Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

H δική μου γνώμη είναι Continental SportContact 3 αν θες να το χώνεις σε στροφιλίκια και Continental PremiumContact 2 αν θες πιο μαλακή γόμα.

Απο την μάρκα αυτή είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν σκέφτομαι πειράματα...

Εχουν και τα 2 πιο σκληρη γόμα από Michelin και πιο μαλακή από Bridgestone - Pirelli χωρίς να υστερουν στα χιλιόμετρα που βγάζουν...

Αλλά κακά τα ψέματα... αν θες βεντουζα στο δρομο δεν θα βγάλουν πολλά km... αλλιώς θα έχεις μέτριο κράτημα για πολλά-πολλά km !

Φίλε θα προτιμούσα βεντουζα στο δρομο και ας βγάλουν λιγότερα km.

Αλλωστε δεν κάνω ακραία οδήγηση ούτε συντηρητική μια ενδιαμεση κατάσταση.Απλώς θέλω το λάστιχο να μη γλυστράει ειδικα στο βρεγμενο και να έχει καλά κρατήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα προτιμούσα βεντουζα στο δρομο και ας βγάλουν λιγότερα km.

Αλλωστε δεν κάνω ακραία οδήγηση ούτε συντηρητική μια ενδιαμεση κατάσταση.Απλώς θέλω το λάστιχο να μη γλυστράει ειδικα στο βρεγμενο και να έχει καλά κρατήματα.

SportContact 2 is the answer.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις.Τα michelin primacy είναι από τα κορυφαία λάστιχα.Νομίζω πως είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.

Ναι οντως αυτο διαπιστωσα καθως εκανα test drive ενα ιδιο με το δικο μου με michelin primacy HP και ειναι εξαιρετικο ! Η χρυση τομη θα ελεγα .

Μια ακομα βοηθεια ομως....Τι δεικτη να βαλω ? Λογικα ο H ειναι ο καλυτερος σωστα ?

100Ευρω το ενα ...Τα βρηκα ...ακριβα μου φαινονται .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο διαπιστωσα καθως εκανα test drive ενα ιδιο με το δικο μου με michelin primacy HP και ειναι εξαιρετικο ! Η χρυση τομη θα ελεγα .

Μια ακομα βοηθεια ομως....Τι δεικτη να βαλω ? Λογικα ο H ειναι ο καλυτερος σωστα ?

100Ευρω το ενα ...Τα βρηκα ...ακριβα μου φαινονται .

Η τιμή που τα βρήκες είναι σε ανεκτά επίπεδα για michelin.Με λίγο παζάρεμα ίσως να τα πάρεις φθηνότερα.... Ο δείκτης ταχύτητας σε Η είναι για σένα η σωστότερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ευχαριστημένος απο τα pilot;

Eίναι αξιόπιστα σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα και κρατηματα;

Τα εχω 2 χρονια στο αμαξι και τα εχω ξεζουμησει κυριολεκτικα!Ειναι πολυ καλο λαστιχο για μενα και τα φοραω σε διασταση 195/45/16!Στην επομενη αλλαγη που δεν αργει θα δοικμασω τα toyo t1r που επισης εχω ακουσει καλα λογια!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που τα βρήκες είναι σε ανεκτά επίπεδα για michelin.Με λίγο παζάρεμα ίσως να τα πάρεις φθηνότερα.... Ο δείκτης ταχύτητας σε Η είναι για σένα η σωστότερη επιλογή.

370 με τοποθετηση ...τελικα....Αλλα...τςρα ειδαοτι αυτα που εχω ...εχουνδ εικτη V....energy saver..

Link to comment
Share on other sites

370 με τοποθετηση ...τελικα....Αλλα...τςρα ειδαοτι αυτα που εχω ...εχουνδ εικτη V....energy saver..

