Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Λες γι'αυτό να δικαιολογείται και το διάγραμμα που παρουσιάζουν στο δυναμόμετρο τα αυτοκίνητα με πρόγραμμα overload!! ;)

Καλησπέρα επείδη μιλήσα με Αυστρία τηλεφωνικά και με τα παίδια εδώ στην Αθηνα πρίν βάλω το πρόγραμμα και είχα την ίδια απορία με εσένα μου εξηγήσαν οτί στην Αυστρία λόγω νομοθεσίας δεν επιτρέπεται η άυξηση ιπποδύναμης από κάποιο όροιο και μετα δηλαδη δεν μπορείς νομιμα να πάς από τα 140 στα 200 αλλά μόνο 30 άλογα παραπάνω και ας είναι εφικτό, αλλα σε χώρες όπου δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσια προσφέρουν την συγκεκριμένη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

'Εχουν περάσει 3-4 μηνες από τότε και μπορώ να πω ότι όλα καλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος, απλά έχω προσθέσει και εξάτμιση από downpipe εως τελικό και κανένα πρόβλημα δεν έχω. Σήμερα πρωί πρωί πηγαίνοντας δουλειά κέρασα κιόλας ένα rx-8 με τα 230 άλογα(θα πείτε μερικοί που το ξέρω εγω αφου εμφανισιακα είναι ιδια απλά μου το είπε ο οδηγός του) αρκετά έυκολα. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως θα πήγαινε το αυτοκίνητο με χαρτογράφηση κάποιας άλλης εταιρείας και αν αυτή που έβαλα εγώ είναι η καλύτερη ή χειρότερη. Μακάρι να ύπηρχε η δυνατότητα για μια εβδομάδα να δοκιμάζεις δωρεάν την χαρτογράφηση μιας εταιρείας πρίν τιν βάλεις μόνιμα πάνω στο αυτοκίνητο ώστε να είχαμε μια ολοκληρομένη άποψη ποιό είναι το καλύτερο.

θυμασαι που σου ειχα πει αμα βρεις κανα s2000 sτο δρομο σκιστο...??????

χεχεχεχε! θα μεινει μ@λ@κ@ς ο οδηγος του...!

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη πως θα το σκίσει... Είναι γρήγορο το S.. Μην υπερβάλουμε

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι που σου ειχα πει αμα βρεις κανα s2000 sτο δρομο σκιστο...??????

χεχεχεχε! θα μεινει μ@λ@κ@ς ο οδηγος του...!

Παιδια μηπως υπερβαλουμε λιγο ? Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε αλλα μου φαινετε λιγο δυσκολο TSI να ριχνει τσαι σε αμαξι που εχει 0-100 κατω απο 7.0 sec και τελικη πανω απο 250

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπερβαλουμε λιγο ? Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε αλλα μου φαινετε λιγο δυσκολο TSI να ριχνει τσαι σε αμαξι που εχει 0-100 κατω απο 7.0 sec και τελικη πανω απο 250

Κανα νεο απο REVO ρε παιδια ?? Ρωτησε κανεις απο Σεπτεμβρη τελικα θα διατιθετε ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπερβαλουμε λιγο ? Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε αλλα μου φαινετε λιγο δυσκολο TSI να ριχνει τσαι σε αμαξι που εχει 0-100 κατω απο 7.0 sec και τελικη πανω απο 250

Πάντως με κούπρα 2 που τα έχουμε ανοίξει....το αμάξι (s2000) το μόνο που έχει είναι καλή 1ή.....αλλά μέχρι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη πως θα το σκίσει... Είναι γρήγορο το S.. Μην υπερβάλουμε

πφφφφφφφφφφφφ βαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια... το s2000 ειναι δυνατο αλλα με ενα 1ο σταδιο tsi το χετε...! απο ρεμπριζ παντα....

Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο απο REVO ρε παιδια ?? Ρωτησε κανεις απο Σεπτεμβρη τελικα θα διατιθετε ???

Ναι, έχει γραφτεί και νωρίτερα, ρίξε μια ματιά στο http://www.cargate.gr/_Periex/ProductsView...36&IdRec=80

Για όσα γράφονται παραπάνω τώρα, το S2000 μπορεί να το περάσει κανείς σε ευθειακή εν κινήσει επιτάχυνση (ειδικά αν ο οδηγός του οδηγεί ελαφρώς βαριεστημένα) με αυτοκίνητα πολύ φθηνότερα από ένα TSi τούμπανο ... αν αυτό είναι το ζητούμενο.

