Jump to content
kyriakos_tsi

Polo Gti,Ibiza Cupra Η Corsa Opc?

Recommended Posts

καλημερα αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.ειμαι κατωχος σεατ λεον 1.4 tsi μοντελο του 2009 και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με ενα απο τα παραπανω.εσεις πιο προτεινεται.γεγονος ειναι οτι το πολο ειδικα στο σαλονι ειναι το καλυτερο.αλλα και τα αλλα 2 ειναι καλα και ειμαι σε διλημα.επισης η8ελα να ρωτησω αν παω να το παρω καινουριο απο γερμανια η ισπανια αντιστοιχα ενα απο τα παραπανω αμαξια θα ειναι φτηνοτερα εκει αφου δεν υπαρχει το κερδος του πωλητη και η φορολογια του κρατους που ειναι απο 10-40Υ% για αυτοκινητα με εργοστασιακη αξια ανω των 15.000 ευρω.παντως στο γερμανικο site της vw ειδα οτι το πολακι ξεκιναει απο 22.500 ενω εδω απο 19.300 και μπερδευτικα

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει η περιπτωση σου.

<----- :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

εχω και εγω ενα 1.4 tsi 122 αλλα οχι λεον , golf.

υπαρχουν αρκετα θεματα σχετικα με το "προβλημα" σου ριξε μια ματια στο forum closedeyes.gif

μπορεις να δεις ΕΔΩ και ΕΔΩ και ΕΔΩ

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.να σημειωσω αλλαζω αυτοκινητο γιατι στον 1 χρονο με 20.000 κμ εσπασε το σασμαν και οχι απο δικη μου κακη χρηση κ ακομα το περιμενω .το αμαξι 2 βδομαδες μεσα και δν εχει ερ8ει το ανταλακτικο...λενε δεν εχουν στις απο8ηκες + μια πολυ κακη και ανευ8υνη εξυπηρετηση.ολα αυτα μαζι με την ελληψη πλεον εμπιστοσυνης στο αμαξι μου σκεπτομενος οτι αφου τωρα εβγαλε σασμαν μετα ποιος ξερει τι και αν ειναι κ εκτος εγκυησης την εκατσα σκεφτομαι να το δοσω και να παρω ενα super mini:)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αρχικα πρεπει να μας πεις αν εχεις στο μυαλο σου μια πιθανη βελτιωση , καθως επισης την ηλικια σου.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 19 παω στα 20.και λεω για σταδιο πρωτο μονο οπως και στο λεον μου.ισως ακουγεται λιγο υπερβολη 2ο αμαξι σε 2 χρονια σε τοσο μικρη ηλικια αλλα αυτα που τραβαω με την σεατ δεν λεγονται.μου κλεινουν τα τηλεφνα στην μαπα παω το αμαξι δευτερα κ παραγγελνουν ανταλακτικα 3 μερες μετα.επισης η εταιρεια λεει δεν εχει το ανταλακτικο επειδη ειναι ακριβο ελεος.πηρα απο περιεργια την vw και εχουν ανταλακτικα αλλα αν εχουν ελλειψη στο φερνουν σε 2 μερες.η σεατ ακομα να το φερει παω στην 3η βδομαδα μεσα.δεν εχω τροπο να παω στο πανεπηστημιο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κοιτα εγω θα σου πω πως το βλεπω εγω το πραγμα στα 23 μου.

το golf το εχω και εγω ΦΠ.

αν ΔΕΝ εχεις σκοπο να πας για πανω απο 240 αλογα στο μελλον και θες κατι τεχνολογικα εξελιγμενο κοιτας για cupra η polo GTI. τα + που εχεις ειναι 1400cc , μικροτερα τελη , μικροτερη καταναλωη , DSG7 , ροπη απο 1000 στροφες.

αν εχεις σκοπο να πας για πανω απο 240 αλογα κοιτα το opc. ειναι ποιο hardcore αλλα θελει και τα αναλογα χρηματα κανα 5000 στην καλυτερη για να δεις 300+ hp.

εχει μεγαλυτερη καταναλωη μεγαλυτερα τελη και ενα οχι και τοσο προηγμενο μοτερ που δεν ειναι ΚΑΝ αμεσου ψεκασμου. παντως να εχεις στο μυαλο σου πως το opc ειναι απο το 2007 στην παραγωγη αρα δεν ειναι απιθανο σε 1-1.5 χρονο να αλλαξει.

