Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Κανεις λαθος σε αυτο μπορει καποιοι να διαβαζουν και να θελουν 30-40 αλογα...

οταν εβαλα προγραμμα το πρωτο που ρωτησα ηταν ποσο μπορει να παει χωρις να τρεχω για ηλεκτρονικες

και για αλλα. Η διαφορα ειναι εμφανης στις ψηλες στροφες και ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα

δεν εχω προβληματα και ετσι δεν πηγαινε πρωτα.

Τωρα αν μπορει να βγαλει αλλα 10 η 50 αλογα λιγο με καιει στο κατω-κατω δεν το <στηνω> !!!

Την καυ... μου κανω....

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα αλογα ειναι στραγαλια .... Γιατι κανετε γαργαρα αυτο που ειπα? Μαλλον συνιθισατε απο σπασμενα tsi τεσπα!!!

Σπασμενα tsi... ηρωες γινονται μονο οι πεσοντες

kiler

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος σε αυτο μπορει καποιοι να διαβαζουν και να θελουν 30-40 αλογα...

και δεν ειναι λιγη αυτοι...για αυτο το ανοιξα το θεμα για να μην παραμυθιαζονται μερικη απο τα αλογα που τους λενε και να μαθουν τι γινεται στην πραγματικοτητα..συμφωνω με ολα μαζι σας παιδια αλλα να λεμε και την πραγματικοτητα να μαθαινουν και οι αλλοι.γιατι για τα προγραμματα των tsi ακουγονται απο τους διαφορους πολητες ενα σορο ανακριβιες.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος σε αυτο μπορει καποιοι να διαβαζουν και να θελουν 30-40 αλογα...

και δεν ειναι λιγη αυτοι...για αυτο το ανοιξα το θεμα για να μην παραμυθιαζονται μερικη απο τα αλογα που τους λενε και να μαθουν τι γινεται στην πραγματικοτητα..συμφωνω με ολα μαζι σας παιδια αλλα να λεμε και την πραγματικοτητα να μαθαινουν και οι αλλοι.γιατι για τα προγραμματα των tsi ακουγονται απο τους διαφορους πολητες ενα σορο ανακριβιες.

τα αλογα τουλαχιστο για το 140ρι ειναι στραγαλια... οπως και να το δεις κερδιζεις πανω κατω 60 αλογακια... δλδ περιπου ενα πακετο στραγαλια...!

γκρεμιστηκε κανας φουρνος και εσπασε tsi?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ομως καποιος το πηρε στην πλατη και τρεχει τωρα και δεν φτανει για να το βαλει στην εγγυηση ....Τον ξερεις και εσυ Αποστολη ....

Παρολ'αυτα μας εχει αποδειξει ο tsi οτι ειναι τερας αντοχης και ανοχης ειναι πολυ καλα τελικα τα εντοσθια του . Τωρα θα μου πεις και πως εσπασε απλα λογω προγραμματος δουλευε φτωχα στα ψηλα με αποτελεσμα να δουλευουν ασαλιωτα τα πιστονια κτλ αλλα μεχρη ποτε ε?και στο τελος ΚΡΑΟΥΥΥΥ knife.gif

Link to comment
Share on other sites

infected δε μπορω να σου στειλω αλλο πμ πρεπει να περιμενω να περασει ωρα μου το απαγορευει ο σερβερ

ευχαριστω για την απαντηση για τις πιεσεις καθως δεν ηξερα αν ειναι σωστες.

οσο για το μαμα κατασταση ακομα καθως δεν τελειωσε η εξωτερικη - εσωτερικη βελτιωση πχ φαναρια προφυλακτηρες μασπιε carbon οθονες ζαντες difuser καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ομως καποιος το πηρε στην πλατη και τρεχει τωρα και δεν φτανει για να το βαλει στην εγγυηση ....Τον ξερεις και εσυ Αποστολη ....

