Jump to content
Koumparos

Sos - Danger - Παραδειγμα Προσ Αποφυγη !

Recommended Posts

Τρέλα!!!

Πρίν από μισή ώρα, μπαίνει στο μαγαζί HYUNDAI ATOS.

Χάνει το πίσω λάστιχο και χορεύει όλο το αμάξι, μου λέει ο οδηγός του.

Βγάζω το λάστιχο και τι να δω ?

Την κατάσταση των φωτό.

Του σπας το κεφάλι ? Άντε να τον έχεις αυτόν από πίσω σου στο δρόμο. :hyper:

Φυσικά, τον έβαλα ν' αλλάξει τετράδα επιτέλους.

Το νου σας φίλοι μου ;)

SOS_2.jpgSOS_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πόσοι σαν και αυτόν κυκλοφορουν στους δρόμους...

εγώ είχα συναδελφο η οποία είχε τα ιδια λάστιχα πάνω από 60χιλιαδες χλμ και απειρα χρόνια και ευτυχως

την έκοψαν στο κτεο και αναγάστηκε να τα αλλάξει ...;)

Link to comment
Share on other sites

Τρέλα!!!

Πρίν από μισή ώρα, μπαίνει στο μαγαζί HYUNDAI ATOS.

Χάνει το πίσω λάστιχο και χορεύει όλο το αμάξι, μου λέει ο οδηγός του.

Βγάζω το λάστιχο και τι να δω ?

Την κατάσταση των φωτό.

Του σπας το κεφάλι ? Άντε να τον έχεις αυτόν από πίσω σου στο δρόμο. :goodjob:

Φυσικά, τον έβαλα ν' αλλάξει τετράδα επιτέλους.

Το νου σας φίλοι μου ;)

SOS_2.jpgSOS_1.jpg

Στους καιρους που βρισκομαστε δυστυχως ειναι πολλοι χαροι σαν και αυτον στο δρομο....

Edited by NickmanGT
Link to comment
Share on other sites

Τρέλα!!!

Πρίν από μισή ώρα, μπαίνει στο μαγαζί HYUNDAI ATOS.

Χάνει το πίσω λάστιχο και χορεύει όλο το αμάξι, μου λέει ο οδηγός του.

Βγάζω το λάστιχο και τι να δω ?

Την κατάσταση των φωτό.

Του σπας το κεφάλι ? Άντε να τον έχεις αυτόν από πίσω σου στο δρόμο. :thumbsd:

Φυσικά, τον έβαλα ν' αλλάξει τετράδα επιτέλους.

Το νου σας φίλοι μου :console:

SOS_2.jpgSOS_1.jpg

απο περιεργεια σου ειπε ποσα χιλιομετρα τα ειχε??? πρεπει να τα ειχε για χρονιααααααα!!!!!!! δεν εχω ξαναδει τετοιο λαστιχο... δεν ηταν τρακαρισμενο?? πως σταματαγε??

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια σου ειπε ποσα χιλιομετρα τα ειχε??? πρεπει να τα ειχε για χρονιααααααα!!!!!!! δεν εχω ξαναδει τετοιο λαστιχο... δεν ηταν τρακαρισμενο?? πως σταματαγε??

Τα είχε από το 2003 και ήταν τα εργοστασιακά Hankook σε 155/70/13

Κοντέρ δεν είδα, αλλά με 10000χιλ. το χρόνο τουλάχιστον, μας κάνει περίπου 80000χιλ.

Η 1η φάση καταστροφής του λάστιχου είναι αυτή που φαίνεται στη δεξιά φωτό.

Δες τη σε μεγέθυνση και παρατηρησε πως έχουν πεταχτεί τα ατσάλινα σύρματα του σκελετού έξω από το λάστιχο (είναι αυτά τα άσπρα που φαίνονται στη φωτό).

Η 2η φάση της ολοκληρωτικής καταστροφής του λάστιχου (αριστερή φωτό), εξελίχτηκε σχεδόν ακαριαία. Απλά δεν άντεξε το καημένο, βαρέθηκε να ζει.

