Jump to content
tsolias26

Απίστευτη Κατανάλωση Για Gti!

Recommended Posts

νέο ρεκόρ!!!! με μέση ταχύτητα 140-160 , διαδρομή Βόλος-Αθήνα-Ναύπλιο με 1 ντεπόζιτο 730 χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

νέο ρεκόρ!!!! με μέση ταχύτητα 140-160 , διαδρομή Βόλος-Αθήνα-Ναύπλιο με 1 ντεπόζιτο 730 χιλιόμετρα.

Πολυ υψυλη μεση ταχυτητα και εβγαλες παρα πολλα χιλιομετρα. Φαινεται καει οντως αρκετα λιγοτερο οταν ανοιξει το μοτερ. Πρεπει να εχεις περασει τα 8.000 χιλιομετρα λογικα εσυ. :unsure::laugh::clapping:

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο πρώτο του ταξιδακι Αθήνα-Βόλο-Πήλιο-Λάρισα μου έβγαλε 540km με ένα ντεπόζιτο αλλά πιστεύω ότι σίγουρα έβγαζε και παραπάνω γιατί ζωρίστηκε λίγο στις ανηφόρες στο Πήλιο... Πραγματικά σε ταξίδι φαίνεται πόσο φοβερό αμάξι είναι.. :unsure: Πάντως έχω να σημειώσω ότι την καλύτερη κατανάλωση που έχω δει ποτέ μέχρι τώρα ήταν στη διαδρομή Λάρισα-Βόλος όπου σε κάποιες φάσεις μου έπιασε και 5,3 λ μέση κατανάλωση και ενώ έτρεχα με περίπου 80km/h δηλαδή τιμές που δεν έχω ξαναδεί ποτέ μουυυυυυυυ στα 8700km που είμαι τώρα.. Από λάδια δεν έχω συμπληρώσει καθόλου από τότε που το πήρα έχει κάψει όμως λιγάκι, αλλά είχε περιθώριο γιατί στην αρχή ήταν σχεδόν ξεχειλισμένο και σκέφτομαι ότι ίσως ήταν και επιτηδες έτσι γιατί ξέρουν ότι καίει.. πάντως σύντομα θα το πάω για αλλαγή λαδιών...οπότε θα δω και τι έπαιξε πραγματικά με τα λάδια....

Link to comment
Share on other sites

νέο ρεκόρ!!!! με μέση ταχύτητα 140-160 , διαδρομή Βόλος-Αθήνα-Ναύπλιο με 1 ντεπόζιτο 730 χιλιόμετρα.

Ωραίος!!! Και σου έβγαλε τόσο πολύ ακόμα και χωρίς cruise control?? Αυτά είναι!!!thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά!

Το Pol-ακι απο καταναλωση σκιζει! Απο δαχτυλιδι Κηφισιας-Αττικη Οδο-Εθνική Οδο προς Πειραια και προορισμο τη Συγγρου, με μετρια κινηση, οταν παρκαρησα το trip computer εγραφε 4,7 l/100km!! Αφου προηγουμενως ειχε στη διαδρομη δειξει μεχρι και 4,5!! Απλα με τον παραδρομο της Συγγρου και το παρκαρισμα ανεβηκε..

Στην ιδια διαδρομη με Fiat Panda 100 (1400cc) στις ιδιες συνθηκες εχω καταφερει να δω μεχρι 5,1 l/100km και οχι παρακατω, δηλαδη (αν υποθεσουμε οτι τα trip computers δεν εχουν τεραστιο σφαλμα) το Polo εκαψε λιγοτερο, και τοτε ειχε κανει μολις γυρω στις 3500 km. Και ξεχαστηκα μπαινοντας στην Α.Ο. κι εκανα ενα ανοιγματακι μεχρι τα 140!... :whistling:

