Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Λοιπον 3ο service (λιπαντικο) στα 31715 χλμ. Βλεπετε με επιασε ο χρονος και οχι τα χλμ.

Λαδια 5-30 = 60.76

φιλτρο βενζινης = 32.05

φιλτρο λαδιου = 14.51

Εργασια = 15.00

Αξία =122,32

+ Φ.Π.Α.23% = 28.13

ΟΛΙΚΟ = 150.45

1. φιλτρο καμπινας εχω αλλαξει μονος μου, οπως και φιλτρο αερος (ΒΜC)

2. @@@@@@@#@#@## to Φ.Π.Α. new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά, την προηγούμενη βδομάδα που το έκανα στα 45000χλμ έδωσα 100 ευρώ.

...τι περιλάμβανε?

Link to comment
Share on other sites

Ότι ακριβώς το service των 45000χλμ δηλαδή τα λάδια castrol enge 5w-30 και το φίλτρο. Εντάξει δεν είχε το φίλτρο βενζίνης οποτε -30

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά, την προηγούμενη βδομάδα που το έκανα στα 45000χλμ έδωσα 100 ευρώ.

Δεν νομιζω ( πρωτα ο Θεος ) να το φτασω στα 45.000χλμ. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 3ο service (λιπαντικο) στα 31715 χλμ. Βλεπετε με επιασε ο χρονος και οχι τα χλμ.

Λαδια 5-30 = 60.76

φιλτρο βενζινης = 32.05

φιλτρο λαδιου = 14.51

Εργασια = 15.00

Αξία =122,32

+ Φ.Π.Α.23% = 28.13

ΟΛΙΚΟ = 150.45

Είναι αρκετά, την προηγούμενη βδομάδα που το έκανα στα 45000χλμ έδωσα 100 ευρώ.

Ότι ακριβώς το service των 45000χλμ δηλαδή τα λάδια castrol enge 5w-30 και το φίλτρο. Εντάξει δεν είχε το φίλτρο βενζίνης οποτε -30

Αρα 100 που έδωσες +32 το φιλτρο +7 το επιπλεον Φπα 139.

Δλδ περίπου τα ιδια με του Παναγιώτη!!

Για αυτο πρεπει να ειμαστε ακριβείς σε αυτα που γράφουμε και να μην δημιουργούμε εντυπώσεις.

Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που έγραψα είναι με το νέο φπα. Εκτός του φίλτρου βενζίνης η διαφορά μας είναι στα 20 ευρώ, εντάξει είναι υποφερτά.

Στα Γιαννιτσά το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακια χρειαζομαι την βοηθεια σας αλλα σχετικα συντομα γιατι πρωτα ο καλος Θεουλης θα φυγω διακοπουλες την αλλη Κυριακη..λοιπον εχουμε και λεμε golf 5 μοντελο 2008 με 19000 χλμ και ηρθε η ωρα οσο και αν φαινεται περιεργο για το δευτερο service..(φανταστειτε οτι το πρωτο εγινε με 4700 χλμ..) εδω θελω λοιπον τη βοηθεια σας..οπως καταλαβαινετε βγηκα απο την εγγυηση, παρολα αυτα ομως παιρνω το Ρωρρη τηλ το πρωι οπου ειχα κανει και το πρωτο (απο εκει αγορασα το αυτοκινητο) να ρωτησω τιμη..και?? παει το τηλ. μου επεσε απο τα χερια..340 euros ρε παιδια..πειτε μου τι να κανω?? να το παω για να εχω ησυχο το κεφαλι μου?? να ρωτησω και αλλου?? να το παω σε ενα οποιοδηποτε συνεργειο και να του πω τι θελω να μου αλλαξει?? να σημειωσω οτι αν και οδηγος στο επαγγελμα δεν πιανουν τα χερια μου να τα κανω μονος μου..εχετε να μου προτεινετε κανενα συνεργειο, καμια ιδεα τελος παντων?? αντε φιλαρακια βοηθηστε περιμενω τις αποψεις σας..Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εισαι εκτος εγγυησης θα εβγαινε φθηνοτερα το service σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο group vag.υπαρχει ο Τσακουλερης στο Αιγαλεω,ο Γκικας στο Φαληρο και καποιοι ακομα σε αλλες περιοχες.εσυ αποφασιζεις ομως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @pathos το σερβις των 2 ετων με 19000 χλμ απαιτεί μονο αλλαγή στα λάδια και τα φιλτρα (αερος, βενζινης, λαδιου, καμπινας) κόστος υλικών λαδιών 100, εργασία 80 και κάρτα καυσαερίων 12 τιποτα αλλο. δλδ μαχ 200!!

