Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Λάδια,

φίλτρο λαδιού,

φίλτρο βενζίνης,

φίλτρο A/C,

φίλτρο αέρα μηχανής.

ΕΛΕΓΧΟΙ

έλεγχο υγρών φρένων,

έλεγχο υγρών ψυγείου,

έλεγχο πάχους τακάκια εμπρός,

λάδωμα κλειδαριών,συμπλήρωμα υγρού τζαμιών κτλ

Εγω άλλαξα και υγρα φρενων σε αυτα τα χλμ, επίσης μπορει να χρειαστείς πισω τακάκια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , εννοώ όμως ποια μοντέλα ανταλλακτικών ταιριάζουν στο αμάξι :whistling:

G-MARKET

Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 Συσκευασία: 4lit 002791 ¤50.44

Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 000987 ¤11.14 ¤11.14

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 002686 ¤10.71 ¤10.71

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 001500 ¤12.50 ¤12.50

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 001142 ¤22.36 ¤22.36

Τα παραπάνω είναι για το golf5 140/170 για το 122 ρώτησε την εταιρεία (g-market) και αυτοι θα σου απαντήσουν ποια κάνουν και ποια όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες λήγει η 2+2 ετής εγγύηση, έχω 80,000χλμ και μέχρι τώρα άλλαξα το σετ Ν75-σκάστρα πρόσφατα. Να πάω αντιπροσωπεία για τελικό έλεγχο, μήπως και βρει τίποτα? Τι γνώμη έχετε για την αλλαγή λαδιών αν περάσει ο χρόνος πριν τα 15,000? Τα αλλάζω ή περιμένω τα χλμ? Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω vag com καλωδιο και software εδώ στην πατρίδα? Μένω Λάρισα, καμια πρόταση για service πλην αντιπροσωπείας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

ιμαντα δυναμου αλλαζουμε στα 90.000?αν δεν κανω λαθος καδενα χρονησμου δεν εχουν τα GOLF 5 FSI 1.6 ?αν μπορει καποιος φιλος να μας πει τι ακριβως θελει !

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε ιμάντα δυναμό αλλάζουμε αφού βέβαια γίνει και σχετικός έλεγχος.Καδένα όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

ιμαντα δυναμου αλλαζουμε στα 90.000?αν δεν κανω λαθος καδενα χρονησμου δεν εχουν τα GOLF 5 FSI 1.6 ?αν μπορει καποιος φιλος να μας πει τι ακριβως θελει !

Ναι φίλε ιμάντα δυναμό αλλάζουμε αφού βέβαια γίνει και σχετικός έλεγχος.Καδένα όμως όχι.

screenhunter01aug252145.jpg

Μαλλον και πάλι τα εχουμε μπερδέψει.

1.Αλλο ο ιμαντας του δυναμο.(δεν ξερω καθε ποτε)

2.Αλλο ο οδοντωτός ιμαντας κινησης εκκεντροφόρων (αυτο ειναι καθε 90000)

3.Αλλο η καδένα.(δεν χρειάζεται αλλαγη)

Τα ΤΣΙ εχουν καδενα και οχι το δεύτερο!!

Εδιτ

@joop μαζι γράφαμε (δεν ξερω και το ονομα σου)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

αρα για golf 5 fsi 2004 δεν εχουμε οδοντωτο ιμαντα αλλα καδενα !σωστα ?αρα αλλαζουμε ιμαντα δυναμου χωρις να γνωριζω καθε ποτε εγω !

Link to comment
Share on other sites

ιμαντα εχεις βρε!δες τους πινακες καλα.

τον ιμαντα δυναμο δεν τον αλλαζεις αν κατα τον ελεγχο του δεν απαιτηται κατι τετοιο.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Το "golf 5 fsi 2004" δεν λέει τίποτα. Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτό. FSI Golf V υπάρχουν καμιά δεκαριά μοτέρ από 1.4 L μέχρι 2.0 L.

FSI 1.4 = BKG και FSI 1.6 = BLF (μάλλον το δικό σου) έχουν καδένα. Υπάρχουν κι άλλοι κωδικοί μηχανών που αντιστοιχούν σε FSI 1.4 ή 1.6 και έχουν καδένα, αλλά δεν τα έχω τώρα πρόχειρα.

Οι κωδικοί που αναφέρονται στον πίνακα που παρέθεσε ο "Joop" δεν αντιστοιχούν σε μοτέρ FSI.

Ιμάντα δυναμό μετά από οπτικό έλεγχο. 100.000++ km.

Εγραψες :)

Link to comment
Share on other sites

Σερρες Πορεια ΑΕ (vw επισημο) Τιμες επαρχιας σερβις 30.000 εργατικα μονο 75 Ευρω .

