Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

απο που μπορουμε να το παρουμε φιλε?

από το ιδιο ποστ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&view=findpost&p=442206

δίνει το παρακάτω λινκ

http://www.streetdragfluids.com/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως χρησιμοποιησα που αναφερει ο ta6ape στα ποιο πανω ποστ.

Οσο για τα καταλοιπα φανταζομαι οτι με τη θερμοκρασια που δημιουργειται το χημικο τα κανει αερια μορφη η πολυ μικρα σωματιδια και φευγουν απο την εξατμιση.

Ξεχασα να αναφερω οτι ψεκασα στην πολλαπλη εισαγωγης ακριβως πριν τις βαλβιδες στην τρυπα που πανε οι αναθυμιασεις.

Αμα δειτε το CEL LIGHT να αναβοσβηνει κατα τη διαδικασια μη τρομαξετε μολις σταματησετε να ψεκαζετε θα συνελθει.

Μηπως μετα τον καθαρισμο με τον αφρο της Amsoil καλο θα ηταν να αλλαζουμε και λαδια η δεν εχει καμια σχεση?

Δεν εχει καμια σχεση το χημικο δεν το ριχνεις στα λαδια αλλα πριν το θαλαμο καυσης.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κανε ενα ποστ την διαδικασια τη βγαζουμε και που ψεκαζουμε με τον αφρο...

γιατι ολη φοβομαστε λιγο πολυ.

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως χρησιμοποιησα που αναφερει ο ta6ape στα ποιο πανω ποστ.

Οσο για τα καταλοιπα φανταζομαι οτι με τη θερμοκρασια που δημιουργειται το χημικο τα κανει αερια μορφη η πολυ μικρα σωματιδια και φευγουν απο την εξατμιση.

Ξεχασα να αναφερω οτι ψεκασα στην πολλαπλη εισαγωγης ακριβως πριν τις βαλβιδες στην τρυπα που πανε οι αναθυμιασεις.

Αμα δειτε το CEL LIGHT να αναβοσβηνει κατα τη διαδικασια μη τρομαξετε μολις σταματησετε να ψεκαζετε θα συνελθει.

Δεν εχει καμια σχεση το χημικο δεν το ριχνεις στα λαδια αλλα πριν το θαλαμο καυσης.

μπορείς να βάλεις μια φωτο να δείξεις από που ακριβώς το έριξες?

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχω 56500 λίγο πριν το service των 60000 θα το κάνω και ότι θέλει ας γίνει

Και εγω ετσι ελεγα πριν το ριξω φοβομουν μη γινει εκρηξη =@ μετα που ειδα το θαλαμο καυσης λαμπικο ομως!!!

Βγαλε ενα μπουζι μετα να δεις και εσυ αν ειχες διαφορες εγω προσπαθησα να βγαλω και φωτο το εμβολο μεσα αλλα δεν εβγαινε με το κινητο ισως εσυ καταφερεις και βγαλεις καμια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κανε ενα ποστ την διαδικασια τη βγαζουμε και που ψεκαζουμε με τον αφρο... γιατι ολη φοβομαστε λιγο πολυ.

Στις προηγουμενες σελιδες εχουν γραψει αναλυτικα πως γινετε η διαδικασια αλλα και στο youtube αν το πατησεις εχει πολλα βιντεο με το seafoam και εξηγουν αναλυτικα πως γινετε.

μπορείς να βάλεις μια φωτο να δείξεις από που ακριβώς το έριξες?

Οριστε και η φωτο

img0607qn.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδου ευχαριστουμε πολυ τον

ta6ape

Η διαδικασία είναι (όπως γράφει και στη συσκευασία):

-Ζεσταίνουμε τον κινητήρα μας σε κανονική θερμοκρασία λειτουργία (ο δείκτης νερού στους 90 βαθμούς).

-Βγάζουμε τον παπά στο ύψος του κόκκινου βέλους στην φωτό.

-Ψεκάζουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (όσο γρήγορα μας αφήνει το σπρέι) μέχρι να τελειώσει το μπουκάλι ολόκληρο.

-Αμέσως σβήνουμε κινητήρα.

-Μετά συναρμολογούμε τον παπά στην θέση του.

-Περιμένουμε 10-15 λεπτά να κάνει δράση το σπρέι.

-Βάζουμε μπροστά και μαρσάρουμε λίγο αρχικά και μετά κάνουμε μια διαδρομή σε ευθεία κατά προτίμηση με 3η σχέση και 5500-6000 στρ για 15-20 λεπτά και μετά είμαστε έτοιμοι.

*Κρυώνουμε τον κινητήρα πριν σβήσουμε βεβαίως-βεβαίως!!!

