Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

δεν το κρινει κανένας,τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους :

στο αδερφικο κλαμπ, scirocco με τα ίδια πραγματα με μενα με 2,5 στροφες στην μαμα καταφερε να κρατησει την σχετικη αυξηση της πίεσης για κάποια πατηματα,μετά απο 50-100 χλμ γυρισε στις πρηγουμενες τιμές -αυτα που αναφερω εννοειται ότι έχουν διαπιστωθει με vag com-

ξαναεσφιξαν την wg και μετα απο λίγο πάλι τα ίδια-

επίσης γνωστος μου με ίδιο golf με το δικο μου ,πάλι με πρόγραμμα revo ,σφίξιμο και μετα πάλι τα ίδια-

με την wg της forge 5 μηνες τώρα η πίεση μου είναι σταθερα πιο πάνω σε όλες τις στροφες του κινητήρα -

επαναλαμβάνω μιλάω για revo πάντα-

Μετρησατε μειωμενο ποσοστο ν75 Σαυτα που καναν adaptation?

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και θα κάνει adaption αφού το revo ζητάει συγκεκριμένη πίεση ότι και να κάνεις! Από κει και πέρα λόγω κακής ρύθμισης με forge wg, ίσως λόγω μεγάλης σκληρότητας, το πρόγραμμα ζητάει π.χ. ένα bar και παίρνει 1.05 ή και 1.1 γιατί όσο και αν προσπαθεί να κάνει adapt το hardware είναι τόσο λάθος που δεν γίνεται... :/

Link to comment
Share on other sites

ναι τις έκανε adaptation το revo ρυθμιζοντας ν75 προς τα κατω

:thumbsu:

Μα φυσικά και θα κάνει adaption αφού το revo ζητάει συγκεκριμένη πίεση ότι και να κάνεις! Από κει και πέρα λόγω κακής ρύθμισης με forge wg, ίσως λόγω μεγάλης σκληρότητας, το πρόγραμμα ζητάει π.χ. ένα bar και παίρνει 1.05 ή και 1.1 γιατί όσο και αν προσπαθεί να κάνει adapt το hardware είναι τόσο λάθος που δεν γίνεται... :/

Θέλει προσεκτική ρύθμιση η wg(καλύτερα εκτός μαζί με το turbo) αλλά και το πρόγραμμα. καλύτερα να είναι custom για να πάρεις ακόμη περισσοτερο.

Το Revo με Forge αν την βάλεις πάνω χωρίς ρύθμιση κάνεις μια τρύπα στο νερό τα χουμε ξαναπεί.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε μαγκες αξιζει να βαλω στην μαμα μηχανη το wg?γιατι με πολυ αναλυση εγινε μπερδεμα.να βαλω το wg στο BLG κινητηρα μου, και λιγο να το φουσκώσω η οχι.δωστε μια σαφης απαντηση,χωρις πολλα μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε μαγκες αξιζει να βαλω στην μαμα μηχανη το wg?γιατι με πολυ αναλυση εγινε μπερδεμα.να βαλω το wg στο BLG κινητηρα μου, και λιγο να το φουσκώσω η οχι.δωστε μια σαφης απαντηση,χωρις πολλα μπλα μπλα

Σου είχα απαντήσει ξανά στο παρελθόν αν θυμάσαι. Καλό είναι να βάλεις ένα στόχο που θες να πας το αμάξι.

Είναι περιττό να την βάλεις όπως σου απαντα και Στέλιος.

Αν όμως έχεις βαθύτερο ενδιαφέρον και όχι επιφανειακό, μπορείς με μικρό ψαξιματάκι να καταλάβεις γιατί δεν χρειάζεται σε εργοστασιακό αμάξι. Ακόμα και μέσα από αυτό το τόπικ που όπως λες έχει πολύ μπλα μπλα μόνο

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το έβαλα :p

Καλοπροαίρετα το έβαλε ο Στέλιος είμαι σίγουρος..

Ότι θες να ρωτήσεις για το αμάξι σου εδώ είμαστε :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερες.

Μια ερωτησουλα να κανω μηπως και με βοηθησετε.

Υπάρχει ευκολος τρόπος να σφίξουμε τη wg??

Επειδη μου φαινεται λιγο δυσκολη η πρόσβαση

Τι πρεπει να αφαιρέσω όσο το δυνατο πιο λιγα για να μπορέσω στην τελική να σφίξω τη wg;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερες.

Μια ερωτησουλα να κανω μηπως και με βοηθησετε.

Υπάρχει ευκολος τρόπος να σφίξουμε τη wg??

Επειδη μου φαινεται λιγο δυσκολη η πρόσβαση

Τι πρεπει να αφαιρέσω όσο το δυνατο πιο λιγα για να μπορέσω στην τελική να σφίξω τη wg;

Ευχαριστώ

Βγάζεις τη θερμοασπίδα και με ένα δεκαράκι κλειδί είσαι οκ!

Αν μένεις Αθήνα πάμε για ένα καφεδάκι να στη σφίξω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε

Λιγο μακρια ομως. Απο Κυπρο ειμαι :)

Μια βλακώδη ερωτηση ομως να συνεχισω.Οι βίδες οπως βλέπω τη μηχανή πρέπει να πάνε δεξια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε

Λιγο μακρια ομως. Απο Κυπρο ειμαι :)

Μια βλακώδη ερωτηση ομως να συνεχισω.Οι βίδες οπως βλέπω τη μηχανή πρέπει να πάνε δεξια ετσι?

