Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Υπάρχουν φίλε μου αρκετά θέματα ανοιχτά για τα σερβις αλλά αυτό που έχω να σπυ πώ εγώ είναι αν θές να κάνεις πριν τις 15,000 σερβις να κάνεις στις 7,500. Αυτό έκανα κι εγώ και αρκετοί άλλοι απο το club νομίζω... Στα 1,500 πιστεύω είναι λίγο υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει γενικά ότι μετά το στρώσιμο, μαζεύονται διάφορα υπολείμματα από τον κινητήρα και θέλουν αλλαγή τα λάδια. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, γι' αυτό και έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα.

Δηλαδή γενικά για μια καλή συντήρηση του αυτοκινήτου, προτείνεις κάθε 7,500 χιλιόμετρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αυτό προτέινω και κάνω κι εγώ!Κοίτα πάντως για τα λάδια λέγονται διάφορα ότι και καλά αυτά που έχει μέσα στην αρχή έχουν ειδικά πράματα για το στρώσιμο και δεν πρέπει να αλλάζονται γρήγορα..Τώρα τι να σου πω.Πιστεύω όμως ότι αν κάνουμε αλλάγές στα 7,500 είναι το καλύτερο για τόν κινητήρα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει γενικά ότι μετά το στρώσιμο, μαζεύονται διάφορα υπολείμματα από τον κινητήρα και θέλουν αλλαγή τα λάδια. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, γι' αυτό και έθεσα το συγκεκριμένο ερώτημα.

Δηλαδή γενικά για μια καλή συντήρηση του αυτοκινήτου, προτείνεις κάθε 7,500 χιλιόμετρα;

Για εμενα καλυτερα κανε μια αλαγη σε λαδια και φιλτρο πριν τα 15000 σιγουρα.

πχ στα 5000 καλα ειναι.

και μετα αλαγη κανονικα καθε 15000 (δλδ μετα δεν θα κανεις στα 20000 αν κανεις στα 5000 αλλα στα 15000 , 30000 , 45000 ...)

αυτο εκανα και εγω + μπουζι καθε 15000 ολα τα φιλτρα και καθαρισμα το κιτ εισαγωγης που φοραω καθε 7000 με 10000.

για τα μπουζι ισως ειναι υπερβολη αλλα φοραω προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε δύο απόψεις μέχρι στιγμής: είτε κάθε 7.500 χιλ. σταθερά, είτε σχετικά νωρίς και μετά κάθε 15.000 χιλ. (με βάση το αρχικό πρόγραμμα, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το πρώτο σερβις). Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα με ενδιέφεραν φυσικά και άλλες γνώμες, αν έχει κανείς να προσθέσει κάτι ή να διαφωνήσει πάνω σε αυτό.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

¶ρα έχουμε δύο απόψεις μέχρι στιγμής: είτε κάθε 7.500 χιλ. σταθερά, είτε σχετικά νωρίς και μετά κάθε 15.000 χιλ. (με βάση το αρχικό πρόγραμμα, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το πρώτο σερβις). Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα με ενδιέφεραν φυσικά και άλλες γνώμες, αν έχει κανείς να προσθέσει κάτι ή να διαφωνήσει πάνω σε αυτό.

3η επιλογή ---> 1η αλλαγή στα 7,500km και μετα 15.000,30.000,45.000 κτλ. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταλαβα μετα απο 35 σελιδες που διαβασα οτι μαλλον πρεπει να παμε σε ενα καλο συνεργειο με τα δικα μας ανταλλαχτικα και να κανουε το service!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταλαβα μετα απο 35 σελιδες που διαβασα οτι μαλλον πρεπει να παμε σε ενα καλο συνεργειο με τα δικα μας ανταλλαχτικα και να κανουε το service!!

Ωραια καλα καταλαβες

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κι εκανα το σερβις των 15.000 σε γκολφ 5 122 κατασκευασμενο αυγουστο του 08 και ο μηχανικος εκει μου ειπε να το παω μια μερα πρωι και να το παρω απογευμα για να μου κανουν μια αναβαθμιση στο καντραν :)

Αφενος το αυτοκινητο μου χρειαζεται καθημερινα , αφετερου ποτε δεν αφηνω το αυτοκινητο σε συνεργειο χωρις τη παρουσια μου εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος.