Στο τέλος της κόντρας βέβαια ο "ηττημένος" οδηγός του S2000 θα εξακολουθεί να οδηγεί ένα πισωκίνητο roadster πρότυπο, υπόδειγμα μηχανολογικής αρτιότητας, κορυφαίο σε αξιοπιστία, που, τόσα χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία του, θέτει ακόμα τα στάνταρτ στο τομέα της σπορ συμπεριφοράς της κατηγορίας, αποτελώντας πλέον ένα “κλασσικό” αυτοκίνητο αναφοράς στον τομέα του ...

Link to comment
Share on other sites

Από 1η Σεπτεμβρίου ξεκινά η διάθεση του προγράμματος αναβάθμισης ιπποδύναμης της REVO Technik για τον κινητήρα 1,4L TSi (140-150-170ps) του group VAG.

Σε μια ακόμη παγκόσμια πρωτιά, η REVO Technik επιτυγχάνει ηλεκτρονικό επαναπρογραμματισμό (σειριακά μέσω της θύρας OBD) και επιπλέον δυνατότητα εναλλαγής μεταξύ stock (εργοστασιακή ιπποδύναμη) και performance με τη χρήση των χειριστηρίων SPS Select & Select Plus.

Η εκτιμούμενη ιπποδύναμη μετά τον επαναπρογραμματισμό αγγίζει τους 205 ίππους και τα 26 κιλά ροπής.

ΥΓ. Είμαι περίεργος να δω τι ψάρια θα πιάνει το πρόγραμμα της Revo και φυσικά την τιμή διάθεσης

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή μέρα ήταν η χειρότερη στην ιστορία του GOLF μου, εκεί που πήγαινα Χαλκίδα μεσημερι με 35 σχεδον βαθμους αναμένο το κλίμα τεσσερα ατόμα μέσα και 180χλμ στο κοντέρ ξαφνικα το γκάζι σταματάει να αποκρίνεται σαν να ήταν νεκρό βάζω νεκρα το αφήνω να τσουλησει για καμποσα μέτρα και ξαναδοκιμάζω πήρε ξανα μπροστά και συνέχισα, το ξαναζόρισα μετα πάλι επίτηδες να δω αν το ξανακάνει και όντως κάπου στα 180 πάλι σταματάεί να λειτουργεί το γκάζι η το πατουσα η δεν το πατουσα το ίδιο και το αυτό. Μετα από αυτό δεν ξαναδοκίμασα πήγαινα στο χαλαρό με 120 μέχρινα φτάσω δεν μου το ξαναέκανε. Αυτή ήτανη πρώτη ήττα που έφαγα το βράδυ βάζαμε κόντρες παραλία με ένα φίλο μου που έχει το Impreza WRX 225ps από εκκινήσεις έφευγε 3 με 4 αυτοκίνητα όταν βάζαμε απο δευτέρες η από τρίτες είμουν ένα αυτοκινητο μπροστά. Το τραγικό δεν ήταν αυτό ήταν κάτι εξάλου που το περίμενα να συμβεί έτσι αλλά το πρόβλημα ήταν ότι γυρίζοντας πέτυχα ένα Golf GT λεώ εδώ είμαστε κάτσε να το φάμε το 170αρι(καθότι πρόγραμμα και εξάτμιση εγω από downpipe ως τελικό στο 140αρι μου) έλα όπως που βάλαμε από εκκινήσεις από δευτέρες και από τρίτες και μου έφευγε ενα αυτοκινητο και.....τραγικό!!!! εγώ είχα ένα φίλο μου μέσα λίγο τροφαντούλη ο άλλος μόνος του άλλα δεν δικαιολογείται αυτο το πράμα!!! Ο αλλος ορκιζόταν ότι ήταν μαμά χώρις προγραμμα η εγώ είμαι πολύ κουλος και ο άλλος ο Αλονσο!!! ή κάτι άλλο τρέχει στο δικό μου η στο δικό του!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι ο TSi θέλει μεγαλύτερο I/C

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω τι ψάρια θα πιάνει το πρόγραμμα της Revo και φυσικά την τιμή διάθεσης

Ε κανα 1500€ :lol::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

απο εγκρη πηγη το κοστος της revo δεν θα ξεπαιρνα τα 750ευρωπουλα κ θα δινει εγγυηση σε εγκεφαλο κ κινητηρα ,κ εμενα μ ακουγεται καπως (Μ@Λ@ΚΙΕΣ :lol: )αλλα θα δουμε ....

