Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

Έκανες dyno θέμη ?

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο:

Η wastegate μετά από αρκετά χιλιόμετρα χρήσης σε υβριδικό τούρμπο, βγάζει τα λεφτά της καθώς μπορούμε και κρατάμε υψηλή πίεση σε όλο το φάσμα

των στροφών, χωρίς σφιξίματα και χωρίς καταπόνηση της τουρμπίνας, εφόσον το πορτάκι ανοίγει σωστά για την εξαγωγή των καυσαερίων.

Δίνει κι ένα ελαφρύ flattering σε αφημα σε μέτριο γκάζι.

Πολύ καλές εντυπώσεις , αλλά θέλει ρύθμιση πάνω στην τουρμπίνα και όχι υπερβολές καθώς σηκώνει 2μπαρο για πλάκα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

dyno δεν έκανα καθως ταλαιπωρούμαι με τα κολάρα του Ic. κάποιο έχει τρυπήσει και δεν βλέπω πάνω από 1.2-1.3.(λείπω διακοπές και δεν έχω βρει χρόνο να βάλω αλουμινένια)το έκανες υβρίδιο nikdev?τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη κοντά έλα να το δούμε.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν ήμουν και τόσο κοντά! :p

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο:

Η wastegate μετά από αρκετά χιλιόμετρα χρήσης σε υβριδικό τούρμπο, βγάζει τα λεφτά της καθώς μπορούμε και κρατάμε υψηλή πίεση σε όλο το φάσμα

των στροφών, χωρίς σφιξίματα και χωρίς καταπόνηση της τουρμπίνας, εφόσον το πορτάκι ανοίγει σωστά για την εξαγωγή των καυσαερίων.

Δίνει κι ένα ελαφρύ flattering σε αφημα σε μέτριο γκάζι.

Πολύ καλές εντυπώσεις , αλλά θέλει ρύθμιση πάνω στην τουρμπίνα και όχι υπερβολές καθώς σηκώνει 2μπαρο για πλάκα πλέον.

σε μαμα τουρμπο και stag2? ειμαι στο να την βαλω γι'αυτο..

Link to comment
Share on other sites

προσφέρει ,στα revo (αναλογα πως θα την σφίξεις) κραταει καλύτερη πίεση στις μεσαιες και λιγο παραπανω over :

στο 3000 1,6+

στις 4000 1,5

στις 5000 1,4

στις 6000 1,3

προ wg ήμουν 0,1 κάτω σε όλα τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κατάλαβες τι εννοώ... αυτό το κέρδος μπορείς να το έχεις απλα σφίγγοντας την μαμά!δεν χρειάζεται η forge! σφίξε μαμά και θα δεις τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κατάλαβες τι εννοώ... αυτό το κέρδος μπορείς να το έχεις απλα σφίγγοντας την μαμά!δεν χρειάζεται η forge! σφίξε μαμά και θα δεις τι κάνει.

ρε παιδια για το σφυξιμο της μαμα δεν ισχυει οτι ο εγκεφαλος επαναφερει τα δικα του δεδομενα οποτε το σφυξιμο σε συντομα θα παει τζαμπα!!! τί ισχυει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που αναφερει παραπανω ο φίλος Φάνης,όσοι έσφιξαν την μαμα μετα απο κάποια χλμ ξαναγυρισαν στις προηγουμενες τιμές-με την forge δεν ισχύει αυτό - έχεις κέρδος το οποίο δεν το χάνεις

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που αναφερει παραπανω ο φίλος Φάνης,όσοι έσφιξαν την μαμα μετα απο κάποια χλμ ξαναγυρισαν στις προηγουμενες τιμές-με την forge δεν ισχύει αυτό - έχεις κέρδος το οποίο δεν το χάνεις

