Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

@george80

Οκ. Όταν σοβαρευτείς, ηρεμήσεις και κάνεις τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τι έχεις γράψει και τι έχω γράψει εγώ, τότε το συζητάμε. Δεν έχει νόημα να αυξάνω έτσι τα ποστς μου.

Πάλι καλά που το κατάλαβες, θα σε παρακαλέσω να κόψεις και τα σχόλια στα δικά μου τα ποστ να μην σχολιάζω και εγώ τα δικά σου και όλοι αγαπημένοι και όταν μεγαλώσεις τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή της εξάτμισης, πέφτουν οι θερμοκρασίες, αλλά όχι τόσο λόγο καλύτερης θερμοαπαγωγής, αλλά λόγο μεγαλύτερης διατομής στο κομμάτι από όπου διαβάζει ο αισθητήρας καθώς εισέρχεται και κάποιο σφάλμα.

5ο μπεκ σε tsi μοτέρ; Και πως θα δουλεύει;

Έλα Βόλο να σε πάω στη πεζό να δείς 207 με άγραφο εγκέφαλο που έχει περασμένη μέχρι και ντίζα για το γκάζι.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ανοχες των μεταλλων και η θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι μερος της δουλειας μου μιας και ειμαι Μηχανολογος. Αρα μην προσπαθεις να με πεισεις περι μεταλλων....Η λειτουργια της τουρμπινας σαφως ειναι χαμηλοτερη απο 1050C.....εχει ομως υψηλοτερο safety margin απο μια απλη τουρμπινα.

Απλα προσπαθησε να μην καπελωνεις τις κουβεντες ολων και πες κατι οχι για να δειξεις τι ξερεις, αλλα για να βοηθησεις ανθρωπους που γουσταρουν να πειραζουν το αυτοκινητο τους....

...έτσι και αλλιώς πολύ λίγοι καταλαβαίνουν τι λέτε..και δεν νομίζω ότι βοηθειούνται κιόλας...φιλικά...δεν μπορείτε να τσακωθείτε με pm???? :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σταματήστε να γράφετε μ@λ@κιες γιατί διαβάζω και μου έχουν βγεί τα μάτια...

Αλλά δέν φταίτε εσείς...Φταίνε αυτοί που σάν έχουν κάνει "ειδήμωνες".

Δυστυχώς όμως μπορεί να διαβάζουν το φόρουμ και άτομα που έχουν γνώσεις,

και να γελάνε με ότι γράφεται...

ΕΛΕΟΣ...αμα δέν γνωρίζετε κάτι, μήν πάτε να το σχολιάσετε και "εις βάθος".

Πετάξτε την καραμέλα σάς, και STOP.... :):xmas:

Εσύ τι είσαι δηλαδή ο καλός ο θείος που θέλεις να μας προστατέψεις?

Διάβασε το ποστ #1 και δες τι γράφω.

Αν δεν έχεις κάτι να γράψεις για να μου λύσεις την απορία, βρές άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι φίλτρο φοράς?

Αν έχεις χοάνη καλό είναι με μια ιδιοκατασκευή να απομονώσεις τον αερα που ρουφάει απο τη ζέστα της τουρμπίνας.

Έτσι θα βελτιώσουμε τον αέρα εισαγωγής πρίν το cooler.

Πολύ καλό το S3 αλλα δε παύει να είναι μπλεγμένο με τα άλλα ψυγεία.

Ποιός δίνει όμως 1000Ε για παράλληλο frontmount!

Πάντως αν βάλεις καλή ανοξείδωτη εξάτμιση η θερμοκρασία στο πυρόμετρο πέφτει πολύ.

Ας μας πεί κάποιος μάγκας με πυρόμετρο αν έχει δεί ποτέ 1000αρικο.

Το οτι χρειάζεται ένα 5ο μπέκ είναι αλήθεια για να έχει πιο πλούσιο μείγμα για να ρίξουμε θερμοκρασία, αλλά ποιός το έχει φτάσει 1000 βαθμούς?

Δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο ακόμα στην εισαγωγή μου το μόνο που έχω βάλει είναι ένα ποιο ελεύθερο φίλτρο της Pipecross στο φιλτροκούτι από το χάρτινο του εργοστασίου.

Πολύ καλή λύση και σχετικά όχι πολύ ακριβή θα έλεγα είναι ένα κίτ εισγαωγής με βαρελάκι που έχει βγάλει η forge και η τιμή του είναι 250ευρω. το συγκεκριμένο κιτ έχει τα πάντα που χρειάζονται για την τοποθέτησή του και ακόμα και οδηγίες πως να το τοποθετήσεις μόνο σου για να γλυτώσεις και τα εργατικά του μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι είσαι δηλαδή ο καλός ο θείος που θέλεις να μας προστατέψεις?

Διάβασε το ποστ #1 και δες τι γράφω.

Αν δεν έχεις κάτι να γράψεις για να μου λύσεις την απορία, βρές άλλο θέμα.

Δέν ξέρω πώς είναι ο θείος σου και δέν με ενδιαφέρει.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, είναι να μήν συμμετέχω σε ένα φόρουμ που

γράφονται ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Σου είναι δύσκολο να το καταλαβεις αυτό;; :)

Το 90% των ατόμων στο φόρουμ ειναι παντελώς άσχετοι, όπως μπορεί κανείς που γνωρίζει να διαπιστώσει.Εσύ απο ποιόν ελπίζεις να σου λύσει την απορία;;Γιατί εγώ μόνο βλακείες διαβάζω πλέον απο τους πιτσιρικάδες, που "τους πήραν λάθος αυτοκίνητο", και προσπαθούν να το αλλαξουν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο ακόμα στην εισαγωγή μου το μόνο που έχω βάλει είναι ένα ποιο ελεύθερο φίλτρο της Pipecross στο φιλτροκούτι από το χάρτινο του εργοστασίου.

Πολύ καλή λύση και σχετικά όχι πολύ ακριβή θα έλεγα είναι ένα κίτ εισγαωγής με βαρελάκι που έχει βγάλει η forge και η τιμή του είναι 250ευρω. το συγκεκριμένο κιτ έχει τα πάντα που χρειάζονται για την τοποθέτησή του και ακόμα και οδηγίες πως να το τοποθετήσεις μόνο σου για να γλυτώσεις και τα εργατικά του μάστορα.

Εγώ έχω βάλει φιλτροχωάνη της pipecross.

Απο απόδοση είμαι ευχαριστημένος αλλά το σκέφτομαι να γυρίσω κάποια στιγμή πάλι στο πάνελ.

Φοβάμαι μη ρουφάει αρκούδες γιατί είναι ξηρού τύπου ....καταλαβαίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω πώς είναι ο θείος σου και δέν με ενδιαφέρει.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, είναι να μήν συμμετέχω σε ένα φόρουμ που

γράφονται ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Σου είναι δύσκολο να το καταλαβεις αυτό;; :)

Το 90% των ατόμων στο φόρουμ ειναι παντελώς άσχετοι, όπως μπορεί κανείς που γνωρίζει να διαπιστώσει.Εσύ απο ποιόν ελπίζεις να σου λύσει την απορία;;Γιατί εγώ μόνο βλακείες διαβάζω πλέον απο τους πιτσιρικάδες, που "τους πήραν λάθος αυτοκίνητο", και προσπαθούν να το αλλαξουν....

εσύ που είσαι σχετικός γιατί δεν του τη λύνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω πώς είναι ο θείος σου και δέν με ενδιαφέρει.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, είναι να μήν συμμετέχω σε ένα φόρουμ που

γράφονται ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Σου είναι δύσκολο να το καταλαβεις αυτό;; :)

Το 90% των ατόμων στο φόρουμ ειναι παντελώς άσχετοι, όπως μπορεί κανείς που γνωρίζει να διαπιστώσει.Εσύ απο ποιόν ελπίζεις να σου λύσει την απορία;;Γιατί εγώ μόνο βλακείες διαβάζω πλέον απο τους πιτσιρικάδες, που "τους πήραν λάθος αυτοκίνητο", και προσπαθούν να το αλλαξουν....

