Jump to content
mixalakis1988

Καινουργια Ελαστικα..

Recommended Posts

Παιδια μεσα στην εβδομαδα θα αλλαξω λαστιχα στο cc..ειμαι αναμεσα σε δυο ( goodyear eagle f1 asymmetric 2 - pirelli p zero rosso) σε διασταση 235/40/18 τα εχει βαλει κανεις για να μου πει και την γνωμη του..ακουω και τις αποψεις σας και για αλλα ελαστικα

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχο δεν διαλέγουμε μόνο από το αν έχει καλό όνομα ή το φοράνε οι Porsche και η Lamborghini, αλλά και με την χρήση που κάνουμε το αμάξι. Τι διάσταση φοράς και συνήθως που και πως οδηγείς? Δλδ, κάνεις καθημερινά λίγα ή πολλά χλμ, κοντινές ή μακρινές διαδρομές, μέσα ή έξω από την πόλη, ήρεμα ή νευρικά, αν έξω από τη πόλη με πολλά ή με λίγα χλμ?...

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχο δεν διαλέγουμε μόνο από το αν έχει καλό όνομα ή το φοράνε οι Porsche και η Lamborghini, αλλά και με την χρήση που κάνουμε το αμάξι. Τι διάσταση φοράς και συνήθως που και πως οδηγείς? Δλδ, κάνεις καθημερινά λίγα ή πολλά χλμ, κοντινές ή μακρινές διαδρομές, μέσα ή έξω από την πόλη, ήρεμα ή νευρικά, αν έξω από τη πόλη με πολλά ή με λίγα χλμ?...

Βρε,βρε καλώς τον Νίκο!!!

Συμφωνώ και γω το θέμα επιλογή ελαστικού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Συνήθως όμως διαλέγουμε σπορτίφ εκδόσεις.Εξάλλου σ΄αυτή τη διάσταση δεν έχει κανείς πολλές επιλογές παρά μόνο σπορτίφ προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχο δεν διαλέγουμε μόνο από το αν έχει καλό όνομα ή το φοράνε οι Porsche και η Lamborghini, αλλά και με την χρήση που κάνουμε το αμάξι. Τι διάσταση φοράς και συνήθως που και πως οδηγείς? Δλδ, κάνεις καθημερινά λίγα ή πολλά χλμ, κοντινές ή μακρινές διαδρομές, μέσα ή έξω από την πόλη, ήρεμα ή νευρικά, αν έξω από τη πόλη με πολλά ή με λίγα χλμ?...

Τις διαστασεις τις αναφερω και στο πρωτο post..Αν βαλω κατω ολους τους παραγοντες που μου ειπες δεν θα βαλω ποτε ελαστικο γιατι δεν θα ξερω ποιο να βαλω...Γενικα επιλεγω sport επωνυμα ελαστικα που μου ταιριαζουν και τελικα εβαλα τα goodyear και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό λάστιχο. Το είχα φορέσει κι εγώ κάποια στιγμή. Απλά για τους παραπάνω παράγοντες που σου έγραψα, βοηθάνε στο να μη διαλέξεις πχ ένα πολύ σκληρό λάστιχο ενώ κάνεις ελάχιστα χλμ μέσα σε πόλη, που σημαίνει ότι δεν θα ζεσταθεί ποτέ για να σου προσφέρει ότι μπορεί, όπως επίσης να μην διαλέξεις ένα πολύ μαλακό λάστιχο ενώ θα κάνεις πολλά χλμ και με μεγάλες ταχύτητες, που σημαίνει ότι θα "τελειώσει" πριν την ώρα του... ;)

Πάντως για το assymetric 2, θα έλεγα ότι πάει προς τα μαλακά λάστιχα, που ζεσταίνονται σχετικά εύκολα, σύμφωνα με αυτά που έχω φορέσει εγώ. Πάντως είναι ένα πολύ καλό ελαστικό!