το polo Και το cupra ειναι πολυ φρεσκα!! για εμενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις ενα test drive το cupra που το εκανα και εγω γιατι το polo gti δεν υπαρχει σε test drive αλλα ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο κουστουμι.

το polo και το cupra με 1500-2000 ευρο εχεις 230-235 αλογα στο μελλον χωρις προβλημα..

αν δεν εχεις προβλημα με το εσωτερικο του cupra που μια χαρα ειναι αλλα σε εμενα μετα το vw δεν καθεται καλα κοιτα το cupra που ειναι ποιο καφρικο απο το polo.

η τιμη του polo ειναι αυτη που λες για το 3θυρο.

γενικα παρε προσφορες και οδηγησε τα. το opc δυσκολο να το βρεις για test drive παντως..

πριν 1 - 1.5 μηνα πηρα προσφορα με 2500 ευρο εκτπωση.

αυτα..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν η8ελα να κανω μεγαλες αλλαγες στο αμαξι 8α αγοραζα octavia 5 vrs του 2007 που βρηκα με 13.500 ευρω.αλλα μετα 8α με σκισει η φορολογια.κοιτα το λεον μουν ειναι περιπου 150 αλογα ισςω λιγο παραπανω.το να παω στα 180 η 220 αν βαλω προγραμμα ειναι μεγαλη διαφορα.σκεψου οτι οδηγαω μονο 2 χρονια.απλα με προβληματιζει παρα πολυ το dsg.δεν ξερω αν εχεις τον ιδιο ελενχο του αμαξιου οπως με το manual.

Link to comment
Share on other sites

απλα με προβληματιζει παρα πολυ το dsg.δεν ξερω αν εχεις τον ιδιο ελενχο του αμαξιου οπως με το manual.

εγω θα σου πω οτι ημουν απο τους απο τους φανατικους ΚΑΤΑ του DSG.

αν κανεις ενα test drive θα αλλαξεις γνωμη και δεν θα εχεις κανεναν ενδιασμο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Έλα ρε είχες τέτοια θέματα με το leon και την SEAT; Λίγο σπάνιο. Κρίμα.

Για μένα μην το δώσεις το λιοντάρι. Ήσουν απλά λίγο άτυχος. Και αφού το αλλάζεις το σασμάν στην εγγύηση όλα καλά.

Είναι καθαρά δικό σου θέμα. Εγώ θα έπαιρνα το OPC γιατί δεν θέλω DSG.

Τώρα σαν αμάξια, ποιοτικά το polo είναι σαφώς το καλύτερο , αλλά και το cupraki είναι πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη ειμαι πιο κοντα στην ηλικια σου(ειμαι 21) ισως σε καταλαβαινω πιο πολυ.περυσι πηρα το golf μου tsi με 140 αλογατα με 36000 χλμ....φετος το πουλησα για να παρω το polaki gti.ολοι με ελεγαν μουρλο αλλα σκεφτηκα αν δεν κανω τωρα τις τρελες μου ποτε θα τις κανω οταν κανω οικογενεια?????αν δεν πιεζεσαι οικονομικα τοτε βουρρρρρρ!!!!!!

ποιος ξερει ισως σε κανα 2 χρονια το δωσω το πολακι και κυκλοφορω με καμια bmw!!!οπως στη βιδωσει.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΝΕ ΤΟ.ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΛΟΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ.ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ.AΝ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΤΟΤΕ ΠΟΤΕ!!!!ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Υ.Γ-ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ ΤΩΡΑ...ΟΡΜΑ ΣΤΟ ΠΟΛΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ.ΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

στην γερμανια παιζει να χει καινουριο πιο φτηνα?

Μα δεν ειδες τι αρχικη τιμη εχει στη Γερμανια???

στην Ελλαδα εχει 19400.

γιατι να το φερεις απο Γερμανια απο τη στιμγη που εδω ειναι ποιο μικρη η τιμη του?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εννοείται πως αν τα 20000€ δεν είναι πρόβλημα....ΠΑΣ ΒΟΥΡΡΡΡΡΡ για GTI......

