Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

εγω μια φορα εχω πεσει σε μαμα gti και του κανα 1-1,5 αυτοκινητο διαφορα... τωρα αν ηταν ο οδηγος κουλος ή οχι αυτο δν το ξερω!!! παντως αν και τα 2 ειναι στα 200 αλογα λογικα το tsi-gt ειναι μπροστα λογω βαρους!

στις στροφες βεβαια ενα gti μαμα και ενα tsi με προγραμμα θα ναι μπροστα το gti, γι αυτο ειμαι σιγουρος!!!

Όχι τόσο λόγο βάρους, αλλά λόγω καμπυλών, μιγμάτων και αβάνς που θα δουλεύει το "πειραγμένο"!

Ένα TSI με πρόγραμμα, βγάζει περισσότερη ροπή εκεί που πρέπει από ένα εργοστασιακό GTI και τα άλογα έρχονται υπό άλλες συνθήκες. Αυτό δίνει την πρωτιά στο TSI και μπορώ να πω και σχετικά άνετα!

Στις στροφές σίγουρα λόγω στησίματος, ακαμψίας και γραμμικότητας μοτέρ, ένα GTI έχει τον πρώτο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια κόντρα με ένα προγραμματισμένο TSi και ένα μαμα GTi ποιός θα φτάσει πρώτος στη Θεσσαλονίκη.

Αυτο δεν θα ειναι κοντρα αλλα μαραθωνιος τυπου Paris - dacar .Μπορεις να το θεσεις αλλιως με φουλ γεμισμα ντεποζιτου ποιος θα φτασει πιο μακρια μα ταχυτητες πανω απο 120χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο λόγο βάρους, αλλά λόγω καμπυλών, μιγμάτων και αβάνς που θα δουλεύει το "πειραγμένο"!

Ένα TSI με πρόγραμμα, βγάζει περισσότερη ροπή εκεί που πρέπει από ένα εργοστασιακό GTI και τα άλογα έρχονται υπό άλλες συνθήκες. Αυτό δίνει την πρωτιά στο TSI και μπορώ να πω και σχετικά άνετα!

Στις στροφές σίγουρα λόγω στησίματος, ακαμψίας και γραμμικότητας μοτέρ, ένα GTI έχει τον πρώτο λόγο.

δεν χρειαζεται να πει κανενας τπτ αλλο, μας καλυψε απολυτα ο φιλος ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειδα τώρα το bottleneck.Το παρακολουθώ το τόπικ απο την αρχή του.

Τώρα ειδα οτι το block που μετράει την αντλία ειναι το 140.Δεν αναφέρεται σε όσα manuals εχω διαβάσει για το vag com ή σε άλλες σχετικές ιστοσελίδες.

Εσύ ξέρεις όλα τα blocks του vag com ,στο συγκεκριμένο μοτέρ , τι μετράνε?Αν ναι μοιράσου το μαζί μας.

Δε ξέρω αν βοηθάει αλλά έχω αυτό το doc με σύντομη περιγραφή για τα blocks του vag-com.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν θα ειναι κοντρα αλλα μαραθωνιος τυπου Paris - dacar .Μπορεις να το θεσεις αλλιως με φουλ γεμισμα ντεποζιτου ποιος θα φτασει πιο μακρια μα ταχυτητες πανω απο 120χλμ?

μιλάμε για κόντρες και για επιδώσεις. όχι για χαμηλή κατανάλωση. ¶λλωστε και το GTi σε χαμηλές ταχύτητες 120 χιλιόμετρα δεν καίει τίποτα.

Εγώ έθεσα άλλο θέμα.

Ένα GTi μπορεί να πάει τάπα συνέχεια με 200 χιλιόμετρα μέχρι της Θεσσαλονίκη. Εγώ εσύ και γενικά εμείς με τα μικρά βελτιωμένα κυβικά δεν μπορούμε

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για κόντρες και για επιδώσεις. όχι για χαμηλή κατανάλωση. ¶λλωστε και το GTi σε χαμηλές ταχύτητες 120 χιλιόμετρα δεν καίει τίποτα.

