Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Μπα, όχι, δεν θα σβήσουμε κάτι! Εξ άλλου οι βενζίνες είναι άρρηκτα δεμένες με τα προγράμματα! :mellow:

Παρεπιπτόντως... Μην μπερδεύετε τα ΜΟΝ με τα RON... Είναι 2 διαφορετικές μονάδες μέτρησης, η μια εργαστηριακή, και η άλλη στο δρόμο... 95 ΜΟΝ είναι περί τα 97-98 RON. Wiki το θεματάκι και θα καταλάβετε!

Link to comment
Share on other sites

Oπως επισης ετοιμαζεται και εισαγωγη τυπου βαρελακι απο την Forge για το τσι.

http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=blog&i=16

Edited by gtas
Link to comment
Share on other sites

Oπως επισης ετοιμαζεται και εισαγωγη τυπου βαρελακι απο την Forge για το τσι.

http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=blog&i=16

τι 2πλο ιντερκουλες δεν ειναι ασχημο αλλα το βαρελακι... μακρυααααααα καθολου λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

τι 2πλο ιντερκουλες δεν ειναι ασχημο αλλα το βαρελακι... μακρυααααααα καθολου λειτουργικο

Γιατι λες οτι δεν ειναι λειτουργικο?Πια η διαφορα με μια σκουπα?

Link to comment
Share on other sites

To αποδοτικό ενδιαφέρει περισσότερο και η αξιοπιστία σε βάθος χρόνου.

Ωραίο πάντος αλλά λίγο μικρό μου φαίνεται.

Ισως όντως μια σκούπα με φίλτρο τα καταφέρνει καλύτερα ή

μια εισαγωγη τύπου ΑΕΜ κλπ

Link to comment
Share on other sites

τι 2πλο ιντερκουλες δεν ειναι ασχημο αλλα το βαρελακι... μακρυααααααα καθολου λειτουργικο

Καθόλου λειτουργικό απο ποιά άποψη?

Εγώ είμαι ανάμεσα σε K&N apollo και pipecross βαρελάκι.

Όσον αφορά για σκούπα τύπου SBG και gruppem (που δε μπορώ να τη βρώ με τίποτα ;) ) ανεβαίνουμε πολύ σε κόστος!

Μήπως είναι καλύτερο ένα μανιτάρι HKS η GREDDY?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λειτουργικό απο ποιά άποψη?

Εγώ είμαι ανάμεσα σε K&N apollo και pipecross βαρελάκι.

Όσον αφορά για σκούπα τύπου SBG και gruppem (που δε μπορώ να τη βρώ με τίποτα ;) ) ανεβαίνουμε πολύ σε κόστος!

Μήπως είναι καλύτερο ένα μανιτάρι HKS η GREDDY?

Και εμενα μου φαινεται καλο το βαρελακι απο ποια αποψη δε ειναι λειτουργικο ??

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λειτουργικό απο ποιά άποψη?

Εγώ είμαι ανάμεσα σε K&N apollo και pipecross βαρελάκι.

Όσον αφορά για σκούπα τύπου SBG και gruppem (που δε μπορώ να τη βρώ με τίποτα ;) ) ανεβαίνουμε πολύ σε κόστος!

Μήπως είναι καλύτερο ένα μανιτάρι HKS η GREDDY?

Ποσο παει το Κ&Ν γιατι το ειχα δει σε ενα τσι που τρεχει στην Αγγλια με 230 αλογατα.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λειτουργικό απο ποιά άποψη?

Εγώ είμαι ανάμεσα σε K&N apollo και pipecross βαρελάκι.

Όσον αφορά για σκούπα τύπου SBG και gruppem (που δε μπορώ να τη βρώ με τίποτα ;) ) ανεβαίνουμε πολύ σε κόστος!

Μήπως είναι καλύτερο ένα μανιτάρι HKS η GREDDY?

Αυτό που φοράει ο Αποστόλης μοιάζει με ΑΕΜ και στη θέση του "τύπου μανιταριού"

μπορείς να βάλεις ένα HKS, αν φυσικά μπορείς να διαθέσεις τόσα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοράει ο Αποστόλης μοιάζει με ΑΕΜ και στη θέση του "τύπου μανιταριού"

μπορείς να βάλεις ένα HKS, αν φυσικά μπορείς να διαθέσεις τόσα...

poli strimwgmeno einai ekei mesa kai den mou kanei klik oti tha kanei douleia...

to diko mou einai patentiariko... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμασα το BMC και δεν ειδα διαφορα τοσα ψηλα που ειναι.θα δοκιμασω την πατεντα του Αποστολη και εγω.πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμασα το BMC και δεν ειδα διαφορα τοσα ψηλα που ειναι.θα δοκιμασω την πατεντα του Αποστολη και εγω.πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα.

δεν νομιζω οτι μπαινει σε gti...

για tsi ειναι η μοντα επειδη βγαζοντας ολο το συστημα στο φιλτροκουτι μενει πολυς ελευθερος χωρος για να μπει το ολο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

παιδες διαβασα μια διαφημιση σε περιοδικο οτι η GROUP A κανει αναβαθμιση εγκεφαλου για TSI GT SPORT 140 και GT 170 με 850 ευρω.

Απο τα 140 στα 195 και απο 170 στα 215.

Ξερει κανενας αν ξεπεραστηκε η προστασια για τους καινουργιους εγκεφαλους με med 17.5? Γιατι αναφερει την καινουργια εκδοση TSI GT SPORT η διαφημιση.