Εντυπωσιακο, ομολογουμενως! Δεν εχω ξαναδει τετοια καταναλωση σε αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναο πολυ οικονομικο. εχω δει και 4,5λ στα 100 σε εθνικη, ενω εντος πολεως χαλαρα μου εχει βγαλει ακομα και 7,2! το πρωτο γεμισμα του ρεζερβουαρ μου εχει βγαλει 545 χλμ και εχει ενδειξη για αλλα 55, με οδηγηση εντος και εκτος πολης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα παιδια πριν 10 μερες περιπου παρελαβα το polo gti και εκανα ηδη 2000km ενω πριν ειχα polo tsi το οποιο ακουμπησε τα 40000km μεσα σε ενα χρονο και 3 μηνες...η καταναλωση τουλαχιστον μεχρι τωρα μου φαινεται παρομοια ισως και μικροτερη του gti απο το tsi...Σε ιδια διαδρομη και με τα δυο (Αγρινιο-αστακο-βονιτσα-αμφιλοχια-αγρινιο περιπου 250km συνολο) με το gti με ταχυτητες 80-140 ειδα 6,3 μ.ο σε ολη τη διαδρομη ενω με το παλιο στην ακριβως ιδια διαδρομη εβλεπα παντα πανω απο 7 με παρομοιες ταχυτητες.Ο συγκεκριμενος δρομος ειναι λιγο μικτων συνθηκων με πολλες στροφες αλλα και μεγαλες ευθειες οποτε νομιζω οτι πηρα ενα χαρακτηριστικο δειγμα της καταναλωσης του gti σε μεικτες συνθηκες εκτος πολης τουλαχιστον (γιατι μεσα φοβαμαι να το ελεγχω)..Απλα προσπαθω να εξηγησω που οφειλεται η μικροτερη καταναλωση του gti και εχω καταληξει στο οτι δε ζοριζεται τοσο οσο το 1,2tsi...

Link to comment
Share on other sites

5.3 για 360 χλμ με μεση ταχυτητα 85 και 4μιση ώρες ταξίδι λόγω τοποθέτησης ρεζέρβας μετά από λακούβα.

Για τους άπιστους υπάρχει και βίντεο!Κάποια στιγμή τα χλμ που έκανα μαζί με το range ήταν 910!

Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τους άπιστους υπάρχει και βίντεο!

Αυτό το βίντεο πρέπει να το δω οπωσδήποτε!!!whistling.gifthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο πρέπει να το δω οπωσδήποτε!!!whistling.gifthumbsup.png

Να διορθώσω το ποστ μου.Το συνολικό range εκείνη την στιγμή ήταν 960!

Οι ώρες ταξιδιού 4 και 10 λεπτά.

Λίγο πριν φτάσω στο σπίτι μου κατέβασε την κατανάλωση στο 5.3 lt/100km!Εδώ είναι 5.4

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ! Τρομερη καταναλωση! Πες μας λιγο κ ποσα ατομα εισασταν και τις συνθηκες δρομου καθως κ το ειδος βενζινης που εβαλες...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ! Τρομερη καταναλωση! Πες μας λιγο κ ποσα ατομα εισασταν και τις συνθηκες δρομου καθως κ το ειδος βενζινης που εβαλες...

Η διαδρομη ηταν Ε.Ο Λαρισα-Αθηνα, 2 ατομα, full φορτωμενος πορτμπαγκαζ και πισω καθισματα.

Λόγω τοποθέτησης ρεζερβας έβαλα το καμπανακι να χτυπα στα 100.Οποτε πηγαινα σαν κοτα θέλοντας και μη.Βενζίνη 100αρα Jetoil οτι να ναι από βενζινάδικο Εθνικης!

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία για να μην ανοιξώ καινουργιο θέμα εφοσον προκειται περι της καταναλωσης θα γράξω σε αυτο, λοιπον εχω ενα πολακι 1,200 με τα 90 αλογα και παρατηρησα (επειδη δεν εχω μετρητη) οτι καει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δηλαδη στα 500 χιλ με full γεμισμα καει ολο το ντεποζιτο δηλαδη 45 λητρα... μου φαινεται απηστευτα μεγαλος ο αριθμος..  

Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι συνεχώς μέσα στην πόλη, σταμάτα-ξεκίνα και πρώτη-δευτερα?

 

μήπως κάνεις κόντρες και αλλάζεις στις 5000rpm σαν μερικούς εδώ μέσα? :diablo: 

 

αν είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις σου βγαίνει 9lt/100km που πράγματι είναι πολύ για το συγκεκριμένο αμάξι 

Link to comment
Share on other sites

ειμαι όντως μέσα στην πόλη αν και αυτο δεν δικαιολογή απολύτος τιπότα γιατι η κατανάλωση εχει φύγει πολλή μακρια απο αυτήν που λει ο κατασκευαστής, και οχι δεν το αλλάζω στης 5000 γιατι το στρόνο, πήρα σημερα την αντιπροσοπία τηλ και μου ειπανε οτι στο στρώσιμο καει παντα λιγο παραπάνω.. βεβαια αυτο δεν ειναι λιγο ειναι πολλή και ξέχωρα απο αυτο νιωθω λες και μου δωσανε ελλατωματικό :/ 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει οτι στο στρώσιμο καιει παραπάνω,ωστόσο σταμάτα ξεκίνα 1η με δευτέρα με λϊγο βαρυ ποδαρακι πόσο να γράψει?κάνε κάποια χιλιόμετρα και πάιξε με την μέση κατανάλωση.