Εγώ έθεσα άλλο θέμα.

Ένα GTi μπορεί να πάει τάπα συνέχεια με 200 χιλιόμετρα μέχρι της Θεσσαλονίκη. Εγώ εσύ και γενικά εμείς με τα μικρά βελτιωμένα κυβικά δεν μπορούμε

βαλε ομως και το χρονο που θα σταματησει σε βενζιναδικο!

Link to comment
Share on other sites

ταπα κανενα τουρμπατο δεν παει για ωρα..κ οταν λεμε ταπα νομιζω καταλαβαινομαστε +1

Εκτός από Porsche Και bmw new_spam.gif

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

μην μπει σε κοπο να δοκιμασει κανενας γρηγορος Tsi με το καινουργιο VI gti .....Μιλαμε για ξυλοοοοοοοοοοοοο machinegun.gif

Dsg ?

Link to comment
Share on other sites

τι ποιο ελαφρι απο gti kai prasina aloga more..........i diafora se kila einai giro sta 80 kila tpt did..... εντομεταξη το gti ειναι διλιτρο!!! απλα δεν παιζει...... προγραμματα και μ@λ@κιες....

Link to comment
Share on other sites

τα gti δεν πανε μια!

Εγω φιλε εχω δοκιμασει με revo+ milltek ολοσωμη

και ημουν μπροστα( καραμαμα του κερατα)

αρα τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα gti εχεις, μπορει να βγηκε πιο δυνατο απ το μεσο ορο το δικο σου, δν ειναι απιθανο!!! υπαρχουν αναλογα παραδειγματα και σε tsi-gt, καποια να ναι πιο δυνατα απο καποια αλλα σε μαμα κατασταση... να το χαιρεσε παντως.

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα gti εχεις, μπορει να βγηκε πιο δυνατο απ το μεσο ορο το δικο σου, δν ειναι απιθανο!!! υπαρχουν αναλογα παραδειγματα και σε tsi-gt, καποια να ναι πιο δυνατα απο καποια αλλα σε μαμα κατασταση... να το χαιρεσε παντως.

Πανο δεν πρεπει να ειναι πιο δυνατο απο αλλα gti

εγω πιστευω οτι μπορει τα 1400αρια να εχουν προγραμμα... αλλα παιζουν και τα κυβικα φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

εχει συζητηθει το θεμα TSI vs GTI τα αποτελεσματα τα θυμομαστε

εαν εισαι τοσο σιγουρος ZEYΣ παρε ενα παιδι απο εδω με τα 200+ κ δειτε τα στον δρομο

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε εχω δοκιμασει με revo+ milltek ολοσωμη

και ημουν μπροστα( καραμαμα του κερατα)

αρα τι να λεμε

εγώ σε πιστεύω. Μπορεί να άνοιξες με κανά REVO που είχε το πρώτο πρόγραμμα αυτά που κάποτε δεν πηγαίνανε βήμα ..

Link to comment
Share on other sites

δν ειπε κανεις οτι δν τον πιστευει, απλα λεγαμε τις εμπειριες μας στο δρομο... ουτως η αλλως ολα golf ειναι και χαιρομαστε οταν ενα golf στεκεται καλα στο δρομο(ειτε ειναι πειραγμενο ειτε οχι)...

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν πρεπει να ειναι πιο δυνατο απο αλλα gti

εγω πιστευω οτι μπορει τα 1400αρια να εχουν προγραμμα... αλλα παιζουν και τα κυβικα φιλε μου....

όταν μιλάμε για υπερτροφοδοτουμενα και μάλιστα τουρμπο κομπρεσσορ αυτοκίνητα δεν παίζουν τόσο ρόλο τα κυβικά όσο οι πιέσεις παρόλα αυτά επειδή και το gti τέτοιο είναι είναι γενικά ΚΑΛΥΤΕΡΟ αυτοκίνητο. Οταν ομως μιλάμε για gt με προγραμμα και ολοσωμη miltek και είναι πίσω από μαμά ξαναλέω μαμά gti πρέπει ο ιδιοκτήτης του gt να παει στον προγραμματιστη του και να του πει να φτιάχνει PAC man καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

φιλος με gt που μου ριχνει 2-3 αμαξια τα εβαλε με καινουργιο gti manual με ουτε 3,000 χλμ και πραγματικα δεν ηταν πουθενα μπροστα το gt , καλα μετα τα 210+++ το gti ανοιγε κ αλλο , ο ιδιοκτητης του λεει οτι εχει δει ανετα τα 270 :lol:

Μα καλα ποσα sillyhorse1rb5.gif βγαζει το VI ???