Παρολ'αυτα μας εχει αποδειξει ο tsi οτι ειναι τερας αντοχης και ανοχης ειναι πολυ καλα τελικα τα εντοσθια του . Τωρα θα μου πεις και πως εσπασε απλα λογω προγραμματος δουλευε φτωχα στα ψηλα με αποτελεσμα να δουλευουν ασαλιωτα τα πιστονια κτλ αλλα μεχρη ποτε ε?και στο τελος ΚΡΑΟΥΥΥΥ knife.gif

στειλε μου αν θελεις με π.μ ποιος... γιατι δεν παει το μυαλο μου...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην γινει θεμα εξαλλου δεν γνωριζω αν ειναι και γνωστος . Του Αποστολη ηταν και γι αυτο τ ειπα ... Μακαρι να μην ξανα ακουστει αλλο τετοιο σκηνικο ...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια τοσα golf κυκλοφορουν με προγραμμα καποιο απο ολα αυτα θα σπασει.και δεν ειναι μονο το προγραμμα ειναι και πως το παει ο καθενας,αν κανει τα service κ.τ.λ.μακαρι να μην συμβει ξανα σε κανεναν..

Link to comment
Share on other sites

Ας μην γινει θεμα εξαλλου δεν γνωριζω αν ειναι και γνωστος . Του Αποστολη ηταν και γι αυτο τ ειπα ... Μακαρι να μην ξανα ακουστει αλλο τετοιο σκηνικο ...

οταν κατι σπαει ειτε απο προγραμμα ειτε απο υλικο οπως και να εχει θεμα θα γινει αγορινα...!

εφοσον υπαρχουνε κατηγοριες ο κατηγορουμενος καποια στιγμη θα μπει για να απολογηθει...!

μακαρι να μην συμβει ξανα σε κανεναν...!

peolinio σβησε και κανα μυνημα σου γιατι σου στελνω και μου λεει οτι ειναι φουλ...!

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

Καλε τι μυριζει ετσι ?????Μηπως εσπασε 1 tuned tsi απο γνωστο οικο βελτιωσης >????< :)

Γραφω το ποστ αυτο με αναμικτα συναισθηματα... δεν ξερω αν ειναι συναισθηματα δικαιωσης λογω των λεγομενων μου ή συναισθηματα λυπης λογω του γεγονοτος , μιας και το παιδι ηταν γνωστος μου , ασχετα με το οτι ειχε πει για μας σε αλλο φορουμ και δεν ηθελα να απαντησω...

Καταρχην δεν εχω κανενα σκοπο να αναφερθω σε προσωπα ή εταιριες , σκοπος δεν ειναι η δυσφημηση τους. Αλλωστε κατι τετοιο μπορει να συμβει σε μας και στον καθενα ακομα και απο αστοχια υλικου... Ουτε μου αρεσει να το παιζω "δασκαλος" και να καθονται να με ακουν. Νοημα εχει να χωνεψουν οσοι δεν κατανοουν οτι "ΙΣΧΥΣ - ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ - ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ (ΚΟΣΤΟΣ) - ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ" δεν μπορουν ολα ταυτοχρονα να οδηγουνται προς το ΒΕΛΤΙΣΤΟ! Καπου θα κερδιζουμε , αλλα καπου θα χανουμε!

Τι εγινε? ΤSI , που φοραγε δικο μας κωδικα επι 1+ χρονο , που απεδιδε 220ΗΡ , που δεν ηταν το γρηγοροτερο του κοσμου αλλα ουτε και αργο , που ειχε μονο εισαγωγη και εξατμιση και οχι αντλια βενζινης που ειναι απαραιτητη ακομα και με την ΟΕΜ τουρπινα , που δουλευε 11,8:1 ΑFR στις μεσαιες στροφες και "ξερο 11:1" στον κοφτη με τον προγραμματιστη μεσα στο αυτοκινητο και το widband στην εξατμιση , που ειχε ολες τις δικλειδες ασφαλειας (πχ να μπαινει σε safe mode οταν δεν φτανει η αντλια βενζινης να εχει την πιεση καυσιμου που πρεπει , προστατευοντας τον κινητηρα κλπ κλπ) και που δεν ειχε κανει "τσικ" ολο τον καιρο αυτο ενω ειχε οδηγο που το πιεζε , αποφασισε να αλλαξει προγραμμα . Το αποτελεσμα ειναι κανα μηνα μετα να χρειαστει... μοτερ ή τουλαχιστον σημαντικου κοστους επισκευη! Επαναλαβανω δεν εχει σημασια ποιος ηταν και που πηγε.