Το ποιος είναι σχετικός και σε τι είναι σχετικό.......

Link to comment
Share on other sites

οχ οχ οχ...ερχετε κατεγιδα...με κεραυνους.....θα εχουμε πολυ γελιο......αντε γιατι μου ελειψε να βλεπω να γινετε μπ@@@@@λο ενα ολοκληρο topic.....

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω πώς είναι ο θείος σου και δέν με ενδιαφέρει.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, είναι να μήν συμμετέχω σε ένα φόρουμ που

γράφονται ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Σου είναι δύσκολο να το καταλαβεις αυτό;; <_<

Το 90% των ατόμων στο φόρουμ ειναι παντελώς άσχετοι, όπως μπορεί κανείς που γνωρίζει να διαπιστώσει.Εσύ απο ποιόν ελπίζεις να σου λύσει την απορία;;Γιατί εγώ μόνο βλακείες διαβάζω πλέον απο τους πιτσιρικάδες, που "τους πήραν λάθος αυτοκίνητο", και προσπαθούν να το αλλαξουν....

Καλύτερη συζήτηση γίνεται όμως όταν δεν ανεβάζουμε τόσο τους τόνους.

Υπάρχει κατω απο κάθε πόστ το κουτάκι αναφορά, εσύ το ξέρεις καλύτερα απ'όλους.

Αν κάτι που αναγράφεται δεν το κρίνεις σωστό απλά ανέφερε το και είναι πλέον δουλειά των διαχειριστών.

Δεν νομίζω να θέλεις να σου δώσω αριθμό μητρώου ΤΕΕ και να σου αποδείξω οτι δεν είμαι πιτσιρικάς και κάνω μαγκιές με τα λεφτά του μπαμπά, αλλά δε γίνεται να τα ξέρει όλα ένας σ'αυτή τη ζωή.

Απλά χαμήλωσε λίγο τους τόνους.

Ευχαριστώ

Edited by bbp
Link to comment
Share on other sites

εσύ που είσαι σχετικός γιατί δεν του τη λύνεις?

Εγώ σχετικός ;;

Εγώ είμαι ο πιο άσχετος εδώ μέσα.

Αυτό καταλαβαίνω καθημερινά που σας διαβάζω... worthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη συζήτηση γίνεται όμως όταν δεν ανεβάζουμε τόσο τους τόνους.

Υπάρχει κατω απο κάθε πόστ το κουτάκι αναφορά, εσύ το ξέρεις καλύτερα απ'όλους.

Αν κάτι που αναγράφεται δεν το κρίνεις σωστό απλά ανέφερε το και είναι πλέον δουλειά των διαχειριστών.

Δεν νομίζω να θέλεις να σου δώσω αριθμό μητρώου ΤΕΕ και να σου αποδείξω οτι δεν είμαι πιτσιρικάς και κάνω μαγκιές με τα λεφτά του μπαμπά, αλλά δε γίνεται να τα ξέρει όλα ένας σ'αυτή τη ζωή.

Απλά χαμήλωσε λίγο τους τόνους.

Ευχαριστώ

Δέν πα να μου δώσεις και το φορολογικό σου μητρώο....Τί σχέση έχει αυτό με τις χαζομάρες

που γράφετε εδώ μέσα.Έχει πάρει το φόρουμ την ΚΑΤΩ ΒΟΛΤΑ..... <_<

Και άν έχεις αντίρρηση, μπορείς να με διαψέυσεις, και εσύ και οι υπόλοιποι "ιπποτρόφοι", λέγοντας πράγματα που ισχύουν και έχουν και κάποια θεωριτηκή τουλάχιστον βάση....

