Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

το αμαξι μειναι 160αρι golf 6..δεν φοραω τπτ αλλο μονο προγραμμα.Safe? γιατι το λες αυτο?λογω ροπης ή και ΗΡ? σου ξαναλεω ομως πως εχα μισα μισα 95αρα..λογικα θα εχω κατι παραπανω με 100αρα μονο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι custom κ κονσερβα....αν πας σε αντιπροσωπεια να στο περασουν σιγουρα θα ειναι το ιδιο...

αλλα αν παει ενας στην cargate και πει ειμαι μαμα κ θελω ΜΟΝΟ ενα προγραμμα για 95αρα,και ενα αλλος Φ-Π-Ε για 100αρα θα του περασουν το ίδιο προγραμμα??? Φυσικα κ οχι κ πολυ καλα θα κανουν!

Η revo κ η καθε revo στελνει στον εδω dealer ενα προγραμμα μαζι με το ευρως τον ρυθμισεων που μπορει να κανει...κ αυτος στο ρυθμιζει αναλογα! Εγω αυτος ο dealer θα προτιμουσα να ειναι γνωστης (θεωριας κ πραξης) ωστε οι ρυθμισεις του να ειναι safe και οταν παρουσιαστει κατι να μπορει κ να θελει να με βοηθησει ... κ μην παραμυθιαζεστε δεν θελει ποτε κ τιποτα ολο κ κατι θα παρουσιαστει (μια n75,ενας πολλαπλασιαστης,ενα μπουζι) μικρο ή μεγαλο...

εμενα ο προγραμματιστης μου 3ις φορες οταν παρουσιαστηκε κατι κ τον πηρα τηλ αμεσως απαντησε κ μου βρηκε (με 'τηλεδιαγνωση') τι ηταν... μπορεινα ηταν κατα τύχη,μπορει ολοι οι προγραμματιστες να το κανουν αυτο...αλλα οπως κ να εχει το εκτιμω!

κ δεν τα λεω τυχαια ολα τα παραπανω... εχω 110.000χλμ ημουν απο τους πρωτους που εβαλα προγραμμα σε tsi και εχω κανει 4 (αν θυμαμαι καλα) update αντιπροσωπειας

Link to comment
Share on other sites

μονο 210 απο 1.4 στα 140 η 160 αλογα μαμα?δεν φορας τιποτα αλλο?συμφωνω με τον κατανα οτι το μοτερ κοιμαται πλεον..δεν εχει ξυπνησει ακομη....

ΦΑνταζομαι κανείς πλάκα

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι κανω πλακα....ετσι για να βραζουν τα αιματα χαχαχα αντε καλο ειναι αμα ειναι 160 δηλαδη 175 πραγματικα...εχεις μια σημαντικη ανοδο.. για μαμα

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι custom κ κονσερβα....αν πας σε αντιπροσωπεια να στο περασουν σιγουρα θα ειναι το ιδιο...

αλλα αν παει ενας στην cargate και πει ειμαι μαμα κ θελω ΜΟΝΟ ενα προγραμμα για 95αρα,και ενα αλλος Φ-Π-Ε για 100αρα θα του περασουν το ίδιο προγραμμα??? Φυσικα κ οχι κ πολυ καλα θα κανουν!

Η revo κ η καθε revo στελνει στον εδω dealer ενα προγραμμα μαζι με το ευρως τον ρυθμισεων που μπορει να κανει...κ αυτος στο ρυθμιζει αναλογα! Εγω αυτος ο dealer θα προτιμουσα να ειναι γνωστης (θεωριας κ πραξης) ωστε οι ρυθμισεις του να ειναι safe και οταν παρουσιαστει κατι να μπορει κ να θελει να με βοηθησει ... κ μην παραμυθιαζεστε δεν θελει ποτε κ τιποτα ολο κ κατι θα παρουσιαστει (μια n75,ενας πολλαπλασιαστης,ενα μπουζι) μικρο ή μεγαλο...

εμενα ο προγραμματιστης μου 3ις φορες οταν παρουσιαστηκε κατι κ τον πηρα τηλ αμεσως απαντησε κ μου βρηκε (με 'τηλεδιαγνωση') τι ηταν... μπορεινα ηταν κατα τύχη,μπορει ολοι οι προγραμματιστες να το κανουν αυτο...αλλα οπως κ να εχει το εκτιμω!

