Jump to content
Guest n.filadelfia

Ευθυγραμμιση Για Το Νεο Polo Gti

Recommended Posts

Guest n.filadelfia

καλησπερα ειμαιεδω καιεναμιση μηνα ενας ευτηχης κατοχος του polo Gti 2010 το οποιο μαλιστα το εκανα ανταλαγη μ ενα scirocco160 για πρωσοπικους λογους και πριν το σιροκο ειχα ενα golf tsi140.και τα δυο ολο και κατι μικροπροβληματα εβγαζαν και ως τωρα μαλλον το πολο μου φαινεται και ειναι πολυ καλυτερο και απο τα δυο που ειχα.το μονο με το polo gti ειναι οτι εχω την αισθηση οτι τραβαει δεξια.Aλλα επειδη και τα προηγουμενα μου το κανανε και αυτα δεν εχω δωσει και πολυ σημασια .Το πηγα ομως να το δουνε τους φανηκε ενταξει αλλα τους ειχε χαλασει η ευθυγραμμιση για να το κοιταγανε αν χρειαζοτανε.Αν και μου ειπανε απο το συνεργειο οτι και αλλοι κατοχοι απο διαφορα μοντελα της vw τους εχουν κανει την ιδια παρατηρηση μ εμενα.Αν γνωριζει κανεις τιποτα αλλο ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαιεδω καιεναμιση μηνα ενας ευτηχης κατοχος του polo Gti 2010 το οποιο μαλιστα το εκανα ανταλαγη μ ενα scirocco160 για πρωσοπικους λογους και πριν το σιροκο ειχα ενα golf tsi140.και τα δυο ολο και κατι μικροπροβληματα εβγαζαν και ως τωρα μαλλον το πολο μου φαινεται και ειναι πολυ καλυτερο και απο τα δυο που ειχα.το μονο με το polo gti ειναι οτι εχω την αισθηση οτι τραβαει δεξια.Aλλα επειδη και τα προηγουμενα μου το κανανε και αυτα δεν εχω δωσει και πολυ σημασια .Το πηγα ομως να το δουνε τους φανηκε ενταξει αλλα τους ειχε χαλασει η ευθυγραμμιση για να το κοιταγανε αν χρειαζοτανε.Αν και μου ειπανε απο το συνεργειο οτι και αλλοι κατοχοι απο διαφορα μοντελα της vw τους εχουν κανει την ιδια παρατηρηση μ εμενα.Αν γνωριζει κανεις τιποτα αλλο ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση.

ακρίβως το ίδιο θέμα έχω και έγω... το είχα πάει να το κοιτάξουν και μου είπαν ότι δεν έχει κάτι. Βέβαια αν είσαι στην εθνική και τρέχεις και αφήσεις το τιμόνι θα φύγει από το δρόμο...δεν έχω δώσει παραπάνω σημασία απλά κρατάω γερά το τιμόνι :)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ POLO TSI 1.2 ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΙΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ 70 ΕΥΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ι ΕΓΓΙΙΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΣ ΟΚ??ΠΙΓΑΝΕΤΟ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΞΩ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΙΣΑ¨-)) ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ GTI???

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ POLO TSI 1.2 ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΙΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ 70 ΕΥΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ι ΕΓΓΙΙΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΣ ΟΚ??ΠΙΓΑΝΕΤΟ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΞΩ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΙΣΑ¨-)) ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ GTI???

τι ειχε ομως?ευθυγραμμιση σου κανε?

Link to comment
Share on other sites

Polo TSI και εγώ και έχω την αίσθηση ότι αν το αφήσεις τραβάει δεξιά. Και άλλα μέλη της κοινότητας το ίδιο. Το πήγα για έλεγχο δύο φορές. Τη δεύτερη φορά μου έδειξαν τα results και ήταν perfectly aligned. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ POLO TSI 1.2 ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΙΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ 70 ΕΥΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ι ΕΓΓΙΙΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΣ ΟΚ??ΠΙΓΑΝΕΤΟ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΞΩ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΙΣΑ¨-)) ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ GTI???