Καλή τιμή.Με δείκτη ταχύτητας σε Η θα ζεσταίνονται ελαφρώς πιο γρήγορα τα λάστιχα αλλά αν σε προβληματίζει η επιλογή της vw τότε βάλε σε V.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε ένα λαστιχά αποφασισμένος να βάλω τα Michelin Pilot Exalto ,ο λαστιχάς δεν τα είχε και μου είπε οτι είναι προς κατάργηση και τα μόνα που κυκλοφορούν είναι με δείκτη Υ και W.

Έχει βγει καινούριο μοντέλο το Pilot sport 3 που κυκλοφορεί αυτό το μήνα.

Μήπως έχει κανείς άποψη για αυτά τα λάστιχα;;;;

Υπάρχει κάποιο test που να έχει γίνει για αυτά τα ελαστικά;;;;;

Link to comment
Share on other sites

To pilot sport 2 έχει καταργηθεί και όχι το exalto.

O λαστιχάς σου δεν είναι και τόσο καλά ενημερωμένος ή το παίζει για να σου πασάρει κάτι άλλο. Το pilot sport 3 κυκλοφορεί εδώ και 5 μήνες στην ελληνική αγορά απλά λόγω μεγάλης ζήτησης κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι ήταν δυσεύρετο.

Το λάστιχο είναι κορυφαίο και πολύ καλύτερο απ΄αυτό που αντικατέστησε.

http://www.google.gr...tLzFLkWOL7NdmGg

Link to comment
Share on other sites

To pilot sport 2 έχει καταργηθεί και όχι το exalto.

O λαστιχάς σου δεν είναι και τόσο καλά ενημερωμένος ή το παίζει για να σου πασάρει κάτι άλλο. Το pilot sport 3 κυκλοφορεί εδώ και 5 μήνες στην ελληνική αγορά απλά λόγω μεγάλης ζήτησης κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι ήταν δυσεύρετο.

Το λάστιχο είναι κορυφαίο και πολύ καλύτερο απ΄αυτό που αντικατέστησε.

http://www.google.gr...tLzFLkWOL7NdmGg

Αυτό πίστευα και εγώ ώσπου ρώτησα και κάποιον αλλο γνωστό μου λαστιχά και μου είπε το ίδιο οτι είναι προς κατάργηση και κυκλοφορούσε στους συγκεκριμένους δείκτες Y και W.Μου έδειξε και τον επίσημο κατάλογο της Michelin και έκει πείστηκα.

Επίσης δίπλα στο Pilot sport 3 έγραφε κυκλοφορία απο 10/2010 σε διαστάσεις 205/55/16.

Εφόσον το Pilot sport 3 κυκλοφορεί εδώ και 5 μήνες το συστήνεις ανεπιφύλακτα;

Είναι καλύτερο η χειρότερο απο το Pilot exalto;

Edited by kostas311
Link to comment
Share on other sites

continetal SportContact 2 ισως οτι καλυτερο εχω περασει απο τις ρωδες μου.2 τετραδες εχω αλλαξει μεχρι τωρα στο jetta.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω και εγώ να αλλάξω λάστιχα. Μέχρι τώρα είχα λιώσει δύο τετράδες exalto pilot και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Αλλά σε 2-3 λαστιχάδικα που πήγα μου είπαν το ίδιο ακριβώς με εσάς, ότι δηλαδή καταργήθηκε το exalto.

Τελικά τι ισχύει, αν δεν έχει καταργηθεί που μπορώ να το βάλω, περιοχή μεταμόρφωση και πέριξ;;

Αν έχει καταργηθεί τι προτείνετε; Continental SportContact 2 ή Michelin Primacy ? Ή καποιο άλλο. Ενδιαφέρομαι για κράτημα αυστηρά - στεγνό βρεγμένο, γρήγορη οδήγηση κλπ..

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω και εγώ να αλλάξω λάστιχα. Μέχρι τώρα είχα λιώσει δύο τετράδες exalto pilot και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Αλλά σε 2-3 λαστιχάδικα που πήγα μου είπαν το ίδιο ακριβώς με εσάς, ότι δηλαδή καταργήθηκε το exalto.

