσως να ξέρει ...

Volkswagen Golf 18T Limited Edition

Ιn case the so-many limited and special edition models launched by Volkswagen in the last few weeks are not enough for you car aficionados, here's one more: the German manufacturer today rolled out a new limited edition Golf called 18T that comes as an alternative to the 1.4-liter TSI version. Just like its name suggests, the car is powered by a 1.8-liter engine that develops no less than 160 horsepower and mated to manual transmission.

What's interesting is that the new powerplant has exactly the same output as a small-displacement engine included in the sixth-generation Golf range, namely the 1.4-liter TSI. However, the torque is a bit higher on the 1.8-liter unit - 250 Nm compared with 240 Nm on the smaller unit.

Performance figures are pretty much the same as for the Golf equipped with a 1.4-liter TSI engine: it sprints from a standstill to sixty in 8 seconds and tops at around 220 km/h. Furthermore, fuel consumption levels are also similar, with the 18T eating up to 6.3 l/100 km (37.3 mpg) and producing around 145 g/km.

As for the prices, the Golf 18T Limited Edition 5-door is priced at 27,050 euros for the Comfortline version - equipment highlights include electric windows, metallic paint, fog lamps and other features - and 28,350 euros for the Highline.

Separately, Volkswagen is also turning to some price cuts in certain regions of Europe, in a move supposed to bring more consumers in dealerships. According to automocionblog.com, the Golf 2.0-liter TDI 110 hp now comes with a 2,000 euro discount in Holland until August 31.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

χθες κατα τυχη βρηκα πως υπαρχουν μερικα 1.8 TSI 160ps!!!

δεν το ηξερα πραγματικα...

αυτα ειναι ακωμη στην παραγωγη η βγηκαν λιγα και τελος???

μπορει κανεις να αγορασει ενα καινουριο τετοιο στην Ελλαδα???

Άμα τους πεις ότι θες να το παραγγείλεις θα πάρουν Γερμανία τηλ. και θα στο φέρουν. :D

Υ.Γ. Το χρώμα μου δεν υπήρχε στο κατάλογο. Ειδική παραγγελία το έκανα και στην αρχή μου λέγανε δεν γίνεται.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως παραμελουμε τα υπερ του 1.4?Οπως η καταναλωση,πιο χαμηλοι ρυποι κλπ?Μην βλεπεται μονο το θεμα βελτιωση σε ενα μοτερ.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι και ο 1.4 ΤSI στο GT(170) ριχνει στα αυτια σε ενα Leon 1.8 Tsi.Οποτε δεν τιθεται θεμα αν ανεβαζει πιο ξεκουραστα η πιο κουραστικα.Για προβληματα παντως μια χαρα ειναι ο 1.4 ΤSI μονο τα περιφεριακα ειχαν καποια θεματα,το μοτερ ειναι πολυ καλο.Θεματα με τα περιφεριακα εχει και 1.8 (αντλια βενζινης,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως παραμελουμε τα υπερ του 1.4?Οπως η καταναλωση,πιο χαμηλοι ρυποι κλπ?Μην βλεπεται μονο το θεμα βελτιωση σε ενα μοτερ.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι και ο 1.4 ΤSI στο GT(170) ριχνει στα αυτια σε ενα Leon 1.8 Tsi.Οποτε δεν τιθεται θεμα αν ανεβαζει πιο ξεκουραστα η πιο κουραστικα.Για προβληματα παντως μια χαρα ειναι ο 1.4 ΤSI μονο τα περιφεριακα ειχαν καποια θεματα,το μοτερ ειναι πολυ καλο.Θεματα με τα περιφεριακα εχει και 1.8 (αντλια βενζινης,κλπ)

έτσι ,συμφωνώ και επαυξάνω + λιγότερα έξοδα (ασφάλειες κλπ)

για εμένα το συγκριμένο μηχανικο σύνολο είναι διαμάντι για αυτό εξάλου έχει βραβευθεί

συνεχόμενες χρονιές

Link to comment
Share on other sites

καλα ενταξει. καλος χρυσος ο 1.4 tsi αλλα για εμενα ο 1.8 ειναι καλυτερος.

ποιο απλο μηχανικο συνολο , tuning potential , +++

Link to comment
Share on other sites

καλα ενταξει. καλος χρυσος ο 1.4 tsi αλλα για εμενα ο 1.8 ειναι καλυτερος.

ποιο απλο μηχανικο συνολο , tuning potential , +++

Όλα τα άρρωστα μυαλά το ίδιο θα σκεφτόντουσαν.

Μαζί και το δικό μου! new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να δεχτουν κινητήρα εκτος καταλογου. Εγω που ηθελα ενα 2.0 TDI με τηλεφωνα Kosmocar και διαφορετικες αντιπροσωπειεσ αρνιοντουσαν πεισματικα.

Link to comment
Share on other sites

¶μα τους πεις ότι θες να το παραγγείλεις θα πάρουν Γερμανία τηλ. και θα στο φέρουν. :thumbsu:

Υ.Γ. Το χρώμα μου δεν υπήρχε στο κατάλογο. Ειδική παραγγελία το έκανα και στην αρχή μου λέγανε δεν γίνεται.