Το λυπηρο αυτο γεγονος του φιλου μας πρεπει να γινει παραδειγμα προς αποφυγην και να γνωριζουμε οτι:

1) Κανενα μοτερ δεν ειναι ατρωτο , ασχετα με το αν εχει καλης ποιοτητας υλικα. Ολα μπορει να χαλασουν σε συνδιασμο κακης χρησης και κακης ρυθμισης (υπαρχει και η κακη τυχη , αλλα την αφηνουμε στην ακρη...)

2) Oλοι εμεις δεν κανουμε ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ , αλλα ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!! Αυτο που βελτιωνεται κυριως ειναι η ισχυς...

3) Δεν μπορουμε να ειμαστε παντου κερδισμενοι , καπου θα χανουμε. Σημασια εχει τουλαχιστον να μην χανουμε το μοτερ μας με κερδος... 2 καροτσες!

4) Ο κυριος παραγοντας να ειναι η αξιοπιστια , πολυ περισσοτερο οταν ο ιδιοκτητης τελικα θα πληρωσει τη "νυφη"! Αυτο γιατι τωρα τελευταια το ζητουμενο ειχε παει στο ποιος θα ειναι μισο αυτοκιντητο μπροστα στα 220+ χαω (λες και θ αλλαξει η ζωη του)...

5) Οποιος θελει να εχει περισσοτερα απο 220 ΗΡ , ειναι απαραιτητο να αντικαθιστα την αντλια βενζινης με Autotech! Πλεον εχει περασει αρκετος καιρος (8 μηνες και πολλα χλμ / σκληρη χρηση) ωστε να μπορουμε να κρινουμε ασφαλη μια τετοια μετατροπη. Αλλη λυση ειναι να μην μπαινει σε safe mode ο κινητηρας οταν εχει αποκλιση actual - requested , αλλα τα αποτελεσματα τα γνωριζα και πριν εμφανιστουν στην πραξη! Μετρημενα κουκια ειναι και 4 ενδεχομενα υπαρχουν : α) αφηνεις "στεγνο" το μοτερ , οποτε η αντλια φτανει (και τα εμβολα σπανε...) , β) βγαζεις το safe mode (και τα εμβολα σπανε, παλι...) , γ) ριχνεις την πιεση και βγαζεις λιγοτερη δυναμη , δ) βαζεις αντλια και βγαζει περισσοτερη δυναμη . Ο καθε κατοχος ενημερωνεται και διαλεγει ποιον απο τους 4 δρομους θα ακολουθησει. Και οι α , β δεν ειναι κακοι ... Δικο του ειναι το αμαξι , αν θελει περνει και μια βαριοπουλα και το διαλυει! Αλλα με την ευθυνη να την εχει ο ιδιος , εφοσον φυσικα εχει ενημερωθει απο τους επαγγελματιες!

6) Επειδη ο MED17 των TSI ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχει wideband L , και επειδη εχουν δει τραγικα πραγματα τα ματια μου , καλο ειναι να ελεγχουν οι κατοχοι των TSI με εναν aftermarket wideband με τι AFR δουλευουν! Αυτο ωστε τουλαχιστον να ζητουν διορθωση απο τους προγραμματιστες/dealers τους οσο ειναι καιρος , πριν συμβουν θλιβερα γεγονοτα οπως του φιλου μας , να να μην βρισκονται αστειες δικαιολογιες του τυπου φταιει οπως ειχε ρυθμιστει το αυτοκινητο παλια ή εβαλες κακη βενζινη και βουλωσε το μπεκ. Μαλλον το "αστειες" ειναι απλα επιεικες! Καποιοι θελουν να καλυψουν τον "κωλο" τους και με φθηνες δικαιολογιες - λες και απευθυνονται σε βλακες - προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα...

