Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

ετσι ειναι παιδια τα ιδια ξερω και γω και περιμενω..αυτο μου λενε και απτην αντιπροσωπεια..να κανω λιγο ακομα υπομονη και θα δωθει η λυση μια και καλη..εχω φτασει να καιω 1,300 τα 1000.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα αλλαξουν σε ποσα εκατομυρια δεν ξερω και εγω polo gti/ibiza cupra/fr/audi a1/fabia vrs μοτέρ? Μιλαμε για πολλά μοτερ ετσι.

Τι τα εχουμε περάσει τα μοτέρ στραγάλια?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν κανουν αλλαγη με νεο μοτερ σε οσα καινε λαδι λογω εγυυησης,ειναι σαν να παραδεχονται οτι εχουν φτιαξει ελαττωματικο κινητηρα.

Για τι ποσοστο μιλαμε κινητηρων που καιει λαδι ανω των 500ml ανα 1000χλμ που θεωρει η εταιρια μεσα στα πλαισια?

Οταν ο κινητηρας αυτος κατασκευαζεται σε εκατονταδες χιλιαδες κομματια τι ποσοστο θεωρειται λογικη αστοχια υλικου?

Και πανω απο τι ποσοστο μπορουμε να μιλαμε για ολικη ανακληση κινητηρων λογω κακης κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει ανάκληση όπως το βλέπω εγώ πάντως... Τους συμφέρει να αλλάξουν έναν κινητήρα σε όλους μια και καλή παρά να αλλάζουν δύο και τρεις κινητήρες στον καθένα... Σίγουρα αυτή τη στιγμή κάνουν τεστάρισμα του καινούριου κινητήρα...( λέμε τώρα - θέλω να ελπίζω!)

Link to comment
Share on other sites

και γω για ανακληση το κοβω..νομιζω η φημη θα χαλασει κατα πολυ αν δε γινει κατι τετοιο..

και πιστεψτε με ταξιδεουν τα νεα για τα αμαξακια μας..με εχουν σταματησει πολλες φορες στο δρομο να με ρωτησουν αν καιω λαδια :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα κανουν ανακληση σε ολους τους κινητηρες??

Και εγω που θελω να παραγγειλω,αν παραγγειλω ας πουμε αυριο?Ξεκιναει η παραγωγη περιπου σε 20 μερες.....θα ερθει το αμαξι τελη Ιουλιου και με το που το παραλαβω θα αλλαξω κινητηρα????!!

Λογικα αν υπαρχει νεο μοτερ να βγει σε παραγωγη σε 1 με 2 μηνες ολες οι παραγγελιες που γινονται τωρα θα πρεπει να καθυστερουν για να μπει ο νεος.....

Υπαρχει καποιος που να ειναι μεσα στην VW να μας πει κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν ειναι απιθανο..ας κανει και η vw μια ανακληση μια φορα.δε θα παθει τιποτα..

θα σου λεγα να περιμενεις λιγο..απο τι εχει ακουστει ο cave κινητηρας θα σταματησει το μαιο και θα ξεκινησει ο αλλος ο chte..ολα αυτα ομως ειναι φημες κανεις δε μπορει να ξερει με σιγουρια τι θα γινει και τι τελικα αληθευει..κανε λιγη υπομονη και συ οπως κανουμε και μεις που την εχουμε πατησει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

...με αυτα που ακουω πρεπει να κανω,απλα ελπιζω να ειναι βελτιωση του cave και οχι κατι καινουριο απο λευκο χαρτι γιατι οι παιδικες ασθενειες καραδοκουν.Μην φτιαξουμε το λαδι και τρεχουμε για αλλα : ).

Link to comment
Share on other sites

τις παιδικες ασθενειες τις φαγαμε μεις που ερωτρυτηκαμε και ορμηξαμε :p εσυ θα τη παρεις εμπειρη τη γκομενα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπει ο cthe σε μας... Είναι εντελώς διαφορετικός κινητήρας και θα κυκλοφορήσει λογικά για το Golf MK7. Εμείς λογικά θα πάρουμε μια εξελιγμένη έκδοση του cave , που δεν θα καίει λάδια...

Link to comment
Share on other sites

ti ginetai telika eixame kanena neo tipota?