Η όλη διαδικασία και το σπρέι αυτό δεν πρόκειται να βλάψει ούτε τον κομπρέσορα, ούτε το τούρμπο. Στο ρελαντί ΔΕΝ δουλεύει ο κομπρέσορας, αυτό μπορείτε να το δείτε από το πλάι αριστερά του κινητήρα κοντά στον τοίχο της καμπίνας όπου φαίνεται ο ιμάντας-τροχαλία του κομπρέσορα ο οποίος είναι ακίνητος...

28092006020.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδου ευχαριστουμε πολυ τον

ta6ape

Η διαδικασία είναι (όπως γράφει και στη συσκευασία):

-Ζεσταίνουμε τον κινητήρα μας σε κανονική θερμοκρασία λειτουργία (ο δείκτης νερού στους 90 βαθμούς).

-Βγάζουμε τον παπά στο ύψος του κόκκινου βέλους στην φωτό.

-Ψεκάζουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε (όσο γρήγορα μας αφήνει το σπρέι) μέχρι να τελειώσει το μπουκάλι ολόκληρο.

-Αμέσως σβήνουμε κινητήρα.

-Μετά συναρμολογούμε τον παπά στην θέση του.

-Περιμένουμε 10-15 λεπτά να κάνει δράση το σπρέι.

-Βάζουμε μπροστά και μαρσάρουμε λίγο αρχικά και μετά κάνουμε μια διαδρομή σε ευθεία κατά προτίμηση με 3η σχέση και 5500-6000 στρ για 15-20 λεπτά και μετά είμαστε έτοιμοι.

*Κρυώνουμε τον κινητήρα πριν σβήσουμε βεβαίως-βεβαίως!!!

Η όλη διαδικασία και το σπρέι αυτό δεν πρόκειται να βλάψει ούτε τον κομπρέσορα, ούτε το τούρμπο. Στο ρελαντί ΔΕΝ δουλεύει ο κομπρέσορας, αυτό μπορείτε να το δείτε από το πλάι αριστερά του κινητήρα κοντά στον τοίχο της καμπίνας όπου φαίνεται ο ιμάντας-τροχαλία του κομπρέσορα ο οποίος είναι ακίνητος...

Μετά απ' όλα αυτά οπωσδήποτε αλλαγή λαδιών.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλά 15-20 λεπτά πως θα οδηγήσουμε βρε παιδιά με 3η στο κιβώτιο και σταθερές στροφές κτλ;;

Σε πίστα πρέπει να πάμε να μπούμε;;;

Link to comment
Share on other sites

2,80 ευρώ και Αττική οδός. Συμφωνώ με το Νίκο (πού πάνε τα κατάλοιπα) και τον playmaker, αναρωτιέμαι μήπως κάνει ζημιά στον καταλύτη. Που το θεωρώ αρκετά πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

2,80 ευρώ και Αττική οδός. Συμφωνώ με το Νίκο (πού πάνε τα κατάλοιπα) και τον playmaker, αναρωτιέμαι μήπως κάνει ζημιά στον καταλύτη. Που το θεωρώ αρκετά πιθανό.

Γιατι απο την τουρμπινα που θα περασουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο την τουρμπινα που θα περασουν?

Θα την καθαρίσει κι αυτήν ο αφρός!! Είπαμε!! Πέρα από την πλάκα, ίσως κάτι μείνει από αυτή τη μάκα, αλλά δεν πειράζει τόσο. Αν τα μέταλλα του καταλύτη όμως πάθουν ζημιά, ακυρώνεται η λειτουργία του, τώρα αν δε νοιάζουν κάποιον οι ρύποι του, είναι άλλο θέμα.

Αν το κάνω εγώ ποτέ, αν το θυμηθώ θα πάω για μέτρηση καυσαερίων πριν και μετά. Με τα πειράματα πήγε μπρος η επιστήμη.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Νικος εχει καλη απορια.Αν οντως κανει λαμπικο τα παντα...ολη η μακα που θα βγει μηπως κανει ζημια η καθησει σε αλλα σημεια ??Παντως εγω το πηρα +4 λιτρα λαδι για αλλαγη μετα να ειμαι σιγουρος.Απο δευτερα θα σας πω εντυπωσεις!! =@

Γιατι απο την τουρμπινα που θα περασουν?

Ελα ντε θα περασουν... η θα της κανουν παρεα...

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο την τουρμπινα που θα περασουν?

πρωτα θα περασει ο αφρος απο την τουρμπινα (στην σωληνα δεν είναι και τόσο τραγικα τα πραγματα) η πολύ η μακα θα είνια στις βαλβίδες οπου εκει θα πεφτουν στον θαλαμο καυσης και θα καιγονται

Link to comment
Share on other sites

2,80 ευρώ και Αττική οδός. Συμφωνώ με το Νίκο (πού πάνε τα κατάλοιπα) και τον playmaker, αναρωτιέμαι μήπως κάνει ζημιά στον καταλύτη. Που το θεωρώ αρκετά πιθανό.