7) Η σωστη συντηρηση και χρηση ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη! Το εργοστασιο εχει δωσει αλλαγη μπουζι στα 60000χλμ οταν εχει 0.4 ή 0.6bar σταθερη , δεν ειναι δυνατον το ιδιο να ισχυει και με 1+bar! Δεν θελει να πληρωνει καποιος μπουζι? Ας μην το φτιαξει! Οπως επισης δεν ειναι δυνατον να απαιτει καποιος να παει ως τη Γερμανια , με 35+οC εξω με τελικη... το πιθανοτερο ειναι οτι θα φτασει χωρις τουρμπινα , γιατι λειτουργει στο 100% των δυνατοτητων της! Γιατι το ξερει οτι ειναι στο 100% και ειναι το αντιτιμο για την δυναμη την παραπανω! Και αν δεν τον ξερει, πρεπει να τον ενημερωσει αυτος που του το κανει να λειτουργει ετσι, πως θα το δουλευει! Απλα ειναι τα πραγματα!

Ολα τα παραπανω , ξαναεπαναλαμβανω , δεν τα γραφω για να το παιξω καποιος , ασχετα με το αν τυχαινει να ασχολουμαι με το αντικειμενο. Αλλα γιατι ετσι ειναι τα πραγματα και πρεπει οσοι δεν το εχουν κατανοησει μεχρι τωρα να το καταλαβουν!!!

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

πιεση 1.35 στις 3440 στροφες και 185.6 MAX POWER στις 5580 στον τροχο.

παιδια εχω μια απορια με αφορμη το παραπανω.ψαχνοντας στο internet βρηκα αυτο το site http://www.rri.se/index.php?DN=29 με dyno test.οι τιμες που δινει ειναι ολες τροχο.το gt το δινει 171-174 με 100 βενζινη http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?ChartsID=446 και ο killer το δυναμομετρησε 185.6 τροχο πια μετρηση ειναι σωστη οεο;δηλαδη η αυξηση που πηρε απο το προγραμμα ειναι μονο 10-15 αλογα;μηπως καποιος μας κοροιδευει;

Στο site της Rototest , ολες οι δυναμομετρησεις ειναι με steady mode! Για τον λογο αυτο βλεπεις και τα "κουκιδακια" πανω στην καμπυλη! Με τον τροπο αυτο μετρανε οι κατασκευαστες την ισχυ των κινητηρων και καθενας με τις προδιαγραφες του...

Αυτο σημαινει οτι το μοτερ : 1) ειναι "παγωμενο" , αφου πηγαινει ακαριαια και χωρις φορτιο μεχρι πχ τις 6500σαλ που εχει μεγιστη δυναμη και 2) εχει μηδενικες απωλειες απο ροπη αδρανειας σε παμπολλα περιστρεφομενα μερη, απο βολαν και τροχαλιες μεχρι ημιαξονια! (η ροπη αδρανειας ειναι για την περιστροφικη κινηση οτι η μαζα για την ευθυγραμμη).

Ο Γιαννης (Plex) μετραει παντα ειτε με dynamic 300 ή με dynamic 500 . Αυτο σημαινει φορτιο τετοιο , ωστε ο κινητηρας να ανεβαζει 300 ή 500 rpm/sec , που ειναι λογικο φορτιο. Για τον λογο αυτο πχ ενα Golf V GTI ή Αudi TT BWA δεν βγαζει 197 στα μουαγιε (και οχι στον τροχο!) οπως αναφερεται στο site της εταιριας , αλλα περιπου 183-188 μουαγιε. Το αντιστοιχο αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ ειναι περιπου 205-210 μοτερ.