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος είναι σχετικός και σε τι είναι σχετικό.......

Είδες που άργησες αλλα το κατάλαβες ;;

¶ντε ανοιξε κανα βιβλίο για κινητήρες εσωτερικής καυσης τώρα, και μετά έλα

να πουλήσεις και μούρη....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχετικός ;;

Εγώ είμαι ο πιο άσχετος εδώ μέσα.

Αυτό καταλαβαίνω καθημερινά που σας διαβάζω... worthy.gifworthy.gif

...υπάρχουν πιτσιρικάδες που βάζουν κάτω επαγγελματίες για πλάκα. Για αυτό λοιπόν μην κρίνεις αν δεν θες να κριθείς.

Ασφαλώς και υπάρχουν πολοί άσχετοι μέσα στο forum που βρίσκονται εδώ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ για το αυτοκίνητό τους. Δεν είναι ντροπή αυτό. Αντίθετα κατακριτέο είναι να γνωρίζεις και να ποστάρεις μόνο και μόνο για να επιδεικνύεις τις γνώσεις σου και να δημιουργείς πρόβλημα. Κρίνεσαι από τα ποστ σου σε ένα ανοιχτό forum και οχι τόσο για τις γνώσεις σου αλλά και για την συμπεριφορά σου. Δεν πειράζει τόσο που διαβάζω ανακρίβειες εδώ μέσα...έχω κρίση και κρίνω...όπως και πολλοί άλλοι.....όσο με πειράζει που υπάρχουν άτομα που προσβάλουν και δεν σέβονται ότι κάποιοι εδώ μέσα ωφελούνται στις περισσότερες από αυτές τις συζητήσεις και τις καταστρέφουν. Αυτά από εμένα.Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

..δεν σέβονται ότι κάποιοι εδώ μέσα ωφελούνται στις περισσότερες από αυτές τις συζητήσεις και τις καταστρέφουν. Αυτά από εμένα.Φιλικά πάντα.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου και δεν σε ειρωνεύομαι, πρέπει πια να το ξεκαθαρίζουμε αυτό.....

Πως θα ωφεληθεί όμως κάποιος όταν το 99% των και καλά τεχνικών πληροφοριών είναι μαλακίες ????

Σκέψου λοιπόν τον πραγματικά άσχετο χρήστη που όντως έχει την θέληση για γνώση να είναι αναγκασμένος να κοσκινίζει το σύνολο των πληροφοριών (πώς μπαίνει άραγε 5ο η γιατί όχι και 6ο μπέκ σε έναν TSI) πού δέχεται μήπως και αποκομήσει κάτι.

Μετρημένα σε αυτό το forum υπάρχουν μόνο 5 άτομα που γνωρίζουν εις βάθος και εγώ δεν είμαι ένα απο αυτά.

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχουν πιτσιρικάδες που βάζουν κάτω επαγγελματίες για πλάκα. Για αυτό λοιπόν μην κρίνεις αν δεν θες να κριθείς.

Ασφαλώς και υπάρχουν πολοί άσχετοι μέσα στο forum που βρίσκονται εδώ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ για το αυτοκίνητό τους. Δεν είναι ντροπή αυτό. Αντίθετα κατακριτέο είναι να γνωρίζεις και να ποστάρεις μόνο και μόνο για να επιδεικνύεις τις γνώσεις σου και να δημιουργείς πρόβλημα. Κρίνεσαι από τα ποστ σου σε ένα ανοιχτό forum και οχι τόσο για τις γνώσεις σου αλλά και για την συμπεριφορά σου. Δεν πειράζει τόσο που διαβάζω ανακρίβειες εδώ μέσα...έχω κρίση και κρίνω...όπως και πολλοί άλλοι.....όσο με πειράζει που υπάρχουν άτομα που προσβάλουν και δεν σέβονται ότι κάποιοι εδώ μέσα ωφελούνται στις περισσότερες από αυτές τις συζητήσεις και τις καταστρέφουν. Αυτά από εμένα.Φιλικά πάντα.