Τι ενδιασμός είναι αυτός τώρα? Για το DSG? Μα τι έχετε πάθει όλοι?

Στην ζωή μας πρέπει να προχωράμε μπροστά.....μην μένουμε στάσιμοι....

Επειδή είσαι πιτσιρικάς και σίγουρα τα οικονομικά σου δεν θα είναι στην καλύτερη φάση τους σου προτείνω....

ή το cupraki ή το GTI.....Το opc άστο καλύτερα....

Τα αυτοκίνητα και τα δύο σκοτώνουν αφενώς, είναι πανέμορφα αφετέρου χωρίς παράλληλα να είναι καγκούρικα(βλεπε opc)...

Όσοι οδήγησαν DSG...απλά δεν υπάρχει επιστροφή.....

Να σου πώ και κάτι άλλο.....ατμόσφαιρα.....το μαυρο εσωτερικό του GTI rules........ sillyhorse1rb5.gif

Πάντως στην θέση σου το Leon δεν θα το άλλαζα....το πρόβλημα με το σασμαν μου μοιρίζεται σκίσιμο.... :goodjob: ..ειδικά με πρόγραμμα προσέχουμε για να έχουμε..... :thumbsu:

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

ναι με προλαβε ο φιλος.

γενικα τα 122-125 με προγραμμα εχουν σοβαρο θεμα με το σασμαν.

και το δικο μου τα εχει παιξει.

δισκο , πλατο ειναι στο τελος τους..

Link to comment
Share on other sites

Polo Gti !!! Είμαι 30 χρονών, οικογενειάρχης με 1 new_love.gif+ 1bomb.gif(κοιλιά) παιδιά και είδη νιώθω 18 χρονών όταν το οδηγώ! Το DSG μη σε προβληματίζει... Είναι ότι καλύτερο! Θεωρητικά, δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις ποτέ σασμάν, εφόσον αυτό αποφασίζει πότε θα αλλάξει ταχύτητα! Ειδικότερα, όταν το έχεις στο S (Sport) κάνει αλλαγές άμεσα και έγκαιρα, πιο γρήγορα ακόμα και από το πιο γρήγορο χέρι! Αν θέλεις βέβαια να πάρεις τον έλεγχο στα χέρια σου, υπάρχουν και τα Paddles. Προσωπικά, τα χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Το αφήνω, να αποφασίσει αυτό για πάρτι μου και πίστεψέ με παίρνει πάντα την καλύτερη απόφαση! Αν θέλεις να μάθεις και περισσότερα πάνω σε θέματα βελτίωσης, ρώτα τον φίλο, τον Πάνο (Dynamite). Καλή απόφαση λοιπόν!thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανεβάζετε στα ουράνια ένα ξενέρωτο αυτόματο σαζμάν ???? Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι γ@μ@το αλλά ρε παιδιά, και λίγο hardcore κατάσταση, με το δεξί χέρι στον λεβιέ, να αλλάζεις ταχύτητες,το αριστερό πόδι στον συμπλέκτη, να μάθεις να ξεκινάς σωστά!

Απλά πατάω γκάζι και φεύγω ? Ούτε το στροφόμετρο κοιτάω ούτε τίποτα ?

Το αυτόματο είναι για cruising,για πόλη, το manual είναι για σκίσιμο. Με το αυτόματο νοιώθεις ότι είσαι κουλός! Άποψη μου πάντα.

PS Το Corsa έγινε facelift.