Γιαυτο ρωταω εσας , γνωριζει κανεις κατι για την αναβαθμιση που μου λεει ο τυπος ? Υπαρχει τετοιο πραγμα ? Κι αν οντως υπαρχει τι ακριβως χρειαζεται ? Δεν εχω το παραμικρο προβλημα με το αυτοκινητο εδω και 17 μηνες love.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κι εκανα το σερβις των 15.000 σε γκολφ 5 122 κατασκευασμενο αυγουστο του 08 και ο μηχανικος εκει μου ειπε να το παω μια μερα πρωι και να το παρω απογευμα για να μου κανουν μια αναβαθμιση στο καντραν :clapping:

Αφενος το αυτοκινητο μου χρειαζεται καθημερινα , αφετερου ποτε δεν αφηνω το αυτοκινητο σε συνεργειο χωρις τη παρουσια μου εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος.

Γιαυτο ρωταω εσας , γνωριζει κανεις κατι για την αναβαθμιση που μου λεει ο τυπος ? Υπαρχει τετοιο πραγμα ? Κι αν οντως υπαρχει τι ακριβως χρειαζεται ? Δεν εχω το παραμικρο προβλημα με το αυτοκινητο εδω και 17 μηνες love.gif

Ειναι αναβαθμιση που δινει η μαμα και εισαι υποχρεομενος να την κανεις, τωρα αν δεν μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο ειναι αλλο θεμα.

Πως σκεφτεσαι να ξεπερασεις αυτο το θεμα με τα σερβις αν δεν μπορεις να αφησεις το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας κωδικο και τιμη για πολλαπλασιαστη σε golf gt??η απο τσι 140?

αν εχεις προβλημα σου βγαζει σφαλμα??

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναβαθμιση που δινει η μαμα και εισαι υποχρεομενος να την κανεις, τωρα αν δεν μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο ειναι αλλο θεμα.

Πως σκεφτεσαι να ξεπερασεις αυτο το θεμα με τα σερβις αν δεν μπορεις να αφησεις το αυτοκίνητο.

Ωραια , αρα υπαρχει οντως η αναβαθμιση.

Ξερουμε τι προσφερει ?

Κι αν οντως ειναι μια απλη αναβαθμιση λογισμικου , γιατι πρεπει σωνει και καλα να μεινει ενα 8 ωρο τουλαχιστον το αυτοκινητο ?

Τι θα κανουν upload ?

To avatar σε true HD 3d ?

Οτι αυτοκινητο ειχα μεχρι σημερα , εμεινε σε αντιπροσωπεια η συνεργειο για τακτικο σερβις , με εμενα παροντα. Ειναι κατι στο οποιο δεν υποχωρω ποτε.

Κι οταν λεω παροντα , εννοω απο μακρια διακριτικα , δεν πρηζω κανενα , απλα δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , αρα υπαρχει οντως η αναβαθμιση.

Ξερουμε τι προσφερει ?

Κι αν οντως ειναι μια απλη αναβαθμιση λογισμικου , γιατι πρεπει σωνει και καλα να μεινει ενα 8 ωρο τουλαχιστον το αυτοκινητο ?

Τι θα κανουν upload ?

To avatar σε true HD 3d ?

Οτι αυτοκινητο ειχα μεχρι σημερα , εμεινε σε αντιπροσωπεια η συνεργειο για τακτικο σερβις , με εμενα παροντα. Ειναι κατι στο οποιο δεν υποχωρω ποτε.

Κι οταν λεω παροντα , εννοω απο μακρια διακριτικα , δεν πρηζω κανενα , απλα δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη.

μιση ωρα χρειαζεσαι για τη συγκεκριμενη αναβαθμιση...

προφανως εχει πολλα ραντεβου για service

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τι ανταλλακτικά χρειάζονται για το service των 30000χλμ GOLF 5 TSI;

Εχω πάρει τα λάδια ήδη (Castrol 5W30 EDGE 13,50€ το λίτρο).