Άλλωστε τι να την κάνει τέτοια ζωή ?

Αποφάσισε λοιπόν ν' ανοίξει σαν καρπούζι και να βγάλει τ' άντερά του έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτος πατουσε φρενο στο βρεγμενο και δεν εκανε πατιναζ;Τι να πω;Καποιοι τελικα ειναι τοσο ανεγκεφαλοι που μερικες φορες ερχεται η ιδια η ζωη να τους δωσει σκληρο μαθημα.Προφανως ο συγκεκριμενος ηταν τυχερος που δεν το πηρε το μαθηματακι του ξαπλωμενος σε ενα κρεβατι νοσοκομειου αναλογιζομενος τι μ@@@@ εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και αυτός δεν ενδιαφέρεται για τη ζωή του οι υπόλοιποι που βρίσκονται στο δρόμο, οδηγοί και πεζοί, τη φταίνε να πληρώσουν με τη ζωή τους την μα@@@@@ ενός………

Link to comment
Share on other sites

Τα είχε από το 2003 και ήταν τα εργοστασιακά Hankook σε 155/70/13

Κοντέρ δεν είδα, αλλά με 10000χιλ. το χρόνο τουλάχιστον, μας κάνει περίπου 80000χιλ.

Η 1η φάση καταστροφής του λάστιχου είναι αυτή που φαίνεται στη δεξιά φωτό.

Δες τη σε μεγέθυνση και παρατηρησε πως έχουν πεταχτεί τα ατσάλινα σύρματα του σκελετού έξω από το λάστιχο (είναι αυτά τα άσπρα που φαίνονται στη φωτό).

Η 2η φάση της ολοκληρωτικής καταστροφής του λάστιχου (αριστερή φωτό), εξελίχτηκε σχεδόν ακαριαία. Απλά δεν άντεξε το καημένο, βαρέθηκε να ζει.

Άλλωστε τι να την κάνει τέτοια ζωή ?

Αποφάσισε λοιπόν ν' ανοίξει σαν καρπούζι και να βγάλει τ' άντερά του έξω.

Βαγγέλη μήπως ο τύπος είχε καμία αντίληψη για τα λάστιχα παρόμοια με την παλαιότητα που πρέπει να έχει το κρασί, το ουίσκι κλπ?? Πήγαινε για 12ετία λες για να γίνουν συλλεκτικά τα λάστιχα και δεν του έκατσε με το σκάσιμο??

Ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο, μετά διαβάζουμε για ολισθηρότητα του οδοστρώματος κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά Θάνο :o

Προφανώς και μιλάμε για τη μετάφραση της λέξης ανευθυνότητα.

Δεν "παίζει" κάτι άλλο.

Ούτως ή άλλως τα 155/70/13 κοστίζουν μόνο 150 ευρώ.

Μόλις του τα έβαλα με το ζόρι, έβγαλε ένα μάτσο 50άρικα και με πλήρωσε.

Προφανώς δεν τα είχε κοιτάξει ΠΟΤΕ!!! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω παρατηρήσει οτι στις μεγάλεις πόλεις και κυρίως στην Αθήνα, ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την περιουσία του και τους υπόλοιπους ανθρώπους.. Αμάξια πεταμένα σε κάθε γωνία, γεμάτα γρατζουνιές, η απλυσιά σε όλο της το μεγαλείο, τα πίσω λάστιχα πολλές φορές διαφορετικά το ένα με το άλλο... Αν δεν μπορείς η δεν ενδιαφέρεσαι να το συντηρίσεις τι το αγοράζεις το ριμάδι και το έχεις ; γίναμε όλοι οδηγοί...