Οι απωλειες για ενα Golf V απο μουαγιε rototest σε μοτερ ειναι περιπου 10-10.5% , αναλογως και της θερμοκρασιας βαλβιλινων. Το συγκεκριμενο Golf ειναι περιπου 204-208 ΗΡ στο μοτερ , που ηταν και το αναμενομενο.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Εχω ενα golf tsi v 140 άλογα τα οποία από ένα πρόσφατο service στην αντιπροσοπεία πέθαναν και αυτα ένακα η αναβάθμιση.

μετα από προσπάθεια να το συνιθίσω όπως πήγαινε και αφού στα χαμηλά χαροπ΄παλευαι και στα ψηλά ήταν νεκρό γνώρισα ένα παλικαρι με το 140gt

που φόραγε προγραμμα.στην αρχή μου είπε revo μετα mtm και ο ίδιος δεν ήξερε τι του είχε φορέσει ο μηχανικός.όμως με πήγε βόλτα και το αμάξι απλα πυροβολούσε.εμεινα μα....ς.χωρίς να χάσω χρόνο πήγα στην αντιπροσοπεία καθότι η εγγηση έχει πληρωθεί.στην μία μου λέγανε 1100 για 200, στην άλλη 700 για 170 κλπ.τους ρώτησα για revo και ο μηχανικός μου είπε ΄΄οτι δε μου συνιστα revo καθώς δημιουργεί πρόβλημα στα διαγνωστικά και όλα τα συναφεί και επίσης ότι αυτοί έχουν δικά τους άτομα και περνάνε τα προγράμματα κατι σαν custom.;έχω διαβάσει απειρες σελίδες και άκρη δεν έβγαλα.εσείς τι θα προτείνατε και άν κάποιος γνωρίζει τι προγράμματα χρησιμοιποιούν στις αντιπροσωπείες.Ακόμη ρώτησα τον μηχανικό σε περίπτωση που βάλω απο έξω πρόγραμμα εαν θα με καλήυπτει η εγγύηση και αυτος μου τα μάσαγε λεγοντας στο τέλος δεν μπορώ να σας απαντήσω.τελίκα ποιος ξέρει η εγγύηαη χάνεται??? knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Εχω ενα golf tsi v 140 άλογα τα οποία από ένα πρόσφατο service στην αντιπροσοπεία πέθαναν και αυτα ένακα η αναβάθμιση.

μετα από προσπάθεια να το συνιθίσω όπως πήγαινε και αφού στα χαμηλά χαροπ΄παλευαι και στα ψηλά ήταν νεκρό γνώρισα ένα παλικαρι με το 140gt

που φόραγε προγραμμα.στην αρχή μου είπε revo μετα mtm και ο ίδιος δεν ήξερε τι του είχε φορέσει ο μηχανικός.όμως με πήγε βόλτα και το αμάξι απλα πυροβολούσε.εμεινα μα....ς.χωρίς να χάσω χρόνο πήγα στην αντιπροσοπεία καθότι η εγγηση έχει πληρωθεί.στην μία μου λέγανε 1100 για 200, στην άλλη 700 για 170 κλπ.τους ρώτησα για revo και ο μηχανικός μου είπε ΄΄οτι δε μου συνιστα revo καθώς δημιουργεί πρόβλημα στα διαγνωστικά και όλα τα συναφεί και επίσης ότι αυτοί έχουν δικά τους άτομα και περνάνε τα προγράμματα κατι σαν custom.;έχω διαβάσει απειρες σελίδες και άκρη δεν έβγαλα.εσείς τι θα προτείνατε και άν κάποιος γνωρίζει τι προγράμματα χρησιμοιποιούν στις αντιπροσωπείες.Ακόμη ρώτησα τον μηχανικό σε περίπτωση που βάλω απο έξω πρόγραμμα εαν θα με καλήυπτει η εγγύηση και αυτος μου τα μάσαγε λεγοντας στο τέλος δεν μπορώ να σας απαντήσω.τελίκα ποιος ξέρει η εγγύηαη χάνεται??? knife.gif