Επίσης, θα το πάω στον Ρώρρη στο Νεο Ηράκλειο. Έχει κανείς κανένα σχόλιο για το service του;

Τέλος, είχα δει σε παλιότερη συζήτηση πως ο Ρώρρης έκανε έκπτωση σε μέλη 15%. Ισχύει αυτό; Ξέρει κανείς σε ποιόν πρέπει να μιλήσω για αυτή την έκπτωση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα χρειαστηκε να παω εκει για να τσεκαρουν τα φρενα μου και μου ειπαν να αφησω το αυτοκινητο ενω εγω μονο ηθελα να δουν αν δουλευει καλα το πενταλ, μια δοθλεια ενος λεπτου, και το θεμα οτι ο υπευθυνος ηταν εκει και μου εξηγουσε οτι δεν γινεται ετσι ευκολα η δουλεια λες και ηθελα να κανω ρεκτιφιε. Οση ωρα μου εξηγουσε (ηταν και λιγο ξυνος λες και ηταν μηχανικος στο Enterprise)θα μπορουσε να κανει 10 φορες τεστ στα φρενα. Μετα τους ειπα αφου ειναι ετσι να το φερω αλλη μερα και να το αφησω, αλλα με ενημερωσαν οτι αυτοκινητο αντικαταστασης ηταν μονο επι πληρωμη οποτε σηκωθηκα και εφυγα χανοντας ετσι το πρωινο μου.Για μενα καθολου καλη αντιμετωπιση, δεν πιστευω οτι προκειται να ξαναπερασω.

Πηγα το επομενο πρωι στον Παζαροπουλο (Κυμης), χωρις ραντεβου (α, στον Ρωρρη ειχα κλεισει και ραντεβου οταν το πηγα, τους ειχα πει να περναγα μονο για να δουν το πενταλ και αυτοι επεμεναν να κλεισω ραντεβου) το εβαλαν αμεσως το αυτοκινητο και σε 2 λεπτα ειχαν τελειωσει με τον ελεγχο.

Δεν ξερω τι παιζει ακομα με τον Παζαροπουλο αλλα τουλαχιστον απο ταχυτητα εξυπηρετησης ηταν αψογοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το θέμα είναι πως μόνο ο Ρώρρης, πιστεύω τουλάχιστον, έχει service το Σάββατο το οποίο με βολεύει πολύ. Πολύ καλή κίνηση marketing αλλά απο ποιότητα δεν γνωρίζω ακόμα...

Σχετικά με τον Παζαρόπουλο, ακούω πολλά και διάφορα για οικονομικά προβλήματα και δεν πλησιάζω.

Σχετικά με την αντιμετώπιση των υπάλλήλων, οι χειρότεροι είναι της Karenta, νομίζω, οι οποίοι νομίζουν πως δουλεύουν σε service Ferrari.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους,

Μόλις έκανα το service των 30000χλμ (για την ακρίβεια 35140χλμ γιατί στο πρώτο πήγα στα 20000χλμ) στον Ρώρρη στο Νέο Ηράκλειο που δουλεύει απο τις 08:30 - 14:00 το Σάββατο.

Το πρωί ήμουν πρώτος και εκτός του ότι άργησαν ενα 5λεπτο να ανοίξουν, με υποδέχτηκαν γρήγορα και αποτελεσματικά. Τους είπα οτι είχα λάδια και φίλτρα στο αυτοκίνητο και να μην αφαιρέσουν το πλαίσιο της πινακίδας (είχα βρεί κάποτε ενα χωρίς γράμματα πάνω και προσπαθώ να το κρατήσω). Τα σημείωσαν όλα, έγραψαν και το τηλ μου και αφού τους είπα αν μπορούν να το κάνουν σχετικά γρήγορα, έφυγα.

