Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια και απο εμενα κλασσικα το ιδιο προβλημα και εγω στα 85,000 χλμ. με την καδενα οπως μου ειπαν... Μια ερωτηση σαν ειχε αναψει το check? Η τιμη αλλαγης που μου ειπαν ειναι στα 800 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανάβει το check με τη συγκεκριμένη βλάβη. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γρανάζι μεταβλητού και όχι στην καδένα. Το κακό είναι πως για να το αλλάξεις πρέπει να λύσεις το πλάγιο μέρος του μοτέρ.

Το δικό μου προς το παρόν είναι ακόμη μέσα. Το κοστολόγιο βγήκε περί στα 1000€ με τα εξής:

Γρανάζι μεταβλητού

Τροχαλία

Τεντωτήρες

Γλίστρες

Φλάτζες

Τσιμούχες

Κόλες

Εργατικά

Λάδια

Φίλτρο λαδιού

Και διάφορα άλλα ψιλοκοκό. Μαζί με αυτά θα αλλάξω και τον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου καθώς μερικές φορές έβγαζε σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ!!! Με την εγγύηση έκανες κάτι? Συμπεριλαμβάνεται? Ανάκληση έχει κάνει η VW? Σορρυ για τις ερωτήσεις απλά προσπαθώ να βρω μια άκρη.. πόσο καιρό το έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

H εργοστασιακή εγγύηση έχει λήξει. Ανάκληση δεν υπάρχει οπότε, είμαστε μόνοι μας...

Από τη Δευτέρα το έχω αφήσει αλλά χωρίς άγχος καθώς κινούμαι με άλλο μέσον.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. Παθαινει καποιος το γνωστο προβλημα με την καδενα και χρειαζεται οπωςδηποτε αλλαγη ολα αυτα που αναφερετε .

Α) Τα καινουργια ανταλλακτικα ειναι αναβαθμισμένα?

Β) Αν ισχυει το Α τοτε δεν θα ξανα βγει η βλάβη ,σωστα?

Γ) Αν δεν ισχυει τιποτα τοτε καθε 80.000-100.000 θα θελει καδενα κλπ κλπ.

Παντως εμενα μοντελο του 12 CAVD μοτερ με τα 160 αλογα ηταν σε ακινησια πανω απο 1 βδομαδα και οταν πηρε μπρος εκανε ενα κρρρρ για ενα δευτερολεπτο , δεν νομιζω δηλαδη να ειναι προβλημα αφου και ακομα και καινουργια το κανουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 golf 5 1.4 fsi του 04 και μου παρουσίασε αυτόν τον πρωινό ήχο της καδένας και είδα και μία ελαφριά μείωση απόδοσης στα ρεπρίζ.

Το αμάξι έχει 210.000 χμ και σκέφτηκα ότι είναι ίσως λογικό λόγω της χρήσης να παρουσιαστεί πρόβλημα εκεί.

Βλέποντας το εύρος των μοντέλων που παρουσίασαν πρόβλημα στην καδένα συμπεραίνω ότι τα VW είναι προβληματικά σε αυτό το κομμάτι.

Το πρόβλημά μου εμένα όμως είναι αλλού. Μου ζήτησαν 1100ευρώ για αλλαγή όλου του συστήματος της καδένας (γλυστριέρες κλπ).

Μου είπαν ότι για να παραγγείλουν τόσο ακριβά ανταλλακτικά θέλουν προκαταβολή. Τους έδωσα 550ε κι έχουνε περάσει 5 εβδομάδες κι ακόμα τα

ανταλλακτικά είναι στην... Γερμανία κι ακόμα έρχονται...

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάπου που μπορώ να βρω τα ανταλλακτικά άμεσα ή ένα συνεργείο που να μπορεί να μου το φτιάξει χωρίς να περιμένω μήνες..

Βρίσκομαι στην Βέροια.

Ευχαριστώ,

Std

Εκανες τοσα πολλα χλμ ρε θηριο; Απο οτι εμαθα το συνεργειο τους εκλεισε για "αγνωστους" λογους και τα ανταλλακτικα καθυστερουν αρκετα να ερθουν... Προλαβες να σε εξυπηρετησουν;

Στο καινούργιο a3/golf 7 με τα 140ps πάντως κατήργησαν την καδένα και έβαλαν ιμάντα πάλι.

Καταλαβαν την παπαρια τους... Τα GTI με ιμαντα δεν εβγαιναν; οεο;

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έχω νέα σήμερα όλο το πρωί το έφαγα στο συνεργείο (αντιπροσωπεία) το πόρισμα είναι ότι πρέπει να πληρώσουμε λένε τα ανταλλακτικά με 70% έκπτωση και τα εργατικά δωρεάν..Τους ειπα φυσικά οτι λένε βλακείες και ότι κανονικά δεν πρέπει να πληρώσουμε τίποτα... αλλά αυτοί το χαβά τους.. Αυτά τα νέα προς το παρόν για ότι νεοτερο ενημερωνω.Α,το κουστούμι βγήκε 400 ευρώ το λιγότερο.