Παρακαλω να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις,στην γλωσσα των forum.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους τραβάει δεξιά και η ευθυγράμμιση είναι ο.κ. συνήθως οφείλεται στα λάστιχα. Οι ευθυγραμμισάδες προτείνουν αλλάγη ελαστικών αριστερά δεξιά.Συνήθως μετά από αυτό όλα είναι ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

ακρίβως το ίδιο θέμα έχω και έγω... το είχα πάει να το κοιτάξουν και μου είπαν ότι δεν έχει κάτι. Βέβαια αν είσαι στην εθνική και τρέχεις και αφήσεις το τιμόνι θα φύγει από το δρόμο...δεν έχω δώσει παραπάνω σημασία απλά κρατάω γερά το τιμόνι :pardon:

Ακριβως τα ιδια κανει οπως τα λες σε μενα και σ αλλους που μου εχουν απαντησει.τι να πω ετσι φαινεται οτι τα ρυθμιζουνε απο το εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ POLO TSI 1.2 ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΙΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ 70 ΕΥΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Ι ΕΓΓΙΙΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΣ ΟΚ??ΠΙΓΑΝΕΤΟ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΞΩ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΙΣΑ¨-)) ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ GTI???

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ευθυγραμμισης αλλα και αν ειναι δυσκολα να βρεις εξω ευθυγραμμισης μηχανημα ενημερωμενο με της ρυθμισεις για τα καινουρια πολο.Τωρα σαν αμαξι ειναι πολυ καλο βολιδα και ευχαριστω οδηγικα πολυ ανωτερο απο το σιροκο160 που ειχα πριν.Το μονο που θελω να με βλεπει το συνεργειο μονο για σερβις και οχι για χαζοβλαβες που ετρεχα για το σιροκο και το γκολφ που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

Σε όσους τραβάει δεξιά και η ευθυγράμμιση είναι ο.κ. συνήθως οφείλεται στα λάστιχα. Οι ευθυγραμμισάδες προτείνουν αλλάγη ελαστικών αριστερά δεξιά.Συνήθως μετά από αυτό όλα είναι ο.κ.

Μπορει και αυτο να παιζει με τα λαστιχα αλλα αυτα που φοραει το gti εχουν δεικτη κατευθνησης δεν μπορεις να τα βαλεις δεξια η αριστερα

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και αυτο να παιζει με τα λαστιχα αλλα αυτα που φοραει το gti εχουν δεικτη κατευθνησης δεν μπορεις να τα βαλεις δεξια η αριστερα

και επιπλέον έλεγξαν και τα λάστιχα..μάλλον είναι κατασκευαστικό το θέμα αφού το έχουν τόσοι..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και αυτο να παιζει με τα λαστιχα αλλα αυτα που φοραει το gti εχουν δεικτη κατευθνησης δεν μπορεις να τα βαλεις δεξια η αριστερα

Αν είναι με δείκτη κατεύθυνσης έχεις δίκιο. Μόνο τα μπρος πίσω μπορείς να δοκιμάσεις.

Τα σύγχρονα ασύμμετρα ελαστικά όμως έχουν εξωτερική πλευρά (outside λέει) οπότε μπορείς να αλλάξεις το αριστερό δεξί.Για δες το.

Σε μένα όταν του φόρεσα τα contisport 3 (σε GOLF 5)τραβούσε ελαφρά δεξιά. Όταν διαμαρτυρήθηκα μου άλλαξε το αριστερό με το δεξί και από τότε πάει απολύτως ευθεία.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τραβαει δεξια.Εχω κανει μια ευθυγραμιση σε αντιπροσωποια που το εκαναν χειροτερο (+τροχους εμπρος-πισω)Επισης εκανα και αλλη μια εξω με μονο αποτελεσμα να γινει οπως πριν απο την αντιπροσωποια.

Edited by antonios16v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ είχα ένα Octavia 1.6 του 2002 που τραβούσε δεξιά. Το είχα ευθυγραμμίσει μια φορά αλλά δεν είδα και σημαντική βελτίωση. Δεξιά επίσης τραβούσε κι ένα Fabia 1.2 του 2006 που επίσης είχα όμως εκείνο με μια ευθυγράμμιση ήρθε ακριβώς στα ίσια του.