Μάλλον έχεις μπερδέψει το φόρουμ με την...παλαίστρα....

Εγώ αγαπητέ μου έχω δώσει πολλά χρόνια δείγματα και των γνώσεών μου, και του χαρακτήρα μου, και πόσο μάλλον τώρα που κάποιοι με γνωρίζουν πλέον και προσωπικά.

Η άποψη ότι κάποιοι μπαίνουν για να μάθουν, είναι για μένα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γελοία, αφού θα ήθελα να μου υποδείξεις πρώτα ποιός είναι ο....δάσκαλος...Είναι δύο κύριοι που τυχαίνει να έχουν και "εταιρία προγραμματισμου/βελτίωσης" και ώς γνωστόν έχουν μοναδικό σκοπό να δώσουν τα άλογα στον λαό;;Γιατί κανέναν άλλο με τέτοια πρόθεση και στοιχειώδεις τουλάχιστον γνώσεις ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ εδώ μέσα...

Εκτός και άν η χρήση 5ου μπέκ και "ειδικών κραμμάτων" θεωρείται πλούτος γνώσης, να την μοιράσουμε βρε αδερφέ απλόχερα στον κόσμο.... <_<

P.S.¶ και κάτι άλλο....Τοοο....."φιλικά...." αφήσέ το για καναν άλλον.Το έχετε κάνει καραμέλα και αυτό, λές και "λεμε ότι λέμε, αλλά θα πάμε και για τσίπουρα το βράδυ..."..ΕΛΕΟΣ...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις μπερδέψει το φόρουμ με την...παλαίστρα....

Εγώ αγαπητέ μου έχω δώσει πολλά χρόνια δείγματα και των γνώσεών μου, και του χαρακτήρα μου, και πόσο μάλλον τώρα που κάποιοι με γνωρίζουν πλέον και προσωπικά.

Η άποψη ότι κάποιοι μπαίνουν για να μάθουν, είναι για μένα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γελοία, αφού θα ήθελα να μου υποδείξεις πρώτα ποιός είναι ο....δάσκαλος...Είναι δύο κύριοι που τυχαίνει να έχουν και "εταιρία προγραμματισμου/βελτίωσης" και ώς γνωστόν έχουν μοναδικό σκοπό να δώσουν τα άλογα στον λαό;;Γιατί κανέναν άλλο με τέτοια πρόθεση και στοιχειώδεις τουλάχιστον γνώσεις ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ εδώ μέσα...

Εκτός και άν η χρήση 5ου μπέκ και "ειδικών κραμμάτων" θεωρείται πλούτος γνώσης, να την μοιράσουμε βρε αδερφέ απλόχερα στον κόσμο.... <_<

P.S.¶ και κάτι άλλο....Τοοο....."φιλικά...." αφήσέ το για καναν άλλον.Το έχετε κάνει καραμέλα και αυτό, λές και "λεμε ότι λέμε, αλλά θα πάμε και για τσίπουρα το βράδυ..."..ΕΛΕΟΣ...

...πρώτον τον όρο φιλικά ..θα τον χρησιμοποιώ όπου νομίζω εγώ και όχι όπου μου υποδεικνύεις εσύ...έτσι όπως εσύ χρησιμοποιείς τον όρο ''αγαπητέ μου''

και δεύτερον και τελευταίον ...δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις σου ούτε με ενδιαφέρουν...αν είναι να γίνουμε προγραμματιστές και μηχανολόγοι για να μπορούμε να γράφουμε σε ένα forum τότε μάλλον θα μείνεις μόνος με τις γνώσεις σου να γράφεις και να απαντάς ...επιστημονικά στον ευατό σου...