Διόρθωση εννοω το 70% της τιμης των ανταλλακτικων πρεπει να πληρωθει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα κλασσικα το ιδιο προβλημα και εγω στα 85,000 χλμ. με την καδενα οπως μου ειπαν... Μια ερωτηση σαν ειχε αναψει το check? Η τιμη αλλαγης που μου ειπαν ειναι στα 800 ευρω..

στα τσι ποτε αλλαζετε καδενα???εσπασε??εμας στα τφσι νομος ειναι στα 60-70 ο ιμαντας αν θελεις να κοιμασαι ησυχα τα βραδια....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Και ομως μονο σε εμενα γινονται αυτα: ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΔΕΝΑ....αν ειναι δυνατον...και φυσικα το ραντεβου που εχω κλεισει για αλλαγη ειναι την Δευτερα....

Link to comment
Share on other sites

Και ομως μονο σε εμενα γινονται αυτα: ΕΣΠΑΣΕ Η ΚΑΔΕΝΑ....αν ειναι δυνατον...και φυσικα το ραντεβου που εχω κλεισει για αλλαγη ειναι την Δευτερα....

εαν σπασει η καδενα πας για μοτερ και οχι για αλαγη μονο της καδενας μηπως εγινε κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Στανταρ εγινε αυτο ακομα δεν ξερω περισσοτερα θα ξερω η απο αυριο η την Δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ εγινε αυτο ακομα δεν ξερω περισσοτερα θα ξερω η απο αυριο η την Δευτερα...

Αν εσπασε η καδενα πας για μοτέρ ,τα εχει ριμάξει ΟΛΑ !

Επισης πρεπει να εισαι ο πρωτος παγκοσμίως που σπάει η καδένα , πως εισαι τοσο σιγουρος οτι εσπασε?Ποσα χμ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λεω και παλι χωρις σιγουρια οτι ειναι σπασιμο καδενας. Το οτι ειμαι πρωτος παγκοσμιος ευτυχως δεν ειμαι...ειμαι δευτερος τουλαχιστον οσο γνωριζω εγω. Τα χλμ που εχω ειναι 79,000. Η διαγνωση εγινε απο κολλητο μου που ειναι μηχανικος πολλα χρονια. Ολα ξεκινησαν σημερα το απογευμα παω να βαλω μπροστα τιποτα,ξανα προσπαθω τιποτα. Λεω θα ειναι η μπαταρια (η μιζα γυρναγε κανονικα). Αποφασιζω λοιπον να καλεσω οδικη βοηθεια, ερχεται η οδικη βοηθεια βαζει τα καλωδια τιποτα το αυτοκινητο. Μου λεει αυτος της οδικης οτι μαλλον κατι εχει καψει και εχει κανει βραχικυκλωμα στο ταμπλο και κατι τετοια ασχετα. Φευγει αυτος και ερχεται ο δικος μου. Ξανα βαζουμε καλωδια τιποτα παλι. Προσπαθουμε να δουμε που ειναι το προβλημα,κοιταμε την μιζα ολα κομπλε.. Περνουμε την αποφαση να το σπρωξουμε μπας και παρει ετσι. Με το που το σπρωχνουμε και κουμπωνει 1η η 2η δεν θυμαμαι κοκαλωνει το αμαξι.. Αυτα θυμαμαι να σας πω. Υπευνθυμηση την Πεμπτη 11/10 εχω παει στην αντιπροσωπεια για να δουμε το προβλημα και μου λενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οδηγικα δηλαδη να μου συμβει κατι τουλαχιστον μεσα στην πολη. Λεω οκ ποτε να το φερω μου λενε Δευτερα 22/10 κλεινει το ραντεβου. Ρωταω και παλι δεν υπαρχει προβλημα στην οδιγηδη μου λενε οτι σπανια να σπασει καδενα..... και βεβαια ο γκαντεμης δηλαδη εγω το επαθα σημερα 4 μερες πριν απο το κανονισμενο ραντεβου.