Mέχρι την Αττική οδό θα χω κάνει κάμποσα χιλιόμετρα σε συνθήκες πόλης και ταχύτητες ταξί..

Αυτό δεν ακυρώνει την όλη διαδικασία μιας και ο αφρός θα χει χαθεί ας πούμε σε χαμηλές στροφές;

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι την Αττική οδό θα χω κάνει κάμποσα χιλιόμετρα σε συνθήκες πόλης και ταχύτητες ταξί..

Αυτό δεν ακυρώνει την όλη διαδικασία μιας και ο αφρός θα χει χαθεί ας πούμε σε χαμηλές στροφές;

θα γίνει σαββατοκύριακο όχι καθημερινή

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν απανταει ο ta6ape να λυσει καθε απορια σας που το δοκιμασε πριν καιρο να μας πει ποσα χλμ εκανε απο τοτε εως τωρα κι αν παρατηρησε κατι;

Παντως ξεκαπνιστε τα αυτοκινητα σας λιγο, βγειτε στην επαρχια κ δωστε του να καταλαβει.. Κανετε κανενα πατημα δεν παθαινουν κατι...... Ουτε αφροι χρειαζονται ουτε π@π@ριες ....

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την δική μου εμπειρία με golf gt 170 ps μαμά! Στα 85000 km άρχισε ένα πολύ μικρό τρέμουλο στο cold start και στο οποίο δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί μια υπήρχε μια δεν υπήρχε!! Όμως στα 90000 km ήταν καθημερινό φαινόμενο βέβαια χωρίς να έχω πουθενά κοψίματα απολύτως τίποτα!! Σχεδόν σε κάθε μου ταξίδι στην Εγνατία ήμουν με 4η-5η-6η από 4500-6500 rmin για καμία ώρα και παραπάνω!Πάντα μετά το ταξίδι ευλαβικό κρύωμα τουρμπίνας και όλα τα σχετικά!!Έφτασα στις 101000 km και το τρέμουλο υπάρχει ακόμα άλλα και αναβόσβημα λαμπάκι κινητήρα στο cold start καθημερινά εαν το έχω ακίνητο για πάνω από 4 ώρες!! Συμπέρασμα μετά από επίσκεψη στην αντιπροσωπεία, ατελής καύση σε δυο κυλίνδρους στα χαμηλά, δηλάδή κάπνισμα βαλβίδων και κόστος καθαρισμού γύρω στα 1000€!! Δεν το έχω κάνει ακόμα καμία κίνηση λόγω δύσκολων καιρών (και μην ακούσω λεφτά υπάρχουν γιατί θα του ζητήσω δανεικά :excl::p )

Ααααα και κάτι σημαντικό!!!! Τρομερή αύξηση της κατανάλωσης κατά 2 λίτρα τα 100 km!!!!!

Σε ταξίδι μπορούσε να με περάσει άνετα πράσινο φορτωμένο Matiz :super:και παίζοντας μου τα φώτα για να κάνω δεξιά :baby: !!!!Και κατανάλωση να μην μπορώ να την ρίξω κάτω από τα 9 lt/100km!!!!Ενώ πατημένος γύρω στα 12-13lt/100 km!!!

Αυτή την στιγμή έχω 103000 km και σκέφτομαι να το κάνω στα 105000 km όταν είναι και το service!!Τώρα μία ερώτηση υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα??

P.S Sorry για το μεγάλο post :rolleyes:

Edited by muppetshow
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν απανταει ο ta6ape να λυσει καθε απορια σας που το δοκιμασε πριν καιρο να μας πει ποσα χλμ εκανε απο τοτε εως τωρα κι αν παρατηρησε κατι;

Παντως ξεκαπνιστε τα αυτοκινητα σας λιγο, βγειτε στην επαρχια κ δωστε του να καταλαβει.. Κανετε κανενα πατημα δεν παθαινουν κατι...... Ουτε αφροι χρειαζονται ουτε π@π@ριες ....

Μπράβο Βασίλη πες τα!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι την Αττική οδό θα χω κάνει κάμποσα χιλιόμετρα σε συνθήκες πόλης και ταχύτητες ταξί..

Αυτό δεν ακυρώνει την όλη διαδικασία μιας και ο αφρός θα χει χαθεί ας πούμε σε χαμηλές στροφές;

Γι αυτό και το "ψέκασμα" θα πρέπει να γίνει με ζεστό μοτέρ, παρκαρισμένος 100-200 μέτρα πριν από κάποια είσοδο της Αττικής οδού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.