Εγώ σήμερα άκουσα (από επίσημο συνεργείο) ότι στον επόμενο μήνα θα έχει βγάλει τον χρησμό η πυθία (VW) για το τι θα γίνει με την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες εγω ξερω οτι τα κουπρακια σταματησαν να καινε απο τον 7/2010...ειναι περιεργο να καινε ακομα τα GTi!!! Οπως και να εχει καλα θα ηταν να βγει καινουργιο μοτερ και οχι βελτιωμενο. Nα μπει και χειροκινητο κιβωτιο στην κατηγορια, και επισης να διευρυνθει η γκαμα με το GT (οπως και εγινε), και να παει και παραπανω (στο R οπως συζητιεται). Αλλα τι να πεις τωρα σε μια εταιρια κολοσσο!! Ελπιστε για το καλυτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια αλλαξα κινητηρα και στα 8000km μετα την αλλγη ειμαι σταθερος στο 0,8-1,2 lt λαδι καθε 1000km.Το λαμπακι των λαδιων ειναι ρουτινα πλεον,αμα δε το δω κατι παθαινω,ανησυχω μηπως χαλασε.Η ιδια η VW λεει οτι το προβλημα "ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΤΗΡΙΩΝ ΟΥΤΕ ΜΟΤΕΡ".Για τα ελλατηρια πλεον στο αναφερουν οτι θα κανεις τρυπα στο νερο για το μοτερ δε κανουν λογο τουλαχιστον η εδω αντιπροσωπεια.Σου λενε απλα ενα περιμενε και κατι θα γινει.Εγω την πατησα εκανα την αλλαγη και τωρα μου λενε μολις βγει ο καινουργιος,αν υπαρχει γιατι επισημα δεν εχουμε κατι απ οσο ξερω,να παω να τον βαλω.Μιλαμε για 3 μοτερ σε αμαξι 08/11,ουτε χρονο δηλαδη.Για μενα οσοι εχετε το προβλημα και δεν εχετε κανει τπτ ακομη μη κανετε ουτε αλλαγη μοτερ ουτε ελατηριων υπομονη καντε μεχρι να βρεθει οριστικη λυση οτι και να κανουμε ολοι θα ειναι απλα μια τρυπα στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω απο Καρεντα εχω την ενημερωση περι πιθανης αλλαγης μοτερ μεσα στο καλοκαιρι. Μαλιστα πριν 2βδομαδες που το πηγα για το πρωτο σερβις και ζητησα να κανουν ευθυγραμισση μου λεει ο συμβουλος οτι αστο καλυτερα γιατι αν αλλαξεις μοτερ συντομα θα κανει ετσι κι αλλιως ευθυγραμμιση! Εννοειται πως πρεπει να κανουν ανακληση για να σωσουν με υπευθυνο τροπο και το κυρος της εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω απο Καρεντα εχω την ενημερωση περι πιθανης αλλαγης μοτερ μεσα στο καλοκαιρι. Μαλιστα πριν 2βδομαδες που το πηγα για το πρωτο σερβις και ζητησα να κανουν ευθυγραμισση μου λεει ο συμβουλος οτι αστο καλυτερα γιατι αν αλλαξεις μοτερ συντομα θα κανει ετσι κι αλλιως ευθυγραμμιση! Εννοειται πως πρεπει να κανουν ανακληση για να σωσουν με υπευθυνο τροπο και το κυρος της εταιρειας.

Μακάρι το πόρισμα να είναι αλλαγή μοτέρ. Και να μην είναι τίποτε άλλο.....μέσα στο μοτέρ. Γιατί μετά θα λένε εμείς βρήκαμε τη λύση, πρέπει να σας ανοίξει το μοτέρ ο συνεργάτης μας!!!!!! να το κάνει φυτίλια και να αλλάξει το τάδε. Ποιός θα εμπιστευθεί τους συνεργάτες? και άντε μετά να απαιτήσεις νέο μοτέρ....

Τέλος πάντων εύχομαι να είναι αλλαγή κινητήρα (αν και πιστεύω ότι το λάδι δεν το καίει από τα ελατήρια)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το πόρισμα να είναι αλλαγή μοτέρ. Και να μην είναι τίποτε άλλο.....μέσα στο μοτέρ. Γιατί μετά θα λένε εμείς βρήκαμε τη λύση, πρέπει να σας ανοίξει το μοτέρ ο συνεργάτης μας!!!!!! να το κάνει φυτίλια και να αλλάξει το τάδε. Ποιός θα εμπιστευθεί τους συνεργάτες? και άντε μετά να απαιτήσεις νέο μοτέρ....