έτσι εξηγείται... έχω τρέλα με το μπλέ χρώμα στο αμάξι (3 και όλα μπλε) και όταν πήρα το golf το επέλεξα μαύρο γιατί δεν έβρησκα μπλέ που να μου αρέσει και όταν είδα το δικό σου ήμουν έτοιμος να σκάσω... ευτύχως και το μαύρο του πάει πολύ...

ξέρω ξέρω of topic αλλά έπρεπε να το πω...

Link to comment
Share on other sites

έτσι εξηγείται... έχω τρέλα με το μπλέ χρώμα στο αμάξι (3 και όλα μπλε) και όταν πήρα το golf το επέλεξα μαύρο γιατί δεν έβρησκα μπλέ που να μου αρέσει και όταν είδα το δικό σου ήμουν έτοιμος να σκάσω... ευτύχως και το μαύρο του πάει πολύ...

ξέρω ξέρω of topic αλλά έπρεπε να το πω...

Και εγώ έχω ένα κόλλημα με το μπλε χρώμα στα αμάξια. Το χρώμα είναι όλα τα λεφτά και κυριολεκτικά και μεταφορικά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλα ενταξει. καλος χρυσος ο 1.4 tsi αλλα για εμενα ο 1.8 ειναι καλυτερος.

ποιο απλο μηχανικο συνολο , tuning potential , +++

+1000

οπως και να το κανουμε τα κυβικα ειναι κυβικα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα το αγόραζα στην υποθετική περίπτωση που έπερνα νέο αυτοκίνητο και ηταν διαθέσιμο προς πώληση, ας καίει και λίγο παραπάνω....

Όμως αφενός δεν πωλείται, αφετέρου δεν ξέρουμε πόσο θα κόστιζε ;)

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πωλειται βρε παιδια? Πριν παρω το γκολφ κοιτουσα ενα λεον τσι 1.8 το ειχε ετοιμοπαραδοτο αλλα τελικα πηρα γκολφ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πωλειται βρε παιδια? Πριν παρω το γκολφ κοιτουσα ενα λεον τσι 1.8 το ειχε ετοιμοπαραδοτο αλλα τελικα πηρα γκολφ.

Ασε τα leon,a3,octavia κλπ , εκεί υπάρχει 1.8tsi ετοιμοπαράδοτο, σε golf οχι (στην Ελλάδα τουλάχιστον)...

Ισως μόνο ειδική εισαγωγή, και πάλι χλωμό...

ΥΓ. Και εγώ πριν παρω το γκολφ κοιτουσα ενα λεον τσι 1.8, αλλά είχαν πέσει ολοι σαν τις ακρίδες τότε με τα μειωμένα τέλη ταξινόμησης και δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδωτα με esp κλπ :pardon: . Επείσης κοιτούσα και α3 1.8 sportback αλλά είχα ενα θεματάκι με την τιμή του μια και με εξοπλισμό αντίστοιχο του golf vi highline έκανε 30+ :thumbsup:

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ..το 1.8 το βρηκε συγγενης στην Γερμανια...και σκεπτόμουν να το παρω ...τελικα το ακυρωσα και λογω στρατου αλλα και λογο χρηματων και τελων . Οσο αφορα τα προβληματα..νομιζω οτι εχει πολυ λιγοτερα απο του 1.4 κυριως λογο ελειψης κομπρεσσορα. Και απο επιδοσεις με το ποιο lite προγραμματισμο εχεις ασφαλεστατα 200 αλογα... οπου για το σκαρι του golf ειναι το υπερ υπερ αρκετο και ιδανικο. Σιγα μην επελεγα τον 1.4 αν ειχα επιλογη για 1.6Τ-1.8Τ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ..το 1.8 το βρηκε συγγενης στην Γερμανια...και σκεπτόμουν να το παρω ...τελικα το ακυρωσα και λογω στρατου αλλα και λογο χρηματων και τελων . Οσο αφορα τα προβληματα..νομιζω οτι εχει πολυ λιγοτερα απο του 1.4 κυριως λογο ελειψης κομπρεσσορα. Και απο επιδοσεις με το ποιο lite προγραμματισμο εχεις ασφαλεστατα 200 αλογα... οπου για το σκαρι του golf ειναι το υπερ υπερ αρκετο και ιδανικο. Σιγα μην επελεγα τον 1.4 αν ειχα επιλογη για 1.6Τ-1.8Τ...

+ 1000 closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκτος ομως του οτι το 1.8 θα ειναι ακριβοτερο, εχει και μεγαλυτερη καταναλωση.

Απο επιδοσεις δε δεν πιστευω οτι θα ειχαν και τιποτα μεγαλες διαφορεσ με το 1.4 tsi 160αρι.

Και οι ρυποι στο 1.8 ειναι αυξημενοι σχετικα με το 1.4 ακομα και απο το 2λιτρο.

Για καποιο λογο ο 1.8 tsi ειναι σχετικα ρυπογονος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.