Τώρα έχω ένα Roomster 1.2 Tsi το οποίο με εξέπληξε και τραβάει αριστερά. Στις αρχές τραβούσε έντονα, το πήγα για ευθυγράμμιση αλλά η κατάσταση απλά βελτιώθηκε αλλά εξακολουθεί να τραβάει αριστερά.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο όμιλος γενικά έχει ένα θέμα στο θέμα της ευθυγράμμισης - ευθυβολίας των αυτοκινήτων. Μεταξύ μας πάντως από τη στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε ευθεία, προτιμώ το δεξιά που σε πάει... στου χαντάκ, παρά το αριστερά που σε βγάζει στο αντίθετο ρεύμα.

Δεν δοκίμασα ποτέ να αλλάξω τα λάστιχα δεξιά - αριστερά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό αλλά φοβάμαι μήπως είναι αστικός μύθος, εκτός κι αν η πηγή σου είναι αξιόπιστη. Αν είναι αντιπρόσωπος η πηγή σου, επιφυλάσσομαι.

Πάντως τι έγινε η ασφάλεια που εμένα τραβάει αριστερά και με βγάζει στο αντίθετο; Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο αυτοκίνητο του γκρουπ, που του τραβάει επίσης αριστερά. Οπότε μάλλον καταρρίπτεται ο μύθος.

Edit :

Αυτόν τον μύθο τον έχω ακούσει πρώτη φορά το 2003.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Απλώς μεταφέρω γεγονός...

Σε επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας σχετικά με αντίστοιχο πρόβλημα που παρουσίαζε καινούριο αυτοκίνητο της συγκεκριμένης εταιρίας, δόθηκε η απάντηση ότι είναι σκοπίμως κατασκευασμένα έτσι όλα τα αυτοκίνητά της, ώστε σε περίπτωση απώλειας του ελέγχου να είναι περισσότερο πιθανή η πορεία του αυτοκινήτου προς τα δεξιά και όχι προς το αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας.

Σε επισκέψεις σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία της εταιρίας δόθηκε η ίδια απάντηση και ευθυγραμμίσεις ή αλλαγή ελαστικών δεν επέφεραν αλλαγή.

Τουλάχιστον τραγικό αυτό! Είναι να κλάνεις στα γέλια στην καλύτερη! Το αυτοκίνητο ΠΡΕΠΕΙ να είναι φτιαγμένο να πηγαίνει ευθεία και να μην τραβάει δεξιά/αριστερά ούτε στο ελάχιστο. Αν πηγαίνει ευθεία οι πιθανότητες να έχεις ατύχημα είναι λιγότερες από τις πιθανότητες να τραβάει από μία πλευρά, οπότε χαλώντας αυτοί την ευθυγράμμιση έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις ατύχημα. Για πολλά σκαμπίλια αυτός που είπε αυτό το μαργαριτάρι ότι το έχουν κάνει επίτηδες!

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν συμφωνω με αυτη τη βλακεια...το θεμα ειναι αφου ουτε με ευθυγραμμιση ουτε με αλλαγη ελαστικων διορθωνεται τοτε γινεται να "κλεψουμε" το τιμονι λιγο απο την αντιθετη κατευθυνση? γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Aφήνοντας το γκάζι και απλά ρολάροντας με νεκρά σας τραβάει ακόμα δεξιά;

δεν νομίζω..δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο θα το κοιτάξω όμως να δω. Είναι σίγουρα αισθητό το τράβηγμα σε μεγάλες ταχύτητες πάνω από 100km/h

Link to comment
Share on other sites

και αφου δεν μου απαντησε κανενας ΞΑΝΑρωταω...εχουμε αλλη επιλογη αφου η ευθυγραμμιση δεν κανει τιποτα? ειναι εφικτο να "κλεψουμε" το τιμονι λιγο αριστερα ωστε να κεντραρει? το κανει αυτο η αντιπροσωπεια?