Link to comment
Share on other sites

Τα ASSY2 τα έβαλα πρίν απο περίπου ένα μήνα σε Passat R-Line με 235/45-17.

Τα μαμά Continental Sport contact 3 235/45-17 με έβγαλαν δυόμιση χρόνια 58000χλμ.

Η διαφορά που κατάλαβα αμέσως είναι πως σε απότομες αλαγές πορείας με αρκετά χιλιόμετρα καταλαβαίνω το αυτοκίνητο να "παίζει" λιγο εγκάρσια πάνω στα λάστιχα - μαλακά πλαϊνά μάλλον.

Δέν ξέρω άν ήταν θέμα στρωσίματος ή αν το συνίθησα αλλα δέν το πολυκαταλαβαίνω τώρα (~4000χλμ).

Απο θόρυβο δέν βρίσκω να έχουν παραπάνω πάντως σίγουρα τις ανωμαλίες τις περνάει πολύ καλύτερα και πιό αθόρυβα.

Απο κράτημα αλλά και στο φρενάρισμα τα βρίσκω πολύ καλα, στο βρεγμένο όσο πρόλαβα να βρώ καλά πάνε.

Ενα μειονέκτημα είναι πως δέν έχουν σαν επιλογή το ζελέ "Contiseal" όπως τα CS3 ή τα CS5 που ήταν υποψήφια επιλογή αγοράς αλλα και η διαφορά τιμής του Continental με το ζελέ ήταν μεγάλη.

Ελπίζω να κρατάνε και μετά απο χιλιόμετρα και να βγάλουν αρκετά.

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

ενας λογως που δεν εβαλα τα pirelli ηταν οτι θελανε καλο ζεσταμα και αυτην την χρονικη περιοδο το αυτοκινητο δεν πολυβγαινει και προτιμησα τα goodyear..απο εντυπωσεις θα δειξει στη πορεια..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας καλός άνθρωπος τι θα γίνει αν βαλω στο cc διαστάσεις 235/50/17 ?

 

 

 

 

 

Επειδή εγώ δεν είμαι "καλός άνθρωπος" :zoro:

φίλε Θανάση, :judge:

θα στο περιγράψω με μία φωτό. :pic::thumbsd:

 

 

%CE%9F+%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%A0%CE

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λέγε του τέτοια εσύ τώρα Κουμπάρε να έχουμε άλλα! Λίγο η κρίση... λίγο ο "εξαφανισμένος νομάρχης μας" να περιφέρεται κάτω στο Λευκό Πύργο, βλέπω σύντομα να κάνει "tour" ο Τανάσης με το CC του (Θανάση, θα σου δώσω εγώ σεμεδάκια να το στολίσεις χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

πηρα τα goodyear eagle asymmetric2 σε 18 225χ40χ18 στα 580 τελικα στα ιωαννινα...αυριο το πρωι τα βαζω. καλυτερα δεν βρηκα...περισσοτερο ομως ακουσα..!!!στα 620 αλλοι θελανε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα πάω να βάλω 235/50/17.

 

Χωράνε? Ξέρει κανείς?

 

Και αν χωράνε, θα ζήσω μετά?

Και ποιος είναι ο λόγος ? :crazy:

Link to comment
Share on other sites

1) το αμάξι δουλεύει κατά 90% Εγνατία οδό.Θέλω λίγη ακόμη άνεση

 

2) θέλω να γεμίσει λίγο ακόμη ο θόλος χωρίς να πάω σε 18αρα ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

1) το αμάξι δουλεύει κατά 90% Εγνατία οδό.Θέλω λίγη ακόμη άνεση

 

2) θέλω να γεμίσει λίγο ακόμη ο θόλος χωρίς να πάω σε 18αρα ζάντα.