Αλλά δεν φταίει αυτός, το κράτος φταίει που δεν κρατά ενήμερους τέτοιους δολοφόνους και που φροντίζει μόνο να διατηρεί ακόμα τον καθαρά εισπρακτικό και όχι αποτελεσματικό και προστατευτικό ρόλο της "τροχαίας"

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω παρατηρήσει οτι στις μεγάλεις πόλεις και κυρίως στην Αθήνα, ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την περιουσία του και τους υπόλοιπους ανθρώπους.. Αμάξια πεταμένα σε κάθε γωνία, γεμάτα γρατζουνιές, η απλυσιά σε όλο της το μεγαλείο, τα πίσω λάστιχα πολλές φορές διαφορετικά το ένα με το άλλο... Αν δεν μπορείς η δεν ενδιαφέρεσαι να το συντηρίσεις τι το αγοράζεις το ριμάδι και το έχεις ; γίναμε όλοι οδηγοί...

Αλλά δεν φταίει αυτός, το κράτος φταίει που δεν κρατά ενήμερους τέτοιους δολοφόνους και που φροντίζει μόνο να διατηρεί ακόμα τον καθαρά εισπρακτικό και όχι αποτελεσματικό και προστατευτικό ρόλο της "τροχαίας"

Δε φταιει το κρατος.Δε μπορει το κρατος να ειναι πανω απο το κεφαλακι του καθενος να τον ελεγχει επι 24ωρου.Η υπευθυνοτητα ειναι προσωπικη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λάθος ναι, αλλά έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης και το κράτος και δεν μπορεί να αμφισβιτήσει κανέις αυτά που γράφω πιο πάνω.

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

φοβερό... ούτε γυναίκα να ήταν ο τύπος τέτοια κατάσταση λάστιχα :ermm: τςτςτςτς

πάντως τις προάλλες στην κηφισίας ήταν μπροστά μου ένα jimny με τις πίσω ρόδες που κουνούσαν πέρα δώθε σαν να ήταν έτοιμες να ξεβιδωθούν ... :poke: και ήθελε να τρέξει κιόλας βιαζόταν! :sick:

Link to comment
Share on other sites

Εχω λάθος ναι, αλλά έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης και το κράτος και δεν μπορεί να αμφισβιτήσει κανέις αυτά που γράφω πιο πάνω.

Και μιας και λες οτι εχει το κρατος ευθυνη, τοσο ετων αμαξι δεν το χε περασει απο κτεο??? Εκει δε του ειπαν τπτ??? Αλλα ξεχασα το <<λαδακι>> να ναι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και λες οτι εχει το κρατος ευθυνη, τοσο ετων αμαξι δεν το χε περασει απο κτεο??? Εκει δε του ειπαν τπτ??? Αλλα ξεχασα το <<λαδακι>> να ναι καλα!!!

Ελενχουν και τα λαστιχα στο κτεο?? ουτε που το ξερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενχουν και τα λαστιχα στο κτεο?? ουτε που το ξερα!!!

Λογικα δεν τα ελεγχουν να δουν αν το αμαξι ειναι καταλληλο να κυκλοφορει? Ρωταω γτ δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν τα ελεγχουν να δουν αν το αμαξι ειναι καταλληλο να κυκλοφορει? Ρωταω γτ δεν ξερω.

θα επρεπε και ειναι στα χαρτια απο τα πρωτα που κυτανε. το πιο σημαντικο σενα μαξι ειναι τα λαστιχα για την ασφαλια. αλλα δε φταιει μονος αυτος που λαδωθηκαι, αυτος που το λαδωσαι φταιει παραπανω. οπος με το μαζι τα φαγαμε ετσι κι εδβ μαζι φταιμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν την ώρα που περνάει τ' αμάξι σου ΚΤΕΟ, εσύ απολαμβάνεις το καφεδάκι σου στην παραλία, απλά ελαφρύτερος κατά κανα 80άρι, τότε καταλαβαίνετε για τι έλεγχο μιλάμε :lol:

Ελληνάαααρες μουυυυυυυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ της Καλαμάτας που πήγα πρόσφατα το τζιπ του θείου μου, όχι μόνο λάστιχα δεν κοίταξαν, καλά για φιμέ δεν το συζητώ, παρά μόνο τα καυσαέρια, φώτα και έναν έλενχο της πλάκας από κάτω από το όχημα με κόστος 55ευρώ μέσα σε 10 λεπτάκια διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.