κ δεν τα λεω τυχαια ολα τα παραπανω... εχω 110.000χλμ ημουν απο τους πρωτους που εβαλα προγραμμα σε tsi και εχω κανει 4 (αν θυμαμαι καλα) update αντιπροσωπειας

Mπορεις να μας πεις ποιος ειναια υτοσ ο προγραμματιστης να παμε και μεις?δεν το λεω για να κανεις διαφημιση αλλα αν ειναι τοσο σωστος επαγγελματιας αξιζει να χει πελατια..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι custom κ κονσερβα....αν πας σε αντιπροσωπεια να στο περασουν σιγουρα θα ειναι το ιδιο...

αλλα αν παει ενας στην cargate και πει ειμαι μαμα κ θελω ΜΟΝΟ ενα προγραμμα για 95αρα,και ενα αλλος Φ-Π-Ε για 100αρα θα του περασουν το ίδιο προγραμμα??? Φυσικα κ οχι κ πολυ καλα θα κανουν!

Η revo κ η καθε revo στελνει στον εδω dealer ενα προγραμμα μαζι με το ευρως τον ρυθμισεων που μπορει να κανει...κ αυτος στο ρυθμιζει αναλογα! Εγω αυτος ο dealer θα προτιμουσα να ειναι γνωστης (θεωριας κ πραξης) ωστε οι ρυθμισεις του να ειναι safe και οταν παρουσιαστει κατι να μπορει κ να θελει να με βοηθησει ... κ μην παραμυθιαζεστε δεν θελει ποτε κ τιποτα ολο κ κατι θα παρουσιαστει (μια n75,ενας πολλαπλασιαστης,ενα μπουζι) μικρο ή μεγαλο...

εμενα ο προγραμματιστης μου 3ις φορες οταν παρουσιαστηκε κατι κ τον πηρα τηλ αμεσως απαντησε κ μου βρηκε (με 'τηλεδιαγνωση') τι ηταν... μπορεινα ηταν κατα τύχη,μπορει ολοι οι προγραμματιστες να το κανουν αυτο...αλλα οπως κ να εχει το εκτιμω!

κ δεν τα λεω τυχαια ολα τα παραπανω... εχω 110.000χλμ ημουν απο τους πρωτους που εβαλα προγραμμα σε tsi και εχω κανει 4 (αν θυμαμαι καλα) update αντιπροσωπειας

φίλε Φάνη δυσκολευομαι να σε ακολουθησω ,,,

το revo έιναι revo είτε πας στην cargate είτε πα΄ς σε αντιπροσωπο ,απλά υπάρχουν versions αναλογα το μοντέλο ...απο εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια files όπως το revo 95.98 και 100 αναλογα την βενζίνη που θες να χρησιμοποιησεις -

το custom είναι να παώ πάνω στο δυναμόμετρο και να φτιαχτει το προγραμμα εκεί πανω,,,

πάντως τα κονσέρβα είναι adaptive δηλ κάνει τις ρυθμισεις μόνο του αναλογα τις εξωτερικες θερμοκρασίες,το καύσιμο κλπ κλπ ,δεν ρυθμίζει κάτι αυτος που σου κάνει εγκατασταση...

εάν πχ εγώ βάλω μια εισαγωγη (περισσότερος αέρας) θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και πχ θα ρίχνει περισσότερο καυσιμο-

τώρα εάν θέλω το μέγιστο των περιφεριακων πάω στην revo και μου κάνουν ένα update στα νέα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διανυσει 43.000 χμ εκ των οποιων παρα πολλα με προγραμμα σκεφτομαι να αλλαξω μπυζι. Μου ειπαν πως ειναι καλυτερα να παρω 1 βαθμο ψυχροτερα απο τα μαμα?Εχετε να προτεινετε καμμια μαρκα συγκεκριμενη?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εγώ έχω βάλει DENSO VK22, έστειλα πριν mail στην DENSO με τα στοιχεία του κινητήρα και την αύξηση της ιπποδύναμης, 230 ps και μου απήντησαν άμεσα ότι πρέπει να βάλω τα παραπάνω. Εδώ και 2 μήνες που τα φοράω δεν έχω πρόβλημα και έχω την εντύπωση ότι το αμάξι πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Φάνη δυσκολευομαι να σε ακολουθησω ,,,