Link to comment
Share on other sites

Ας γραψω και εγω με λεπτομεριες την 'περιπετεια μου' περι ευθυγραμμισης polo gti .Παρελεβα το αμαξι 14/10/10,κατα την πορεια προς το σπιτι μου το αμαξι τραβαγε δεξια.Ενημερωσα τηλεφωνικα εκει που το πηρα (επαρχια) και εκλεισα ραντεβου στο κοντινοτερο service του κο Φιλιπαιου (με 400km στο κοντερ).Το πηγε η γυναικα μου και αφου την καθυστερησαν αρκετες ωρες με περνει τηλ εντρομη και μου λεει οτι ο τεχνικος προσπαθει με κατσαβιδι να βγαλει τον αεροσακο.Μου δινει τον τεχνικο στο τηλ ο οποιος μου λεει 'εσυ θα μου πεις πως γινεται ευθυγραμμιση?' Του λεω μην πηραξει τιποτα εως να ερθω ο ιδιος στο service. Παω εκει και απο λαθος ευθυγραμμιση το τιμονι εχει κατσει στραβα και ηθελε να το βγαλει και να το κουμπωσει 2-3 δοντια στο καρε, στην σωστη θεση.Μετα απο εντονη λογομαχια τους βαζω και ξανακανουν ευθυγραμμιση,(τα στοιχεια της ευθυγραμμισης ηταν για το polo 1.4 του 98,λεγοντας μου οτι ολα το ιδιο ειναι ) το παμε test drive,το τιμονι ισιο αλλα το αμαξι τραβαγε χειροτερα.Ξανα πισω, εβγαλαν πορισμα οτι φταιει το μηχανιμα τους και θα με παρουν τηλ οταν το φτειαξουν,ακομα περιμενω.

Παω και κανω ευθυγραμμιση εξω με μονο αποτελεσμα το αμαξι να ερθει οπως πριν παει στην αντιπρωσοποια δηλ παλι τραβαγε λιγο δεξια.

Σημερα με 2700km στο κοντερ το πηγα εκει που το πηρα.Του εκαναν ευθυγραμμιση με στοιχεια polo 6r gti αλλα το προβλημα επιμενει.Εστειλαν τα αποτελεσματα της ευθυγραμμισης (ολα σωστα) και οτι τραβαει στην cosmocar και απο εβδομαδα περιμενουμε απαντηση.

Γνωμη του τεχνικου ειναι οτι το κανουν ολα τα gti αλλα ειναι στην παρατηρητικοτητα του καθε οδηγου αν υπαρχει προβλημα και οτι μπορει να φταιει κακοσχεδιασμενο εξαρτημα πχ καποιο μαλακο silents block.

Εγω λεω να μαζευτουμε οναμαστικα οσοι εχουμε προβλημα και να κανουμε παραπονα στην cosmocar.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει 8 φορες... εχω tsi 160...απο τις πρωτες μερες τραβαει...δεξια και το τιμονι κλασσικα 2 μοιρες τοποθετημενο στραβα....

Εαν βρεςι επισημη λυση και απαντηση θα σωσεις πολυ κοσμο. Μου το εφερε σχεδον τελεια ενα τσακαλι στην ΕΤΕΑ...μετα απο 3 ωρες ασχολια...λογω φιλου που πηρε τηλ να με εξυπηρετησει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με πηραν τηλ απο την cosmocar και μου εκλεισαν ραντεβου στην καρεντα Πειραια.Με τεχνικη υποστηριξη του μηχανολογου της cosmocar Κο. Καπρανη Ιωαννη στον οποιο χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω λυθηκε το προβλημα.

Κωδικωποηιση αισθητηρα τιμονιου!!

Με λιγα λογια τσαμπα οι 4 ευθυγραμμισεις που εγιναν γιατι το προβλημα δεν ηταν μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με πηραν τηλ απο την cosmocar και μου εκλεισαν ραντεβου στην καρεντα Πειραια.Με τεχνικη υποστηριξη του μηχανολογου της cosmocar Κο. Καπρανη Ιωαννη στον οποιο χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω λυθηκε το προβλημα.

Κωδικωποηιση αισθητηρα τιμονιου!!

Με λιγα λογια τσαμπα οι 4 ευθυγραμμισεις που εγιναν γιατι το προβλημα δεν ηταν μηχανικο.

αισθητηρα τιμονιου? δηλαδη το πρόβλημα λύθηκε με vag com?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.