Υ.Γ αν βάζεις απο το διο βενζιναδικο,δοκιμασε απο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξώ εαν είναι βενζιναδικό δεν το ειχα σκεφτει αυτο, παντος το θέμα μου είναι οτι ο κατασκευαστής μεσα στην πολη λεει πολλη ΠΟΛΛΗ λιγοτερο απο 9.. γενικα μ λεει μεση καταναλοση 5,3 που ειναι τελειο και μεσα στην πολη 6,8 που ειναι αρκετα καλα αλλα τοσο μεγάλη αποκλισή απο 6,8 στα 9.. διλάδη για ενα 1,6 με καταναλωση 8 ποσο θα του και 12? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Καταρχήν θα πρέπει να "ξεχάσεις" την εργοστασιακή κατανάλωση μιας και οι τιμές της προκύπτουν από μετρήσεις βάσει

τυποποιημένων ελέγχων (NEDC). Γενικά θα πρέπει να υπολογίσεις ένα "καπέλο" +25-30% στις τιμές που ανακοινώνει ο κατασκευαστής.

 

Τώρα, όσον αφορά στις συμβουλές που δίνουν τα παιδιά παραπάνω θα πρότεινα επιπλέον:

-αλλαγή των σχέσεων κοντά στις 2000 στροφές.

-χρήση 100άρας βενζίνης (μπορεί να είναι λίγο ακριβότερη αλλά βάσει προσωπικής εμπειρίας βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα).

-γενικά να αποκωδικόποιήσεις τις ενδείξεις του trip computer και ιδίως αυτή της στιγμιαίας κατανάλωσης ώστε να εντοπίσεις σε ποιο εύρος

στροφών-χρήσης επιβαρύνεις την κατανάλωση.

-σε περιπτώσεις στάσεων που υπέρβαίνουν το 1-1,50 λεπτό, σβήνε τον κινητήρα (ελέω της απουσίας start & stop).

-σε περίπτωση που το αυτοκίνητο είναι εφοδιασμένο με ημιαυτόματο κιβώτιο DSG7, χρήση του manual mode.

 

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι όσο θα γράφεις χιλιόμετρα και θα "ανοίγει" ο κινητήρας θα έχεις και καλύτερα επίπεδα κατανάλωσης.

 

Καλό στρώσιμο :-)

Edited by Manos81
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολλη για της πληροφοριές, και θα προσπαθήσω να τα τηρήσω ολα.. και θα σας πω νεότερα το σιντομότερο δυνατόν.:D

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθυστέρηση παιδια το γεμισά 1/5 μου κρατησε μεχρή και σημερα μου εβγαλε το σιματακι της βενζινής στης 2 μπαρες 520 χιλιομετρα αυτη τι φορα. βεβαια για τα λεμε ολα το πατισα και εγω αρκετες φορες πανώ απο το 80 αρα πιστεύω οτι τα αποτελεσματα ειναι ακρος ικανοποιητικα.. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πρωτο πηρα εκαιγε 7.7λιτρα οσο και νορμαλ να το πηγαινα. Οταν βγηκα εθνικη περαν οτι ξεμπουκωσε απο τις 1ες και 2ες με πηγε μεχρι κορινθο και με εφερε με 25 ευρω.Εκει ειδα τα πρωτα 5.7λιτρα εκτος πολης.Απο οταν γυρισα μεσα στην πολη μου καιει απο 6 μεχρι 6.5λ και οχι παραπανω.Γενικα τα πολλα σταματα ξεκινα τρωνε και πολυ "φαγακι". Παντα εχω στον "ρουφιανο" την στιγμιαια καταναλωση.Η πρωτη παντα καιει απο 10λ και πανω αν αλλαζεις και πανω απο τις 3χλδες στροφες μπορει να σου παει και μεχρι 30λιτρα.Ακουγεται υπερβολικο αλλα ετσι εχω δει.Με 20ευρω 95αρα βγαζει κοντα 180χλμ +οτι λεει το τριπ,αν και δεν το θεωρω πολυ αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.