Πάρε με τηλ!

Σου στέλνω pm!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε

Λιγο μακρια ομως. Απο Κυπρο ειμαι :)

Μια βλακώδη ερωτηση ομως να συνεχισω.Οι βίδες οπως βλέπω τη μηχανή πρέπει να πάνε δεξια ετσι?

Εκτος οτι εισαι offtopic αφου δεν γνωριζεις αστο το ρημαδι ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα εδω φιλε για να μην ανοιγω αλλο topic. Και δεν γεννηθηκαμε όλοι ξερόλες. Απλά να ρωτήσεις, όπως ήξερα μέχρι σήμερα, δε στο χρεώνουν. Και όποιος ρωτάει, κατ εμένα, απλά θέλει να μάθει!!!

Εσένα το πρόβλημα σου πιο είναι δεν κατάλαβα...

Ξέρεις? βοήθησέ με τότε...

Αν όχι ... τι να πω?

Φιλικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο λέει απο κακία,στο λέει με την λογική "μην το σκαλίζεις σε βάθος γτ μπορεί να βγάλει κάποιο πρόβλημα,και εφόσον δεν γνωρίζεις πολλά(για το συγκεκριμένο θέμα θα ψάχνεσαι μετά".

;)

Link to comment
Share on other sites

μα για αυτό ρωτάς!!! για να μάθεις!!!

και αν μου εξηγήσει κάποιος τότε με αυτά τα λίγα που ξέρω και αντιλαμβάνομαι τότε η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά εμένα και μόνο εμένα για αυτά που θα πράξω στο δικό μου αμάξι!!

Από ότι έχω διαβάσει, αν και έχω μπερδευτεί, εξάλλου για αυτό και ρωταώ, κατάλαβα πως για να αυξηθεί η πίεση στην οποία θα ανοίξει η wastegate πρέπει να μικρύνει η ράβδος.Άρα προηγουμένως που είπα πως οι βίδες πρέπει να πάνε δεξιά, έκανα λάθος.

Όπως βλέπουμε τη μηχανή μας και τη wastegate, πρέπει οι βίδες να πάνε αριστερα για να μικρύνει η ράβδος

Λέω βλακείες ή όχι? Είμαι σωστός ή όχι?

Όποιος γνωρίζει και θέλει ας βοηθήσει. Εκτός και αν αυτό αποτελεί κρατικό μυστικό

Γι αυτό δεν είμαστε εδώ εξάλλου? Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βιδωσεις τις βιδουλες.Δλδ οπως την φορα του ρολογιου.Η αλλιως να μικρυνει το μηκος της ραβδου που σωστα ειπες.Εαν θελησεις να κανεις το πειραμα μετρα οπωσδηποτε ποσο θα τις σφιξεις (στροφες) και σφιξτες καλα.Ξεκινας με μιση στροφη και παιξε αναλογα.

Απλα φιλικη συμβουλη μην πειραζεις τετοια θεματα :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο συμπληρώνει ένα χρόνο η WG πάνω στην τουρμπίνα, μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα!

Ακόμα και με over της τάξης των 2,0-2,1bar, λόγω χαμηλής εξ. θερμοκρασίας -4 έως +5 και υψηλού φορτίου.

Είναι Must για hybrid turbo εκτός κι αν μπει πάνω κάποια άλλη με πατέντα πχ garrett,collins κλπ.

ΥΓ.Υπόψιν ότι η WG μπήκε πάνω στο τούρμπο πρώτα και ρυθμίστηκε και όχι μόνη της επιπρόσθετα.

Ζόρι αλλά έτσι είναι η σωστή διαδικάσια.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας..
Εβαλα χθες wastegate forge και αντλια autotech
η wg ηρθε με μπλε ελατηριο..
το αμαξι εχει revo2
στις 6200 εκανε κοψιματα και δουλευε 1,5bar!!!!
την ξεσφιξαμε εντελως στο οριο να μηνει ανοιχτο το κλαπετο..
και δουλευει 1,4 στις 6200+ με λιγα κοψιματα..
παραγγειλα κιτρινο ελατηριο γιατι με το μπλε θα παρουμε τις μπιελες στο χερι..
την γνωμη εχετε?

ΥΓ. η αντλια δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

κακώς φίλε έβαλες το μπλε ,ήδη το κιτρινο και είναι πολύ σκληρό....

 

χαλάρωσε το εντελώς και περίμενε το κιτρινο και πήγαινε προσεκτικά μέχρι να το παραλαβεις

 

εγώ με το κίτρινο και σχετικά χαλαρή ρύθμιση στις 6000 έχω 1,3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κακώς φίλε έβαλες το μπλε ,ήδη το κιτρινο και είναι πολύ σκληρό....

 

χαλάρωσε το εντελώς και περίμενε το κιτρινο και πήγαινε προσεκτικά μέχρι να το παραλαβεις

 

εγώ με το κίτρινο και σχετικά χαλαρή ρύθμιση στις 6000 έχω 1,3

στο site ελεγε κ καλα οτι παραδιδεται με πρασινο ελατηριο δν φταιω εγω..

λες να επρεπε να παρω πρασινο τωρα και οχι κιτρινο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.