Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

====

Μπράβο! Καλοτάξιδος !

λαγε εξηγησε λιγο σε παρακαλω γιατι μετα την διορθωση παιρνει τοσα πολλα αλογα και απο τι εξαρτατε? Δεν ριχνεις κ 1 γενικοτερη αναλυση για να μαθαινουμε κ εμεις? Ευχασριστω

Link to comment
Share on other sites

Πανο να το χαιρεσαι φιλε..... :)

Εχω μια απορια,

θα ηθελα να μου απαντησουν οι προγραμματιστες ομως, γιατι ξερουν τα περι δυναμομετρησης αν κι εχει ειπωθει σε ενα αλλο παρομοιο thread με πληροφοριες απο δυναμομετρηση... Η πιεση του αερα παιζει καταλυτικο ρολο στην διαμορφωση μιας τιμης;;

Βλεπω 965,4 ενω συμφωνα με το freemeteo.gr, επισημο μετεωρολογικο site, σημερα στην περιοχη της Αττικης ειχε 1010.... Σε τι συμβαλλει αυτη η διαφορετικη τιμη που υπαρχει στο χαρτι της δυναμομετρησης; Γιατι να μην γραφει 1010 κι εδω;

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

λαγε εξηγησε λιγο σε παρακαλω γιατι μετα την διορθωση παιρνει τοσα πολλα αλογα και απο τι εξαρτατε? Δεν ριχνεις κ 1 γενικοτερη αναλυση για να μαθαινουμε κ εμεις? Ευχασριστω

====

Στο συγκεκριμένο διάγραμμα η βασική αιτία είναι τα 965hpa.

Η διορθωμένη δείχνει και καλά πόσα θα έβγαζε με κάποιες συγκεκριμένες (τυποποιημένες) συνθήκες.

Δηλαδή πχ με 20 βαθμούς, 1010hpa και 50% υγρασία.

Οπότε λέει αφου με 965 μέτρησα 200, με 1010 θα μέτραγα 215.

Κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι αμάξι έχει ο Playmaker τι πρόγραμμα και τι περιφερειακά φοράει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

====

Στο συγκεκριμένο διάγραμμα η βασική αιτία είναι τα 965hpa.

Η διορθωμένη δείχνει και καλά πόσα θα έβγαζε με κάποιες συγκεκριμένες (τυποποιημένες) συνθήκες.

Δηλαδή πχ με 20 βαθμούς, 1010hpa και 50% υγρασία.

Οπότε λέει αφου με 965 μέτρησα 200, με 1010 θα μέτραγα 215.

Κάπως έτσι.

Μήπως κάπου μπερδεύεσαι?

Όσο πιο μικρή είναι η τιμή της πίεσης, τόσο πιο ευνοϊκή είναι η τιμή της ιπποδύναμης.

Δώσε άλογα στο λαό δηλαδή, μόνο σε νούμερα όμως.

Link to comment
Share on other sites

====

Όχι δεν μπερδεύομαι.

Εννοείς δηλαδή πώς οσο πιο μικρή είναι η πίεση τόσο πιο αυστηρη είναι η δυναμομέτρηση?

Επειδή το έχω δει realtime στο δικό μου αυτοκίνητο σε δυναμόμετρο πάνω απο 5 φορές, ισχυρίζεσαι εμμέσως πλήν σαφώς πως εγώ μπερδεύομαι.

Ελπίζω το πρόγραμμα που φοράει το παιδί να μη το έχεις πουλήσει εσύ, ούτε συγχρόνως το δυναμόμετρο να είναι ιδιοκτησίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δηλαδή πώς οσο πιο μικρή είναι η πίεση τόσο πιο αυστηρη είναι η δυναμομέτρηση?

====

Όχι. Όσο πιο μικρή η ατμοσφαιρική πίεση - τόσο λιγότερα άλογα αποδίδει το μοτέρ δεδομένου όλες τις υπόλοιπες συνθήκες σταθερές.

Επειδή το έχω δει realtime στο δικό μου αυτοκίνητο σε δυναμόμετρο πάνω απο 5 φορές, ισχυρίζεσαι εμμέσως πλήν σαφώς πως εγώ μπερδεύομαι.

====

Δεν ισχυρίζομαι τίποτα.

Εξέφρασα την γνώμη μου και αν δεν σου αρέσει / δεν συμφωνείς, λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω κάπου.

Ελπίζω το πρόγραμμα που φοράει το παιδί να μη το έχεις πουλήσει εσύ, ούτε συγχρόνως το δυναμόμετρο να είναι ιδιοκτησίας σου.

