Jump to content
mikespi

Ερώτηση Προς Τους "φτιαγμένους".τελικά Σπάει Ή Όχι?

Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους.

Η ερώτηση μου νομίζω είναι απλή.Έχω διαβάσει πολλά θέματα στο forum αλλά δεν έχω καταλάβει τελικά αν αυτοί που πείραξαν το μοτέρ(1ο,2ο,3ο στάδιο) το έχουν πληρώσει ακριβά.Τελικά αντέχει ή όχι.Δε μιλάω για αισθητήρες,μπουζί και ψιλοπράγματα.Μιλάω για τούρμπο,φλάτζες,πιστόνια,μπιέλες,καπάκια,σασμάν κτλ.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις....

 

 

 

 

 

 

*Κι αυτό γιατί δεν ευθύνεται το αυτοκίνητο μόνο στην αντοχή.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γίνε ποιο συγκεκριμένος.

Δηλαδή ας πούμε για ποιό μοτέρ μιλάς και βελτίωση μέχρι ποιό σημείο?

Γιατί το να μιλάς αυθαίρετα δεν οδηγεί πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Γίνε ποιο συγκεκριμένος.

Δηλαδή ας πούμε για ποιό μοτέρ μιλάς και βελτίωση μέχρι ποιό σημείο?

Γιατί το να μιλάς αυθαίρετα δεν οδηγεί πουθενα

+1

 

αν και για το τσι θα μιλαει κλασικα

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα συζητηση, θα το συγκεκριμενοποιησω για το γουστο το δικο μου και οποιος αλλος θελει παιρνει θεση.. Polo 1.2 tsi με εισαγωγη και προγραμμα 2ου σταδιο ( etuners ) και χειροποιητη εξατμιση μεσαιο και πισω.. Αυτο ειναι το project για μενα .. Αυτο θα θελα να κανω.. Ακουω γνωμες

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα συζητηση, θα το συγκεκριμενοποιησω για το γουστο το δικο μου και οποιος αλλος θελει παιρνει θεση.. Polo 1.2 tsi με εισαγωγη και προγραμμα 2ου σταδιο ( etuners ) και χειροποιητη εξατμιση μεσαιο και πισω.. Αυτο ειναι το project για μενα .. Αυτο θα θελα να κανω.. Ακουω γνωμες

Sent from my iPad using Tapatalk

Εντάξει Αντρέα δεν μιλάμε για την τρομερή μετατροπή, αν γίνει σωστά που δεν είναι κ κάτι το ιδιαίτερο δηλαδή δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Αντρέα δεν μιλάμε για την τρομερή μετατροπή, αν γίνει σωστά που δεν είναι κ κάτι το ιδιαίτερο δηλαδή δεν θα έχεις πρόβλημα.

Καλα σαφως ;) δε παω σε ιδιαιτερες αλλαγες! :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Βασικά αναφέρομαι σε όλους τους TSI κινητήρες που εύκολα πέρνεις πολλά άλογα.Συμφωνώ ότι το πόδι του καθενός κάνει την διαφορά,αλλά νομίζω ότι αν γράψουν πολλοί την εμπειρία τους θα μπορέσουμε να βγάλουμε έναν μέσο όρο για την ευαισθησία ή την ανοχή,αν θέλετε, των TSI.

 

Εγώ έχω Golf V με ελαφρύ προγραμματάκι (195hp) και θέλω να πιστεύω ότι δεν τον ζορίζω ιδιαίτερα.Κάνω λάθος ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως ολοι οι tsi δεν ειναι ιδιοι, εχει 1,2 1,4 1,6 1,8 2,0 (απο εκει και περα δεν ξερω) με τα τελευταια να εχουν σπασει ποιο πολλα, γιατι απλα αξιζει να ασχοληθεις παρα περα. Το να τουμπανιασεις ενα 1,4 μεχρι τα 230 ειναι δοκιμασμενα και δεν σπανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Βασικά αναφέρομαι σε όλους τους TSI κινητήρες που εύκολα πέρνεις πολλά άλογα.Συμφωνώ ότι το πόδι του καθενός κάνει την διαφορά,αλλά νομίζω ότι αν γράψουν πολλοί την εμπειρία τους θα μπορέσουμε να βγάλουμε έναν μέσο όρο για την ευαισθησία ή την ανοχή,αν θέλετε, των TSI.