Ολα εχουν να κανουν με τα χρηματα που ειναι διατεθιμενος ο καθενας να δωσει για το τουτου του, σε αλλους μπορει να ειναι περιττο ενω σε αλλους και εφικτο :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μονο ο μαμα εγκεφαλος λεγεται οτι το κανει αυτο.εγω ειχα σφιξει και ολα ηταν οκ.δεν ξερυθμιστηκε ποτε!αλλωστε εν μερη ρυθμιζεται η wg απο το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Revo έριχνε N75 λιγάκι αν θυμάμαι εκτός από overboost condition, οπότε ήθελε ένα update

Το καλύτερο είναι εφόσον κάποιος ψάχνεται τόσο ώστε να βάλει WG και είναι της λεπτομέρειας να κάνει και το update του!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση; Απλή!

Αναλόγως πόσο σωστά σφηγμένη wg έχει το καθένα...

Κατά τα άλλα σε stg2 δεν πιστεύω να αξίζει η forge!

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. ερωτηση κρισεως τωρα.. ενα revo stage 2 VS revo stage 2 +w/g διαφορα απο ρολλ θα ειχαμε και ποσο...?

Μόνο στο ίδιο αμάξι αν το είχες δοκιμάσει ή έκανες dyno πριν και μετά.

Αλλιώς δεν βγάζεις άκρη..

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. ερωτηση κρισεως τωρα.. ενα revo stage 2 VS revo stage 2 +w/g διαφορα απο ρολλ θα ειχαμε και ποσο...?

εμενα με σχετικά χαλαρη την wg της forge σε dyno έχω κέρδος 5 Hp και 1,5 kg ροπή - με καλύτερη καμπύλη από πρίν και την μεγιστη ροπη να έρχεται στις 3100 (ενω με μαμα wg στις 3900)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εμενα με σχετικά χαλαρη την wg της forge σε dyno έχω κέρδος 5 Hp και 1,5 kg ροπή - με καλύτερη καμπύλη από πρίν και την μεγιστη ροπη να έρχεται στις 3100 (ενω με μαμα wg στις 3900)

οποτε εγω που κυνηγαω και το τελευταιο αλογο να την βαλω..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι αυτός που κρίνει πως χαλαρή ρύθμιση στη forge wg με ένα σκηρό σχετικά ελατήριο δεν είναι ίδιο με π.χ. 2 στροφές στη μαμά! Πριν πετάξατε τα λεφτά σας δώστε 2 στροφές στη μαμά και ξανά μιλάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω γενικως δεν εμπιστεύομαι τα εργοστασιακα ανταλλακτικά ρε Νίκο. Εδω οι Ν75 χαλάνε για πλακα. Δεν ξέρω μπορει να έχεις και δίκιο,άλλωστε εσυ έχεις ασχοληθεί πολυ με το μοτέρ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι αυτός που κρίνει πως χαλαρή ρύθμιση στη forge wg με ένα σκηρό σχετικά ελατήριο δεν είναι ίδιο με π.χ. 2 στροφές στη μαμά! Πριν πετάξατε τα λεφτά σας δώστε 2 στροφές στη μαμά και ξανά μιλάμε!!!

δεν το κρινει κανένας,τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους :

στο αδερφικο κλαμπ, scirocco με τα ίδια πραγματα με μενα με 2,5 στροφες στην μαμα καταφερε να κρατησει την σχετικη αυξηση της πίεσης για κάποια πατηματα,μετά απο 50-100 χλμ γυρισε στις πρηγουμενες τιμές -αυτα που αναφερω εννοειται ότι έχουν διαπιστωθει με vag com-

ξαναεσφιξαν την wg και μετα απο λίγο πάλι τα ίδια-

επίσης γνωστος μου με ίδιο golf με το δικο μου ,πάλι με πρόγραμμα revo ,σφίξιμο και μετα πάλι τα ίδια-

με την wg της forge 5 μηνες τώρα η πίεση μου είναι σταθερα πιο πάνω σε όλες τις στροφες του κινητήρα -

επαναλαμβάνω μιλάω για revo πάντα-

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.