Edited by orestis1988
Link to comment
Share on other sites

Λεω και παλι χωρις σιγουρια οτι ειναι σπασιμο καδενας. Το οτι ειμαι πρωτος παγκοσμιος ευτυχως δεν ειμαι...ειμαι δευτερος τουλαχιστον οσο γνωριζω εγω. Τα χλμ που εχω ειναι 79,000. Η διαγνωση εγινε απο κολλητο μου που ειναι μηχανικος πολλα χρονια. Ολα ξεκινησαν σημερα το απογευμα παω να βαλω μπροστα τιποτα,ξανα προσπαθω τιποτα. Λεω θα ειναι η μπαταρια (η μιζα γυρναγε κανονικα). Αποφασιζω λοιπον να καλεσω οδικη βοηθεια, ερχεται η οδικη βοηθεια βαζει τα καλωδια τιποτα το αυτοκινητο. Μου λεει αυτος της οδικης οτι μαλλον κατι εχει καψει και εχει κανει βραχικυκλωμα στο ταμπλο και κατι τετοια ασχετα. Φευγει αυτος και ερχεται ο δικος μου. Ξανα βαζουμε καλωδια τιποτα παλι. Προσπαθουμε να δουμε που ειναι το προβλημα,κοιταμε την μιζα ολα κομπλε.. Περνουμε την αποφαση να το σπρωξουμε μπας και παρει ετσι. Με το που το σπρωχνουμε και κουμπωνει 1η η 2η δεν θυμαμαι κοκαλωνει το αμαξι.. Αυτα θυμαμαι να σας πω. Υπευνθυμηση την Πεμπτη 11/10 εχω παει στην αντιπροσωπεια για να δουμε το προβλημα και μου λενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οδηγικα δηλαδη να μου συμβει κατι τουλαχιστον μεσα στην πολη. Λεω οκ ποτε να το φερω μου λενε Δευτερα 22/10 κλεινει το ραντεβου. Ρωταω και παλι δεν υπαρχει προβλημα στην οδιγηδη μου λενε οτι σπανια να σπασει καδενα..... και βεβαια ο γκαντεμης δηλαδη εγω το επαθα σημερα 4 μερες πριν απο το κανονισμενο ραντεβου.

Αυτο σημαίνει οτι καρφώσατε τις βαλβιδες στα πιστόνια! ελπίζω να εχω άδικο και να μην είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Πως καταληξαμε οτι έσπασε η καδένα? Ενω την προηγουμενη μερα δουλευε κανονικα σημερα πηγες να βαλεις μπροστά και δεν επαιρνε? Αν ειχε σπασει η καδενα θα γινοταν ενω δουλευε το μοτέρ και φυσικα θα εμενες επιτοπου, ενα αυτο . Δευτερον αν ειχε σπασει η καδενα δεν θα μπορουσε να μιζαρεις,δεν θα γυρναγε τιποτα και αν γυρναγε θα ακουγες τα πιστονια να βαρανε τις βαλβιδες ...

Λογικα δεν εσπασε ,αλλα εχει πηδηξει δοντια και τα εχει κανει ριμαδιο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα παιδια σημερα το πηγα στην αντιπορωπεια (με γερανο) για να δουμε τι ειναι. Ξεκινησαν το λυσιμο και το πορισμα που βγηκε μεχρι στιγμης ειναι οτι τελικα οντως εχει σπασει η καδενα. Αυτα ξερω προς το παρον δεν μου ειπαν κατι αλλο για ζημια-ες αλλα σιγουρα κατι θα εχει, ελπιζω πως οχι..

Link to comment
Share on other sites

Αφού ας πούμε ότι υπάρχει το πρόβλημα και φαίνεται με τον ήχο...

Γτ όταν χρησιμοποιουμε καθημερινά το ΑΜΑΞΙ δεν ακούγεται και ακούγεται μετα απο ακινησία 2-3 ημερών;

Επίσης Γτ ακούγεται πιο πολυ χειμώνα όταν πέφτει η θερμοκρασία και όχι το καλοκαίρι;

Προς το παρών τον ήχο τον έχω ακούσει μονο 1 φορά προχτές που πήγα να πάρω το ΑΜΑΞΙ μετα απο 2 μέρες και αυτό για ούτε ένα δευτερόλεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα παιδια σημερα το πηγα στην αντιπορωπεια (με γερανο) για να δουμε τι ειναι. Ξεκινησαν το λυσιμο και το πορισμα που βγηκε μεχρι στιγμης ειναι οτι τελικα οντως εχει σπασει η καδενα. Αυτα ξερω προς το παρον δεν μου ειπαν κατι αλλο για ζημια-ες αλλα σιγουρα κατι θα εχει, ελπιζω πως οχι..

έχεις κάπιο νέο για το μέγεθος της ζημιας?

Link to comment
Share on other sites




έχεις κάπιο νέο για το μέγεθος της ζημιας?


H Ολη ιστορια δυστυχως εχει παρει μεγαλη εκταση και απο τα διαστηματα service. Οταν μενει το λαδι πολλα χλμ μεσα κλεινει τα μικρα αυλακακια στο γραναζι του μεταβλητου με αποτελεσμα να φτασει να πηδηξει και δοντι.