το revo έιναι revo είτε πας στην cargate είτε πα΄ς σε αντιπροσωπο ,απλά υπάρχουν versions αναλογα το μοντέλο ...απο εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια files όπως το revo 95.98 και 100 αναλογα την βενζίνη που θες να χρησιμοποιησεις -

το custom είναι να παώ πάνω στο δυναμόμετρο και να φτιαχτει το προγραμμα εκεί πανω,,,

πάντως τα κονσέρβα είναι adaptive δηλ κάνει τις ρυθμισεις μόνο του αναλογα τις εξωτερικες θερμοκρασίες,το καύσιμο κλπ κλπ ,δεν ρυθμίζει κάτι αυτος που σου κάνει εγκατασταση...

εάν πχ εγώ βάλω μια εισαγωγη (περισσότερος αέρας) θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και πχ θα ρίχνει περισσότερο καυσιμο-

τώρα εάν θέλω το μέγιστο των περιφεριακων πάω στην revo και μου κάνουν ένα update στα νέα δεδομένα...

ερωτηματα:

-δλδ το revo ερχεται k ειναι κλειδωμενο ή μπορει εδω η cargate να ρυθμισει καποιες παραμετρους?

-πόσα file υπαρχουν? αυτα τα file ειναι custom ή τα εχει στειλει η Aγγλια?

-ολα τα αμαξια με revo ειναι ιδια?

-το adaptation (στα after market) το κανει το προγραμμα? ή ο εγκεφαλος?

-και τοτε ποιος ο λογος να πας το αμαξι κομπλε να βαλεις προγραμμα? βαλε το προγραμμα...κ μετα προσθεσε σιγα σιγα φιλτρα -εξατμισεις κτλ

δεν τα λεω για να κατηγορισω την revo καθε άλλο (και την χρησιμοπιω σαν παραδειγμα) αλλα γιατι θεωρω οτι αυτη η κατηγοριοποιηση 'custom' k 'κονσερβα' ειναι λαθος!

-εσυ πιστευεις οτι οταν πας να σ φτιαξουν custom προγραμμα ... το αυτοκινητο ανεβαινει στο δυναμομετρο,κ ο προγραμματιστης μυριζει τα νυχια του κ ξεκιναει απο το μηδεν,ή εχει καποια δεδομενα (μια βαση) κ πανω σε αυτη δουλευει

-η εδω 'customατζιδες' ηταν τοσο γατοι που ξεκλειδωσαν μονοι τους τον med17,5??? ουτε κ η revo το εκανε ...απλα καποια στιγμη η vw τους εδωσε τον τροπο...οπως εκανε σε ολους...γιατι ενω δεν υπηρχε προγραμμα για το συγκεκριμενο εγκεφαλο,ξαφνικα ολες μαζι οι εταιριες εβγαλαν (τυχαιο?)

και επειδη η ιστορια λεει την αληθεια ας θυμηθουμε...

1)αυτο που λες (δλδ σφραγισμενο προγραμμα που δεν αλλαζει) το εκανε η abt οταν κ παρουσιασε το μαυρο tsi στο power techniques και σου ελεγε... 1200Ε βγαζουμε τον εγκεφαλο τον στελνουμε Γερμανια κ σε 15 μερες ερχετε πισω κ μπαινει στο αμαξι σου(και γελασε κ το παρδαλο κατσικι) κ δεν ηξερε να σου πει ακριβως ποσα αλογα κ ροπη θα σ ερθει!!!

2)ο Μπουλεκος ηταν ο πρωτος Ελληνας που δηλωσε οτι ο MED17,5 ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ,κ αναγκαστηκα θα χρησιμοποιηθει παραλληλος εγκεφαλος με νεα βαση δεδομενων (ολη η χαρτογραφηση απο την αρχη δλδ) κ επισης ελεγε κ οι βελτιωτες του εξωτερικου θα κανουν 100% το ιδιο με εμενα, τελικα η ιστορια δεν τον δικαιωσε!