Υ.Γ. στο σαιτ δεν καταφερα να βρω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδες διαβασα μια διαφημιση σε περιοδικο οτι η GROUP A κανει αναβαθμιση εγκεφαλου για TSI GT SPORT 140 και GT 170 με 850 ευρω.

Απο τα 140 στα 195 και απο 170 στα 215.

Ξερει κανενας αν ξεπεραστηκε η προστασια για τους καινουργιους εγκεφαλους με med 17.5? Γιατι αναφερει την καινουργια εκδοση TSI GT SPORT η διαφημιση.

Υ.Γ. στο σαιτ δεν καταφερα να βρω κατι.

Δεν υπαρχει λογος το GT με προγραμμα να παιρνει περισσοτερα αλογα απο το TSI αφου εχουν τον ιδιο κινητηρα... Οσο για τον med 17.5 εχουν βγει ηδη προγραμματα γιαυτον τον εγκεφαλο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εψαξα το site της ΜΤΜ και δε βρηκα κατι για το TSI 140 ουτε για το GT 170. Eνω για το TSI 122 υπαρχει προγραμμα που το κανει 152 hp !! http://www.mtm-online.de/en/index.php?nav=3&FZID=GOLF590 Tι γινεται ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Της GruppeM μάρεσε πιο πολύ απόλες

Στην Ελλάδα ποιος τις φέρνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το πρόγραμμα του Tiguan με τους 150 ίππους μπορεί να περαστεί στο κινητήρα του Golf; Λογικά θα έχει καλύτερο διάγραμμα ροπής για να μπορεί να τσουλίσει το πιο βαρύ και τετρακίνητο SUV και στο Golf θα βελτιώνει πολύ τα πράγματα χωρίς αντιληπτή αύξηση της κατανάλωσης αφού τα Tiguan καίνε αρκετά λίγο για το βάρος τους... αν μπαίνει βέβαια σε εμάς αυτό το πρόγραμμα :ninja:

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Της GruppeM μάρεσε πιο πολύ απόλες

Στην Ελλάδα ποιος τις φέρνει ?

Στην Ελλάδα υπάρχει η αντίστοιχη πρόταση της SBG (Carbon RAM AIR) με 350Ε!

Αυτό της GruppeM ωραίο αλλά μέχρι να στο στείλουν...τρελή ξενέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά ακριβή, αλλά απότι λένε και υπόσχονται δίνει ένα φάσμα δύναμης και ροπής

η Gruppe M

Επίσης είναι και όμορφη εμφανισιακά..

ΥΓ.Υπάρχει κανείς να την έχει βάλει ? Να δούμε αν αξίζει περισσότερο από

την εισαγωγή του Αποστόλη.

YΓ2. Την εισαγωγή την είχα δεί σε περιοδικό. Ελληνικής κατασκευής δεν είναι ? Και την δίνουν και 350 ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

του αποστολη νομιζω ειναι με διαφορα η καλυτερη λυση...

τις εχω δει ολες απο κοντα και του αποστολη στο σημειο που ειναι περνει κανονικα κρυο αερα (ενω οι αλλες ειναι σχεδον στο ιδιο σημειο ,οπου αναπτυσονται τρελες θερμοκρασιες,οπως θα εχετε διαπιστωσει!)

παντως με το φιλτρακι panel bmc εγω ειδα στο δυναμομετρο 159,6 (στο αυστηρο maha) kαι νομιζω ειναι πολυ καλο νουμερο για αμαξι τελειως μαμα, οποτε το φιλτρακι κατι εδωσε... βεβαια στο δρομο δεν εχει καμια αισθητη διαφορα (ουτε σε θορυβο,ουτε σε αποδοση!)

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδή πήρες 10άλογα ?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλη η εισαγωγη του Αποστολη αλλα μην βρεξει.......ολα μεσα......και το πανακριβο μανιταρι για πεταμα........ή στη μπουγαδα συνεχεια

πιστευω οτι οι εισαγωγες τυπου σκουπα ειναι οτι καλυτερο αφου απομονωνουν τον ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο.

Βεβαια μακρια απο μεταλικες σωληνωσεις πισω απο την εισαγωγη γιατι ειναι καλοι αγωγοι θερμοτητας (μετα πρεπει να τους πλακωσεις στους "επιδεσμους" για να κρατιουνται κρυοι ) και ετσι ολο το project ειναι δωρο αδωρο

Link to comment
Share on other sites

του αποστολη νομιζω ειναι με διαφορα η καλυτερη λυση...

τις εχω δει ολες απο κοντα και του αποστολη στο σημειο που ειναι περνει κανονικα κρυο αερα (ενω οι αλλες ειναι σχεδον στο ιδιο σημειο ,οπου αναπτυσονται τρελες θερμοκρασιες,οπως θα εχετε διαπιστωσει!)

παντως με το φιλτρακι panel bmc εγω ειδα στο δυναμομετρο 159,6 (στο αυστηρο maha) kαι νομιζω ειναι πολυ καλο νουμερο για αμαξι τελειως μαμα, οποτε το φιλτρακι κατι εδωσε... βεβαια στο δρομο δεν εχει καμια αισθητη διαφορα (ουτε σε θορυβο,ουτε σε αποδοση!)

Το ειχες δυναμομετρισει και πριν το φιλτρο γιατι το βλεπω λιγο κουφο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.