Η διαφορα σε αμαξι με 100000χλμ με αλλαγες τις 7500 με ενα στις 15000χλμ ηταν εμφανης. Μακα και βρωμια απο τα λαδια στο γραναζι.
Αναλυτικη παρουσιαση του γραναζιου εχει κανει και μελος εδω μεσα κΑι πολυ καλη μαλιστα.

Επισης σε πολλα επαιρνε και αρκετα μποσικα η καδενα χωρις το γραναζι να πηδαει. Αρα συχνες αλλαγες λαδιων ανα 5κ η 7,5κ χλμ και προληπτικα στις 100000 αλλαγμα τεντωτηρες καδενα γλισιερες και καθαρισμα γραναζιου. Προσωπικα αυτο εκανα και δεν ειχα προβλημα. Με κινητηρα bmy του 2007.

Αν παρολαυτα με σχολαστικη συντηρηση συμβει πριν τις 100000 δυστυχως ειναι οντως ατυχια για τον ιδιοκτητη. Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

To να ανοίξεις τον καθρέπτη της μηχανής δεν είναι κάτι απλό...

Στην περίπτωσή μου όπου είχε πρόβλημα το μεταβλητό εκκεντροφόρου αλλάχτηκαν ΌΛΑ τα συναφή για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

(Μεταβλητό, καδένα, τεντωτήρες, γλίστρες, βίδες και τα αναλώσιμα). Το αυτοκίνητο έχει 63κ χλμ αλλά είχε περάσει μεγάλη περίοδο ακινησίας το οποίο μπορεί και να δημιούργησε το πρόβλημα.

Προληπτικά τι να κάνεις; Να βγάλεις το μεταβλητό και να το καθαρίσεις; Ρισκάρεις το να το καταστρέψεις και μόνο αυτό κοστίζει κάπου 380€.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου αμαξια τα κραταω πολλα χρονια και η συντηρηση που κανω ειναι σχολαστικοτατη και γινεται πιο εντατικη οσο αυξανουν τα χιλιομετρα τα χρονια και η ιπποδυναμη.
Στο golf tsi:
Aνα 7500 λαδια και φιλτρο

Στο leon cupra
Ανα 7500χλμ παντα αλλαγη λαδιων και φιλτρο.
Στο cosworth ανα 7500 παλι.

Συγκεκριμενα σε μοτερ με turbo το λαδι οσο καλο και χρυσο κι αν ειναι περναει απο την τουρμπινα και καρβουνιαζει, κρυωνοντας οταν περναει απο το γραναζι του μεταβλητου γινεται σκληροτερο και αρχιζει με τα χιλιομετρα και δημιουργει μακα και βρωμια μην αφηνοντας να λειτουργησει σωστα ο μεταβλητος φρακαρουν τα μικρα διακενα που εχει εσωτερικα και να εχει προβλημα το αμαξι.
Οι συχνες αλλαγες λαδιων βοηθουν το λαδι παντα να εχει καλη ποιοτητα και ρευστοτητα, αρα και λιπαντικες ικανοτητες. Οποτε αποτρεπουμε το "βρωμισμα" του γραναζιου.
Επισης παρατηρηθηκε και μια μικρη επιμηκυνση σε καδενες που επιτεινει το προβλημα.


Επισησ Ας μην ξεχναμε οτι το λαδι περναει απο το τουρμπακι μας, λιπαινει και τον αξονα που γυρναει ακαταπαυστα απο την εναρξη λειτουργιας του μοτερ. Οσο αυξανονται τα χιλιομετρα τοσο φθειρεται και εχει αναγκη το καλο λαδακι.

Καθενας κρινει και αποφασιζει.

 

 

On 30/10/2012 at 9:47 ΠΜ, FANIS-TSI- said:

Παιδια το θεμα μας νομιζω δεν είναι το ποτε αλλαζουμε λάδια! (δε διαφωνει κανενας για την αλλαγη καθε 10.000χλμ)
Το θεμα μας είναι όσοι εχουμε περασει τα 100.000χλμ τί να αλλαξουμε προληπτικα,ωστε να μην έχουμε προβλήμα?!

 

Αλλαγη καδενας γλισιερες τεντωτηρες καθαρισμα γραναζιου φλατζα καθρεφτη λαδια φιλτρο και εργατικα.
Μαζευεις τα αναλωσιμα και πας σενα συνεργειο εξουσιοδοτημενο η αντιπροσωπεια και τα κανεις.

Και γω προληπτικα στις 97500 τα εκανα ολα.

 

 

Update Στις 192,000 ξανά έκανα την αλλαγή

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.