3)προσωπικα,οταν μ περασαν το προγραμμα δεν ανεβασε τη πιεση που επρεπε μ λεει ο προγραμματιστης,φταιει το update,εγω σκεφτηκα δεν ξερει κ βρισκει διακιολογιες...οταν ομως πηγα στην αντιπροσωπεια μονοι τους ειπαν οτι το συγκεκριμενο update ειχα πολλα προβληματα...κ μετα ολα καλα...πραγματι ειχε δικιο!

4)οταν καποιος ελεγε οτι φταιει η τρομπα καποιοι κοροιδευαν,κ ελεγαν δεν μπορει να την ρυθμισει (μαζι με αυτους κ εγω) οταν ομως στο επομενο μοντελο (σιροκο & 6αραι) η ιδια η vw χρησιμοποιει αναβαθμισμενη τρομπα παει να πει οτι τελικα ειχε δικιο!

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

ερωτηματα:

-δλδ το revo ερχεται k ειναι κλειδωμενο ή μπορει εδω η cargate να ρυθμισει καποιες παραμετρους?

ας μιλησουμε για το golf vi -η revo δίνει αυτό για όλα τα tsi 160 ps -

εάν ο dealer έχει access στο να διαφοροποιησει παραμέτρους δεν το γνωρίζω -φαντάζομαι πως όχι γιατί τότε το προγραμμα παύει να είναι revo αλλά κατι άλλο ,το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα για την Ελλάδα έχει κάποιες διαφορές και το έχουν προσαρμόσει στις κλιματολογικές συνθηκες που επικρατουν εδώ-αλλα αυτό παντα σε συνεργασία με τους προγραμματισ΄τες της revo technic-

-πόσα file υπαρχουν? αυτα τα file ειναι custom ή τα εχει στειλει η Aγγλια?

ξέρω ότι υπαρχουν τρία file : 95,98 και 100 ,θέλω να πιστέυω ότι έχουν έρθει έτσι από Αγγλιά -

στο κάτω κάτω έχω ένα χαρτί το όποιο έχει flash Info ,την εγγυηση του εγκεφαλου και την επωνυμία του dealer με σφραγίδα της revo-θα μου πεις δεν σημαινει κάτι αυτο ,μπορει ο καθενας να φτιαξει τέτοια χαρτια αλλά εάν καποιος το τραβήξει πολύ και το ψάξει θα μπορεί με αυτό το flash info ,έστω μέσω Αγγλίας να δει τι του έχουν περάσει...μάλλον

-ολα τα αμαξια με revo ειναι ιδια?

ναι ,εάν πάμε και περάσουμε και οι δύο με τα ιδια αυτοκινητα το συγκεκριμένο πρόγραμμα που δίνει h revo Αγγλιάς δεν θα είναι τα ίδια; -οι μόνες διαφορές θα είναι πλέον θέμα μηχανής μαμά γιατί όπως θα ξέρεις και 2 6αρια με την ίδια μηχανη θα έχουν κάποιες διαφορές πχ το ένα 160 Ps το άλλο 168 ps-οπότε και με προγραμμα αυτή η διαφορά θα συνεχίσει να υπάρχει-

-το adaptation (στα after market) το κανει το προγραμμα? ή ο εγκεφαλος?

νομίζω ο εγκεφαλός που όμως πάει και πάιρνει πληροφορίες από το πρόγραμμα :wacko:

-και τοτε ποιος ο λογος να πας το αμαξι κομπλε να βαλεις προγραμμα? βαλε το προγραμμα...κ μετα προσθεσε σιγα σιγα φιλτρα -εξατμισεις κτλ

μα εγώ έτσι έκανα ,έβαλα πρωτα το προγραμμα και μία εισαγωγή -μετά έβαλα ολοσωμη εξατμιση με 200αρη καταλυτη δια΄βασε ο εγκέφαλος τα νέα δεδομένα και "προσαρμ'οσητκε"- μετά από κανα 2μηνο έβαλα i/c και μια άλλη εισαγωγή -τέλος

πήγα και έκανα "update" στο προγραμμα προκειμένου όπως σου είπα να εκμεταλευτεί στο 100% τον πιο ελευθερο καταλύτη και ότι άλλη αλλαγή είχα κάνει-

εδώ θέλω να πιστεύω ότι υπαρχουν κάποια "ανοικτα" σημεία στο προγραμμα στα οποία μπορεί να επεμβει o dealer προκειμένου να καταχωρούνται ΄τετοιου είδος αλλαγές

δεν τα λεω για να κατηγορισω την revo καθε άλλο (και την χρησιμοπιω σαν παραδειγμα) αλλα γιατι θεωρω οτι αυτη η κατηγοριοποιηση 'custom' k 'κονσερβα' ειναι λαθος!