Αλλαγη φιλτρο λαδιου-αερα-καμπινας (με ενεργο ανθρακα)-φιλτρο βενζινης-Λαδακι Mobil esp 1 5-30 ...

θα παω τις επομενες μερες...Ανταλλακτικα ενοειται απο g-market. Συνολο 175 !Ευρω ...

Στις μεγαλες θεσσαλονικη ζητουσαν 290-320 ... πριν ενα εξαμηνο που ρωτησα με ολα δικα τους .

Link to comment
Share on other sites

Σερρες Πορεια ΑΕ (vw επισημο) Τιμες επαρχιας σερβις 30.000 εργατικα μονο 75 Ευρω .

Αλλαγη φιλτρο λαδιου-αερα-καμπινας (με ενεργο ανθρακα)-φιλτρο βενζινης-Λαδακι Mobil esp 1 5-30 ...

θα παω τις επομενες μερες...Ανταλλακτικα ενοειται απο g-market. Συνολο 175 !Ευρω ...

Στις μεγαλες θεσσαλονικη ζητουσαν 290-320 ... πριν ενα εξαμηνο που ρωτησα με ολα δικα τους .

Εγω εδωσα πριν 1 μηνα 80 στον φιλοσιδης, με αλλαγη 4 φιλτρα, λαδια και υγρα φρενων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσοχη οποιος αλλαξει μπουζι σε tsi στον μηχανικο δεν βγαινουν ολα ευκολα και μπορει να γινει καμμια ζημια σε πολλαπλασιαστη..παντως χτες τα αλλαξα στα 47000 χιλιομετρα και ειχαν σιγουρα ζωη μεχρι τα 60000...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα πριν 1 μηνα 80 στον φιλοσιδης, με αλλαγη 4 φιλτρα, λαδια και υγρα φρενων.

Σε εμένα τηλεφωνικά μου είπαν 130 ευρώ η εργασία + ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα τηλεφωνικά μου είπαν 130 ευρώ η εργασία + ΦΠΑ

Στον φιλοσιδη?

Πιασε τον τεχνικό σύμβουλο στο μπλα μπλα και πες του να σου κανει εκτπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το "golf 5 fsi 2004" δεν λέει τίποτα. Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτό. FSI Golf V υπάρχουν καμιά δεκαριά μοτέρ από 1.4 L μέχρι 2.0 L.

FSI 1.4 = BKG και FSI 1.6 = BLF (μάλλον το δικό σου) έχουν καδένα. Υπάρχουν κι άλλοι κωδικοί μηχανών που αντιστοιχούν σε FSI 1.4 ή 1.6 και έχουν καδένα, αλλά δεν τα έχω τώρα πρόχειρα.

Οι κωδικοί που αναφέρονται στον πίνακα που παρέθεσε ο "Joop" δεν αντιστοιχούν σε μοτέρ FSI.

Ιμάντα δυναμού μετά από οπτικό έλεγχο. 100.000++ km.

Δημητρη,το ξανατσεκαρα.οι πληροφοριες που δινει το ELSA ειναι αυτες ακριβως που εχω δωσει στους 2 πινακες.επειδη ανθρωποι ειμαστε και λαθη κανουμε,εβαλα τον κωδικο μοτερ που αναφερεις(BLF) σε περιπτωση που ειχα βαλει αλλο.οι πληροφοριες ειναι ιδιες.αν λοιπον οι πληροφοριες ειναι λαθος δεν ευθυνομαι εγω(ευτυχως)αλλα το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

στην γενικη αποψη κινητηρων οι πληροφοριες ειναι διαφορετικες.για την αποκατασταση της ορθης πληροφοριας το παραθετω

screenhunter03aug262029.jpg

Uploaded with ImageShack.us

στο ''Eπιπρόσθετες εργασίες με βάση το χρόνο και / ή τη διανυθείσα απόσταση'' οι πληροφοριες ειναι αυτες των προηγουμενων ποστ.τι να πει κανεις ε; closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

G-MARKET

Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 Συσκευασία: 4lit 002791 ¤50.44

Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 000987 ¤11.14 ¤11.14

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 002686 ¤10.71 ¤10.71

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 001500 ¤12.50 ¤12.50

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 001142 ¤22.36 ¤22.36

Τα παραπάνω είναι για το golf5 140/170 για το 122 ρώτησε την εταιρεία (g-market) και αυτοι θα σου απαντήσουν ποια κάνουν και ποια όχι.

Νικο μηπως γνωριζεις τους κωδικους των παραπανω ανταλλακτικων για fsi 1.6 2004?

κοιταζω στο link της mann-filter και στο φιλτρο λαδιου εχει 3 διαφορετικους τυπους:

WK59x WK69 WK512.

Επισης οι κωδικοι για φιλτρα αερος C 3083/1 & λαδιου HU 712/6 x ειναι σωστοι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.