Τέλος πάντων εύχομαι να είναι αλλαγή κινητήρα (αν και πιστεύω ότι το λάδι δεν το καίει από τα ελατήρια)

Εννοειται οτι ειναι απο εκει (ελατηρια) το βρηκαν τα τσακαλια της vw.Το θεμα για μενα ειναι γιατι να μιλαμε για τετοιο προβλημα σε καινουργια αμαξια που το εχουμε πληρωσει.Παιδια δε πηραμε μεταχειρισμενα 10 ετων για να αλλαζουμε μοτερ.Αν αυτοι της vw το θεωρουν φυσιολογικο στα 8000km να αλλαζω μοτερ και τωρα να μου λενε και για αλλη αλλαγη κινητηρα εγω προσωπικα το θεωρω εξαπατηση και κοροιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ειναι απο εκει (ελατηρια) το βρηκαν τα τσακαλια της vw.Το θεμα για μενα ειναι γιατι να μιλαμε για τετοιο προβλημα σε καινουργια αμαξια που το εχουμε πληρωσει.Παιδια δε πηραμε μεταχειρισμενα 10 ετων για να αλλαζουμε μοτερ.Αν αυτοι της vw το θεωρουν φυσιολογικο στα 8000km να αλλαζω μοτερ και τωρα να μου λενε και για αλλη αλλαγη κινητηρα εγω προσωπικα το θεωρω εξαπατηση και κοροιδια.

Εγώ πάντως βλέπω να δακρύζει λάδι στον σωλήνα της εισαγωγής...... και γι αυτό το λόγο συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν φταίνε ελατήρια. Βέβαια δεν έχει σημασία τι πιστέυω εγώ αλλά τι διάολο θα κάνουν οι γερμαναραδες....

Επίσης με τόσο λάδι είναι δεδομένο ότι θα έχει πρόβλημα η τουρμπίνα, ο λ και ο καταλύτης τα οποία εγώ τουλάχιστον θα απαιτήσω να αλλαχθούν ή έγγραφη βεβαίωση ότι δεν έχουν πρόβλημα μαζί με τον αναμενόμενο χρόνο ζωής τους.....

Edited by frnty
Link to comment
Share on other sites

Guest Sciphist

Τα τελευταία νέα για την κατανάλωση λαδιού του Polo GTI είναι ότι μπορεί ο κινητήρας να μην φταίει καθόλου!

Έχοντας αλλάξει ήδη κινητήρα μια φορά και εφόσον το πρόβλημα δεν είχε λυθεί, πριν 3 εβδομάδες έκανα το πρώτο service όπου ελέγχθηκε η στάθμη του λαδιού και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε. Τότε μου είπαν από την Καρέντα ότι το εργοστάσιο έχει βρει λύση και την δοκιμάζει. Θα είχαν την οριστική απάντηση στα τέλη Ιουνίου.

Πριν από μια βδομάδα με κάλεσαν από την Καρέντα και μου είπαν ότι είχαν την τελική απάντηση του εργοστασίου και η λύση είναι να αλλαχτούν τα σωληνάκια πριν από την πολλαπλή εισαγωγής γιατί τα προηγούμενα είναι ελαττωματικά.

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χιλιόμετρα για να διαπιστώσω αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα από την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα για την κατανάλωση λαδιού του Polo GTI είναι ότι μπορεί ο κινητήρας να μην φταίει καθόλου!

Έχοντας αλλάξει ήδη κινητήρα μια φορά και εφόσον το πρόβλημα δεν είχε λυθεί, πριν 3 εβδομάδες έκανα το πρώτο service όπου ελέγχθηκε η στάθμη του λαδιού και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα παρέμενε. Τότε μου είπαν από την Καρέντα ότι το εργοστάσιο έχει βρει λύση και την δοκιμάζει. Θα είχαν την οριστική απάντηση στα τέλη Ιουνίου.

Πριν από μια βδομάδα με κάλεσαν από την Καρέντα και μου είπαν ότι είχαν την τελική απάντηση του εργοστασίου και η λύση είναι να αλλαχτούν τα σωληνάκια πριν από την πολλαπλή εισαγωγής γιατί τα προηγούμενα είναι ελαττωματικά.

Δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χιλιόμετρα για να διαπιστώσω αν όντως έχει λυθεί το πρόβλημα. Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία στα πρώτα 1000 χιλιόμετρα από την αλλαγή.

exeis allaksei ta solinakia twra k to douleueis gia na deis apotelesmata??
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς σε πια λίτρα ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι για τα λάδια στο αυτοκίτητο?

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς σε πια λίτρα ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι για τα λάδια στο αυτοκίτητο?

99,9% στο 1 lt. Όλο το σαγρέ του δείκτη είναι περίπου 750ml

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.