Edited by IRMSCHER
Link to comment
Share on other sites

το λεον δεν το σκιζω.πραγματικα μου αρεσει σαν αυτοκινητο αλλα το φοβαμαι με το σκεπτικο του οτι αν τωρα εβγαλε σασμαν τι αλλο θα βγαλει μετα?δεν ξερω και η εξυπηρετηση της σεατ ηταν χαλια.εδω στην αντιπροσωπεια που το πηγα λεει περιμενουν φτερο για ενα λεον σαν το δικο μου και αργει γιατι το φορτηγο εχει κολησει στην γερμανια που εχει χονια.οκ να μην εχουν σασμαν που δεν το δικαιολογω αλλα ουτε φτερα?γενικα η σεατ για μενα πλεον ειναι οτι να ναι.για αυτο στρεφομαι προσ πολο η opc και ρωταω την γνωμη σας αν και κλινω προς το πολο γιατι θελω κατι σπορ αλλα και διακριτικο με μικρη καταναλωση αλλα και αποδοση οχι πολυφορεμενο οπως το κορσα και ειναι και σε καλη τιμη.για γερμανια ρωτησα γιατι νομιζα οτι επειδη παρασκευαζονται εκει λογικα η τιμη τους ειναι πολυ χαμηλοτερη σε σχεση με της ελλαδας.δηλαδη αν εδω εχει 21 φουλ εξτρα εκει να ειχε πχ 16-17 αλλα μαλλον δεν ισχυει αυτο που λεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανεβάζετε στα ουράνια ένα ξενέρωτο αυτόματο σαζμάν ???? Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι γ@μ@το αλλά ρε παιδιά, και λίγο hardcore κατάσταση, με το δεξί χέρι στον λεβιέ, να αλλάζεις ταχύτητες,το αριστερό πόδι στον συμπλέκτη, να μάθεις να ξεκινάς σωστά!

Απλά πατάω γκάζι και φεύγω ? Ούτε το στροφόμετρο κοιτάω ούτε τίποτα ?

Το αυτόματο είναι για cruising,για πόλη, το manual είναι για σκίσιμο. Με το αυτόματο νοιώθεις ότι είσαι κουλός! Άποψη μου πάντα.

PS Το Corsa έγινε facelift.

εχεις κανει γρηγορη "βολτα" με DSG?

θα αλλαξεις γνωμη φιλε.

τσολιας30 να ρωτησω κατι.επειδη σκεφτομαι τι χρωμα να το παρω μου αρεσει το ασπρο αλλα ηδη το λεον ειναι ασπρο και το μαυρο ματ.βγαινει σε μαυρο ματ?

Οχι δεν υπαρχει σε μαυρο ματ.

τα χρωματα που υπαρχουν ειναι ΕΔΩ σελιδα 8-9 closedeyes.gif

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Τι ενδιασμός είναι αυτός τώρα? Για το DSG? Μα τι έχετε πάθει όλοι?

Στην ζωή μας πρέπει να προχωράμε μπροστά.....μην μένουμε στάσιμοι....

:thumbsup: Όκευ φίλε μου, άρα λογικά θα έπρεπε να σταματήσω να κάνω και ποδήλατο επειδή βγήκαν μηχανές, να σταματήσω να κάνω ορειβασία αφού υπάρχουν τα ελικόπτερα, να σταματήσω να κολυμπάω αφού υπάρχουν τα jet-ski, και να σταματήσω να κάνω κανό αφού υπάρχουν και τα σκάφη. Αυτούς που έχουν ακόμα γαϊδούρια στα νησιά για να κάνουν τις δουλειές τους στα χωράφια που τους βάζεις? Κατάντια ε? Γ@μΗσ¤ τα. Τελικά ναι έχεις δίκιο έχω μείνει πίσω ή στην καλύτερη είμαι στάσιμος και μαζόχας. Θα πάω να πάρω και ένα ηλεκτρικό αναπηρικό καροτσάκι, ε μ@λ@1α βρισκόμαστε στην εποχή των DSG και εγώ ακόμα περπατάω.

Link to comment
Share on other sites

μην χαλασετε ΚΑΙ αυτο το τοπικ με την μαχη DSG vs MANUAL.

ειναι θεμα επιλογης...

οποιος δεν γουσταρει παιρνει manual.

ειναι ενα τεχνολογικο επιτευγμα το dsg και σε αυτο δεν χωραει αμφιβολια..

οι ατακες του τυπου.. ειναι για κουλους , δεν ειναι οδηγηση αυτο , δεν εχεις τον ελεγχο ειναι το λιγοτερο χαζες.

ειναι ποιο γρηγορο απο τα ποιο γρηγορα χερια/ποδια. απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει.