Τελικά τι ισχύει, αν δεν έχει καταργηθεί που μπορώ να το βάλω, περιοχή μεταμόρφωση και πέριξ;;

Αν έχει καταργηθεί τι προτείνετε; Continental SportContact 2 ή Michelin Primacy ? Ή καποιο άλλο. Ενδιαφέρομαι για κράτημα αυστηρά - στεγνό βρεγμένο, γρήγορη οδήγηση κλπ..

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αν μιλάμε για 205/55/16 91V Pilot Exalto PE2, όσα θέλετε!!! :D

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

michelin pilot exalto.

+10000000

Το καλύτερο ελαστικό που υπάρχει καιιδαίτερα σε αυτήν την διάσταση. Μπορεί να είναι "μαλακό" αλλά έχεις απίστευτα κρατήματα με το καλήμέρα σε όλες τις συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για 205/55/16 91V Pilot Exalto PE2, όσα θέλετε!!! :nea:

Εμεις που είμαστε απο επαρχία και δεν υπάρχει πουθενά (γιατί είναι προς κατάργηση) τι θα κάνουμε;

Τελικά το pilot sport 3 είναι το ιδιο καλό με το exalto ή χειρότερο;;

Edited by kostas311
Link to comment
Share on other sites

Εμεις που είμαστε απο επαρχία και δεν υπάρχει πουθενά (γιατί είναι προς κατάργηση) τι θα κάνουμε;

Τελικά το pilot sport 3 είναι το ιδιο καλό με το exalto ή χειρότερο;;

Σε σας που είστε επαρχία μπορούμε να σας τα στείλουμε sillyhorse1rb5.gif

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Το Pilot sport 3 είναι το ίδιο καλό με το exalto ή χειρότερο;;;;;

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;;

Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς φίλε

Στη διάσταση που θέλεις δεν υπάρχει επαρκής προηγούμενη εμπειρία στο δρόμο, άρα δεν υπάρχουν και ουσιαστικά συμπεράσματα

Δύο δρόμους έχεις:

1. Ακολουθείς την πεπατημένη οδό (Exalto)

2. Πειραματίζεσαι (PS3)

Link to comment
Share on other sites

Το Pilot sport 3 είναι το ίδιο καλό με το exalto ή χειρότερο;;;;;

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;;;

Michelin Pilot Exalto : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Exalto.htm

Michelin Pilot Sport 3 : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Sport-3-PS3.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Golf 1.6 Fsi.

Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα.Τώρα φοράει τα Michelin Energy 205/55/16.

Είμαι ανάμεσα σε τρεις εταιριές στα Michelin, Bridgestone και Pirelli.

Θέλω να ειναι αξιόπιστα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα.

Παρακαλώ βοηθήστε.

Ευχαριστώ.

Και οι 3 μάρκες που αναφέρεις είναι πολύ αξιόλογες. Το θέμα είναι τι στυλ λάστιχο σου αρέσει καλύτερα, γιατί τα μεν Michelin είναι μαλακά και τα Bridgestone π.χ. σκληρά (όπως όλα σχεδόν τα Γιαπωνέζικα όπως λέει και ο koumparos!).

Βάλε ότι σου αρέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς φίλε

Στη διάσταση που θέλεις δεν υπάρχει επαρκής προηγούμενη εμπειρία στο δρόμο, άρα δεν υπάρχουν και ουσιαστικά συμπεράσματα

Δύο δρόμους έχεις:

1. Ακολουθείς την πεπατημένη οδό (Exalto)

2. Πειραματίζεσαι (PS3)

Φίλε και εγώ αυτή την άποψη έχω.Είχα καταλήξει να βάλω το exalto αλλά δεν υπήρχε σε κανένα κατάστημα ελαστικών και δεν μπορούσαν να το παραγγείλουν γιατι ήταν προς κατάργηση.Γι 'αυτό ρωτάω για το pilot sport 3 εαν είναι εξίσου καλό με το exalto.

Link to comment
Share on other sites

Για τα primacy hp σε 205/55/16 μπορει να μου πει κανεις πως ειναι σε κρατηματα στεγνο,βρεγμενο και αν κανουν θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.