Φιλε , το τι σου προτεινουν δεν εχει σχεση ουτε με αποδοση ουτε με αξιοπιστια (αλλωστε σε καμια αντιπροσωπεια τιποτα απο τα 2 δεν μπορουν να ελενξουν, αφου δυναμομετρο και wideband αντιστοιχα , που ειδικα το δευτερο δεν το εχουν ουτε αυτοι που βαζουν προγραμματα!) , αλλα με το με ποιους "συνεργαζονται".

Η εγγυηση ισχυει κανονικα με καθε προγραμμα , αφου κανενας σχεδον δεν ελεγχει ουτε τι πιεσεις δουλευει το αυτοκινητο... τουλαχιστον στις αντιπροσωπειες της Αθηνας.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλαράκι κάθε αντιπροσωπεία έχει τους δικούς της και δεν βάζουν όλεες το ίδιο πρόγραμμα???

Γιατί να το βάλεις σε αντιπροσωπεία rocket.gif ???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το βάλεις σε αντιπροσωπεία rocket.gif ???????????????????

μόνο και μόνο για λόγους εγγύησης αλλά επειδη έχω αναβάθμιση 24μ3 φοβάμαι για μειωμένη απόδοση του προγράμματος απο εξωτερικό συνεργείο μιας και η αντιπροσωπεία δεν μπορει να κάνει downgrade.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλαράκι κάθε αντιπροσωπεία έχει τους δικούς της και δεν βάζουν όλεες το ίδιο πρόγραμμα???

Eννοειται! Ο καθενας συνεργαζεται με τους δικους του , ειτε επωνυμους , ειτε ανωνυμους , ειτε εγχωριους , ειτε ξενους.

To βελτιωτικο τμημα VW ή Seat ειναι θυγατρικες εταιριες των κατασκευαστων και ασχολουνται με σημαντικοτερα πραγματα απο προγραμματα. To "βελτιωτικο" τμημα πχ της Seat , ειναι η Seat Sport , που πχ ειχε αναλαβει να φτιαξει το 2006 το Leon Cupra με βαση το 2.0 ΤFSI. Για να βγαλει 240ΗΡ βαλανε μοτερ... S3 , που μονο το μπλοκ ειναι ιδιο με το 200αρι TFSI και ελαχιστα περιφερειακα, δεν αλλαξαν την χαρτογραφηση μονο...

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Rototest , ολες οι δυναμομετρησεις ειναι με steady mode! Για τον λογο αυτο βλεπεις και τα "κουκιδακια" πανω στην καμπυλη! Με τον τροπο αυτο μετρανε οι κατασκευαστες την ισχυ των κινητηρων και καθενας με τις προδιαγραφες του...

Αυτο σημαινει οτι το μοτερ : 1) ειναι "παγωμενο" , αφου πηγαινει ακαριαια και χωρις φορτιο μεχρι πχ τις 6500σαλ που εχει μεγιστη δυναμη και 2) εχει μηδενικες απωλειες απο ροπη αδρανειας σε παμπολλα περιστρεφομενα μερη, απο βολαν και τροχαλιες μεχρι ημιαξονια! (η ροπη αδρανειας ειναι για την περιστροφικη κινηση οτι η μαζα για την ευθυγραμμη).

Ο Γιαννης (Plex) μετραει παντα ειτε με dynamic 300 ή με dynamic 500 . Αυτο σημαινει φορτιο τετοιο , ωστε ο κινητηρας να ανεβαζει 300 ή 500 rpm/sec , που ειναι λογικο φορτιο. Για τον λογο αυτο πχ ενα Golf V GTI ή Αudi TT BWA δεν βγαζει 197 στα μουαγιε (και οχι στον τροχο!) οπως αναφερεται στο site της εταιριας , αλλα περιπου 183-188 μουαγιε. Το αντιστοιχο αυτοκινητο σε ΜΑΗΑ ειναι περιπου 205-210 μοτερ.