..λυπάμαι που δεν θα ασχοληθώ μαζί σου άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

...πρώτον τον όρο φιλικά ..θα τον χρησιμοποιώ όπου νομίζω εγώ και όχι όπου μου υποδεικνύεις εσύ...έτσι όπως εσύ χρησιμοποιείς τον όρο ''αγαπητέ μου''

...ναί ναί...με την μόνη διαφορά ότι εγώ το λέω ειρωνικά, ενώ εσύ, ανατριχιάζω στην ιδέα ότι προσπαθείς να το..εννοείς...

και δεύτερον και τελευταίον ...δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις σου ούτε με ενδιαφέρουν...αν είναι να γίνουμε προγραμματιστές και μηχανολόγοι για να μπορούμε να γράφουμε σε ένα forum τότε μάλλον θα μείνεις μόνος με τις γνώσεις σου να γράφεις και να απαντάς ...επιστημονικά στον ευατό σου...

..λυπάμαι που δεν θα ασχοληθώ μαζί σου άλλο.....

Για να αμφισβητήσεις κάτι πρέπει πρώτα να το γνωρίζεις και να διαφωνείς...

Και επειδή εδώ μέσα κανείς δέν φαίνεται να γνωρίζει, αδυνατεί να εκπληρώσει και το δέυτερο μέρος της εξίσωσης....

Όσο για το "αν είναι να γίνουμε προγραμματιστές και μηχανολόγοι για να μπορούμε να γράφουμε σε ένα forum", το έχεις πιάσει το νόημα...Εφόσον λοιπόν δέν είσαστε, (θα μου πείς τώρα και αυτοί που είναι....), μήν πετάτε βλακείες.Υπάρχει και χώρος για ανέκδοτα.Εκει ίσως να διαπρεψετε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Είδες που άργησες αλλα το κατάλαβες ;;

¶ντε ανοιξε κανα βιβλίο για κινητήρες εσωτερικής καυσης τώρα, και μετά έλα

να πουλήσεις και μούρη....

Δηλαδή για να καταλαβω οποιος εχει ανοιξει ενα βιβλιο ΜΕΚ μπορει να γινει κριτης ολων και να περιδιαβαινει τα forum και να το παιζει "γνωστης'?. Εμεις που εχουμε κανει ΜΕΚ Ι και ΜΕΚ ΙΙ και εργαστηρια να λυνουμε και να δενουμε κινητηρες τι πρεπει να κανουμε δηλαδη? Να αποδεικνυουμε καθημερινα οτι αλλο ο δρομος και αλλο το θρανίο?

Εχετε παρει απο τα μουτρα μερικους εδω στο forum επειδη εκφρασανε την γνωμη τους η κανανε ενα λαθος με ενα 0-100...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλαβω οποιος εχει ανοιξει ενα βιβλιο ΜΕΚ μπορει να γινει κριτης ολων και να περιδιαβαινει τα forum και να το παιζει "γνωστης'?. Εμεις που εχουμε κανει ΜΕΚ Ι και ΜΕΚ ΙΙ και εργαστηρια να λυνουμε και να δενουμε κινητηρες τι πρεπει να κανουμε δηλαδη? Να αποδεικνυουμε καθημερινα οτι αλλο ο δρομος και αλλο το θρανίο?

Εχετε παρει απο τα μουτρα μερικους εδω στο forum επειδη εκφρασανε την γνωμη τους η κανανε ενα λαθος με ενα 0-100...

Δηλαδή έλεος με τα ΜΕΚ και τα ΕΜΠ και δέν συμμαζεύεται...Εντάξει όλοι είμασταν κάποτε φοιτητές και το τί σαβούρα κυκλοφορεί είναι το κοινό μυστικό.Δηλαδή λές και μιλάμε για το Harvard ή το Yale !!!Πείτε κάτι άλλο καλύτερα.¶ν πάει κανείς έξω και το "παίξει" έτσι, θα τον πάρουνε με τις κλωτσιές... <_<

¶ν εσύ ειδικά νοιώθεις "αδικημένος" απο την κριτική μου, είσαι ελέυθερος να με διαψεύδεις με τις απόψεις/γνώσεις σου.Είμαι ανοιχτός στον διάλογο, και πάντα έτοιμος να μάθω.Λυπάμαι όμως που με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, αρχίζω να ξεχνάω και αυτά που θεωρώ δεδομένα....