====

Ο λαός λέει "Ελπίδα πεθαίνει τελευταία..." tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

μπράβο καλοτάξιδο πολύ καλό αποτέλεσμα.τι πρόγραμμα φοράς;έχεις περιφερειακά πάνω;

seyxaristw :) εχω φιλτρο bmc και εξατμιση Miltek...φοραω sp.power

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

τουρμπολαγε... :(

εχω την εντυπωση οτι οσο πιο μικρη ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση,τοσο πιο πολλα αλογα εχεις....

Link to comment
Share on other sites

τουρμπολαγε... :(

εχω την εντυπωση οτι οσο πιο μικρη ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση,τοσο πιο πολλα αλογα εχεις....

Μα το turbo αυτό δε κάνει? Αυξάνει την πίεση στην εισαγωγή (αντι της μικρής ατμοσφαιρικής) έτσι ώστε να έχουμε μεγαλύτερη απόδοση. ¶ρα μεγαλύτερη πίεση περισσότερα άλογα.

Link to comment
Share on other sites

τουρμπολαγε... :(

εχω την εντυπωση οτι οσο πιο μικρη ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση,τοσο πιο πολλα αλογα εχεις....

====

Λάθος. Πως η μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση θα αυξήσει τα άλογα του κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

====

Λάθος. Πως η μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση θα αυξήσει τα άλογα του κινητήρα;

Σωστός, όσο μεγαλύτερη πιεση παιρνει η εισαγωγη τοσο μεγαλυτερη υποδυναμη......σκεφτειτε το ram-air......ιδια λογικη.

Link to comment
Share on other sites

====

Λάθος. Πως η μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση θα αυξήσει τα άλογα του κινητήρα;

κατσε να το μελετησω και θα ξαναπαντησω... :(tongue.gif:(tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, όσο μεγαλύτερη πιεση παιρνει η εισαγωγη τοσο μεγαλυτερη υποδυναμη......σκεφτειτε το ram-air......ιδια λογικη.

Ρε φίλε το δυναμόμετρο δε δουλεύει έτσι, δεν είναι τουρμπίνα ούτε ramair.

Όσο πιο μικρή είναι η πίεση τόσο πιο ευνοϊκή διόρθωση σου κάνει και σου δείχνει παραπάνω άλογα.

Στο 1000 με 1010 υποτίθεται πως ανταποκρίνεται περισσότερο στη πραγματικότητα και η διόρθωση είναι μικρότερη και το νούμερο της ιπποδύναμης πιό αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1000 με 1010 υποτίθεται πως ανταποκρίνεται περισσότερο στη πραγματικότητα και η διόρθωση είναι μικρότερη και το νούμερο της ιπποδύναμης πιό αξιόπιστο.

Ακριβως... Μα ουτως ή αλλος η διορθωση γινεται παντα...

Το θεμα ειναι πως αν δεν μπει η σωστη τιμη, που το λεω κ παλι στην Ελλαδα ειναι 1000-1010 περιπου, τοτε δεν βγαινει αξιοπιστο νουμερο...

Ποιος ο λογος να το αλλαζουν αυτο απο την στιγμη που ειναι στανταρ τιμη δεν υπαρχει απαντηση;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολει καν φιλε μου, δεν με νοιαζει πως το λενε

εσεις εχετε το κομπλεξ κατωτεροτητας

εγω απλα λεω με απτα παραδειγματα οτι tsi με προγραμμα δεν περναει gti( απο την δικη μου εμπειρια παντα)

Μην αρχισουμε παλι απο την αρχη .... Ελεος closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... Μα ουτως ή αλλος η διορθωση γινεται παντα...

Το θεμα ειναι πως αν δεν μπει η σωστη τιμη, που το λεω κ παλι στην Ελλαδα ειναι 1000-1010 περιπου, τοτε δεν βγαινει αξιοπιστο νουμερο...

Ποιος ο λογος να το αλλαζουν αυτο απο την στιγμη που ειναι στανταρ τιμη δεν υπαρχει απαντηση;;;

¶ντε μπράβο, ας εξηγήσει κάποιος γιατί δεν έβαλε το δυναμόμετρο 1000 πίεση.

Η μέτρηση δε θα ήταν πιο αξιόπιστη και με περισσότερα άλογα? Γιατί να θέλω να δείξω λιγότερα εάν όντως σε πίεση 965 δείχνει λιγότερα?

Δώστε άλογα στο λαό....είναι τσάμπα!

Εγώ εύχομαι ο Παναγιώτης να το χαρεί το αυτοκίνητο του, απλά δε μπορώ να διανοηθώ οτι κάποιος θέλει να τον κοροϊδέψει με αυτόν τον τρόπο, εάν έχει γίνει όντως κάτι εσκεμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.