Τωρα αν κανεις και περικοπές στο φιλτρο καμπίνας πέφτεις και αλλο.

Αν πιανουν τα χερια σου οπως λες δες εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21429

www.g-market.gr

Τωρα αν βιαζεσε πληρωνεις 340 και εισαι κυριος, αλλιως πας διακοπες και κανεις σερβις μετα.

ΥΓ εχε υπ' οψιν σου ομως οτι οι τιμές των ανταλλακτικών , λαδιων ισχύουν μονο αν τα αγορασεις εσυ αν στα βάλουν αυτοι οι τιμες διπλασιάζονται.

Καλα μπανια!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω και γω κατι αλλο?αν θελω μπορω να παρω απο καπου αλλου λαδια και να τα παω στην αντιπροσοπεια και να μη χρεοθω απο κει λαδια?

αν ναι τι λαδια ειναι καλα?εχω golf tsi (140ps)

Link to comment
Share on other sites

ασφαλως κ μπορεις να παρεις απ αλλου λαδια κ να τα πας να στα βαλουν καθως κ οτι αλλο χρειαζεσαι για το σερβις οπως πχ...φιλτρα(λαδιου-αερα-καμπινας-βενζινας),τακατια,υγρα φρενων...και σε συμφερει καλητερα γιατι οσο να 'ναι στην αντιπροσωπια χτυπανε τη τιμη λιγακι παραπανω!οσο για το τι λαδια ειναι καλα ο καθενας εχει τη δικη του αποψη σε σχεση με τη μαρκα των λαδιων...φτανει να τηρουν τις προδιαγραφες της vw για το συγκεκριμενο μοντελο... πχ εγω βαζω τα mobil esp formula1 5-30...υπαρχει βεβαια κ στο φορουμ μεσα ενα τοπικ που εχει αναλυθει το θεμα παρα πολυ...ριξε μια ματια ΕΔΩ!

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

Σερβις golf 1.6fsi 4 χρονων με 29.000χλμ

Λαδια castrol edge 5w 30

Φιλτρο λαδιου

Φιλτρο καμπινας

Φιλτρο βενζινης

Μπουζι

Υγρα φρενων

Αντικατασταση φρεον

Καθαρισμα πεταλουδας

226 ευρω

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Σερβις golf 1.6fsi 4 χρονων με 29.000χλμ

Λαδια castrol edge 5w 30

Φιλτρο λαδιου

Φιλτρο καμπινας

Φιλτρο βενζινης

Μπουζι

Υγρα φρενων

Αντικατασταση φρεον

Καθαρισμα πεταλουδας

226 ευρω

Αντικατάσταση φρέον και μπουζί για ποιο λόγο???

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση φρέον και μπουζί για ποιο λόγο???

Ειναι απλο Γιωργο για να παρουν 226 ευρω

ουτε Μπουζι ουτε Αντικατασταση φρεον ουτε Καθαρισμα πεταλουδας ήθελε με 29000χλμ

Για να καταλάβεις οταν πηγα για σερβις τους ειχα παει ολα τα ανταλλακτικά, δεν ηξεραν λοιπον απο που να μου τα πάρουν.

hmmm.gifαν λοιπον με παιρνουν τλφ και μου λενε το αυτοκίνητο μπροστά θέλει τακάκια!!!

Ελα που εγω πριν 1 εβδομάδα τα ειχα δει και μαλιστα ειχα αλλαξει και τα πισω.

Για όσους γνωρίζουν μπορούν να δουν

dsc00468ou.jpg

Απο χρονια η τακτικη μου με τα αυτοκίνητα ειναι να τους λεω τι θα κάνουν και οχι να παίρνουν μονοι τους πρωτοβουλίες

Link to comment
Share on other sites

@Σωστός ο Νίκος!!!Έτσι κάνω και γω αλλά δεν ξαναπατάω πλέον σε αντιπροσωπεία. @Δημήτρη,προφανώς ο φίλος προμηθεύθηκε από το εμπόριο όλα τα αναλώσιμα και δεν πήγε σε αντιπροσωπεία,γι΄αυτό και η τιμή του σέρβις φαίνεται λογική.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη τακακια πισω αλαγη υγρα φρενων - εξαερωση κλπ.

αλλαγη μπουζι (τα μπουζι δικα μου) και γενικος ελεγχος

170 ευρο καλα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη τακακια πισω αλαγη υγρα φρενων - εξαερωση κλπ.