Οι απωλειες για ενα Golf V απο μουαγιε rototest σε μοτερ ειναι περιπου 10-10.5% , αναλογως και της θερμοκρασιας βαλβιλινων. Το συγκεκριμενο Golf ειναι περιπου 204-208 ΗΡ στο μοτερ , που ηταν και το αναμενομενο.

φιλε εχεις λαθος σε αυτο που λες οτι στο site της rototest ολες η μετρησεις ειναι με μηδεν φορτιο.εχει φορτιο 500rpm/sec.το λεει στο test info.

Edited by dimmpoyz
Link to comment
Share on other sites

παιδες κοιταξτε ενα logarisma (tsi 140hp oem κατασταση) κ πειτε αν εχετε παρατηρησει κατι περιεργο(ενημερωτικα 0.4bar στον κοφτη περιπου 6.000σαλ στις 6500 παει στο 0.3 και 1.28bar στις 2.200 σαλ)

επισης κ ενα σφαλμα για να τα εχουμε ολα..

Logarisma (με 3τη κ 2.000 σαλ)

http://rapidshare.com/files/262154282/logarisma.csv.html

Fault code

Address 01: Engine

Control Module Part Number: 03C 906 032 Q

Component and/or Version: MED17.5.1 1729

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 01279

1 Fault Found:

008801 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

P2261 - 000 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

Freeze Frame:

Fault Status: 01100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 7

Mileage: 23114 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 00:12:47

Freeze Frame:

RPM: 2483 /min

Load: 15.7 %

Speed: 66.0 km/h

Temperature: 86.0°C

Temperature: 16.0°C

Absolute Pres.: 1010.0 mbar

Voltage: 14.478 V

Link to comment
Share on other sites

1 Fault Found:

008801 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

P2261 - 000 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

Freeze Frame:

Fault Status: 01100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 7

Mileage: 23114 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 00:12:47

Freeze Frame:

RPM: 2483 /min

Load: 15.7 %

Speed: 66.0 km/h

Temperature: 86.0°C

Temperature: 16.0°C

Absolute Pres.: 1010.0 mbar

Voltage: 14.478 V

Λυπάμαι που το λέω mourh αλλα μάλλον πας για N249 ! Απ'οτι ειδα μοιάζει με αυτό εδώ :

008801 - Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

P2261 - 008 - Implausible Signal - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00101000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 51

Mileage: --------- km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 19:28:52

Freeze Frame:

RPM: 2021 /min

Load: 9.8 %

Speed: 68.0 km/h

Temperature: 85.0°C

Temperature: 15.0°C

Absolute Pres.: 1000.0 mbar

Voltage: 14.224 V

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

τι κανει η ενο λογω βαλβιδα ρε τεο?
N249 - Diverter Valve Control Solenoid

The N249 is a valve that controls the vacuum/boost signal to the DV that tells it when to open,....basically.

When you change your DV there is a possibility of getting this N249 mechanical failure code,.......I get it all the time, mainly because I am using an aftermarket bypass valve.

The N249 costs about $180 bucks, and is about the size of the N75. It's small. It's located near the front of the engine, under the smaller plastic cover, and in connected to the vac./boost hose that is connected to the back of the DV.

Itwill probably be a recurring soft code for you as long as you run that DV. But it does not mean that the N249 is actually broken.

Πηγή :What is N249?

Χρήσιμα : Removing N249 valve - How To Guide

Boost Pressure Control Valve (N249): Mechanical Malfunction

Απ ότι είδα όμως λέει οτι μπορεί και να μην έχει σπάσει η βαλβίδα όταν σου βγάζει αυτό το σφάλμα ....

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.