-εσυ πιστευεις οτι οταν πας να σ φτιαξουν custom προγραμμα ... το αυτοκινητο ανεβαινει στο δυναμομετρο,κ ο προγραμματιστης μυριζει τα νυχια του κ ξεκιναει απο το μηδεν,ή εχει καποια δεδομενα (μια βαση) κ πανω σε αυτη δουλευει

όχι δεν νομίζω έτσι ,σίγουρα δουλεύει σε κάποια βάση αλλά για αυτούς τους προγραμματιστές δεν ξέρω να σου απαντήσω πως δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τυχαία στο YouTube αυτο το βίντεο και σκέφτηκα πως ίσως θα σας αρέσει :logik:

http://www.youtube.c...h?v=gG8GTe7bHPI

Ωραίες οι τελικές αλλά όχι για τον 1.4! Και ΄γω έχω βαρέσει 260+ αλλά με την προηγούμενη τουρμπίνα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι τελικές αλλά όχι για τον 1.4! Και ΄γω έχω βαρέσει 260+ αλλά με την προηγούμενη τουρμπίνα...

μια φορα και εσπασε?4 χρονια το εχω το GT και εχω χτυπησει πολλες φορες πανω απο 220 ακομα και καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

μια φορα και εσπασε?4 χρονια το εχω το GT και εχω χτυπησει πολλες φορες πανω απο 220 ακομα και καλοκαιρι...

Άλλο 220, άλλο 240, άλλο 260...

Μπορεί τα 20χλμ/ώρα να μην σου φαίνονται μεγάλη διαφορά αλλά για την τουρμπίνα είναι... Φυσικά εγώ ήμουν άτυχος με πολύ πιθανή αστοχία υλικού! Αλλά όσο το βαράς τελικές τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 220, άλλο 240, άλλο 260...

Μπορεί τα 20χλμ/ώρα να μην σου φαίνονται μεγάλη διαφορά αλλά για την τουρμπίνα είναι... Φυσικά εγώ ήμουν άτυχος με πολύ πιθανή αστοχία υλικού! Αλλά όσο το βαράς τελικές τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες!

αλλα και 260 να πιασεις μια φορα δεν νομιζω να σπασει αλλο αν πηγαινεις Αθηνα-Θεσσαλονικη παρατεταμενα με 260...

Link to comment
Share on other sites

αλλα και 260 να πιασεις μια φορα δεν νομιζω να σπασει αλλο αν πηγαινεις Αθηνα-Θεσσαλονικη παρατεταμενα με 260...

Για να πας με 260, προηποθέτει κάποιο χρόνο σε ταχύτητες 220+. Το ότι πήγα με 260 για 5 δεύτερα, σημαίνει πως πήγα και με 250 για άλλα 7 με 240 άλλα 6 κλπ... Ο χρόνος που ήθελα από 220 να φτάσω και να παραμείνω για μερικά δεύτερα στα 260 δεν είναι και μικρός!

Link to comment
Share on other sites

Παντού μύθοι. Θα σπάσει. Θα κάνει έτσι θα κάνει γιουβετσι. Κιχ δεν έχει κάνει και ούτε θα κάνει εδώ είμαστε και θα δούμε. Σπάει ένα και βγάζουμε κανόνα

Λίγο κουραστικό πια !

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα με το gt τι γινετε...εχει μπρος πισω ιδια φρενα με gti?

επισης ακουσα οτι πισω μπορει να εχει μικροτερο δισκο και τακακι αλλα παιρνει και gti επειδη η δαγκανα ειναι ιδια?τι παιζει?

μερικες αιτεριεσ δινουν ιδιους κωδικους σαυτα τα ανταλακτικα μερικες αλλους βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

το να το ρωτας 3-4 φορες σε 2 διαφορετικα τοπικ δεν ειναι κ το πιο δοκιμο που μπορεις να κανεις αν οχι και κουραστικο

ΥΓ χρωστας κ μια απαντηση σε ενα αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.