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια κόντρα με ένα προγραμματισμένο TSi και ένα μαμα GTi ποιός θα φτάσει πρώτος στη Θεσσαλονίκη.

Αυτος που ειναι καλυτερος πιλοτος ... :lol:

όταν μιλάμε για υπερτροφοδοτουμενα και μάλιστα τουρμπο κομπρεσσορ αυτοκίνητα δεν παίζουν τόσο ρόλο τα κυβικά όσο οι πιέσεις παρόλα αυτά επειδή και το gti τέτοιο είναι είναι γενικά ΚΑΛΥΤΕΡΟ αυτοκίνητο. Οταν ομως μιλάμε για gt με προγραμμα και ολοσωμη miltek και είναι πίσω από μαμά ξαναλέω μαμά gti πρέπει ο ιδιοκτήτης του gt να παει στον προγραμματιστη του και να του πει να φτιάχνει PAC man καλύτερα

Tα κυβικα σιγουρα παιζουν ρολο μη τρελαθουμε ποσο μαλιστα οταν συγκρινουμε ενα 1.4 με 2.0 οταν μαλιστα ειναι και τουρμπο...

Και σιγουρα δε περιμενω ενα βελτιωμενο TSI να ριχνει κολωνες σε ενα GTI μαμα

Aπλα για μενα και πολους αλλους ο κινητηρας αυτος με τις επιδοσεις , την καταναλωση , την αξιοποιστια , τα κυβικα του και πανω απο ολα την τιμη του ... Αποτελει ενα "θαυμα" για καποιον που παιρνει ενα Golf με τιμη της "σειρας" οταν πριν 3 χρονια επαιρνες το ιδιο αμαξι με τα ιδια λεφτα και επαιρνες 105 (GOLF IV) ή 115 (GOLF V) μουλαρια και που δεν ειχαν καμια σχεση με το GTI ενω τωρα :cry:

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε πιστεύω. Μπορεί να άνοιξες με κανά REVO που είχε το πρώτο πρόγραμμα αυτά που κάποτε δεν πηγαίνανε βήμα ..

εγώ δεν ξέρω αν ήταν σκαρτο η όχι εγώ ξέρω ότι δεν είναι μόνο βάζουμε ένα προγραμμα και μπορούμε να περνάμε μεγαλύτερου κυβιμου turboαυτοκινητα

Αυτος που ειναι καλυτερος πιλοτος ... :lol:

Tα κυβικα σιγουρα παιζουν ρολο μη τρελαθουμε ποσο μαλιστα οταν συγκρινουμε ενα 1.4 με 2.0 οταν μαλιστα ειναι και τουρμπο...

Και σιγουρα δε περιμενω ενα βελτιωμενο TSI να ριχνει κολωνες σε ενα GTI μαμα

Aπλα για μενα και πολους αλλους ο κινητηρας αυτος με τις επιδοσεις , την καταναλωση , την αξιοποιστια , τα κυβικα του και πανω απο ολα την τιμη του ... Αποτελει ενα "θαυμα" για καποιον που παιρνει ενα Golf με τιμη της "σειρας" οταν πριν 3 χρονια επαιρνες το ιδιο αμαξι με τα ιδια λεφτα και επαιρνες 105 (GOLF IV) ή 115 (GOLF V) μουλαρια και που δεν ειχαν καμια σχεση με το GTI ενω τωρα :cry:

Κοιτά μην περιμένεις ότι με προγραμμα θα έχεις και την ίδια μικρή κατανάλωση που σου τάζει η VW

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.