Θα παραέχεις άνεση, αφού το ύψος του λάστιχου αυξάνει κατά 12 χιλιοστά (24 στη διάμετρο)

Η μεταβολή στο ύψος θα είναι 3,65% με μέγιστη επιτρεπόμενη το 1,5%

Οι επιλογές σε λάστιχα στη διάσταση 235/50/17 είναι απελπιστικά λίγες

Πας οπωσδήποτε σε αρκετά πιο ακριβό λάστιχο

Οι θόλοι δεν γεμίζουν με τις 18άρες, μένουν ακριβώς το ίδιο

 

Μήπως θέλεις τις 16άρες μου και να βάλεις 215/55/16 ?

Link to comment
Share on other sites

Tanasi... πραγματικά πίστευα ότι έκανες πλάκα, και ότι δεν ειναι δυνατόν να είσαι τοσο χαζοδίκης αλλά τελικά με διεύψευσες για μια ακόμα φορά :p :P :p :P

 

Στον όμιλο υπάγεται και η Lamborghini η οποία βγάζει και τρακτέρ

 

http://www.lamborghini-tractors.com/en-EU/

 

Ψάξε... και όλο και κάτι θα βρεις να σε καλύψει στις ανάγκες σου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μ΄ αυτό Σίμο?

 

Δεν είναι αποδεκτή από εσένα αυτή η διάσταση που θέλω ?

 

FYI αυτή φοράει και η Boxter μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Κουμπάρε

 

Πιστεύω ότι με 215 λάστιχο θα φεύγω ευθεία στις στροφές.  =@

Τότε κάτσε εκεί που είσαι φίλε Θανάση

Η μόνη αποδεκτή για μένα αλλαγή

είναι η 225/50/17

Καμμία άλλη =@ =@ =@  (τρις)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή ότι το 50αρι προφιλ χωράει στο θόλο του cc?

 

Το μικρότερο πέλμα ((225) γιατί το προτείνεις?

 

Ειλικρινά δεν ξέρω γι αυτό σε ρωτάω. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δηλαδή ότι το 50αρι προφιλ χωράει στο θόλο του cc?

 

Το μικρότερο πέλμα ((225) γιατί το προτείνεις?

 

Ειλικρινά δεν ξέρω γι αυτό σε ρωτάω. 

Ότι ώρα θέλεις αύριο

μπορείς να μου τηλεφωνήσεις στο 2102853598

και μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

 εκτος απο εμφανιση αλλαζει και το βημα του αυτοκινητου με αλλαγη σε 50αρι προφιλ,δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστο για το αυτοκινητο.εμενα ειχε τα conti sport contact 3 που ηταν φοβερα σε οδηγηση και κρατηματα αλλα ειχα θεμα με τα καρουμπαλα.3 στα 4 ειχαν καρουμπαλα...φοβηθηκα να βαλω μετα τα contact 5 και εβαλα τα pirelli p zero.αρκετα ευχαριστημενος σε κρατηματα και απο καρουμπαλα τιποτα αλλα καταλαβαινεις τις γουβες πολυ περισοτερο....μαλλον τα επομενα θα ειναι conti 5..6..7 οτι εχει βγει!!!

Link to comment
Share on other sites

 εκτος απο εμφανιση αλλαζει και το βημα του αυτοκινητου με αλλαγη σε 50αρι προφιλ,δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι σωστο για το αυτοκινητο.εμενα ειχε τα conti sport contact 3 που ηταν φοβερα σε οδηγηση και κρατηματα αλλα ειχα θεμα με τα καρουμπαλα.3 στα 4 ειχαν καρουμπαλα...φοβηθηκα να βαλω μετα τα contact 5 και εβαλα τα pirelli p zero.αρκετα ευχαριστημενος σε κρατηματα και απο καρουμπαλα τιποτα αλλα καταλαβαινεις τις γουβες πολυ περισοτερο....μαλλον τα επομενα θα ειναι conti 5..6..7 οτι εχει βγει!!!

Εγραψες σε ενα θεμα που ειναι 3-4 χρονια παλιο!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.