οποιος ΔΕΝ το εχει οδηγησει δεν μπορει να το θαβει ετσι και να δημιουργει μια λαθος εντυπωση σε καποιον που δεν ξερει πως λειτουργει. fire.gif

και εγω ημουν απο τους μεγαλους κατακριτες του DSG μεχρι που το τεσταρα και οχι μονο μεσα στην πολη, που καποιος που μπαινει συχνα στο κεντρο της Αθηνας θα το εκτιμήσει οσο τπτ αλλα και σε γρηγορη "βολτα"

ευχαριστω

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια απο τα ίδια. Ακουγα DSG κι έλεγα οτι είναι για AMEA μέχρι που έπεσε ένα Leon FR με DSG στα χέρια μου για ένα ΣΚ και του ήπια το αίμα σε στροφοδιαδρομές. Αμα δεν παίζει μύτι τακούνι στην οδήγηση σου με manual δεν έχεις κανέναν λόγο να το προτιμήσεις απο το DSG. Ολα αυτά ανεβοκατεβάζοντας με τα paddles γιατί auto (ακόμα και σε sport mode) και γρήγορη οδήγηση σε στροφιλίκια δεν πάνε μαζί.

Για οδήγηση εντός πόλης δεν το συζητάμε καθόλου. Εκει που ανακατεύεις την φασολάδα 1η-2α-νεκρά και λυπάσαι κάθε γρανάζι και ντίζα με το DSG το βάζεις στο αυτόματο και πας ξεκούραστα και αβασάνιστα.

Link to comment
Share on other sites

B) Όκευ φίλε μου, άρα λογικά θα έπρεπε να σταματήσω να κάνω και ποδήλατο επειδή βγήκαν μηχανές, να σταματήσω να κάνω ορειβασία αφού υπάρχουν τα ελικόπτερα, να σταματήσω να κολυμπάω αφού υπάρχουν τα jet-ski, και να σταματήσω να κάνω κανό αφού υπάρχουν και τα σκάφη. Αυτούς που έχουν ακόμα γαϊδούρια στα νησιά για να κάνουν τις δουλειές τους στα χωράφια που τους βάζεις? Κατάντια ε? Γ@μΗσ¤ τα. Τελικά ναι έχεις δίκιο έχω μείνει πίσω ή στην καλύτερη είμαι στάσιμος και μαζόχας. Θα πάω να πάρω και ένα ηλεκτρικό αναπηρικό καροτσάκι, ε μ@λ@1α βρισκόμαστε στην εποχή των DSG και εγώ ακόμα περπατάω.

Πολύ κακώς που απαντάω στο επικριτικό και γεμάτο ειρωνεία post σου, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει τι μπαίνει και τι βγαίνει σε αυτό το forum.

Εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι, ότι όταν μπορείς να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη και έχεις την δυνατότητα να οδηγείς πιο ξεκούραστα και παράλληλα να έχεις λιγότερη κατανάλωση και γκάζια όποτε γουστάρεις, θεωρώ βλακεία να μην το κάνεις, από την στιγμή που μπαίνεις στην διαδικασία να αγοράσεις ένα καινούργιο αυτοκίνητο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πετάξετε να μηχανικά σασμάν για να ακολουθήσετε την τεχνολογία. Για αυτό υπάρχουν οι επιλογές φίλε μου....Τώρα τα περί γαιδουριών και ορειβασίας, αν ρώταγες τον παππού μου στο χωριό δεν ξέρω τι θα σου θα σου έλεγε...

Με τον καιρό όλα αλλάζουν....και πριν από 15 χρόνια όταν έλεγες AC σε κοιτάγαν σαν χαζοί...

τώρα το AC παει όλοι κλιματισμό έχουμε......

Εγώ πριν από μερικές μέρες οδηγούσα ένα GOLF TSI REVO 1o στάδιο με 6άρι μηχανικό.

ΔΕν το κατακρίνω, απλά προτιμώ το dsg ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. \

Αυτά από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

ειναι θεμα επιλογης...οποιος δεν γουσταρει παιρνει manual.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πετάξετε να μηχανικά σασμάν για να ακολουθήσετε την τεχνολογία. Για αυτό υπάρχουν οι επιλογές φίλε μου....Τώρα τα περί γαιδουριών και ορειβασίας, αν ρώταγες τον παππού μου στο χωριό δεν ξέρω τι θα σου θα σου έλεγε...

Ακριβώς. Είναι θέμα επιλογής. ΑΛΛΑ η VW σε όσους θέλουν να πάρουν το GTi (μαζί με 'μενα) δεν τους την δίνει.

Έλα να πάμε μαζί να ρωτήσουμε τον δικό μου παππού στην Τζια να δεις τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.