 

Εγώ έχω Golf V με ελαφρύ προγραμματάκι (195hp) και θέλω να πιστεύω ότι δεν τον ζορίζω ιδιαίτερα.Κάνω λάθος ή όχι?

Δεν σε βρίσκω διαβασμένο... αυτά τα λέγαμε το 2006.

 

Δεν έχει ανάγκη :aggressive: μην ανησυχείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι,απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έχω δει στο forum κάποιον να λέει ότι το έσπασε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα συζητηση, θα το συγκεκριμενοποιησω για το γουστο το δικο μου και οποιος αλλος θελει παιρνει θεση.. Polo 1.2 tsi με εισαγωγη και προγραμμα 2ου σταδιο ( etuners ) και χειροποιητη εξατμιση μεσαιο και πισω.. Αυτο ειναι το project για μενα .. Αυτο θα θελα να κανω.. Ακουω γνωμες

Sent from my iPad using Tapatalk

Πως θα βάλεις πρόγραμμα 2ου σταδίου, αν σκοπεύεις να αλλάξεις μόνο εισαγωγή και εξάτμιση (μεσαίο & τελικό)?

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος μιλωντας για etuners στο 2ο σταδιο τους τα χρειαζεσαι τα περιφερειακα. Ενα 1ο σταδιο το κανεις χωρις περιφρειακα..

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος μιλωντας για etuners στο 2ο σταδιο τους τα χρειαζεσαι τα περιφερειακα. Ενα 1ο σταδιο το κανεις χωρις περιφρειακα..

Sent from my iPad using Tapatalk

Μάλλον έχουμε μπλέξει τα στάδια .... Το δικό μου, τι θα το έλεγες? Έχω αλλάξει, εξάτμιση, intercooler, westgate, σκάστρα, φίλτρο. Η τουρμπίνα είναι "μαμά".

Link to comment
Share on other sites

Για 1ο θα έλεγα, βάσει αυτών που ακούω :laugh:

Full stage 1 :)

Μικρή σημασία έχουν όλα αυτά βέβαια.... Γιατί έχουμε ξεφύγει από το θέμα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουμε μπλέξει τα στάδια .... Το δικό μου, τι θα το έλεγες? Έχω αλλάξει, εξάτμιση, intercooler, westgate, σκάστρα, φίλτρο. Η τουρμπίνα είναι "μαμά".

Χωρις προγραμμα; 1ο.. Δεν τα χουμε μπλεξει.. Μια χαρα τα λεμε.. Σου μιλαω για etuners.. Μπες στο site τους και δες..polo tsi stage 1 ειναι μονο προγραμμα. Stage 2 ειναι με περιφερειακα.. Οπως το πλασαρουν αυτοι.. Γι αυτο και το ξεκαθαρισα.. Ουσιαστικα ειναι πρωτο σταδιο.. ΦΠΕ μονο που δεν εχεις απλα φιλτρο αλλα εισαγωγη.. Αλλα και παλι εισαι πρωτο σταδιο.. Εγινα κατανοητος;

Sent from my iPad using Tapatalk

Εχεις αλλαξει προγραμμα το δα στο προφιλ σου:Ρ αλλα δεν εχει σημασια αυτο.. Εγω σε θεωρω 1+.. Οπως 1ο θα θεωρω και μενα.. Ελπιζω να επιασες το point

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.πρωτο σταδιο στην πιατσα με τι κοντρες δεν λεμε το απλο προγραμμα αλλα το φπε

δευτερο σταδιο προσθεσε αναλογα τι εχεις βεβαια αντλια υψηλης για γκολφ 5 +ιντερκοολερ+wastegate,skastra

πειραγμενη τουρμπινα 2++

απο εκει και μετα αν εισαι σφυρι και ροικες εξελιξεις+εκεντροφορους,καπακια,χταποδια  κα γαματα πας 3 σταδιο ανετα.

\εγω ψαχνω το τεταρτο σταδιο ποιο ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.