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρει απο τα μουτρα μερικους εδω στο forum επειδη εκφρασανε την γνωμη τους η κανανε ενα λαθος με ενα 0-100...

Αυτό είναι μέγα λάθος. Δεν παίρνουμε ποτέ από τα μούτρα κάποιον που έκανε ένα λάθος εν άγνοια του ή εξέφρασε την γνώμη του. Μόνο όσους γράφουν κάτι για να αναδειχθούν, παρόλο που ξέρουν ότι είναι βλακείες, να προκαλέσουν εντυπώσεις και μετά επιμένουν σε αυτά που γράφουν χωρίς να αφήνουν περιθώριο κουβέντας.

Α, να μην ξεχάσω και εκείνους που έχουν ένα αμάξι, τους το έχουν φτιάξει άλλοι και που θέλουν να το παίξουν έξυπνοι ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρουν. Όχι ότι εμείς ξέρουμε τα πάντα. Απλά ξέρουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι ανοχες των μεταλλων και η θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι μερος της δουλειας μου μιας και ειμαι Μηχανολογος. Αρα μην προσπαθεις να με πεισεις περι μεταλλων....Η λειτουργια της τουρμπινας σαφως ειναι χαμηλοτερη απο 1050C.....εχει ομως υψηλοτερο safety margin απο μια απλη τουρμπινα.

Απλα προσπαθησε να μην καπελωνεις τις κουβεντες ολων και πες κατι οχι για να δειξεις τι ξερεις, αλλα για να βοηθησεις ανθρωπους που γουσταρουν να πειραζουν το αυτοκινητο τους....

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι που είναι η δουλειά σου. Προσπαθώ να σου δείξω όμως ότι δεν χρειάζεται να ψάχνεις στο νετ ή οπουδήποτε για να την πεις σε κάποιον. Τώρα το είπες πολύ σωστά. Έχει υψηλοτερο safety margin. Έχω δει όμως πυρόμετρα από GT/TSI και μπορώ να σου πω ότι με πλήρες φορτίο σε 4η-5η, η θερμοκρασία έφτανε τους 1000 και σε όχι συχνές περιπτώσεις τους 1100. Εσύ που ξέρεις, πόσο μπορεί ένα μέταλλο και η συγκεκριμένη τουρμπίνα, να φτάσει σε αυτή τη θερμοκρασία και να μην επιρεαστεί;

Πάλι καλά που το κατάλαβες, θα σε παρακαλέσω να κόψεις και τα σχόλια στα δικά μου τα ποστ να μην σχολιάζω και εγώ τα δικά σου και όλοι αγαπημένοι και όταν μεγαλώσεις τα ξαναλέμε.

Να μάθω και να διαβάζω πρώτα; Μην αγχώνεσε, τα μυαλά μου όσο ήταν να πήξουν, έπηξαν. Απλά την επόμενη φορά, όταν θέλετε εσείς που γράφεται για να βοηθήσετε κάποιον, αυτά που γράφεται να έχουν και κάποια επιχειρήματα τεχνικού περιεχομένου και να μην είναι βλακείες. ( General speaking )

Έλα Βόλο να σε πάω στη πεζό να δείς 207 με άγραφο εγκέφαλο που έχει περασμένη μέχρι και ντίζα για το γκάζι.

Να σου φέρω και εγώ ένα Punto με 5ο μπεκ και διακόπτη στην καμπίνα όπου μόλις ξεκινούσε να σπουλάρει η 28άρα, το αμάξι μπούκωνε, άνοιγες το 5ο μπεκ με τον διακόπτη και εξαφανιζόσουν.

Τέλος πάντων όμως, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Είναι και Παρασκευή σήμερα και είμαι σε καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.