αλλαγη μπουζι (τα μπουζι δικα μου) και γενικος ελεγχος

170 ευρο καλα ειναι;

Για έναν κάτοχο VW όχι ;) !!!

Για εναν κάτοχο VW και μέλος του VWClub ναι thumbsdown.gif !!!

Εδιτ

ΥΓ και μαλιστα με "1.775" ποστ

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να μπορω να παρω τα εργοστασιακα τακακια (εμπρος-πισω) ΑΤΕ ,εκτος αντιπροσωπιας?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο Γιωργο για να παρουν 226 ευρω

ουτε Μπουζι ουτε Αντικατασταση φρεον ουτε Καθαρισμα πεταλουδας ήθελε με 29000χλμ

Για να καταλάβεις οταν πηγα για σερβις τους ειχα παει ολα τα ανταλλακτικά, δεν ηξεραν λοιπον απο που να μου τα πάρουν.

hmmm.gifαν λοιπον με παιρνουν τλφ και μου λενε το αυτοκίνητο μπροστά θέλει τακάκια!!!

Ελα που εγω πριν 1 εβδομάδα τα ειχα δει και μαλιστα ειχα αλλαξει και τα πισω.

Απο χρονια η τακτικη μου με τα αυτοκίνητα ειναι να τους λεω τι θα κάνουν και οχι να παίρνουν μονοι τους πρωτοβουλίες

Σε σενα μπορει να σου τα παιρνουν ή τουλαχιστον να προσπαθουν αλλα δεν ειναι αυτος ο κανονας σε ολους τους μηχανικους.Ενημερωτικα για οσους δε ξερουν:

1.Τα μπουζι τα αλλαζουν στα 60.000χλμ ή αν περασουν 4 χρονια και δεν τα εχεις κανει (συμφωνα με το βιβλιο)

2.Το φρεον καθε χρονο εχει μια μικρη απωλεια.Εμενα ειχε περιπου 100 γραμμαρια το οτι το αλλαξε ολο δε σημαινει οτι με χρεωσε και παραπανω

3.Η πεταλουδα ειχε οντως πιασει βρωμα και χρειαζονταν καθαρισμα

4.Το golf μου ειναι κοντα 4 μιση χρονων και κοιταμε και τα χρονια σ ενα αυτοκινητο (αλλιως π.χ. τα μπουζι θα τα αλλαζα στα 9 χρονια που θα εφτανα λογικα τα 60.000χλμ)

5.Στην ολη διαδικασια του σερβις ημουν παρων με τον μηχανικο πινωντας καφεδακι και εξηγωντας μου οποια απορια ειχα

Link to comment
Share on other sites

Σε σενα μπορει να σου τα παιρνουν ή τουλαχιστον να προσπαθουν αλλα δεν ειναι αυτος ο κανονας σε ολους τους μηχανικους.Ενημερωτικα για οσους δε ξερουν:

1.Τα μπουζι τα αλλαζουν στα 60.000χλμ ή αν περασουν 4 χρονια και δεν τα εχεις κανει (συμφωνα με το βιβλιο)

2.Το φρεον καθε χρονο εχει μια μικρη απωλεια.Εμενα ειχε περιπου 100 γραμμαρια το οτι το αλλαξε ολο δε σημαινει οτι με χρεωσε και παραπανω

3.Η πεταλουδα ειχε οντως πιασει βρωμα και χρειαζονταν καθαρισμα

4.Το golf μου ειναι κοντα 4 μιση χρονων και κοιταμε και τα χρονια σ ενα αυτοκινητο (αλλιως π.χ. τα μπουζι θα τα αλλαζα στα 9 χρονια που θα εφτανα λογικα τα 60.000χλμ)

5.Στην ολη διαδικασια του σερβις ημουν παρων με τον μηχανικο πινωντας καφεδακι και εξηγωντας μου οποια απορια ειχα

Τα είπαμε νομιζω δεν χρειάζονται περαιτέρω διευκρινίσεις, δικα σου τα χρήματα δικο σου και το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Είχες καταλάβει διαφορά στον κλιματισμό ?

Προσφατως που εκανα το service μου συμπληρωσαν φρεον γιατι οντως η διαφορα στον κλιματισμο ειχε γινει αισθητη. 16C και δεν απεδιδε καθολου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά άλλαξες ό,τι άλλαξες και πολύ καλά τα πλήρωσες.

Είχες καταλάβει διαφορά στον κλιματισμό ?

Dis αλλαξα οτι προβλεπονταν απο το βιβλιο τιποτα λιγοτερο.

Εχει μια μικρη διαφορα (προς το καλυτερο βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.