Link to comment
Share on other sites

απο εγκρη πηγη το κοστος της revo δεν θα ξεπαιρνα τα 750ευρωπουλα κ θα δινει εγγυηση σε εγκεφαλο κ κινητηρα ,κ εμενα μ ακουγεται καπως (Μ@Λ@ΚΙΕΣ :lol: )αλλα θα δουμε ....

Μωρε 750€ καλα θα ειναι, αλλα το τι θα δινει εγγυηση σε εγκεφαλο κ κινητηρα , επιτρεψτε μου να εχω επιφυλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε 750¤ καλα θα ειναι, αλλα το τι θα δινει εγγυηση σε εγκεφαλο κ κινητηρα , επιτρεψτε μου να εχω επιφυλαξεις.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι ο TSi θέλει μεγαλύτερο I/C

Και εγώ αυτό κατάλαβα μετά από κάποιες κουβέντες που έκανα το αυτοκίνητο είναι σουπερ μεχρι ένα σημείο αλλά στις ζέστες και όταν αρχίζεις να το ζορίζεις αρχίζει και ψοφάει. είναι πολλά τα άλογα τελικά για το μαμά του i/c.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κατάλαβα μετά από κάποιες κουβέντες που έκανα το αυτοκίνητο είναι σουπερ μεχρι ένα σημείο αλλά στις ζέστες και όταν αρχίζεις να το ζορίζεις αρχίζει και ψοφάει. είναι πολλά τα άλογα τελικά για το μαμά του i/c.

και μην ξαναβαλεις 95αρα γιατι θα σε βουτηξω σε βενζινη και θα σου βαλω φωτια...!

Link to comment
Share on other sites

και μην ξαναβαλεις 95αρα γιατι θα σε βουτηξω σε βενζινη και θα σου βαλω φωτια...!

+100000000

Οταν δίνεις έστω και 23.000 για 1400άρι αμάξι, πιστεύω πως αξίζει τουλάχιστον 98άρα. Κι αν έχεις και πρόγραμμα, είναι στο πρόγραμμα και η 100άρα αποκλειστικά. Ρωτήστε κι εμένα που έχω ξεχάσει τι θα πει απλή βενζίνη!

Link to comment
Share on other sites

+100000000

Οταν δίνεις έστω και 23.000 για 1400άρι αμάξι, πιστεύω πως αξίζει τουλάχιστον 98άρα. Κι αν έχεις και πρόγραμμα, είναι στο πρόγραμμα και η 100άρα αποκλειστικά. Ρωτήστε κι εμένα που έχω ξεχάσει τι θα πει απλή βενζίνη!

και εγω επισης... να ναι καλα η εκο της γειτονιας που την εχει 1.228 και βαζουμε εκει... ειχα κανει δυναμομετρηση με 95αρα και 100αρα και η διαφορα... χμμμ... χαοτικη να πω?

Link to comment
Share on other sites

και μην ξαναβαλεις 95αρα γιατι θα σε βουτηξω σε βενζινη και θα σου βαλω φωτια...!

Τι να κάνω έβαζα ένα χρόνο κατοστάρα και μια φορά με έπιασε η τσιγκουνια μου και το γέμισα και εγώ με απλή και την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω επισης... να ναι καλα η εκο της γειτονιας που την εχει 1.228 και βαζουμε εκει... ειχα κανει δυναμομετρηση με 95αρα και 100αρα και η διαφορα... χμμμ... χαοτικη να πω?

Εγώ τα λέω......και με κράζουν......

Link to comment
Share on other sites

και εγω επισης... να ναι καλα η εκο της γειτονιας που την εχει 1.228 και βαζουμε εκει... ειχα κανει δυναμομετρηση με 95αρα και 100αρα και η διαφορα... χμμμ... χαοτικη να πω?

To θεμα ειναι να εισαι σιγουρος οτι σου βαζουν 98αρα γιατι πεφτει

πολυ "χαρμανι" στα βενζιναδικα.

Εγω βαζω 95αρα απο την αρχη που το πηρα εκτος μερικων εξαιρεσεων

και δεν μου εχει παρουσιασει κατι...

Ασε που ειναι φωτια και λαβρα η 98αρα fire.gif

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι να εισαι σιγουρος οτι σου βαζουν 98αρα γιατι πεφτει

πολυ "χαρμανι" στα βενζιναδικα.

Εγω βαζω 95αρα απο την αρχη που το πηρα εκτος μερικων εξαιρεσεων

και δεν μου εχει παρουσιασει κατι...

Ασε που ειναι φωτια και λαβρα η 98αρα fire.gif

95αρα σε τουρμπο κινητηρα?

τσ τσ τσ... ποτε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.