Περίπου στις 09:20 μου τηλεφώνησαν πως τα τακάκια εμπρός ήταν πολύ φαγωμένα και τα πίσω είχαν το πολύ άλλα 1500χλμ. Δεν μου φαίνεται παράλογο γιατί έχω κάνει 35000χλμ και στην αρχή πάταγα πολύ γκάζι, με συνέπεια να πατάω και πολύ φρένο. Πάντως, με ρώτησαν αν θέλω να τα αλλάξω, προφανώς δίνοντάς μου την επιλογή να τα αγοράσω απο αλλού και να τα βάλω αλλού. Μου είπε το κόστος κλπ. Τελικά του είπα να τα αλλάξει αλλά να κρατήσει τα παλιά για να τα δώ. Του ζήτησα να κρατήσει και τα παλιά φίλτρα.

Στις 10:30 μου ξανατηλεφώνησαν πως το αυτοκίνητο είναι έτοιμο και όποτε θέλω να πάω να το πάρω. Πήγα λοιπόν και ζήτησα στον τεχνικό να μου δείξει τα παλιά ανταλλακτικά, μου έδειξε ενα κουτί με μερικά φίλτρα και τακάκια και μου έδειξε συγκεκριμένα τα φαγωμένα τακάκια. Τώρα, αν ήταν από άλλο αυτοκίνητο και μου τα άλλαξαν για να μου πάρουν παραπάνω χρήματα δεν γνωρίζω.

Τέλοσπάντων, η λυπητερή:

Εργασία: Αντικατάσταση τακάκια πίσω € 38,00 + ΦΠΑ

Αντικατάσταση τακάκια εμπρός € 35,00 + ΦΠΑ

Σερβις γενικό Golf € 121,00 + ΦΠΑ

Σύνολο εργασίας € 194,00 + ΦΠΑ 21% = € 234,74

Ανταλλακτικά: Σετ τακάκια εμπρόσθ. € 88,21 + ΦΠΑ

Τακάκια € 55,50 + ΦΠΑ

Σύνολο ανταλλακτικών € 143,71 + ΦΠΑ 21% = € 173,89

Σύνολο στον Ρώρρη: € 408,63

Το service χωρίς τα τακάκια μου κόστισε συνολικά: € 121 + ΦΠΑ εργασία, € 44,62 + ΦΠΑ τα λάδια και € 50,95 + ΦΠΑ τα φίλτρα. Σύνολο: € 262,05

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι πως έμεινα ικανοποιημένος απο τον Ρώρρη και είναι πιο οικονομικό να αγοράζεις μόνος σου τα ανταλλακτικά. Το Σάββατο με βολεύει πάρα πολύ για το service, θα κάνω άλλη μια δοκιμή με το Polo της γυναίκας μου και αν μείνω ικανοποιημένος θα πηγαίνω εκεί. Τους ρώτησα και αν μπορώ να είμαι πάνω απο το αυτοκίνητο την ώρα του service και μου είπαν αρχικά ναι αλλά για λόγους ασφάλειας, οχι όλη την ώρα του service....

Καλό μεσημέρι και καλές βόλτες,

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ισως να αλλαξαν το ωραριο προς διευκολυνση πελατων....οταν εκανα το service πριν μερικους μηνες δεν δουλευαν Σαββατο και αναγκαστικα να λειψω απο την δουλεια μου για να το παω. closedeyes.gif

θα το εχω στα υποψιν τωρα.thanks man :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα σου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι για αντικατασταση των 4 τακακιων θελουν 262 Ευρω και συμφωνησες στην αλλαγη τους; sillyhorse1rb5.gif

Ποσο εχει το σετ μπρος και πισω τα τακακια αγορα μονο, ξερει καποιος και απο που?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα σου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι για αντικατασταση των 4 τακακιων θελουν 262 Ευρω και συμφωνησες στην αλλαγη τους; sillyhorse1rb5.gif

Καλημέρα,

Μου πήρε τόσο χρόνο να καταφέρω να βρώ άκρη με το service χωρίς να πάρω άδεια και να συνδυαστώ με την γυναίκα μου για να με φέρει και να με πάει ξανά ώστε δεν το πολυσκέφτηκα. Για αυτό έγραψα και πως ίσως πήγαν να βγάλουν το κέρδος που δεν έβγαλαν απο τα ανταλλακτικά του service απο τα τακάκια. Τέλοσπάντων, τώρα σε ενα χρόνο πάλι θα ασχοληθώ με αυτό οπότε χαίρομαι απλά που τελείωσα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.